Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  muhabbet kuşları kaç günde yumurtlar

  1 ziyaretçi

  muhabbet kuşları kaç günde yumurtlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar | Soru ve Cevapları

  Muhabbet Kuşu Yumurtlama Dönemi ve Bakımını 10 aşamada Anlatıyoruz - Ev Kuşları

  Muhabbet Kuşu Yumurtlama dönemi ve bakımını 10 aşamada Anlatıyoruz

  Bir çift muhabbet kuşunuz varsayılda bir kaç kez kuluçka yapabilir ve her kuluçkasında4 ila 9 yumurta bırakabilir. Dişi ve erkek muhabbet kuşlarınınsergiledikleri bazı davranışlardan onların üremek istedikleri anlaşılabilir.

  Mesela Muhabbet kuşlarının, burun kısmındacere renkleri erkeklerdekoyu mavi ve dişilerde kahverengiye dönüşür.

  Çiftler gagalarını bir birlerine vurarak temas ettirirler.

  Erkek kuş dişiyi sürekli takip ederek kur yaparve besler.

  Dişi kuş isekafeste henüz yuvalık takılı değilsekafestabanındaki telleri kemirebilir ya da yemlikteki yemleri dökebilir bu da yuva isteği olarakalgılanır.

  Kuşlarımızı kuluçkaya hazırlamak için yeterli bilgiye sahip olmamız ve bu dönemlerde kuşlarımızın bakım ve ihtiyaçlarınadaha da önem vermemiz gerekir.

  Bu videomuzda sizlereeş olmuş kuşlarınyumurtlama öncesi ve yumurtlama döneminde yapmamız gerekenlerden bahsedeceğiz.

   Kuşlarınızı formda tutun

  Normal zamanlarda kuşlarımızıçeşitli meyve sebze ve mamalar ile besliyorsaküreme öncesi ve üreme dönemindeen üst düzeyde formda tutmak içindaha düzenlibesleyici mamalar hazırlamalıyız.

  Hazırlayacağımız mama gerek yumurtlama öncesi gerek yumurtlama sonrası yavru bakımı açısındanevcil kuşlarımız için çok önemlidir.

  Eğer yumurta maması verecek isek yumurtayı en az 10 dakika haşlamalıyız.Yumurtayı ince rendeleyip içerisine temiz yıkadığımız ve kuruladığımız ıspanağı inceolarak doğruyoruz. Kırmızı pancarı yine rendenin ince tarafından rendeleyip suyunu sıktıktan sonra ilave ediyoruz. Yumurtlama döneminde kalsiyum evcil kuşlarımız için çok önemli olduğundan kalamar kemiğiniyine rendeleyerek mamamıza ilave ediyoruz. Havucun doğal kızıştırıcı özelliği olmasından dolayı dilersenizhavucu da rendeleyip suyunu sıktıktan sonra mamaya ilave edebilirsiniz.

  Bunun haricinde biz kuşlarımıza hazır mama veriyoruz.Suda ıslatıp şişirdiğimiz hazır mama içerisine yinekalamar kemiği ıspanak ve kırmızı pancar ilave ediyoruz.

  Videolarımız arasında bir çok mama tarifini bulabilirsiniz.

  Yumurtlama öncesi haftada 2-3kez, yumurtlama sonrası yavru bakımı dönemlerinde her gün bu mamayıverebilirsiniz.

  Muhabbet Kuşu Kafesi yeniden düzenleyin

  Çiftleşme dönemindekafeste bulunan oyuncakların kuşların dikkatini dağıtacağından tamamen çıkarılması daha uygun olacaktır.

  Kuşlar birbirine alışıp çiftleşmeyi kabul edene kadar bir kaç gün tek tünek kullanabilirsiniz.Bunun dışında yuvalığa giriş çıkışın sağlanabilmesi içinyuva ağzına yakın ilave tünek ekleyebilirsiniz. Tek tünekte kuşlarbir birinden uzaklaşamayacak ve dahafazla etkileşim içinde olacak, bu da çiftleşmeyi hızlandıracaktır. Yumurtalargeldikten sonra eski tünek düzenine dönebilirsiniz.

  Üreme döneminde kafeste mutlaka olması gereken en önemli şey kalamar kemiğidir. Kalamar kemiği kuşların kalsiyum ihtiyacını karşılar ve yumurta kabuğu oluşumunu sağlar. Kalamar kemiğinidişinin rahat ulaşabileceği bir yere konumlandırabilirsiniz.

  Doğru yuvalık kullanın

  Piyasada iki türlü yuvalıkbulunuyor. Ahşap yuvalıklar ve PVC yuvalıklar.

  Her iki yuvalıktürünün de artıları ve eksileri vardır.

  Ucuz olmasından dolayı en çok tercih edilen yuvalıklar ahşap yuvalıklardır. Ahşap yuvalıklarplastik yuvalıklara göre yuva içisıcaklığını daha iyi korur. Ancak ahşap yuvalıklar kemirilmeye müsait olduğundan zamanla aşınır. Ayrıca ahşap yuvalıklartemiz ve kuru tutulmazlarsa küf ve akar istilasına daha yatkın olabilirler.

  PVC Yuvalıklar temizliğikolay olduğu için daha hijyeniktir bundan dolayı da son zamanlarda daha çok tercih edilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Her ikiyuvalık türünde deiç kısmında mutlaka plastik folluk olmasına dikkat edin.

  Bizim kullandığımız yuvalık ölçüleri 25 cm derinlik 25 cm yükseklik ve 20 cm eninde . Bu ölçülerdeki bir yuvalığı hem sultan hem de muhabbet kuşları için kullanabilirsiniz. Yuva içi taban malzemesi olarakmısır granülü ile birlikte kara çam talaşı kullanıyorum.Bazı dişilerilk etaptayadırgayıpdağıtsa da bir süre sonra alışıyorlar.

  Dişi Muhabbet Kuşu yumurtlama belirtileri

  Yumurtlama dönemi geldiğindedişi muhabbet kuşlarının kuyrukları aşağı doğru sarkar.

  Yine yumurtası olan dişilerin kanatları yanlara doğru ayrılır ve aşağı doğru düşük olarak durur.

  Yumurtası olan muhabbet kuşlarının dışkı kısmında yumurta şişliği görünebilir.

  Yumurtakabuğunun oluşması içinbu dönemde dişilerin daha fazla kalamar kemiği tükettiği görülür

  Yumurtlama dönemi geldiğinde dişi muhabbet kuşlarınındışkıları daha büyük ve düzensiz olur.

  Dişinin yumurta yapmadan önce sık sıkyuvaya girip yuvasını kontrol ettiğini görebilirsiniz.

  Muhabbet Kuşu Yumurta takibi

  Her şey yolunda gidiyorsa Muhabbet kuşları çiftleştikten sonra 8 ila 10 gün içerisinde ilk yumurtasını yapacaktır.Bu süre zarfında dişininsürekli yuvaya girip çıktığı yuvalığı kontrol ettiğini ve taban malzemesini dağıttığını görebilirsiniz. Ayrıca kalsiyum ihtiyacı için kalamar kemiğini kemirecektir. Dişi kuş ilk yumurtasını bıraktıktan sonradevamında 2 şer gün arayla yumurtlayacaktır. Muhabbet kuşları genellikle 2 ila 9 yumurta yapabilir. Bazı dişiler ilk yumurtanın üzerine hemen otururken bazıları ise ikinci veya üçüncü yumurtadan sonra otururlar.

  Sessiz bir ortam

  Muhabbet kuşlarını yumurtlama sürecinde sessiz sakin bir ortam oldukça önemlidir. Çünkü, bu dönemde heyecanlı ve stresli olurlar. Yumurtladıktan sonra yuva içine çok sık bakmak onlarırahatsız eder. Bu durumda stresleri artar veyumurtaları kırma yada üzerine yatmama gibi bir eğilimde olabilirler. Kafesin sessiz bir ortamda olması ve çok fazla rahatsız edilmemeleri durumunda sorunsuz bir kuluçka dönemi geçireceklerdir.

  Ortam sıcaklığı ve nem

  Her zaman olduğu gibi kuluçka döneminde de kuşlarının bulunduğu ortamda vantilatör, klima gibi hava akımı yaratacak eşyalar bulunmamalıdır. Kafesi soba, klorifer peteği gibi sıcak alanlara çok yaklaştırmamalıyız.Kuşların bulunduğu alan sıcaklığı20-24 derece olması idealdir. Kuluçkada önemli hususlardan biri de ortamın nem oranıdır. %55-%65 oranındaki bir nem yavruların yumurtadandaha kolay çıkmasını sağlar. Kalorifer peteği üzerineıslak bir havlu yada bir kap içerisinde suekleyerek odanın nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Ortamın nem oranınınem ölçer cihazı ilerahatça kontrol edebilirsiniz.

  Muhabbet Kuşu Yumurta kontrolü

  Yumurtanın dolu yada boş olduğu yumurtageldikten 5 veya 6 gün sonra anlaşılır.Elinize eldiven takaraktelefonun flaş ışığında yumurtaları kontrol edebilirsiniz. Işıkta detaylı baklığınızda yumurtadakırmızı ve damarlı şekiller görünüyorsanızbu yumurtanın dolu yani döllenmişolduğunu gösterir.

  Altıncı günden sonra yumurta damarsız, sarı ve beyaz renktegörünüyorsa döllenmemiş boş yumurtadır.

  Yavruların yumurtadan çıkması

  Normal şartlarda dişi ilk yumurtayı bıraktıktan sonrahemen üzerine oturursa 18. gününde yavru yumurtadan çıkar. Dişinin yumurta üzerine oturma düzensizliğine göre bazenbu süreç22. güne kadar çıkabilir. Bazı dişiler bir kaç yumurta yaptıktan sonra yumurtaya oturabilir bundan dolayıtüm yavruların aynı anda yumurtadan çıktığını görebilirsiniz.

  23. gün sonra çıkmayan herhangi bir yumurta muhtemelen canlı değildir.

  Muhabbet Kuşu Yuvalık temizliği

  Yavruların yumurtadan sağlıklı çıkabilmesi için yuvalık temizliği çok önemlidir. Dişi muhabbet kuşu dışkısını biriktirir yuva içine yapmaz. Zaman zaman yuvalık içine giren erkek kuş dışkılayabilir ve bir süre sonra kirlenebilir. Yumurtadan ilk çıkan yavrular yuva içine dışkıladığında henüz çıkmayan yumurtalara bulaşabilir. Dışkılanan kirli yumurtalar yavrular için risk oluşturabilir.Bu nedenle sağlıklı bir kuluçka dönemi için belirli aralıklarla temizliğe önem vermeliyiz. Folluktan yumurta ve yavruları güvenli bir yere aldıktan sonraiyice temizliyoruz, mısır granülü ve siyah çam talaşınıekliyoruz. Özellikle yaz aylarındaki kuluçkalarda bit, pire, akargibi sorunlar olabileceğinden önlem olarak organik bit tozu serpiyoruz.Bu işlemleri hızlıca yapıp yavruları üşütmeden yumurtaları soğutmadan yerine alıyoruz.

  Kuluçka dönemi çiftleşme öncesinden yavruların yuva dışına çıkışınakadar geçen bir süreçtir. Bu süreçteyapılması gerekenleridoğrubir şekilde yaptığımızdakuşlarımıza sorunsuz birkuluçka dönemi sağlamış oluruz. Böylecedünyaya sağlıklı yavrular gelir.

  Yavru bakımlarıyla ilgili bilgileri aktaracağımız yeni videoda görüşmek dileğiyle hoşçakalınkuşlarınızla mutlu kalın.

  Yazı kaynağı : evkuslari.com

  Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?

  Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?

  Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar sorusu muhabbet kuşu besleyen kişiler tarafından sıklıkla merak edilen bir sorudur. Muhabbet kuşu yumurtlama işlemi bir süreç halinde ilerlemektedir. Bu süreçte hem kuşun, hem de kuş sahibinin yapması gereken işlemler vardır. Bu noktada kuş sahibi kişilerin yapması gereken en önemli işlem, kuşların strese girmesini önlemektir. Kuşları sessiz ortamda bulundurmaları ve yumurtlama işlemi süresince sağlıklı ve protein açısından zengin gıdalar ile kuşları beslemelidirler. Yumurtlama döneminin sağlıklı geçirilmesi, yumurtadan çıkacak yavruların sağlıklı ve güçlü şekilde doğmasına yardımcı olmaktadır.

  Gürültüsüz ve sağlıklı beslenme koşullarının olduğu bu ortamlarında sağlanması, kuşun yumurtlama dönemini verimli şekilde geçirmesine yardımcı olur. Ardından da yumurtlama dönemine girilmesi için kafese ek bir yuva takılabilir. Bu sayede kuşun yumurtalarını bırakması ve kuluçkaya yatması için sağlıklı bir alan oluşturulacaktır. Dişi muhabbet kuşları yumurtalarını bıraktıktan sonra yuvayı terk etmezler. Bu sebepten dolayı bu kuluçka sürecini sessiz ve stressiz bir şekilde atlatmaları son derece önemlidir. Hatta kafes ile sürekli ilgili olunması, sürekli bakılması gibi işlemler erkek muhabbet kuşunun dişiye olan ilgisinin azalmasına sebep olur. Bu da yumurtaların yuvadan dışarı atılmasına kadar çeşitli sonuçlara neden olabilir.

  Muhabbet kuşları, 1 yaşlarına geldikleri andan itibaren yumurtlamaya başlayabilirler. 1 yaş ile 4 yaş arası, dişi muhabbet kuşlarının yumurtlamaya verimli olduğu dönemlerdir.

  Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süresi

  Muhabbet kuşu yumurtlama süresi yaklaşık olarak 2 gün ile 3 gün arası olarak değişebilir. Yani bir dişi muhabbet kuşu yumurta bırakmayı yaklaşık olarak iki günlük aralıklar ile yapar. İki gün ile üç gün içerisinde maksimum 10 adet yumurtaya kadar bırakabilmektedir.

  Muhabbet kuşu yumurtlama süresi, dişi muhabbet kuşları için ortalama olarak 3 yıl belirlenmiştir. 1 ile 4 yaş aralığında olan her dişi muhabbet kuşu yavrulama sürecindedir.

  Yumurtlama işlemi sona erdikten sonra dişi muhabbet kuşları için kuluçkaya yatma dönemi başlar. Kuluçka dönemi yaklaşık olarak 18 gün sürmektedir. Dolayısı ile toplam yumurtlama süresinden, yavrunun yumurtadan çıkma süresine kadar geçen zaman yaklaşık 20 gün ile 22 gün arasındadır.

  Muhabbet Kuşu Yumurtlama İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

  Muhabbet kuşu yumurtlama işleminden sonra atılması gereken belirli adımlar vardır. Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra sağlıklı bir kuluçka sürecinin de atlatılması gerekir.

  Yumurtalar çatladıktan sonra ve yavru kuşlar yumurtalardan çıktıktan sonra, kuş sahibi kişinin yapması gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımlardan ilki sürekli olarak yavrular ile anne ve baba kuşu sürekli olarak takip etmektir. Bu kuşların sürekli takip edilmesi herhangi bir olası sorunu fark etmek için son derece önemli bir adımdır. Yumurtadan çıkan yavrular, çıkma anında ya da çıktıktan belirli bir süre sonra hayatlarını kaybedebilirler. Bu durum fark edilir edilmez hayatını kaybetmiş yavrular kafesten çıkarılmalıdır. Aksi takdirde yavrunun ölümüne sebep olan hastalık diğer yavrulara ve anne ve baba kuşa bulaşabilir ve onların da hayatını tehdit eder.

  Yumurtalar çıktıktan sonraki süreçte, haftada bir defa yuvanın temizlenmesi gereklidir. Ayrıca yem ve su durumları sürekli olarak kontrol edilip, besin içeriğine son derece önem verilmelidir. Suyun da sürekli temiz ve taze olması hem yavrular için hem de anne ve baba kuş için oldukça önemlidir.

  Yavrulara bakım sürecinde son derece gergin ve agresif olan anne kuşu ürkütmemek de son derece önemlidir. Gerek olmadıkça kafese yaklaşılmamalıdır. Muhabbet kuşu yumurtlama döneminin tamamı boyunca ortam sıcaklığı da optimal seviyelerde olmalıdır.

  Yazı kaynağı : petfiks.com

  Muhabbet Kuşu Kaç Günde Yumurtlar?

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Olur? Kuş Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Olur? Kuş Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

  Muhabbet kuşları herkesin evlerinde besleyebileceği kuş türleridir. Muhabbet kuşu yumurtaları 18 gün boyunca kuluçka dönemi geçirir ve 18. gün yavru kuşlar yumurtadan çıkar.

  Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Olur?

  Muhabbet kuşları herkesin sevdiği kuş türleri arasında yer alıyor. Evcil kuşlar olarak bilinen muhabbet kuşları, herkes tarafından ilgi görüyor. Muhabbet kuşlarını çiftleştiren kişiler yumurtalar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isteyebiliyor.

  Özellikle yumurtaların kaç gün içinde olacağı merak edilen önemli konular arasında bulunuyor. Muhabbet kuşu yumurtaları 18. günde tamamen oluşumunu tamamlıyor. 18. veya 19. gün içerisinde yavru kuşlar yumurta içerisinden çıkabiliyor.

  Kuş Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

  Kuşların yumurta bırakması sonrasında bir süre kuluçka dönemi gerçekleşiyor. Kuluçka dönemleri yaklaşık olarak 18 gün sürüyor. 18. günde yavru kuşlar yumurtayı kırarak yumurta dışına çıkıyor. Kuş yumurtalarına el ile sürekli müdahale etmek yavrunun gelişimini engelleyebilir. Kuluçka dönemi tamamlanana kadar kuş yumurtalarına herhangi bir müdahale yapılmaması, yumurtanın oluşması için önemli bir konudur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap