Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mikroskopla canlı hücreleri inceleyen ilk kişi kimdir

  1 ziyaretçi

  mikroskopla canlı hücreleri inceleyen ilk kişi kimdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Antonie van Leeuwenhoek

  Antonie van Leeuwenhoek

  Antonie Philips van Leeuwenhoek[not 1] (24 Ekim 1632 - 26 Ağustos 1723), Hollandalı tüccar ve bilim insanı. Genellikle, Mikrobiyoloji'nin babası olarak bilinir. Bir sepetçinin oğlu olarak dünyaya geldi, 16 yaşında bir kumaş tüccarının yanında staja başladı. En iyi bildiği şey mikroskobuyla çalışmaktı. Kendi yaptığı mikroskopla tek hücreli canlıları inceliyordu.[1][2]

  90 yaşındayken, 26 Ağustos 1723 tarihinde Hollanda'nın Delft şehrinde öldü.

  Hayatı ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Leeuwenhoek bakteriyi ilk keşfeden ve kendi oluşturduğu mikroskobu ile mikroskobik canlıları ilk olarak inceleyen bilim insanıdır. Gözlükleri büyüteç gibi kullanarak kumaşları incelemeye başlamış ve bu mikro canlıların varlıklarının farkına varınca da başka büyüteçler üretmiş ve nihayet bir mikroskop icat edip canlıları yakından görebilme imkânına sahip olmuştur.[3][4] Yaşamı boyunca ürettiği mikroskop merceklerinin sayısı 550'dir. Her biri ile yeni bir inceleme yapmıştır.

  Leeuwenhoek aynı zamanda kan hücreleri üzerinde de araştırmalar yapmıştır. Kılcal damarları inceleyerek kan hücrelerinin geçişini gözlemlemiştir. Leeuwenhoek'den önce hiç kimse kasların liflerden oluştuğunun farkında değildir. Mikroskobunun altında liflerin her birini gözlemlemiş ve incelemelerde bulunmuştur.

  Hayvanlar ve bitkilerde beslenme sistemi üreme ve bitkilerde besin transferi gibi konularda da pek çok çalışması olmuştur. Bitkilerin birbirinden farklı bölümleri araştırmasının en önemli parçalarındandır. Bitkinin kökü gövdesi ve yapraklarının üç boyutlu çizimlerini yapmış ve yapılarının detaylarını ilk ortaya çıkaran bilim insanıdır.

  Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Mikroskopla ilk canl� h�creyi inceleyen bilim adam� a�a��dakilerden hangisidir ?

  İlk canlı hücreyi gözlemleyen bilim insanı kimdir?.... Idea question from @Itsmecans

  İlk canlı hücreyi gözlemleyen bilim insanı kimdir?.... Idea question from @Itsmecans

  Merhaba,

  Hücre, ilk defa  İngiliz bilim adamı Robert Hooke tarafından 1665 yılında kendi yaptığı basit bir mikroskop ile şişe mantarından aldığı kesiti incelemesi ile görülmüştür. Şişe mantarından aldığı kesitte boş odacıklar görmüştür. Gördüğü bu boş odacıklara 'boşluk' anlamına gelen 'cellula' adını vermiştir.

  Anton Van Leeuwenhoek, 1668 yılına kadar basit gözlemler yapmak için kendi mikroskobunu geliştirmeye başlamıştır. Geliştirdiği mikroskop ile canlı hücrelerin gözle görünen hareketli parçalarına ilişkin ilk tanımlamaları yapmıştır. Anton Van Leeuwenhoek, bakteriyi ilk keşfeden ve kendi oluşturduğu mikroskobu ile mikroskobik canlıları ilk olarak inceleyen bilim adamıdır.

  1838- 1839 yılları arasında bitki hücrelerini inceleyen Schleiden ve hayvan hücrelerini inceleyen Schwann yaptıkları mikroskobik gözlemlere dayanarak hücre teorisini kurmuşlardır.

  Hücre teorisine göre;

  Bütün canlılar hücrelerden meydana gelmiştir.

  Hücreler bağımsız oldukları halde birlikte iş görürler.

  Hücreler bölünerek çoğalırlar ve hücrelerin kalıtım materyalini(DNA) yeni hücrelere aktarırlar.

  Metabolik olaylar hücrelerde gerçekleşir.

  iyi çalışmalar

  Yazı kaynağı : doku.tips

  Mikroskobu kim buldu ve icat etti? Mikroskop ne zaman bulundu

  Mikroskobu kim buldu ve icat etti? Mikroskop ne zaman bulundu

  Mikroskop içerisinde birçok merceğin olduğu bir alettir. Bu sayede gözle görülmesi imkansız olan tüm bakterileri ve mikropları bu alet yardımı ile kolayca görülmektedir. Mikroskop pek çok alanda kullanılan günümüzde ki en yaygın aletlerden birisidir. Özellikle laboratuvarlar da sıklıkla mikroskoplara rastlayabiliriz. Günümüzde mikroskobun kullanıldığı pek çok türü bulunmaktadır.

   Mikroskopu Kim Buldu?

   İlk mikroskop tarihte Hollandalı mucit olan Zacharias Janssen tarafından bulunmuştur. Janssen bulmuş olduğu bu mikroskobu, teleskop üzerinde yapılan birkaç değişlik neticesinde bulmuştur.

   Mikroskopu Kim İcat Etti?

   Mikroskop Zacharis Janssen tarafından icat edilmiş bir alettir. Daha sonra ise Alman ve İngiliz bilim adamları da bulunan mikroskop üzerinde yaptıkları deneyler ve geliştirmeler ile bugünkü halini alan bir modern mikroskobu icat etmeyi başardılar. İlk modern mikroskop yine Hollandalı mucit olan Antonie van Leeuwenhoek ve İngiliz mucit olan Robert Hook tarafından bulunmuştur.

   Ayrıca Galileo Galile tarafından da mikroskop geliştirilmiştir.

   Mikroskop Ne Zaman Bulundu?

   Mikroskop tarihte ilk kez 1590 yılında icat edilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap