Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  muhabbet kuşu kaç günde yumurtadan çıkar

  1 ziyaretçi

  muhabbet kuşu kaç günde yumurtadan çıkar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Olur? Kuş Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Olur? Kuş Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

  Muhabbet kuşları herkesin evlerinde besleyebileceği kuş türleridir. Muhabbet kuşu yumurtaları 18 gün boyunca kuluçka dönemi geçirir ve 18. gün yavru kuşlar yumurtadan çıkar.

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Olur?

  Muhabbet kuşları herkesin sevdiği kuş türleri arasında yer alıyor. Evcil kuşlar olarak bilinen muhabbet kuşları, herkes tarafından ilgi görüyor. Muhabbet kuşlarını çiftleştiren kişiler yumurtalar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isteyebiliyor.

  Özellikle yumurtaların kaç gün içinde olacağı merak edilen önemli konular arasında bulunuyor. Muhabbet kuşu yumurtaları 18. günde tamamen oluşumunu tamamlıyor. 18. veya 19. gün içerisinde yavru kuşlar yumurta içerisinden çıkabiliyor.

  Kuş Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

  Kuşların yumurta bırakması sonrasında bir süre kuluçka dönemi gerçekleşiyor. Kuluçka dönemleri yaklaşık olarak 18 gün sürüyor. 18. günde yavru kuşlar yumurtayı kırarak yumurta dışına çıkıyor. Kuş yumurtalarına el ile sürekli müdahale etmek yavrunun gelişimini engelleyebilir. Kuluçka dönemi tamamlanana kadar kuş yumurtalarına herhangi bir müdahale yapılmaması, yumurtanın oluşması için önemli bir konudur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar | Soru ve Cevapları

  Veteriner Ankara - Muhabbet Kuşları Hakkında - BYV

  Veteriner Ankara - Muhabbet Kuşları Hakkında - BYV

  Başkent Yenimahalle Veteriner Kliniği

  İvedik Caddesi Numara:76 Yenimahalle Ankara 06170

  Telefon: (0312) 315 0315

  Mobil: (0542) 344 2284

  Website: http://www.baskentyenimahalleveteriner.com

  Email: [email protected]

  Yazı kaynağı : www.baskentyenimahalleveteriner.com

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar? (Kuluçka Süresi)

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

  Muhabbet Kuşu Kaç Günde Yumurtlar?

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar ? Nelere Dikkat Edilmeli? | Muhabbet Kuşu

  Muhabbet Kuşu Yumurtası
  Muhabbet kuşunuz yumurtalara sahipse ve bunlar muhabbet kuşu kızgınlık yumurtası değilse yakın zamanda yavrular yumurtadan çıkacak demektir. Ancak hem kuluçka hem de yumurta sonrası dönemde belirli noktaları bilmek ve dikkat etmek gerekmektedir.


  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?


  Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar sorusuna ortalama 12 – 15 gün olarak yanıt vermek mümkündür. Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi sonrasında 15 gün içerisinde ilk yumurta görülecektir. Fakat konuyla ilgili bilinmesi gereken en önemli konu daha önceden yumurtlamamış olan dişi kuşlar için ilk yumurtlama dönemi oldukça zor olmaktadır. Bu yüzden ilk yumurtlama zamanı 25 güne kadar çıkabilmektedir.


  Muhabbet Kuşu Yumurtası Dolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?
  Bazı durumlarda kızgınlık yumurtası adı verilen ve içleri boş olan yumurtalar görülmektedir. Bu yumurtaların içi boş olduğundan haliyle yavru alımı görülmez. Yumurtanın içinin boş ya da dolu olup olmadığını anlamak için özel bir yöntem deneyebilirsiniz. Küçük bir el feneri yardımı ile yumurtaya tutulacak fener içini gösterecektir. Ancak yumurtanın dolu olması ihtimaline karşı yapılan bu kontrolün çok dikkatli yapılması gerekmektedir. Çünkü muhabbet kuşu yumurtaları son derece hassas olurlar ve en ufak bir baskıda zarar görebilirler. Buna dikkat ederek feneri yumurtaya tuttuğunuzda eğer içi doluysa küçük bir karaltı gözükecektir. Fakat boş ise herhangi bir karartı görülmeyecektir.


  Muhabbet Kuşu Yumurtası Nasıl Bakılmalı?
  Yumurtlama sonrasında hem yumurtalar hem de dişi kuşun bakımına çok dikkat etmek gerekmektedir. Dişi kuş kuluçkaya yatacağı için onun sağlığı için de gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Bu yüzden dişi muhabbet kuşuna sağlığını korumasına yardımcı olacak güçlü besinlerin verilmesi iyi olacaktır. Dişi kuşun sağlıklı bir yapıya kavuşmuş olması için beslenmesi oldukça önemlidir. Ayrıca yumurtlama sonrasında dişi kuşa kalsiyum takviyesi yapmak da yararlı olacaktır. Bunun yanında kum ve gaga taşı da verilebilir. Ayrıca D vitamini ihtiyacının da yine dişi kuş tarafından karşılanması gerekmektedir. D vitamini yumurta kabuklarının sert olmasını sağlayacaktır.


  Yumurtlama sonrasında dişi kuşun kuluçkada rahat bir şekilde durması için rahatsız olmaması ve çok sessiz bir ortamın oluşması gerekmektedir. Bunun nedeni muhabbet kuşlarının stresli kuşlar olmasıdır. Yumurtlama sonrasında çok sık olarak kendilerine bakılmasından rahatsızlık duyarlar. Bu yüzden yumurtalar ne durumda sıklıkla bakmamanız tavsiye edilmektedir. Böylesi bir durumda dişi kuş stres yüzünden yumurtalarından vazgeçebilir ve kendisi yumurtalarını kırabilir.
  Ayrıca folluğun ya da yuvalığın da dikkatli bir şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Yumurtalara zarar gelmemesi için talaş kullanılması önerilmektedir. Talaşlar hem yumurtaların sıcak kalmasını hem de çeşitli etmenlerden kaynaklı olarak zarar görmelerinin önüne geçecektir. Yumurtalama sonrasında en sık görülen kayıpların başında yumurtaların birbirine çarpması ve çatlaması gelmektedir. Talaş bu türden riskleri ortadan kaldırdığı gibi dişi kuşun daha sağlıklı bir kuluçka dönemi geçirmesine de yardımcı olması açısından yararlıdır.


  Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da yumurtlama sonrasında dişi kuşun hava akımına maruz kalmamasıdır. Vantilatör ve klima gibi akım yaratacak araçların önünden uzak tutulmalıdırlar. Soğuğa karşı dayanıksız oldukları gibi aşırı sıcaklara karşı da hassas oldukları için ideal ısı değerlerinin ayarlanması gerekmektedir. Özellikle soğuk mevsimlerde aşırı sıcak hava akımına maruz kalırlarsa bu durumda da yaz geldiğini sanıp tüylerini dökebileceklerdir.


  Muhabbet Kuşu Kaç Yumurta Yapar?
  Muhabbet kuşu her yumurtlama döneminde ortalama 4 ve 6 yumurta yapmaktadır. Bu yumurtlama sonrasında tüm yumurtaları için kendisi kuluçkaya yatacak ve söz konusu süreler kapsamında yavrularının çıkışını bekleyecektir.

  Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

  Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşur?

  Muhabbet Kuşu Türleri – Renkleri ve Özellikleri

  Yavru Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı,Ne Yer,Nasıl Eğitilir?

  Yazı kaynağı : muhabbetkusubakimi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap