Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mıknatıs tarafından çekilen maddelerden biri

  1 ziyaretçi

  mıknatıs tarafından çekilen maddelerden biri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mıknatıs Neleri Çeker?

  Mıknatıs manyetik alan özelliğine sahip olan ve özgül ağırlığı 2.7 gr/cm3 olan maddelere mıknatıs denir. Mıknatısın iki kutbu vardır. Bu kutuplardan biri kuzey diğeri ise güney kutbudur. Mıknatıslar genel olarak metal, nikel ve kobalt gibi maddeleri çekme özellikleri vardır. Mıknatısların çekme özelliği gösterdikleri maddeler ferromagnetik madde denilmektedir. Mıknatıslar farklı kutuplara ve farklı özelliklere sahiptirler. İnsan yaşamını kolaylaştıran mıknatıslar farklı kullanım ve şekilde ortaya çıkmaktadır. Mıknatıs deyince aklımıza ilk olarak çekme özelliği gelse de mıknatıslar da manyetik alan çizgileri ve özellikleri de mıknatısı anlamamız için oldukça önemlidir. Mıknatıslar ikiye ayrılır . Yapay mıknatıs ve doğal mıknatıs olarak doğal mıknatıslar da itme ve çekme özelliği kendi kendine oluşan mıknatıslardır.  Yapay mıknatıslar ise sonradan bir insan tarafından veya mekanik sistemler aracılı ile oluşan mıknatıslardır. Doğal mıknatıslar Dünyanın farklı bir çok bölgesinde bulunmakla birlikte en fazla olduğu bölgeler   İsveç ve Cezayir olarak bilinir.

  Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

  Mıknatıslar doğal ve yapay olmak üzere iki ye ayrılır. Doğal mıknatıslar Dünya üzerinde farklı bir çok bölgede bulunabilmekteler. İsveç ve Cezayir taraflarında biraz daha bariz olduğu bilinmektedir. Yapay mıknatıslar üretim olarak  su katılarak yüksek ısıda ısıtıldıktan sonra hızlı bir soğutma işlemi uygulanır  bu işlemlerin ardından mıknatıs elde edilebilir. Yapay mıknatıslar da alnico denilen madde kullanılır. Alnico  İçerisinde kobalt, nikel ve alüminyum bulunduran bir maddedir. 

  Sabit mıknatıs: Sabit mıknatıslar gündelik hayatta genel olarak elektrik enerjisini hareket enerjisine veya tam tersi olarak hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren mıknatıslar olarak bilinmektedir. Sabit mıknatıslar genel olarak metal ve  çelik alaşımından yapılmakla beraber alnico veya kobalt gibi maddelerden de elde edilebilmektedir. Sabit mıknatıs genel olarak düz çubuk veya at nalı şeklinde yapılmaktadır. Günlük kullanımları en fazla olan mıknatıs türlerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır.

  Elektro mıknatıslar: Elektro mıknatıslar adından da anlaşılacağı üzere demir bir maddeye elektrik akımını geçiren bir tel sarılarak oluşturulan mıknatıs türüdür. Kullanım alanı olarak genellikle yüklü parçacıkları saptırmak için kullanılır. Başka bir kullanımı ise sabit mıknatıs da olduğu gibi elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürmek için kullanılır. Elektro mıknatıslar da unutulmaması gereken şey ise bu mıknatısların üzerinden akım geçtikçe mıknatıs özelliğine sahip olduğudur. 

  Mıknatısların Kullanım Alanları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

  Mıknatıslar kullanım yerleri olarak çok çeşitlilik göstermektedir.Sanayi de ve elektronik eşyalarda oldukça sık kullanılan mıknatısların kullanım yerleri türlerine ve çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Günlük hayatımızda kullanımı son derece yaygın olan mıknatıslar hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Mıknatıslar çekme özelliği ve manyetik özelliği sayesinde elektronikte bir çok kullanımı vardır.

  Mıknatısın özellikleri nelerdir?

  Yazı kaynağı : miknatis.gen.tr

  Mıknatıs

  Mıknatıs

  Mıknatıs, manyetik alan üreten nesne veya malzemedir. Demir, nikel, kobalt gibi bazı metalleri çeker, bakır ve alüminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan malzemelere etki etmez.

  Mıknatıslık etkisi, malzemelerde iki karşılıklı uçta toplanır. Bu iki uca mıknatısın kuzey ve güney kutubu ismi verilir. İki mıknatısın eş kutupları birbirini iterken, zıt kutupları birbirini çeker.

  Mıknatıslar, ferromanyetik yani bağıl manyetiklik geçirgenlikleri 1 den büyük olan maddelere etki etmektedirler. 25 °C de demir, nikel ve kobalt ferromanyetiktir. Demir (Fe), nikel (Ni) ve kobalt (Co) elementleri ile alaşım yapıldığı takdirde çoğu zaman ferromanyetizma özelliklerini korurlar.[1]

  Mıknatıs çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sabit mıknatıslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Demir, kobalt, nikel oda ısısında ferromanyetik özelliğe sahiptir. Sabit mıknatıslar, mıknatıs taşı gibi doğada mıknatıslanmış halde bulunan maddeler olabileceği gibi, Alnico, NdFeB, Sm-Co,Sm-Fe mıknatıslar gibi yapay olarak hazırlanmış alaşımlar da olabilir.

  Yapay mıknatıslar genelde elektrik motoru, hoparlörler gibi elektrik enerjisini hareket enerjisine veya hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren aletlerde kullanılır.

  Elektromıknatıslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  En basit haliyle bir elektromıknatıs sarmal şekil verilmiş bir telin iki ucuna gerilim uygulanarak elde edilir. Sarmalın ortasına ferromanyetik bir cisim koyularak mıknatıslık özelliği yüzlerce kat arttırılabilir. Elektromıknatıslar, mıknatıslık özelliğini sadece telden akım geçtiği sürece korur. Oluşan manyetik alanın kuzey kutbunun yönü sağ el kuralı ile tespit edilebilir.

  Elektromıknatıslar, elektrik motorları, parçacık hızlandırıcılar, röleler gibi cihazlarda, yüklü parçacıkları saptırmak veya elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirmek gibi birçok amaç için kullanılırlar.

  Mıknatısın Demanyetize Edilmesi[2][değiştir | kaynağı değiştir]

  Mıknatısların manyetik özelliklerini kaybetmesi için birkaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Mıknatısın İki Kutbu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eski ve kısmen günümüzde de kullanılabilen bir kuram olan mıknatısın moleküler kuramına göre; mıknatıslanabilen cisimlerin içinde Kuzey (North) ve Güney (South) kutuplar bulunur. Cismin içindeki kutuplar, cisim mıknatıslanmadan önce moleküler seviyede düzensiz gruplar halindedir. Cisim manyetik hale geldiğinde, cismin içindeki bu grupların birçoğu aynı doğrultuya gelerek cismin toplam manyetik alanına katkıda bulunur. Böylece tek bir manyetik alan ve tam bir manyetik kutupluluk elde edilir.

  Mıknatıslığın modern elektron kuramı da kısmen aynı noktaları kabul eder ama yük fikrini bırakır. Domain veya atom gruplarından meydana gelen tanecik fikrine ağırlık verir. Manyetiklik durumunun sebebini atom ve moleküllerin manyetik momentlerine ve dış etkilerle cismin içindeki manyetik kuvvetin paralelleştirilmesine bağlar.

  Manyetik kuvvetin etkisi ile, kendisi manyetik olmadığı halde çekilen maddelere paramanyetik, itilen maddelere diyamanyetik denir. Paramanyetik maddelere örnek olarak alüminyum, baryum ve oksijen, diyamanyetik maddelere ise cıva, altın, bizmut, silisyum ve benzeri maddeler verilebilir.

  Mıknatıslama[değiştir | kaynağı değiştir]

  Demir, kobalt, nikel gibi manyetik herhangi bir metal aşağıdaki yöntemlerden biri veya birkaçı ile sabit mıknatıs haline getirilebilir.

  Mıknatısın Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Manyetik Kuvvet[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mıknatısların belirli bir mesafeden etki edeceği kuvvet olarak tanımlanır.

  Bir Mıknatısın Çekim Gücü[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bir kalıcı mıknatısın veya elektro mıknatısın bir nesneye uyguladığı kuvvetin hesabı Maxwell denklemlerine göre:

  Semboller

  Eğer mıknatıs dikey konumda bir kütleyi kaldırmak için kullanılacaksa, m kaldırma kuvveti kilogram olarak:

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Wikimedia Commons'ta Mıknatıs ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Mıknatıs Neleri Çeker?

  Mıknatıs tarafından çekilen ve çekilmeyen maddeler hangileridir

  Mıknatıs tarafından çekilen ve çekilmeyen maddeler hangileridir

  Mıknatıs bazı maddeleri çeker bazılarını ise çekmez. Mıknatısın demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekebildiğini; tahta, tebeşir ve kumaş gibi maddeleri çekemezler. Mıknatısla çekilebilme maddeyi niteleyen özelliklerden biridir.

  Demir, çivi gibi mıknatıs tarafından çekilen maddelere magnetik maddeler denir. 

  Tahta parçası, silgi, tebeşir, bakır, çinko, kağıt parçası mıktıs tarafından çekilmez. Bunlara da magnetik olmayan maddeler denir.

  Mıknatıs tarafından çekilen maddelere örnek vermek gerekirse:

  Mıknatıs tarafından çekilmeyen maddeler:

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap