Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  muhabbet kuşu ciftlesmesi ne zaman olur

  1 ziyaretçi

  muhabbet kuşu ciftlesmesi ne zaman olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir? Muhabbet kuşları hangi dönemde çiftleşir? Kuşların çiftleşme belirtileri..

  Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir? Muhabbet kuşları hangi dönemde çiftleşir? Kuşların çiftleşme belirtileri..

  Kuşlar belirli dönem içerisinde ve yılda birkaç defa olmak üzere çiftleşirler. Tabii bunun için belirli bir ortamın oluşması ve birtakım aşamaların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu aşamalar genel olarak kuşların arasındaki kurlar ile başlar ve devam eder.

   Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?

   Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için öncelikle belli bir erginliğe ulaşması gerekmektedir. Bu dönem genel olarak muhabbet kuşlarının doğumundan itibaren 6 ila 8 aydan sonra öne çıkar. Mevsimsel olarak ise yıl içerisinde ne zaman çiftleşmesi pek belli olmaz. Diğer yandan erkek kuş ile dişi kuş arasındaki uyum da çok önemlidir. Eğer bu olmazsa kuşların çiftleşmesi pek mümkün olmaz. En önemli kısım hazırlık bölümüdür ve bunun için kafese yuvalık takılması gerekir. Bu durum muhabbet kuşlarının için uyarıcı bir etkidir. Böylece erkek kuşun dişi kuşa karşı yapacağı kur ile beraber çiftleşme dönemi başlar.

   Muhabbet Kuşları Hangi Dönemde Çiftleşir?

   Muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemi aslına bakılırsa yoktur. Çünkü genel olarak muhabbet kuşları yılın farklı dönemlerinde herhangi bir zaman diliminde çiftleşebilir. Bu doğrultuda muhabbet kuşları yılda en fazla 4 kez çiftleşmesi ile beraber, bunu ne zaman olacağı tam olarak bilinmez. Ancak kuşların birbirine yapacağı kur ile beraber dişi kuşun göstereceği fiziksel görüntü eşliğinde muhabbet kuşlarının çiftleşeceği anlaşılabilir. Bu doğrultuda dişi muhabbet kuşu başını içeri doğru çeker ve eğilir. Böylece kanatlarını birbirine doluyan muhabbet kuşları çiftleşir.

    Kuşların Çiftleşme Belirtileri

   Belli başlı bazı ipuçları ile beraber kuşların çiftleşmesi ne Anlamak mümkün. Mesela erkek kuş dişi kuşun omzuna ya da kuyruğuna dokuma gibi durumlar gerçekleştirir. Aynı zamanda ayak atmak suretiyle dişi kuşu çiftleşmeye çağırır. Yaptığı bu kurlar üzerinden gagalarını birbirine değildirler ve konuşuyormuş gibi sesler çıkarırlar. Bu doğrultuda dişi kuş çiftleşmek için hazır hale geldiğinde kanatlarını birbirine dolarlar.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Muhabbet kuşu çiftleşme belirtileri | Muhabbet kuşları bakımı | Altın kuluçka

  Muhabbet kuşu çiftleşme belirtileri | Muhabbet kuşları bakımı | Altın kuluçka

  Muhabbet kuşlarının çiftleşme belirtileri

  muhabbet kuşu evcil olarak en çok tercih edilen papağan türüdür. bu kuşların çiftleşme zamanında bazı davranışları vardır. ve vücutlarında ise bazı değişiklikler olur. bu yazıda çiftleşme blirtileri ve davranışları ile ilgili önemli bilgileri sizinle paylaşacağız.

  başka belirtisi erkek kuşun kur davranışları, yani sürekli dans etmesi, ötmesi ve dişi kuşa yem sunmasıdır. ayrıca bu dönemde erkek ve dişi kuş gagalarını birbirine sürtmeye başlarlar. bu kuşlar çiftlşeme döneminde resmen sevgi ve mutluluk saçıyorlar.

  hatta bazı ülkelerde muhabbet kuşları sevgi ve aşk simgesi olarak bilinir. muhabbet kuşları 3 aylıkta cinsel olgunluğa gelirler. ama üreme için genelde bir yaşından düşük kuşların yumurtaları dölsüz olur. muhabbet kuşu satın alırken bu konuyu dikkate almanız gerekmektedir.

  Erkek muhabbet kuşu ilan-ı-aşk için genel olarak yüksek sesle ötmeye başlar ve güzelliğini ve ne kadar yakışıklı olduğunu göstermek için tüylerini kabartır. Gözlerini tam olarak açık tutar ve karışık bir ötme tarzı ile dans etmeye başlar.

  Dişi muhabbet kuşu ise bu davranışları izler ama yaklaşmaz, dişi kuş erkeği kabul edene kadar bu sesler ve gürültüler devam edecektir ve artık bir süre bu sese katlanmanız lazım. muhabbet kuşlarının çiftleşmesi suni kuluçka yönteminde önemli olmaktadır. ve döllenmiş yumurtaların kaliteli olması kuluçka makinesi çıkım oranında etkili olmaktadır.

  Muhabbet kuşunun çiftleşme zamanı olduğunu nasıl fark edelim ?

  Muhabbet kuşunun çiftleşme zamanı olduğunu nasıl fark edelim

  Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi ve başarılı olması için bazı ihtiyaçları temin edilmelidir :

  Memelilerin çiftleşmesi hakkında ne biliyorsanız kenara bırakın, çünkü muhabbet kuşlarında durum farklı olmaktadır, yani cinsel organları diğer canlılardan farklı olmaktadır. Muhabbet kuşlarında sadece bir mecra bulunmaktadır ve bu mecra dışkı def edilmesi ve çiftleşmek için kullanılmaktadır. Bu mecra kuyruk altında ve tüylerin arasında yer almaktadır ve sadece bu mecranın kullanımı erkek ve dişilerde farklı olmaktadır.

  Çiftleşme zamanı geldiği zaman muhabbet kuşlarında bu mecrada şişme olur ve bu dönemde bir çıkıntı haline gelir. Bu dönemde spermler, erkek cinsinin mecrasına toplanır. Muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanında erkek muhabbet kuşu dişi kuşu çiftleşmeye ikna etmek için dans etmeye başlar ve, veya gagasını dişi kuşun gagasına temas ettirmeye başlar. Erkek muhabbet kuşu gösteri yaparken, sonunda dişi kuş kanatlarını ve kuyruğunu kaldırır ve erkek kuşun çabalarının boşa gitmediğini ve kabul edildiğini anlatır.

  Muhabbet kuşları ne zaman çiftleşmeleri başarısız olur

  Muhabbet kuşu çiftleşmesinin başarısız olma nedenleri aşağıdakilerden ibarettir :

  muhabbet kuşlarında çiftleşme sorunları bazen geçici ve bazen kalıcıdır. bu yüzden önce sebebini bulmanız ve sonra bertaraf etmeye çalışmanız tavsiye edilir.

  çiftleşmeden sonra dişi kuş yuvasını kontrol eder ve kullanılan altlık malzemesine çeki düzen verir. yuvanın yumurta yapmak için uygun olup olmadığını kontrol eder. bu yüzden yuvalığın kafeste sıkı durması ve hareket etmemesi gerekir. ve yuvalık dişi tarafından teyid edildikten sonra yumurta yapmak için hazırlıklar başlanır.

  bazı papağanlar, yuvalarının malzemesini kendisi toplamak ister. bu yüzden kafeslerine, pamuk, talaş veya bez parçaları koyabilirsiniz. kendileri bu malzemeleri yuvalığa taşıyarak yuva yapmaya başlayacaklar.

  çiftleşme döneminde kuşların yemleri civcivlerin sağlığı açısından son derece önemlidir. yemlerinde besin değeri açısından zengin tahıllar, meyveler ve sebze olması tavsiye edilir. ve aynı zamanda takviye ilaçlar ise döllerin güçlü ve kaliteli olmasında etklidir. özelliklede E vitamini çiftleşme döneminde kuşlara verilmesi gerekmektedir.

  Muhabbet kuşu çiftleşmeden sonra, dişi kuş yuvasını hazırlar ve çeki düzen verdikten sonra yemek için dışarı çıkar ve yem yedikten sonra, yuvaya geri döner ve yumurtalar üzerinde yatar. Artık kuluçka dönemi başlamıştır ve erkek kuş bu sürede yani civcivler yumurtadan çıkana kadar, dişi muhabbet kuşunu beslemek ile görevli olmaktadır.

  Yumurta yapmadan önce muhabbet kuşunun davranışları

  Normal olarak muhabbet kuşlarında ve hatta diğer kuşlarda kuluçkaya yatmalarından bir süre geçmeden yumurtaların döllü olup olmadığı belirlenmez, bunu anlamak için, döl kontrolu yapılması gerekmektedir. Döl kontrolu ile genel olarak kanatlı yetiştiricileri tanık olmaktadırlar ve bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaktadırlar, ama bilmeyenler içinde açıklamak gerekmektedir.

  Döl kontrolu kuşun kuluçkaya yatmasından bir hafta sonra yapılmaktadır ve bir hafta sonra odayı karanlık yaparak bir el fenerini yumurtanın sivri tarafından tutmanız ve açmanız gerekmektedir. Eğer yumurta döllü ise, yumurta içinde örümcek ağı gibi kan damarları bulunmaktadır. Bu yumurtanın döllü olmasından ve civcivin gelişmesinden bir belirti olmaktadır.

  Yazı kaynağı : altin-kulucka.com

  Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi Kaç Aylıkken Olur?

  Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi Kaç Aylıkken Olur?

  Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi Kaç Aylıkken Olur?

  Evlerimizi neşelendiren, incecik güzel sesleri ile günün aydınlandığını haber veren muhabbet kuşları, çok özel canlılardandır. Oldukça zeki ve cıvıl cıvıl olan bu kuşlar bazen dinlediklerini taklit ederek insan gibi konuşabilmektedirler. Evlerinde beslemek isteyenler için muhabbet kuşları hakkında merak edilenlerin hepsi yazımızda yer alıyor.

  Muhabbet kuşlarının doğal yaşam alanları Avustralya olarak bilinmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki muhabbet kuşlarının birçok farklı türü de bulunmaktadır. Rengarenk türleri, karın ve gıdı bölgesinde daha belirgin kimi renkler ile türler birbirinden ayırt edilebilmektedir. Muhabbet kuşlarının ötmeleri de erkek ve dişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir.

  Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi Kaç Aylıkken Olur?

  Muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemine gelebilmeleri için öncelikle yavru hallerinden çıkmaları ve erişkin olmaları gerekmektedir. Dişi muhabbet kuşlarında bu süre ortalama olarak 8 aylığa tekabül ederken erkek muhabbet kuşlarında erişkinliğe gelme zamanı 6 ay dolaylarındadır. Bu aylara gelindiğinde çiftleşme gerçekleştirilebilir.

  Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme Dönemi Ne Zamandır?

  Özellikle havaların da ısınması ile birlikte ilkbahar aylarında daha fazla ve sık görülen çiftleşme isteği, muhabbet kuşları açısından standart çiftleşme zamanı değildir. Bir muhabbet kuşunun ideal çiftleşme zamanı ilk erişkinliğe ulaştıktan sonra ulaşmış olduğu “ilk bahar ayıdır”. Ayrıca dişi muhabbet kuşu için erkeğini seçtiği ilk ayın sonu da en uygun zaman olarak belirtilmektedir.

  Muhabbet Kuşu Çiftleşmeden Kaç Gün Sonra Yumurtlar?

  Muhabbet kuşlarının çiftleşmesinin ardından 12 – 15 gün kadar sonra 4 ila 6 yumurta arasında yumurtlar. Bu yumurtaların sağlıklı olması için kafeste mutlaka kuş yuvası da bulundurulmalıdır.

  Muhabbet Kuşlarının Erken Çiftleşmesi İçin Ne Yapılmalı?

  Muhabbet kuşlarının çiftleşmesini tetikleyecek şeyler aşağıda sıralanmıştır:

  ·        İyi beslenme,

  ·        Güneş ışığını yeterli olarak alma,

  ·        Dişi muhabbet kuşunun eş seçimini yapması,

  ·        Rahat bir ortamın sağlanması,

  ·        Ortamdaki sıcaklığın 25 – 28 derece arasında olması.

  Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme Zamanı Geldiği Nasıl Anlaşılır?

  Dişi muhabbet kuşlarının burun renkleri koyu kahverengine dönerken erkeklerde açık mavi renge döner. Çiftleşme dönemi geldiğinde dişi kuş da erkek kuş da birbirlerinin tüylerini düzenlemeye başlarlar. Başını geriye doğru uzatırlar ve kuyruklarını havaya kaldırarak çiftleşme dönemine girdiklerini anlatırlar. Bu hareketleri sayesinde dişi kuş, seçmiş olduğu erkeğe mesaj verir.

  Muhabbet Kuşu Çiftleşme İsteği Belirtileri Nelerdir?

  Muhabbet kuşları yetişkinlik dönemine geldiğinde bazı hareketleri ile çiftleşme isteklerini belirtirler bunlar genellikle aşağıda sıralananlar gibi olmaktadır:

  ·        Sürekli konuşma eğilimi,

  ·        Gagasını diğer kuşun gagasına sürtme,

  ·        Erkek muhabbet kuşu dişisine kur yapmak için hareketlerini taklit edebilir ayrıca kanatlarını açarak güç gösterisi yapar,

  ·        Farklı yerlerdelerse durmadan birbirlerinin yanına uçarlar,

  ·        Erkek muhabbet kuşlarının kalp ritimleri normal zamanlarına göre daha yüksek olur,

  ·       Tüm muhabbet kuşlarında en çok belirgin olan belirti ise göz bebeklerinin küçülmesidir. Muhabbet kuşu olan kişiler en çok bu özellikleri ile bu dönemin geldiğini anlayabilirler.


  Yazı kaynağı : gunceloku.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap