Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  miraç akbulut neden görevden alındı

  1 ziyaretçi

  miraç akbulut neden görevden alındı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Görevden uzaklaştırılmıştı: ADD'den 'Kaymakam Miraç Akbulut' açıklaması

  Görevden uzaklaştırılmıştı: ADD'den 'Kaymakam Miraç Akbulut' açıklaması

  Ordu'nun Korgan İlçesine geçtiğimiz Ağustos ayında atanan Kaymakam Miraç Akbulut, aniden görevden alınmış, olay kamuoyunda ciddi yankı bulmuştu. Akbulut'un, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından yaptığı konuşmasından dolayı görevden alındığı ileri sürülmüştü.

  CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, görevden alınan Kaymakam Akbulut’un Atatürkçü ve idealist bir kişiliğe sahip olduğu için görevden alınıp soruşturma açıldığını iddia etmişti.

  “AKP’LİLER VE TARİKATLAR ŞİKAYET ETMİŞTİR”

  Adıgüzel “Kaymakam Akbulut, konuşmasında Cumhuriyetin getirdiği kazanımları anlatırken, bir bölümünde Atatürk’ün, ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz’ sözünü kullandı. Sık sık Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu yaptı. İlçede etkili olan AKP’ye yakın tarikatlar var. AKP’liler ve bunlar konuşmadan rahatsız oldukları için kaymakamı şikayet etmişler” ifadelerini kullanmıştı.

  ADD'DEN AÇIKLAMA: UYARIYORUZ!

  Kaymakam Akbulut'un görevden alınması gündemdeki yerini korurken; son olarak Atatürkçü Düşünce Derneği'nden de konuya ilişkin bir açıklama geldi.

  "Atatürk’ ün sözlerini suç saymak, görevi ve unvanı ne olursa olsun, kimsenin haddi değildir" sözlerine yer verilen açıklamada, "Atatürkçü Düşünce Derneği; değerli Kaymakamımız Sayın Miraç Akbulut'un yanında olduğunu kamuoyuna saygıyla duyuruyor" ifadeleri kullanıldı.

  ADD'den yapılan açıklama şu şekilde:

  "Ordu Korgan Kaymakamı Sayın Miraç Akbulut’un Cumhuriyet Bayramı konuşmasında; vatanımızın kurtarıcısı, Cumhuriyet'imizin kurucusu büyük Atatürk’ten övgü ile söz edip minnet, özlem ve saygıyla anması ve 'Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır!' sözlerine yer vermesi bazılarını rahatsız etmiş, şikâyet konusu olmuş.

  Gariptir ki; bu hadsiz ve haksız şikâyet yetkililerce ciddiye alınıp 'Görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutum' gibi anlaşılması olanaksız bir gerekçe ile hakkında soruşturma açılan değerli Kaymakamımız  'Soruşturmanın selameti açısından (!)' görevden uzaklaştırılmış.

  Olayın duyulmasından itibaren yükselen ve giderek şiddetlenen tepkiler, bu uygulamanın toplum vicdanını derinden yaraladığını göstermektedir. 

  Aziz milletimizin büyük çoğunluğu ile Sayın Miraç Akbulut’a sahip çıktığını görmek ise, bu utanç verici durumun tek sevindirici yanı olmuştur.

  'Keşke Yunan kazansaydı' dediği video kayıtları ile sabit, 'Her 10 Kasım’ da 9’u 5 geçe kenefe gidin' edepsizliği bilinen Atatürk ve Milli Mücadele düşmanı meczupları yüceltenler için, Kuvayı Milliye'cilere 'adi eşkıyalar', 'caniler', 'kafaları ezilmesi gereken kudurmuş haydutlar' diye saldıran işgalci İngiliz işbirlikçisi Teali İslam Cemiyeti Yöneticisi hainleri mezarı başında anan, parklara adını veren aymazlar için, İzmir Marşı’nı 'siyasi' diyerek tören programlarından çıkaran gafiller için,  Atatürk’ ün Gençliğe Hitabe’sini ayaklar altına seren kendini bilmezler için, gri pasaportla insan kaçakçılığı yapan sahtekârlar için, organize suç örgütü liderlerinin dolarla maaşa bağladığı onur yoksunları için, limanlarımızın uyuşturucu trafiğinin yolgeçen hanlarına dönmesine göz yumup ülkemizi rüsva edenler ve daha niceleri için çoktan yapılmış olması gereken işlemlerin, Atatürkçü bir kaymakamımıza uygulanması kabul edilemez!

  UYARIYORUZ!

  Atatürk sevgisini, Cumhuriyet bağlılığını, Atatürk’ ün sözlerini suç saymak, görevi ve unvanı ne olursa olsun, kimsenin haddi değildir.

  Ülkemizin en büyük demokratik kitle örgütü olan Atatürkçü Düşünce Derneği; Genel Başkan’ından en yeni üyesine kadar, toplumumuzun gösterdiği bu haklı tepkiye yürekten katılıyor, değerli Kaymakamımız Sayın Miraç Akbulut’un yanında olduğunu kamuoyuna saygıyla duyuruyor ve yineliyor:

  'Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır!'

  Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Korgan Kaymakamı Miraç Akbulut neden görevden alındı? İşte Akbulut'un görevden alınmasının perde arkası

  Korgan Kaymakamı Miraç Akbulut neden görevden alındı? İşte Akbulut'un görevden alınmasının perde arkası

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ardından Ordu'nun Korgan İlçesi Kaymakamı Miraç Akbulut görevden alındı. Akbulut'un görevden alınma tarihi 3 Kasım 2021'di. Korgan Kaymakamı Akbulut'un neden görevden alındığı muaaması sürüyor.

  Ordu Valiliği, Akbulut'un görevden alınması ile ilgili, "Ordu'nun Korgan ilçesi Kaymakamı görevin sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutumu nedeniyle soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır. TBMM çatısı altında görev yapan bir milletvekilinin söz konusu bu görevden uzaklaştırmayı açıklamalarıyla çarpıtarak, olduğundan farklı göstermeye çalışması ise esef vericidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." açıklamasını yapmıştı.

  Gazeteci Muhammed Vefa Akbulut'un görevden alınmasının perde arkasını Twitter hesabından paylaştı. Vefa, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Fatih Serdengeçti'yi işaret etti.

  Serdengeçti'nin AK Partili isimlerle okul arkadaşı olduğunu belirten Vefa şu açıklamaları yaptı:

  Korgan Kaymakamı @miakbulut'u kim görevden aldı? İşte arka planı; Kaymakam Akbulut 2 ay önce Korgan'a atandı. Genç kaymakamın ilk görev yeriydi... Atatürkçü birisi olarak bilinir. 29 Ekim'in şölen şeklinde kutlanması konusunda çalışma başlatmış. Her kesimi de şölene çağırmış.

  Akbulut'un 29 Ekim'de yaptığı konuşma bazı kesimlerde rahatsızlık uyandırmış. Hatta bazı kişiler kaymakamı şikayet etmek için "sarhoş" diye şikayet etmiş! Etkinliğe katılanlara sordum; kaymakamın herhangi bir absürt hareketi var mı diye, hepsi yok dedi. İftiraya maruz kalmış.

  Aynı gün protokolde yer bulamadıklarını iddia eden AK Parti Korgan Belediye Encümeni Namık Paç, AK Parti Korgan İlçe Başkanı Eyüp Karabayrak Korganlı hemşerileri İçişleri Bakanı Personel Genel Müdürü Fatih Serdengeçti'ye ulaşıyor.

  Daire Başkanı Serdengeçti, Korgan Belediye Encümeni Namık Paç'ın okul arkadaşı, AK Parti Korgan İlçe Başkanı Eyüp Karabayrak'ın çocukluk arkadaşı olduğunu öğrendim.

  Kaymakamın görevden alınmasını hızlıca sağlayan kişi anlattığım gibi Serdengeçti olduğu ortaya çıkıyor. Söz konusu görevden alınmayı sağlayan kişilerin de, çocukluk ve okul arkadaşı olmaları geldiğimiz durumu gözler önüne seriyor.

  İşte o tweetler:

  MİRAÇ AKBULUT KİMDİR?

  18 Eylül 1994 tarihinde İstanbul-Üsküdar ilçesinde doğan ve aslen Rize ili Çayeli ilçesinden olan Miraç Akbulut İlk ve Orta öğrenimini Ahmet Cevdet Paşa İlköğretim okulunda, Lise öğrenimini Henza Akın Çolakoğlu Lisesinde tamamladı.

  2017 yılında Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

  Kaymakam Akbulut, 2018 yılı Eylül ayında yapılan İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak 2018 Mart ayında Mülki İdare Amirliği Mesleğine 107. Dönem Denizli Kaymakam Adayı olarak başladı.

  Kaymakam Refikliği stajını İzmir-Bayındır ve Diyarbakır-Sur ilçelerinde tamamlayan Akbulut, 10 Haziran 2019 tarihinde Çavdarhisar ilçesinde Kaymakam Vekili olarak görevine başladı.

  30 Ağustos 2021 yılında ise Ordu Valiliğinde Korgan ilçesinin kaymakamı olarak görevine başladı. Ardından 3 Kasım 2021 tarihinde görevinden alındı.

  Yazı kaynağı : www.medyatava.com

  Eski İçişleri Bakanı görevden alınan kaymakamı yazdı

  Eski İçişleri Bakanı görevden alınan kaymakamı yazdı

  Ordu'nun Korgan ilçesi Kaymakamı Miraç Akbulut'un Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle açığa alındığı haberi günlerdir Türkiye’nin gündeminde. 

  Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Cumhuriyet’te “Kaymakamın suçu ne?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

  “UYGULANACAK EN SERT CEZA”

  Tantan, yazısında şu ifadeleri kullandı:

  “Ordu’nun Korgan ilçesi kaymakamı Miraç Akbulut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu sonrasında, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınıp kamuoyuna yansıdığı kadarıyla dayanaksız bir ihbar nedeniyle hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldı. Konuyu ‘mülki idare amirliği mesleği’ açısından ve ‘hukuk devleti ilkesi’ bakımından değerlendirmek gerekir.

  Ordu Valiliği tarafından yapılan açıklamada, ‘Kaymakam sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekildeki tutumu nedeniyle görevinden uzaklaştırılmıştır’ denilse de somut bir neden ortaya konulmamıştı. Bu nedenle kamuoyunda, görevden alma kararı hakkında haklı olarak ‘neden’ sorusu sıkça sorulmaktadır.

  Kamu görevlileri için görevden alma son çare olarak uygulanacak en sert cezadır. Hukuk devleti ilkesini yok sayarak devlet yönetilemez. Cezalandırma sisteminin her kademesinde ‘delilden suçlu’ya gitme kavramını devletin temel felsefesi haline getiremezsek ‘suçludan delile’ gitme hukuksuzluğu hâkim olur.

  “ATATÜRK’Ü ANMASI VE ONU ROL MODEL ALMASI…”

  İsimsiz ihbar mektuplarıyla Türkiye’de devleti çökertmek isteyenlerin hukuk devletini yok sayarak neler yaptığı, kumpaslar ile Türkiye’ye neler kaybettirdiği hepimizin hafızasında. İllegal yapıların faaliyetlerini engellemek için tek geçerli yol hukuk devleti ilkesine sahip çıkmak ve hukuk devletini egemen kılmaktır.

  Korgan Kaymakamı’nın somut bir gerekçe olmadan görevden alınması; kaymakamın sıkça Atatürk’ü anması ve onu rol model alması nedeniyle görevinden alındığı iddiası, kamuoyu gündemine getirilmiştir.

  HUKUK ZEMİNİNİN ÖNEMİ

  Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı hukuk zemininde verdiğini, başta kamu görevi icra edenler olmak üzere herkesin zihnine kazıması gerekir. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olmasaydı Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulabilir miydi? Meclis’in meşruiyeti olmasaydı Kuvayı Milliye’den “düzenli orduya” geçiş sağlanabilir miydi? Silahlı mücadele dahil olmak üzere tüm mücadeleler ancak hukuk düzenine uygun yapıldığı takdirde doğru sonuca varabilir.

  Devlet memurlarının tayin, terfi ve görevden alınmalarında keyfi uygulamalar olamaz. Keyfiliğin olduğu yerde hukuk devletinden söz edilemez. Devletin temel altyapılarının modern devlet anlayışına göre düzenlenmesi ve hukuki altyapısının eksiksiz olması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

  KEYFİ UYGULAMALAR BEDEL ÖDETİR

  Devletin gücünü keyfi uygulamalar neticesinde, hakkaniyetle bağdaşmayacak şekilde hukuka aykırı işlem gerçekleştirerek kullananlar, hukuk devletinden uzaklaşanların hangi bedelleri ödediğini asla unutmasın. Tarih boyunca hiçbir hukuksuzluk galip gelmedi, gelemedi. Tarih, ileri götürdüklerini zannettikleri topluma ne denli büyük zarar verdiklerini ortaya koydu.

  Hukuk devletinden uzaklaştıkça ekonomi bozulur, yatırımcılar uzaklaşır, güvensizlik hâkim olur, muasır medeniyetler seviyesinden uzaklaşılır. Hiçbir ulus etik değerlere sahip çıkmadan yükselemez. Onun için hukuk düzenimiz tıpkı ekmek ve su gibi hayati bir ihtiyaçtır. Güven duyulan bir adalet mekanizması olduğu takdirde ne keyfi uygulamalar gündem olabilir ne de başka hukuksuzluklar veya kumpaslar...

  Adaletin mülkün temeli olduğunu unutmadan haksızlığı engelleyecek makul süre içinde hukuka aykırı işlemin sonlandırılarak ilgili kaymakamın hukuk devleti ilkesi uyarınca hak ettiği görevine iadesi veya görevden alınmasıyla ilgili hukuka aykırılık teşkil eden somut bir delil varsa paylaşılması kamuoyunun beklentisi haline gelmiştir.”

  Odatv.com

  Yazı kaynağı : odatv4.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap