Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mikrodalga kelimesinin sözlük anlamı

  1 ziyaretçi

  mikrodalga kelimesinin sözlük anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mikrodalga ne demek, TDK'ya göre Mikrodalga kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?

  Mikrodalga ne demek, TDK'ya göre Mikrodalga kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?

  Türkçede bir birinden ilginç hiç duymadığımız veya çok az duyduğumuz kelime bulunur. Bunlardan bazılarının anlamı bilinmez. Bu nedenle konu ile alakalı çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Mikrodalga ne demek? Mikrodalga TDK sözlük anlamı nedir detayları ile derledik.

  Günlük yaşantımızda bazen hiç duymadığımız, bilmediğimiz kelimelerle karşılaşabiliyoruz. Bu durumda internette kısa bir araştırma yaparak bu kelimelerle ilgili fikir ve bilgi sahibi oluyoruz. İşte o kelimelerden bir tanesi mikrodalga kelimesi. Peki mikrodalga ne demek? Türk Dil Kurumu (TDK) sözlük anlamına göre mikrodalga nedir, mikrodalga kelimesinin kaç anlamı var? İşte bu sorularınızı bu içerikte bulabilirsiniz.

  ne demek

  MİKRODALGA NE DEMEK, TDK'YE GÖRE ANLAMI NEDİR?

  Mikrodalga kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.

  TDK'ya göre mikrodalga kelimesi anlamı şu şekildedir:

  - Boyları 1 milimetre ile 1 metre arasında değişen elektromanyetik dalga

  MİKRODALGA KELİMESİNİ İÇEREN BİRLEŞİK KELİMELER

  - mikrodalga fırın

  Türk Dil kurumu anlamı kelime anlamıTDK anlamı nedir?

  Yazı kaynağı : www.bolgegundem.com

  Mikrodalga Ne Demek?

  Mikrodalga kelimesi Türkçe'de "Boyları 1 milimetre ile 1 metre arasında değişen elektromanyetik dalga." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Mikrodalga kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; mikrodalga, mikrodalga fırın

  Veya Mikrodalga kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Yazı kaynağı : turkcenedemek.com

  Mikrodalga

  Mikrodalga

  Mikrodalga nedir, Mikrodalga ne demek

  Mikrodalga; bir fizik terimidir.

  İngilizce'de Mikrodalga ne demek? Mikrodalga ingilizcesi nedir?:

  microwave

  Mikrodalga hakkında bilgiler

  Mikrodalga 1 metre ile 1 milimetre arasında değişen dalga boyları ile bir elektromanyetik radyasyon biçimidir. 300 MHz (100 cm) ve 300 GHz (0.1 cm) arasındaki frekansları kapsar. Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar, radarlarda, mikrodalga fırınlarında, cep telefonlarında, kablosuz internet erişiminde, Bluetooth kulaklıklarda, mağaza güvenlik sistemlerinde, mikrodalga frekansları kullanılır. "Mikrodalga" sözü elektromanyetik dalganın dalga boyunun 1 metreden kısa olduğu frekansları tanımlar. Dalga boyunun 1 cm'den kısa olduğu frekanslara (30-300 GHz aralığı) "milimetrik" dalga ismi de verilir. Dalga boyunun 1 mm'den kısa olduğu frekanslara (300-3000 GHz) "submilimetrik" dalga ismi verilir.

  Mikrodalgalar da iletken üzerinde ivmelendirilen yükler tarafından meydana getirilirler. Radyo dalgalarının en kısa dalga boyuna sahip olanlarıdır. Bugün yaygın olarak mikrodalga fırınları kullanılmaktadır. Pişirilecek madde üzerine gönderilen mikrodalgalar su moleküllerinin tabii dönme frekanslarının biriyle rezonansa gelir ve suya enerji aktarır. Böylece yiyecekler içten içe pişerler.

  Mikrodalga ile ilgili Cümleler

  Mikrodalga kısaca anlamı, tanımı:

  Milimetre : Bir metrenin binde biri uzunluğunda bir ölçü birimi, milim.

  Metre : Genellikle desimetre, santimetre, milimetrelere bölünmüş ölçü aracı. Yer meridyen çemberinin kırk milyonda biri olarak kabul edilen, 100 cm'lik temel uzunluk ölçüsü birimi.

  Değiş : Değişim. Değme işi.

  Elektromanyetik : Elektromanyetizması bulunan veya bununla ilgisi olan.

  Dalga : Gizli iş, dalavere. Deniz veya göl gibi geniş su yüzeylerinde genellikle rüzgâr, deprem vb.nin etkisiyle oluşan kıvrımlı hareket. Arka arkaya gelen kriz vb. olayların her biri. Sıcak, soğuk, moda için belli bir süre etkili olan dönem. Geçici sevgili. Saçların kıvrım genişliği. Bir yüzeydeki kıvrım. Esrar, eroin vb. uyuşturucu maddelerin verdiği keyif durumu. Geçici aşk ilişkisi. Titreşimin bir ortam içinde yayılma hareketi. Dalgınlık.

  Mikrodalga fırın : Elektromanyetik dalga ile yiyecekleri kısa sürede pişiren veya ısıtan fırın.

  Mikro : Küçük, dar, makro karşıtı.

  Radyasyon : Işınım.

  Biçim : Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl. Tarz. Herhangi bir şeyin benzeri. Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Biçme işi. Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu. Yakışık alan şekil, uygun şekil.

  Frekans : Sıklık.

  Yayılı : Yayılmış, serilmiş.

  Radar : Radyo dalgalarının yankısını alarak cisimlerin yerini ve uzaklığını bulabilen, genellikle uçak ve gemilerde kullanılan cihaz. İçgüdü, seziş. Trafik polisleri tarafından kullanılan, taşıtların hızını saptamaya yarayan aygıt.

  Fırın : Ekmek, pasta vb.nin pişirildiği ve satıldığı dükkân. Bir maddenin fiziksel veya kimyasal değişime uğratılması amacıyla içinde ısıtıldığı araç. Elektrik, tüp gaz ve doğal gazla çalışan, yiyecekleri pişirmeye veya ısıtmaya yarayan alet. Bu ocakta pişirilmiş. İçinde genellikle odun yanan, her yanda aynı derecede ısı oluşturarak ekmek, pasta vb. pişirmeye yarayan, tavanı tonoz biçiminde, önünde tek açıklık bulunan ocak.

  Telefon : Konuşmaları ileten ve yansıtan düzenek. Birbirinden uzakta bulunan kişilerin konuşmasını sağlayan aygıt.

  Diğer dillerde Mikrodalga anlamı nedir?

  İngilizce'de Mikrodalga ne demek? : n. microwave

  Fransızca'da Mikrodalga : micro-onde [la]

  Yazı kaynağı : nedir.ileilgili.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap