Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mide ekşimesi ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  mide ekşimesi ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? - Yemek.com

  Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? - Yemek.com

  Hemen hepimizin hayatının bir döneminde mutlaka yaşadığı bir sorun mide ekşimesi. Çoğunlukla mide yanmasıyla karıştırılan ama aslında çok farklı şekillerde gerçekleşen mide ekşimesi gündelik hayatımızı direkt etkilediği için akıllara gelen ilk soruda şu oluyor: "Mide ekşimesi neden olur? Mide ekşimesi nasıl geçer?"

  Mide ekşimesinin sebeplerine ve kolay tedavi yöntemlerine geçmeden önce midedeki ekşime hissinin nasıl oluştuğunu öğrenmekte fayda var. Mide ekşimesi aslında mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesinden kaynaklanan bir rahatsızlık. Daha da açarsak midede asitlerin tahrişe engel olmasını engelleyen koruyucu hücreler varken yemek borusunda böyle bir mekanizma yok. Dolayısıyla mide asitleri ve sindirim sıvıları yemek borusuna doğru yukarı çıktığında bu yanmaya ve hasara sebep oluyor ve mide ekşimesi meydana geliyor.

  Gelin o zaman, "Mide ekşimesi neden olur, mide ekşimesine ne iyi gelir?" sorularının cevaplarını bulmakla devam edelim.

  Mide ekşimesi neden olur?

  mide-eksimesi-neden-olur

  Mide ekşimesinin birden fazla sebebi olabilir. En bilinenleri şöyle sıralamak mümkün:

  Mide ekşimesine ne iyi gelir?

  zencefil-bal-karisimi-nasil-yapilir

  Mide ekşimesinin uzun dönemde sağlığınıza daha büyük zararları olur. Eğer düzenli olarak tekrarlayan mide ekşimesi şikayetleriniz varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

  Diğer yandan mide ekşimesini evde bulunan doğal malzemeler kullanarak da hafifletmek ve bu rahatsız histen kurtulmak mümkün.

  Mesela şunlar gibi...

  Badem

  Mide asidini nötrleştirme özelliğine sahip badem sindirimi de destekler. Mide ekşimesi hissettiğinizde bir avuç bademi ağzınızda un haline gelene kadar iyice çiğneyerek tüketin.

  Bal

  Bal da mide ekşimesine iyi gelen şifalı besinlerden biri. Mide ekşimesi durumlarında yiyeceğiniz bir çorba kaşığı bal şikayetlerinizi hafifletecektir. Aynı zamanda sıcak bir bardak suyun içine yarım limonun suyu ve bir tatlı kaşığı bal katıp çay niyetine yemeklerden sonra da içebilirsiniz. Bu karışım mide asitlerinin aşırı üretimini engelleyecektir.

  Zencefil

  Mide asidini emen ve mide ekşimesine neden olan sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olan zencefili çiğ olarak tüketerek ya da zencefil çayı içerek mide ekşimesi problemlerinin tekrar etmesinin önüne geçebilirsiniz.

  Karbonat

  Bir bardak suya katacağınız bir çay kaşığı karbonat da mide asitlerini düzenleyecek ve mide yanması hissinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

  Süt

  Eğer laktoz intoleransınız yoksa süt içerek de mide ekşimesinden kurtulabilirsiniz. Mide ile yemek borusu arasındaki baskıyı hafifleten sütün bu faydasından yararlanmak için bir bardak soğuk süt içmeniz yeterli.

  Elma

  Mide asitini nötrleştiren bir diğer besin olan elma mide ekşimesine birebir. Bunun için bir bütün elma yiyebileceğiniz gibi evde sıktığınız elmanın suyunu da içebilirsiniz.

  Aloe vera suyu

  İnflamasyonu azaltarak gastrointestinal sistemi düzene sokan aloe vera ağrı ve iltihapları iyileştirme özelliğine sahip. Yemek yemeden 20 dakika önce bir fincanın dörtte biri kadar olacak şekilde aloe vera suyu içerseniz midenizi koruyacaktır.

  Elma sirkesi

  Sirke ile yükselen asit seviyesini dengeleyebilirsiniz. Yarım fincan suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin ve yemekten sonra için. Böylelikle mide ekşimesini engelleyebilirsiniz.

  Muz

  Doğal bir antiasit olan muz sindirimi rahatlatır. Yiyeceğiniz bir adet muz midedeki ekşime hissini bastıracaktır.

  Ayran

  Ayran mide asitlerinin dengelenmesini sağlar. Mide ekşimesini rahatlatmak için bir bardak tam yağlı ayran içmeyi deneyebilirsiniz.

  Geçmiş olsun!

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Mide ekşimesine ne iyi gelir?

  Mide ekşimesine ne iyi gelir?

  Mide ekşimesi, halk arasında çok yaygın olarak görülen göğüste ve göğüs kafesinin arkasında hissedilen yanma tarzında bir ağrıdır. İngilizcede kalp yanması anlamına gelen ""heartburn" kelimesi ile tanımlanan bu ağrılar göğüs bölgesinde hissedilmesi nedeniyle kalp ağrıları ile karıştırılabilir. Yemekten hemen sonra, yatarken veya gün içerisinde herhangi bir zamanda meydana gelen mide ekşimesi kişiye rahatsızlık hissi verir. Ara sıra görülen mide ekşimesi sorunu çok yaygın olup genellikle günlük yaşamı olumsuz etkileyecek boyutta sorunlara neden olmaz. Reçeteli veya reçetesiz olarak satılan mide koruyucular yardımıyla bu ağrıların üstesinden gelmek mümkündür. Fakat mide ekşimesi çok sık görüldüğünde ve sürekli ilaç kullanımını gerektirdiğinde bunun altında bir mide hastalığının yatıyor olma olasılığı çok yüksektir. Sürekli olarak mide ekşimesi sorunu yaşayanlar mutlaka bir hekime başvurarak bu sorunun nedenine yönelik gerekli tanı testlerini yaptırmalı ve tedaviye başlamalıdır.

  Mide ekşimesi nedir?

  Mide ekşimesi, mide ve yemek borusundaki birtakım problemlere bağlı olarak karnın üst kısmı ile göğüs bölgesinde yanma ve ekşime tarzında ağrıların görülmesidir. Ağrılar genellikle yoğun içerikli ana öğünlerin ardından alkol, çay, kahve, gazlı içecekler gibi içeceklerin tüketilmesinin ardından görülür. Ağrının yoğunluğu eğilme, yatış pozisyonuna geçme gibi mide içeriğinin mide ile yemek borusu arasında yer alan kapakçığa baskı yapmasına neden olan pozisyon değişikliklerinde artabilir. Çoğu durumda şiddetli ağrılara neden olmaz. Fakat uzun süreli bir rahatsızlık hissine neden olduğundan günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, stres gibi faktörlere bağlı olarak mide ekşimesi sorununun ara sıra görülmesi normaldir ve birçok insanın başına gelebilen bir durumdur. Bu şekilde nadir olarak görülen sorunlar genellikle bir mide hastalığını işaret etmez ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir niteliktedir. Fakat mide ekşimesinin sürekli olarak tekrarlaması halinde gastrit, ülser, mide fıtığı, gastroözofageal reflü ve daha birçok gastrointestinal sistem hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurulmasında fayda vardır.

  Mide ekşimesi belirtileri nelerdir?

  Mide ekşimesi, çok yaygın görülen bir sağlık sorunudur ve belirtileri de oldukça nettir. En yaygın görülen mide ekşimesi belirtileri şu şekildedir:

  Yukarıdaki belirtiler mide ekşimesinin yanı sıra birçok mide hastalığının beraberinde görülen semptomlar arasında yer alır. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ne zaman doktora görünmek gerektiğidir. Göğüste şiddetli ağrı ve baskılar hissedildiğinde, bunlara kol ve çene ağrıları eşlik ettiğinde, nefes almada güçlük çekildiğinde vakit kaybedilmeksizin sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Bunun dışında mide ekşimesi sorunu haftada iki kezden fazla ortaya çıkıyorsa, yutma güçlüğü, kalıcı mide bulantısı ve kusma sorunu söz konusu ise, reçetesiz mide koruyucuların kullanımına rağmen ağrılar devam ediyorsa, iştahsızlık ve yemek yeme güçlüğüne bağlı olarak kilo kaybı gerçekleştiyse bir sağlık randevusu alınarak doktor muayenesinden geçilmelidir.

  Mide ekşimesi nedenleri nelerdir?

  Mide ekşimesi normal bir durum değildir ve üst sindirim sistemine ilişkin herhangi bir soruna bağlı olarak ortaya çıkar. Bunlardan en yaygını reflü hastalığıdır. Reflü sorunu, mide içeriğinin yemek borusuna (özofagus) kaçması ve içeriğindeki sindirim enzimleri nedeniyle yemek borusuna zarar vermesi durumudur. Mide ekşimesi olgularının çok büyük bir kısmı bu nedene bağlı olarak gerçekleşir. Normal şartlarda yutulan besinler yemek borusunun mide ile birleştiği noktada yer alan ve alt özofagus sfinkteri olarak adlandırılan bir kas bandının gevşemesiyle birlikte mideye aktarılır ve besinlerin geçişi tamamlandıktan sonra bu kas bandı yeniden kasılarak besinlerin yemek borusuna kaçmasını engeller. Herhangi bir nedenle bu sfinkterde anormal gevşeme sorunu söz konusu ise yemek borusuna mide içeriklerinin kaçısı söz konusu olur ve reflü sorunu gelişir. Eğilme, uzanma gibi hareketlerde bu sfinkterdeki gevşeme kolaylaştığından mide ekşimesine bağlı ağrılar bu hareketlerle birlikte artar. Bunun haricinde mide ekşimesi probleminin ortaya çıkışında rol oynayan bazı risk faktörlerinden bahsedilebilir. Mide ekşimesini tetikleyen veya ağırlaştıran risk faktörleri şunlardır:

  Yukarıdaki belirtilere ek olarak gebelik de mide ekşimesinin başlıca nedenleri arasında yer alır. Hamile kadınlarda özellikle de ikinci trimesterden itibaren büyüyen bebeğin mideye yapmış olduğu baskıdan kaynaklı olarak reflü ve mide ekşimesi sıklıkla görülür. Stres veya yanlış beslenme uygulamalarına bağlı olarak geçici reflü sorunları meydana gelebilse de bu durum süreklilik arz ettiğinde bir mide hastalığının söz konusu olma ihtimali yüksektir. 

  Mide ekşimesi teşhisi nasıl konulur?

  Mide ekşimesi belirtileri ile sağlık kuruluşlarına başvuran hastalar gastroenteroloji kliniklerine yönlendirilir. Burada hekim muayenesinden geçilir. Muayene esnasında hekim tarafından sorunun ne kadar süredir devam ettiği, ağrı ve yanma hissinin hangi bölgede oluştuğu ve şiddetinin nasıl olduğu, hangi hareketlerle ve hangi besinlerin tüketiminin ardından artış gösterdiği gibi sorular sorulabilir. Bu muayene sırasında hastalar hekimlerine sahip oldukları hastalıklar ve sürekli olarak kullandıkları ilaçlar hakkında da bilgi vermelidir. Hekimler farklı hastalık olasılıklarını araştırmaya yönelik fiziksel muayene de uygulayabilir. Tüm gastrointestinal sistem hastalıklarında olduğu gibi mide ekşimesi sorununun da temelinde yatan nedeni araştırmaya yönelik olarak yapılabilecek en iyi uygulama endoskopidir. Endoskopi işleminde endoskop adı verilen ucu ışıklı bir kamera yardımıyla sindirim kanalı net bir şekilde görüntülenebilir, olası hastalıklar bu görüntüleme esnasında teşhis edilebilir. Gerekli görülmesi halinde endoskopide görülen lezyonlardan biyopsi alınarak incelemeye de gönderilebilir. Endoskopiye ek olarak hekim tarafından bazı kan ve idrar tahlilleri ile ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi farklı tetkikler de istenebilir. Tüm bu test sonuçlarının alınmasının ardından mide ekşimesine neden olan sorunlar teşhis edilerek tedavi süreci başlatılır.

  Mide ekşimesi tedavisi nasıldır?

  Mide ekşimesi tedavisi, bu duruma neden olan sağlık sorununa göre farklılık gösterir. Hamilelikte mide ekşimesi sorununun görülmesi normaldir. Birçok anne adayı hamilelikte mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunun yanıtını aramaktadır. Hamilelik döneminde görülen mide ekşimelerinde yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması ağrıları büyük ölçüde azaltır. Beslenme planından reflüyü tetikleyen besinler çıkarılmalı, az az ve sık sık beslenilmelidir. Buna rağmen amide ekşimesi sorunu çok şiddetli bir şekilde devam ediyor ve günlük yaşamı zorlaştırıyor ise farklı tedavi uygulamaları için hekime danışılmalı, kesinlikle hekim tarafından reçetelendirilmemiş olan ilaçlar bilinçsizce kullanılmamalıdır. Gebelik haricinde normal zamanlarda görülen mide ekşimelerinde piyasada bulunan ve reçetesiz satılan basit mide koruyucular ve reflü şuruplarından yararlanılabilir. Endoskopi uygulamaları sonucunda bir gastrointestinal sistem hastalığı tespit edilmiş olan hastalarda bu hastalığa yönelik tedavi planı belirlenmelidir. Gastrit ve peptik ülser gibi hastalıklarda bu hastalıklara yol açabilen Helicobacter Pylori adlı bakterinin varlığı araştırılmalı, tespiti halinde antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Mide fıtığı ve ülser olgularının bir kısmında cerrahi operasyonlar gerekli olabilir. Bu olguların bir kısmında ise takip önerilir ve bir süre boyunca mide asiditesini azaltan ilaç uygulamalarından yararlanılabilir. Tüm bu tedavi seçeneklerinden hangisinin uygulanması gerektiğine tanı testlerinden elde edilen bulgular ve hastanın sağlık durumu göz önünde bulundurularak hekim tarafından karar verilir.

  Eğer siz de mide ekşimesi sorunu yaşıyor ve mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunun yanıtını arıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayeneden geçebilirsiniz. Birçok hastalık türünde olduğu gibi mide hastalıklarında da erken teşhis tedavi başarısını artırdığından bir an önce tedavi sürecinize başlayarak kalıcı hasarların oluşumunu önleyebilir, daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Mide Ekşimesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

  Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Mide Ekşimesi Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

  Mide, yapısı sayesinde asitlere dayanıklıdır. Yemek borusunda asidin verdiği zararı engelleyecek koruyucu tabaka bulunmamaktadır. Bu durum karın ve göğüs arasında bir yanma hissine neden olabilir. Mide asidinin yukarı doğru çıkması, yanmaya sebep olur. "Mide ekşimesine ne iyi gelir?" konusunu detaylarıyla aktaracağız. Arada bir görülen mide ekşimesi için satılan ilaçlar elbette mevcuttur ancak uzun vadede bu rahatsızlığın temelinde bir mide rahatsızlığı olabilir. Dolayısıyla sorunun çözümü için mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Mide ekşimesi neden olur ve nasıl geçer? İşte ayrıntılar…

  Editörün ÖnerisiMide Yanmasına Ne İyi Gelir Sorusunun Yanıtı İçin Tıklayınız

  MİDE EKŞİMESİ NEDİR?

  Mide ekşimesi, mide asidinin yemek borusuna geri çıkarak karın ve göğüs arasında oluşturduğu yanma hissine denir. Genellikle ağır yemekler, çay kahve ve asitli içeceklerin tüketimiyle mide ekşimesi görülür. Ağrılar yatış şekli gibi mide ve yemek borusu arasındaki bölgeye artan baskıyla kendini gösterebilir. Ağrılar genel olarak ok şiddetli değildir. Mide ekşimesinin devamlı seyretmesi ülser, gastrit gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu durumda bir hekime başvurmalısınız.

  MİDE EKŞİMESİ NEDEN OLUR?

  Mide ekşimesi, mide suyunun yükselmesiyle içeriğindeki hidroklorik asidin yemek borusundaki mukoza tabakasını tahriş etmesiyle oluşan rahatsızlık olarak bilinir. Bu durum göğüs ve karın arasındaki bölgede yanma hissine sebep olur.

  MİDE EKŞİMESİ NEDENLERİ

  Mide ekşimesinin başlıca nedenleri:

  MİDE EKŞİMESİNE NE İYİ GELİR?

  Elbette "mide ekşimesine ne iyi gelir?" yazımızda bitkisel çözümlerden bahsetmezsek olmaz. İşte bunlardan bazıları…

  MİDE EKŞİMESİ NASIL GEÇER?

  MİDE EKŞİMESİ VE GAZ

  Genellikle yemek yerken veya içerken hava yuttuğumuzda midemizde gaz birikir. Sık tekrarlamayan mide gazı problemleri bir endişe kaynağı olmamalıdır. Mide gazı, geğirme, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi sorunlara neden olmaktadır.

  Midedeki gaz genellikle yemek yerken veya içerken hava yuttuğunuzu gösterir. Geğirme genellikle gazı serbest bırakmaya ve şişkinlik ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olur.

  HAMİLELİKTE MİDE EKŞİMESİ

  Hamilelikle birlikte salgılanan hormonlar ve bebeğin mideye baskı yapması midede ekşime sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle hamilelik sürecinde domates, soğan, sarımsak, kızartmalar, çikolata, salçalı ve baharatlı yiyecekler, asitli içecekler tüketmekten uzak durulmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap