Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  metamfetamin vücuttan atmak için ne yapmalı

  1 ziyaretçi

  metamfetamin vücuttan atmak için ne yapmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Metamfetamin Nedir? Metamfetamin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Metamfetamin Nedir? Metamfetamin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Sigara, alkol ve madde kullanımı kişilerin sağlığını doğrudan tehdit eden önemli zararlı alışkanlıklar arasında yer alır. Keyif veren özelliğe sahip olmaları nedeniyle psikolojik olarak pozitif pekiştirme ile bağımlılık yaratan bu alışkanlıklar, vücutta çeşitli dokularda geri dönüşümü olmayan tahribatlara yol açarak hayatı tehdit edebilecek önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Günümüzde madde bağımlılığı açısından önemli görülen tehlikeli maddelerden biri de metamfetamindir.

  Metamfetamin Nedir?

  Metamfetamin uyuşturucu maddeleri arasında stimülan olarak da bilinen, sinir sistemindeki hücreleri uyararak etki gösteren bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Genel olarak hap formunda bulunabildiği gibi toz formunda da bulunur. Toplumda kristal, buz, meth, ice gibi isimlerle anılan metamfetamin, kişinin psikolojik duygu durumunda ani yükselmelere yol açabildiği gibi etkisinin sönmesiyle birlikte kişide depresyon veya uykusuzluk gibi psikolojik koşullara neden olabilir. Bu anlamda keyif verici etkisinin devamlılığını sağlamak adına pozitif pekiştirme etkisiyle bağımlılık yaratabilir.

  Metamfetamin Nasıl Etki Gösterir?

  Metamfetamin beyinde yer alan sinir hücrelerinin yüzeyindeki birtakım reseptörlere bağlanarak hücrelerde normalden daha fazla uyarı gelişmesine neden olur. Bunun sonucunda beynin psikolojik durumunu belirleyen bölgeleri, haz merkezleri ve görsel alanlar gibi farklı bölgelerde uyarı artışı ile aşağıdaki klinik belirtiler gelişir:


  Metamfetamin Bağımlılığı Nedir?

  Vücudun biyokimyası gereği, beyin hücrelerinin metamfetamine maruz kalmasıyla hücreler uyarı sayısını düzenlemek için maddenin bağlandığı reseptörlerin sayısını azaltır. Buna bağlı olarak kişi, önceki kullanımlarda aldığı haz verici etkileri aynı düzeyde alabilmek için daha yüksek dozda madde kullanımına ihtiyaç duyar. Tolerans olarak bilinen bu etki nedeniyle, kişi kronik kullanımda her seferinde daha fazla dozda madde kullanmak zorunda kalır ve zamanla madde bağımlılığı gelişir. Yine benzer şekilde, madde kullanımını takiben metamfetaminin vücuttaki dozunun madde atılımına bağlı olarak azalmasıyla kişide çekilme belirtileri olarak da bilinen rahatsız edici semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:


  Kişi, madde çekilmesine bağlı gelişen bu negatif belirtilerin ortaya çıkmasını engellemek adına madde kullanımına devam eder ve bağımlılığını artırır.

  Bahsedilen fiziksel bağımlılığın dışında, kişinin madde kullanımıyla haz verici duygular tecrübe etmesi, psikolojik olarak aynı duyguları sık sık yaşama isteğini pekiştirerek aynı davranışı sık sık tekrarlamaya iter. Psikolojik bağımlılık olarak da bilinen bu durum, fiziksel bağımlılıktan farklı olarak psikolojik temelli mekanizmalar üzerinden ortaya çıkar. Psikolojik bağımlılık süreci, kişiyi fiziksel olarak da madde kullanımına bağımlı hale getirir.

  Metamfetamin kullanımı sonucunda kişinin başta kalp-damar ve böbrek sağlığı olmak üzere, nörolojik ve psikolojik yönden sağlık durumu ciddi anlamda olumsuz etkilenir. Madde kullanımı ile kan basıncında veya kalp hızında yaşanan ani yükselmeler, genç yaştaki kişilerde kalp krizi gibi kalp-damar sorunlarını tetikleyebilir. Ayrıca, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozarak hayatı tehdit edebilecek durumların gelişmesiyle sonuçlanabilir. Ani duygu durum değişiklikleri nedeniyle kişiler intihara yatkın hale gelebilir, iş ve sosyal hayatları ciddi anlamda olumsuz etkilenebilir.

  Metamfetamin Bağımlılığının Tedavisinde Neler Yapılır?

  Metamfetamin ve benzeri uyuşturucu madde bağımlılıklarının tedavisinde esas nokta, kişinin sosyal yönden desteklenmesi ve bağımlılığın giderilmesine yönelik motive edilmesidir. Kişi gerekli hallerde ek ilaç tedavilerinin de kullanımı ile madde kullanımından uzaklaştırılır veya doz yönünden sınırlandırılarak madde kullanımı terkedilir. Kullanımın bırakılmasına bağlı gelişen çekilme semptomlarına yönelik ilaç tedavileri verilebilir. Psikolojik sorunların giderilmesinde psikoterapi, psikiyatrik ilaçlar, sosyal yönden çevresinin bilinçlendirilmesi ve kişinin desteklenmesi idame tedavide oldukça önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Metamfetamin Vücuttan Kaç Günde Temizlenir?

  Metamfetamin Vücuttan Kaç Günde Temizlenir?

  Metamfetamin vücuttan kaç günde temizlenir? sorusu, özellikle uyuşturucu konusundan araştırmalar yapan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Metamfetamin en tehlikeli uyuşturuculardan birisi olup, halk arasında ateş, buz, met ya da kristal olarak da geçmektedir. Metamfetamin vücuttan kaç günde temizlenir?

  Renksiz ve kokusuz uyuşturucu bir madde olan metamfetamin, aynı zamanda insan sağlığına en zarar verici uyuşturucu çeşitlerinden en önde geleni olmaktadır. Metamfetamin direk olarak merkezi sinir sistemini etkilemekte olup, uzun süreli kullanımlarında ise insan vücudunda ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Metamfetamin vücuttan kaç günde temizlenir?

  Metamfetamin Vücuttan Kaç Günde Temizlenir?

  Bu bağlamda metamfetamin vücutta kalma süresi ise kullanan kişilerin metabolizmalarına bağlı olarak da değişmekte olup, genel olarak 5 ile 90 gün arasında tam olarak vücuttan temizlenmektedir. Metamfetamin insan vücudunda idrardan 3 ya da 5 gün, kan ve tükürükten 3 ya da 4 gün içerisinde atılmaktadır. Yapılan uyuşturucu testlerinde saç tellerinde metamfetamin çıkma süresi ise 90 gün olmaktadır. Metamfetamin vücuttan kaç günde temizlenir?

  Metamfetamin Vücuttan Kaç Günde Temizlenir?

  Metamfetamin en tehlikeli ve kullanımı yasak olan uyuşturuculardan birisi olup, kullanıldığı takdirde yasal olarak cezası bulunmaktadır. Metamfetamin vücuttan ter, dışkı ve idrar yolu ile atılmaktadır. Bu tehlikeli uyuşturucu idrardan 3 ile 5 gün arasında tam olarak atılmaktadır. Bununla beraber metamfetaminin vücuttan atılma süresi ise kullanan kişilerin bağışıklık sistemine, metabolizma hızına ve alınan dozlara bağlı olarak farklıklar göstermektedir.

  Metamfetamin vücutta tespiti ise yapılan uyuşturucu testleri ile yapılmaktadır. Metamfetamin tespiti ise kan, idrar, ter ve saç teli testleri ile olmaktadır. Metamfetamin vücuttan en iyi ve hızlı atılma yolu ise terleme yolu ile olmaktadır. Metamfetamin kullanımı bırakıldıktan sonra ise kullanan kişilerin bu uyuşturucu bağımlılığından kurtulabilmeleri ise en az 6 ay, en çok 3 sene olmaktadır. Bu süre ise kişilerin bu tehlikeli uyuşturucuyu ne kadar süre kullandığına bağlı olarak değişmektedir.

  Metamfetamin Bağımlısı Nasıl Anlaşılır?

  Metamfetamin kullanımı bırakıldıktan sonra uyuşturucuyu vücuttan atmanın yolları uygulayan hastaların, mutlaka doktor kontrolünde tedavi olmaları gerekmektedir. Bir kişinin metamfetamin kullandığı ise pek çok açıdan anlaşılabilmektedir. Buna bağlı olarak metamfetamin kullanan kişiler çok ani değişen ruh haline sahip olmaktadır. Bu kişiler saniyeler içerisinde çok neşeli ya da çok üzgün ruh halleri sergilemektedirler.

  Metamfetamin Vücuttan Ne zaman Temizlenir?

  Aynı zamanda metamfetamin bireylerin her zaman çok konuştukları ve ard arda çok sigara içtikleri görülmektedir. Bu kişiler bu uyuşturucuyu kullandıkları zamanlarda aşırı terlemeleri ile de dikkat çekmektedirler. metamfetamin bağımlıları bu illeti tam olarak bırakmadıkları süre boyunca devamlı içme isteği duymaktadırlar. Bu nedenle bu kişilerin uyuşturucu tedavisi görmeleri gerekmektedir.

  Metamfetamin İçeriğinde Ne Bulunmaktadır?

  En tehlikeli uyuşturuculardan birisi olan metamfetamin içeriğinde yer alan maddeler ise akü asidi, drenaj temizleyici, fener yakıtı ve antifriz olmaktadır. Metamfetamin sentetik ve kimyasal bir madde olup, insan vücudunda yıkıcı etkileri olan bir uyuşturucu çeşididir.

  Yazı kaynağı : sosyalhane.com

  Tehlikeli Kristal: Metamfetamin ve Etkileri

  Tehlikeli Kristal: Metamfetamin ve Etkileri

  Halk arasında kristal, ateş buz, met gibi isimlerle de bilinen metamfetamin, kuvvetli bağımlılık yapıcı etkisi olan renksiz ve kokusuz bir maddedir. Kimyasal yapıları amfetaminlere benzese de merkezi sinir sisteminde daha güçlü etkilere sahip bir stimülandır. Burundan çekilebilir, ağız yoluyla alınabilir ve damar yoluyla kullanılabilir. Metamfetaminin kısa/uzun süreli kullanımı dolaşım, solunum, nörolojik sorunlarla birlikte anksiyete, saldırganlık ve depresyon gibi birçok ruh sağlığı sorununa neden olmaktadır.

  Türkiye'de metamfetamin kullanıcı düzeyi tam olarak bilinmemektedir. Fakat yaş, düşük eğitim düzeyi ve diğer psikoaktif maddelerin kullanımı, metamfetamin kötüye kullanımı ile ilişkilidir. Yapılan araştırmalar ve hazırlanan raporlar incelendiğinde dünyada yaklaşık 185 milyon kişinin yasal olmayan maddeler kullandığı, bu kişilerden 33.4 milyonunun amfetamin kullanıcısı olduğu görülmektedir.

  Kullanıldıktan 8-24 saat boyunca kişiye etki eden metamfetamin düşük dozda kullanıldığında uyanıklık, enerji yoğunluğu, sinirlilik, iştahsızlık, aşırı güven gibi etkilere sebep olabilir. Metamfetaminin yarattığı etkiler hızlıca başlayıp, hızlıca sonlanmaktadır. Bundan dolayı kullanıcılar tekrarlayıcı dozlara ihtiyaç duyabilirler. Yüksek dozda kullanıldığında ise saldırganlık, korku, huzursuzluk, kaygı, şiddet davranışları, psikomotor bozukluklar, panik ve paranoyaya neden olabilir. Metamfetamin kullananların %6-46'sında "metamfetamin ile ilişkili psikoz" geliştiği tahmin edilmektedir. Tek doz kullanım ya da yoksunluk sırasında görülebilen psikoz genellikle geçici olsa da yüksek doz kullanıma bağlı olarak gelişen psikozların kalıcı olma olasılığı yüksektir. Metamfetamin kullanıcılarında psikiyatrik belirtilere ek olarak bazı fiziksel rahatsızlıklar da görülür.  Kan basıncında ve kalp atışlarında artış, hızlı soluk alıp verme, böbrek yetmezliği, baş dönmesi, kalp krizi gibi etkiler görülebilir. Ciddi diş problemleri, vücutta yaralar ve aşırı kilo kaybı metamfetaminin uzun süreli etkileri arasındadır. Yapılan araştırmalar, metamfetamin kullanımının hafıza ve dikkat gibi bilişsel işlevler üzerinde olumsuz etkilere ve hasarlara sebep olduğunu göstermektedir.

  Metamfetaminin psikiyatrik ve fiziksel belirtilerinde olduğu gibi, yoksunluğuna eşlik eden semptomlar da oldukça rahatsız edicidir. Depresyon, sinirlilik, yorgunluk, artan iştah, anksiyete, saldırganlık ve metamfetamin için yoğun istek sık görülen semptomlardır. Depresif semptomlar metamfetamin yoksunluğunda görülen en belirgin semptomlardır ve 2 haftalık ayıklık döneminden sonra da devam edebilir. Yoksunluk döneminde görülen bu semptomlar intihar düşüncelerine neden olabilir.

  Genel tabloya bakıldığında; metamfetamin güçlü bağımlılık yapıcı etkisinin yanında kısa ve uzun vadede kullanıcılara ciddi psikolojik ve fizyolojik etkileri olan bir maddedir. Belirtilen etkiler görüldüğünde bir uzmanla görüşülmeli, tıbbi destek süreci başlamalıdır.

  Psikolog Simge Sezer
   

  Kaynaklar

  Eslek, A. (2019). Amfetamin ve Metamfetamin . Bağımlılık Tanı, Tedavi, Önleme içinde (291-296).  İstanbul: Yeşilay Yayınları.

  Evren, C., & Bozkurt, M. (2018). Metamfetamin Güncellemesi: Son Zamanlarda Karşılaştığımız Eski Bir Problem. Dusunen Adam The Journal of Psychiatry and Neurological Sciences, 31:1-10. doi: 0.5350/DAJPN20183101001

  Ögel, K. (2017). Bağımlılık ve Tedavisi Temel Kitabı. İstanbul: IQ Kültür Sanat Yayıncılık.

  Thomas, E., Nordahl , M., Ruth Salo, P., & Martin Leaoman , M. (2003). Neuropsychological Effects of Cronic Methamphetamine Use on Neurotransmitters and Cognition: A Review. The Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences, 15(3), 317-25. doi: 10.1176/jnp.15.3.317

  PAYLAŞ

  Yazı kaynağı : www.yedam.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap