Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mobilya cilası ve zamk yapımında kullanılan hayvansal reçine

  1 ziyaretçi

  mobilya cilası ve zamk yapımında kullanılan hayvansal reçine bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sesli Sözlük - alkolde eriyen hayvansal reçine

  “Şellak” da denilen ve cilacılıkta kullanılan hayvansal reçine …

  Gomalak,
  (Fr. gomme-laque).
  Şellak, (Schellack),
  Shellac,
  Gomalak,
  Goma Laca,
  Lak,

  Mobilya cilası ve zamk yapımında kullanılan, alkolde eriyen bir tür hayvansal reçine.

  Bir böceğin bitkiyi sokması ile oluşan, verniklerde, cilalama maddelerinde, mühürleme mumlarında ve fişeklerde kullanılan yaklaşık %30 aleuritik asit, %35-38 reçine asitleri karışımı içeren saflaştırılmış reçineli sıvı, Lak.

  Gomalak, diğer adıyla Şellak sarı-kahverengi, ince pulcuklu yapıda olan doğal bir reçinedir. Hindistan ve Birmanya’da akasya cinsi bir ağacın ka­buklarına yapışarak yaşayan, Latin­ce Laccijer İacca (Coccuslaca) adını alan lak böceğinin salgısından oluşur. Lak böcekleri kanatlı ve küçük hayvanlardır. Yapıştıkları ağacın kabuklarını delerek, soymuk borular için­den geçen özsuyunu emerler. Binlercesinin üst üste yapışması ile kendilerini düş­manlardan korumak için bu goma­lak adlı maddeyi salgılarlar. Ağaçların kabuk­ları zaman zaman kazınarak bu madde alınır. Gomalak, termoplastik bir maddedir ve alkolde (Etanol) çö­zünür. Çözelti yüzeye sürüldükten sonra al­kol uçunca, geriye kalan reçine tabakası sürüldüğü yere cilalı bir görünüm kazandı­rır. Bu nedenle gomalaktaki alkollü (çoğun­lukla mavi ispirtodaki) çözelti mobilya cilası olarak kullanılır. Fakat bu cila suya dayanıklı değildir. Gomalak kalıplanmadan önce bazı termoplastikler içine yardımcı bir dolgu maddesi konur. Bu kulla­nış biçimi ile gomalaktan mühür mumu, türlü yalıtkan eşya ve plak yapılır. Bazı boyalara ve laklara da karış­tırılır.

  Gomalak, eskimiş tahtalara yeniden hayat veren bir tür ciladır. Kullanıma hazır birçok sıvı gomalak bulunmasına rağmen, gomalak pullarından sıvı gomalak hazırlamak da çok kolay bir işlemdir.

  Yazı kaynağı : www.safakaydin.com.tr

  Cila ve verniklerde kullanılan bir reçine…

  Gomalak,
  Domarika,
  (Fr. gomme-laque).
  Şellak, (Schellack),
  Shellac,
  Goma Laca,
  Lak,
  Kopal,
  Elemi,

  Vernik yapımında kullanılan bir reçine.
  Cila ve verniklerde kullanılan bir reçine.

  Domarika, Mobilya cilası ve zamk yapımında kullanılan, alkolde eriyen bir tür hayvansal reçine. Vernik yapımında kullanılan bir çeşit reçine. Gomalak, diğer adıyla, Şellak. Sarı-kahverengi, ince pulcuklu yapıda olan doğal bir reçinedir.

  Yazı kaynağı : www.safakaydin.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap