Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  meslek liselerinin sinavsiz geçiş hakkı olan bölümler 2021

  1 ziyaretçi

  meslek liselerinin sinavsiz geçiş hakkı olan bölümler 2021 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Meslek Liselerinden Sınavsız Geçiş Hakkı Kalkıyor

  Meslek Liseleri Mezunları İçin Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılır ?

  Meslek Liseleri Mezunları İçin Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılır ?

  Sınavsız geçiş tercihleri, sınavsız geçiş ösym, sınavsız geçiş tercihleri nasıl yapılır,Meslek Liseleri Mezunları İçin Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılacak

  Meslek lisesi mezunları için tercihlerin nasıl yapılacağına dair internette pek kaynak yok, o nedenle bu kısa yönlendirme yazısını yazmak istedik.

  Sınavsız geçiş yapacaklar,tercih kılavuzundaki tablo 3′e bakmalılar ve bölümlerini oradan seçmeliler. Tercih yapmadan önce tercih kılavuzunu okuyun! Tablolarda bölümlerin karşısında açıklamalar yer almaktadır. Bunları okumadan tercih yapmayınız !!!

  Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

  2015-YGS/LYS'ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş  için başvuran, 2015-ÖSYS'de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,00000'ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A'dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

  2015-ÖSYS'de sınava girerek ilgili puan türünde 140,00000 ile 179,99999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B'deki   tüm programlar ile Tablo-4'teki açık öğretim programlarını tercih edebilirler.

  Aşağıda detaylı bir şekilde geçişlerde nelerin dikkate alınacağı belirtilmiştir.

  MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ GEÇİŞ

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim
  ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.

  Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır.

  METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki
  ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır. Mesleki açık lise mezunu adayların METEB ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüzyüze eğitim aldığı son il olacaktır.

  Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır:

  1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
  2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya
  Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında
  verilir.
  3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
  4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan
  adaylara öncelik verilir.
  5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

  Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da sınavsız geçiş için tercih yapabilirler.
  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına
  yerleştirilmelerinde, bu adayların 2015-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

  Sınavsız geçiş hakkı olan adaylardan sınavsız geçiş ücretini yatırmayanlar, sınavsız geçiş hakkından yararlanarak tercih işlemi yapamazlar.

  Yazı kaynağı : www.basarisiralamalari.com

  Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

  Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

  1. Sınavsız geçiş ve YGS sınavı için ayrı ayrı ücret mi yatırılıyor? 

  Hayır. Eğer Meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız 15 TL yatıracaksınız.
  Meslek lisesi mezunu iseniz alan dışı 2 yada 4 yıllıklar için YGS sınavına girmelisiniz. Bu durumda 50 TL sınav ücreti yatıracaksınız. Aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınızda olacaktır. (15 TL yatırmanıza gerek yoktur.)

  2. Sınavsız geçiş kaldırılmış veya kaldırılacakmış doğru mu?

  CEVAP: Sınavsız geçişin kaldırıldığı söylentisi yıllardır var ama bu doğru değil. Sınavsız geçiş kaldırılmadı. Hatta 4+4+4 olarak bilinen yasada da var bu hak.Fakat özellikle üniversiteler sınavsız geçişe karşı durumdalar. Eğitim kalitesinin düşürüldüğü fikri zaman zaman açıklanıyor. Fakat mevcut durumda sınavsız geçiş kaldırılmadı.

  3. Sınavsız geçişe ne zaman başvuru yapabilirim?

  CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile aynı tarihlerde yapılmaktadır. Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

  4. Sınavsız geçişe nasıl başvuru yapabilirim?

  CEVAP: Sınavsız geçiş başvurusu yapmak isteyenler başvuru formu üzerindeki tüm bilgileri doldurarak “Sınavsız geçiş hakkım var. Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyecekler ve ÖSYM başvuru merkezine formla birlikte gideceklerdir. Aday İşlemleri Sisteminde kayıtları güncelse kendileri de başvurularını yapabilirler. Sınavsız geçiş ücreti olan 15 TL daha sonra yatırılacaktır. (20 Ocak 2015 son tarih zamanında ücret yatırılmazsa başvuru yapılmış sayılmayacaktır.)

  5. Sınavsız geçiş için başvurumu yaptım şimdi ne olacak? Tercihimi ne zaman yapacağım?

  CEVAP: Sınavsız geçiş için başvurduktan sonra aday Temmuz ayında LYS sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında başlayacak Üniversite Tercih dönemini bekleyecektir. Sınavsız geçişe başvuran aday  ÖSYM Tercih Klavuzunda yer alan ve kendisine sınavsız geçiş hakkı verilen bölümleri tercih ettiği anda sınavsız geçişe başvurmuş sayılacaktır. Özetle tercih sürecinde meslek liseli olmayan adaylarla aynı prosedürü takip edecektir.

  6. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

  CEVAP: Sınavsız geçiş başvuru sonuçları diğer yerleştirme sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

  7. Çok eski yıllarda Meslek Lisesi mezunuyum. Halen sınavsız geçiş hakkım var mı?

  CEVAP: Yerleştirme öncelikleri göz önünde bulundurularak var . Ama yerleştirme önceliklerinden de anlaşılacağı üzere öncelik yeni mezunlardadır.

  8. Daha önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim, sınavsız geçişe yeniden başvuru yapabilir miyim?

  CEVAP: ÖSYM klavuzunda bu konuda bir engel yok. Başvuru yapabilirsiniz, fakat yukarıda da belirtildiği gibi öncelik yeni mezunlardadır. Aday yerleştirme olasılığı konusunda bir fikir edinmek istiyorsa istediği bölümün bir önceki yılki sonuçlarını incelemeli ve yerleştirme önceliklerinde hangi yıl mezunlarının yerleştiğine bakmalıdır.

  9. Meslek Lisesi mezunuyum, YGS sınavına da girdim ve iyi veya kötü bir puan geldi. ÖSYM beni sınavsız geçişle mi yoksa puanla mı yerleştirecek?

  CEVAP: Meslek Liseli olmayan bir öğrenci meslek liselilerin sınavsız yerleştikleri ve kontenjanı 10 olan bir bölüme başvuran  11. öğrenci olsun; bu öğrenci diğer 10 öğrenciden daha fazla YGS puanı bile alsa diğer 10 öğrenci sınavsız geçiş haklarından dolayı önceliklidir. Dolayısıyla sınavsız geçilen bölümlerde YGS puan üstünlüğü ilgili meslek lisesi mezunu olmayanlar arasında geçerlidir.

  10. Başvuru yaparken sadece YGS sınavına girmek istiyorum diye işaretledim. Sınavda iyi bir puan alamazsam sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

  CEVAP: Evet ister YGS puanınızla, isterseniz Sınavsız geçişle  tercihte bulunabilirsiniz.

  11. Sınavsız geçişle açıköğretim okuyabilir miyim?

  CEVAP: Evet okuyabilirsiniz. Meslek liselerinin ilgili alan mezunları eğer sınavsız geçiş programları arasında açıköğretim programları varsa açıköğretim programlarına tercihte bulunabilirler.

  12. Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun oldum.Ben başvurumu nasıl yapabilirim?

  CEVAP: Diğer adaylar gibi başvurunuzu yapacaksınız… Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde başvurunuzu yapıp Temmuz’da da tercih yapacaksınız.

  13. Yerleşme şansım var mı?

  CEVAP: Yerleşme şansınızın olması tamamen istediğiniz bölümle alakalıdır. Bazı bölümlerde sınavsız geçişle başvuran aday sayısı kontenjanlardan az olduğu için meslek liseli olmayanlar puanla bile alınmaktayken bazı bölümlerde son yıl mezun olan meslek liseliler veya ilgili METEB dışında kimseye yerleşme şansı kalmamaktadır. Bu bölümle alakalı bir durumdur.

  14. Düz lise mezunuyum şansım nedir?

  CEVAP: Meslek liselilerin sınavsız geçişle başvuru yapabilecekleri bölümlerde öncelik meslek liseli öğrencinindir. Düz lise öğrencisi sınavdan tam puan alsa bile öncelik mesleki veya teknik ortaöğretim kurumu mezunu olan öğrencidedir. Bölümü tercih eden tüm meslek liseliler önceliklerine göre yerleştikten sonra halen kontenjan boş ise bu durumda genel, anadolu veya fen lisesi mezunları puan üstünlüğüne göre yerleştirilirler.

  15. Sınavsız geçişle yerleşilen bölümlere YGS puanıyla yerleşen öğrenciler de var. Bu meslek liseleri için nasıl bir durumdur?

  Her zaman öncelik sınavsız geçiş hakkı olan adaylardadır. Eğer kontenjan sınavsız geçiş hakkı olan adaylarla dolmazsa YGS puanıyla öğrenci alımı başlar. Yani meslek lisesi mezunu adaylar için herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

  16. Sınavsız geçişi diploma notumuza göre mi yapıyoruz?

  Hayır. Sınavsız geçişi OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanıyla yapıyorsunuz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplanması şu şekildedir: Diploma notunuzu 5 ile çarpın. çıkan sonuç OBP’nizdir.

  OBP=Diploma Notu X 5

  17.Bir bölümün YGS puanıyla mı öğrenci aldığını yoksa sınavsız geçişle mi öğrenci aldığını nasıl anlarız?

  Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda çeşitli harfler ve sayılar varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almıştır. Dolayısıyla bu bölümü YGS puanıyla tercih etmeyi düşünen bir aday son derece dezavantajlı durumdadır.

  Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda sadece ——- işareti varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almış fakat kontenjan dolmadığı için YGS puanıyla öğrenci almaya başlamıştır. Dolayısıyla YGS puanıyla tercih edilebilir.

  18.Yerleştirme öncelikleri sütunundaki sayılar ve harfler ne anlama geliyor?

  Meslek Liselerinin Tür Grup kodlarına baktığımızda;

  1 (bir)  değeri, çok eski yıllarda karşılığı enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesini ifade etmektedir.

  2 (iki) değeri, meslek lisesi mezunu,

  3 (üç) değeri, teknik lise veya anadolu meslek lisesi,

  4 (dört) değeri, Anadolu Teknik Lisesi’ni ifade etmektedir.

  Aşağıdaki resimde Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Meslek Yüksekokulu, Elektrik ve Elektrik 2.öğretim bölümlerine ait 2014 yılı yerleştirme değerleri yer almaktadır.

  Üst satırdaki değerlere baktığımızda;

  İlk sırada yer alan 14 değeri: Yerleşen son adayın mezuniyet yılının son 2 hanesini yani 2014 mezunu olduğunu,
  3 değeri: Okul tür grubunu (3-Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi mezunu olduğunu)
  D harfi: Programa METEB Dışından yani Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi Dışından öğrenci alındığını (örneğin Bileceik, Bursa vb. olabilir)
  96 sayısı: Son yerleşen adayın, doğum tarihinin son 2 hanesini göstermektedir. (Burada yer alan aday 1996 doğumlu imiş.)
  Min.Puan: 321.50 Son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanıdır. Yani 321.50/5=64,3 diploma notu ile yerleşmiştir.

  19. Sınavsız geçiş tercihlerini ne zaman yapacağım?

  Sınavsız geçiş tercihlerini tıpkı sınava giren adaylar gibi aynı tercih döneminde yapacaksınız. Ayrı bir sınavsız geçiş tercih sistemi ve tarihi yok. Tercih listesi tektir ve isteyen puanlı tercihlerini, isteyen de hem puanlı, hem de sınavsız geçiş tercihlerini belirtir.

  20. Hangi bölümlere sınavsız olarak yerleşebilirim?

  Tablo 3C’de hangi alan mezunlarının hangi alanlara sınavsız olarak yerleşebileceği belirtilmiştir. Kılavuzdan kontrol ediniz. Bakınız.

  21.Sınavsız geçiş hakkı olduğu halde açıkta kalanlar var. Bu nasıl oluyor?

  Sınavsız geçiş hakkınızın olması mutlaka yerleştirileceğiniz anlamına gelmez. Sonuçta yerleştirmelerde de kendi içinizde öncelikler olacak. Bunlar sırasıyla mezuniyet yılı, okul türü METEB içi-dışı, OBP puanı ve doğum yılı’dır.

  22.Bu yıl sınavsız geçişle yerleşsem seneye puanla tercih yapacak olsam okul puanımda herhangi bir düşme olur mu?

  Hayır okul puanınızda düşme olmaz.

  23.Düz Lise mezunuyum sınavsız geçiş yapabilir miyim?

  CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece Meslek Liselerinin ilgili alanından mezun olanlara sağlanan bir haktır.

  Burada yer alan bilgilerin doğruluğu kesin olmayabilir. Bu sayfada yada sitede okuduğunuz bilgileri mutlaka sınav kılavuz kitapçığı ile karşılaştırınız. Resmi kayıtlarda yer alan bilgiler doğrudur.

  Yazı kaynağı : www.sinavsizgecis.com

  MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMU MEZUNLARININ SINAVSIZ YERLEŞEBİLECEKLERİ 2 YILLIK ÖNLİSANS PROGRAMLARI - Beşiri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

  MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMU MEZUNLARININ SINAVSIZ YERLEŞEBİLECEKLERİ 2 YILLIK ÖNLİSANS PROGRAMLARI - Beşiri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

  SINAVSIZ GEÇİŞ

  Sınavsız Geçişle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Sınavsız geçiş sistemine göre mesleki ve teknik eğitim veren okullardan mezun olan öğrenciler, kendi branşlarında eğitim veren bir meslek yüksekokulu programına kayıt yaptırabilme imkânına sahiptir. Meslek lisesi öğrencilerinin en çok sorduğu soruları ve cevaplarını sizler için derledik.

  Sınavsız geçiş hakkından nasıl yararlanabilirim?
  Başvuru Kılavuzu'nda "YGS´ye girmek istiyorum." veya "YGS 'ye girmek istemiyorum  sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum." seçeneklerinden birini işaretleyip ilgili birimlere teslim eden adaylar, sınavsız geçiş hakkından yararlanabilecektir.

  Sınavsız geçişle ilgili yapılan yerleştirmelerde  YGS  puanının herhangi bir etkisi olacak mı?
  Sınavsız geçişlerle ilgili yapılacak merkezî yerleştirmede dikkate alınan kriterler arasında YGS  puanı yoktur.

  Sınavsız geçişle ilgili yerleştirme işlemlerinde dikkate alınacak kriterler şunlardır:

  Mezuniyet Yılı:
  Yerleştirmede öncelik, en son yılda mezun olanlarındır. Daha önceki yıllarda mezun olanlar ise  mezuniyet yılları itibarıyla sırasıyla yerleştirilecektir.

  Mezun Olunan Okul Türü ve Eğitim Süresi:
  Uzun süreli eğitim veren bir okuldan mezun olan adaylar, daha kısa süreli eğitim veren bir okuldan mezun olan adaylara göre öncelik hakkına sahiptir.

  Meteb (Mesleki Teknik Eğitim Bölgesi):
  Ortaöğretim kurumunun bulunduğu mesleki teknik eğitim bölgesinden tercih yapılması durumunda, yerleştirmede, bu tercihi yapan adaya öncelik tanınacaktır.
  Mesleki Orta Öğretim Başarı Puanı (MOBP):Aynı öncelik sırasında bulunan adaylardan Mesleki ortaöğretim başarı puanı yüksek olanlar öncelikli olarak yerleştirilecektir.

  Kontenjanlar:
  Sınavsız geçişte yerleştirme varolan kontenjanlarla sınırlı olacak.
  Tercihler:
  Önceki kriterler dikkate alınarak yapılan tercihlere göre yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek.

  Bu kriterlerin tümünü dikkate aldığımızda öncelik sıralaması nasıl olmaktadır?
  Öncelik sıralaması aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.Aynı öncelik sırasında bulunan iki öğrenciden mesleki ortaöğretim başarı puanı yüksek olan, öncelikli olarak yerleştirilecektir.
  EN SON MEZUNLAR
  •    Aynı Meteb´de Bulunan Anadolu Teknik Lisesi
  •    Farklı Meteb´de Bulunan Anadolu Teknik Lisesi
  •    Aynı Meteb´de Bulunan Teknik Ve Anadolu Meslek Lisesi
  •    Farklı Meteb´de Bulunan Teknik Ve Anadolu Meslek Lisesi
  •    Aynı Meteb´de Bulunan Meslek Lisesi
  •    Farklı Meteb´de Bulunan Meslek Lisesi


  BİR ÖNCEKİ YIL MEZUN OLANLAR
  •    Aynı Meteb´de Bulunan Anadolu Tekniklisesi
  •    Farklı Meteb´de Bulunan Anadolu Tekniklisesi
  •    Aynı Meteb´de Bulunan Teknik Ve Anadolu Meslek Lisesi
  •    Farklı Meteb´de Bulunan Teknik Ve Anadolu Meslek Lisesi
  •    Aynı Meteb´de Bulunan Meslek Lisesi
  •    Farklı Meteb´de Bulunan Meslek Lisesi
  ** Bu sıralama önceki yılları kapsayacak şekilde devam etmektedir.


  Adaylar tercih sıralamasını yaparken nelere dikkat etmelidirler?
  Geçiş Yapılabilecek Programlar: Aday öğrencilerin, her istediği programı tercih etme imkanları yok. Adayın mezun olduğu alanlardan geçiş yapabileceği programlar; ÖSYS  Klavuzunda bulunmaktadır.

  Her Hangi Bir Programa Yerleştirilen En Son Öğrencinin Özellikleri:
  Bir önceki  yılda sadece programların aldıkları en son öğrencinin MOBP´ sine bakarak tercih sıralaması yapmak hatalı olacaktır. Çünkü MOBP yerleştirme kriterlerinden sadece birisidir.MOBP ile birlikte Yerleştirilen en son öğrencinin; mezuniyet yılı, mezun olduğu okul türü ve mezun olduğu okulun METEB içinde veya dışında oluşu sözkonusu programa yerleşme olasılığı hakkında isabetli öngörülerde bulunulmasını sağlayacaktır.

  Mesleki Orta Öğretim Başarı Puanı:
  Herhangi bir okulda, okul birincisinin alacağı MOBP puanı 100 , en düşük MOBP 50 olacaktır.

  Okul ve bulunduğu ilin öğrenciye sunduğu imkanlar:
  Tercih edilen okulla ilgili kılavuzda bulunan özel koşullar ve bakılması istenen ilgili maddeler mutlaka okunmalıdır.

  Adaylar, Tercih Haklarını Sonuna Kadar Kullanmalı:
  "Nasıl olsa sınavsız geçiş olacak. beni bir yere yerleştirirler" rehavetine kapılmamalılar! Adayların yerleştirilmesi kontenjanlarla sınırlı olacaktır.

  Açıköğretim ön lisans programlarına yerleştirme işlemleri nasıl gerçekleştirilecek?
  Adaylar; açıköğretimin kendi alanlarındaki kontenjan sınırı bulunmayan mevcut ön lisans programlarına hiçbir öncelik göz önünde bulundurulmadan sınavsız yerleştirilebileceklerdir.

  Merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak mı?
  Meslek yüksekokullarında kayıtlar tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirmede merkezi yerleştirmede olduğu gibi   öncelikle aynı alandaki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunları sınavsız geçiş kriterlerine göre yerleştirilecekler, daha sonra mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının farklı bölümlerinden mezun olanlar ile sınavsız geçiş hakkı bulunmayan diğer lise mezunları  YGS  puanlarına göre yerleştirileceklerdir.


  • Sınavsız geçiş dâhil olmak üzere merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme hakkından yararlanamayacaktır !!
  •  Bazı üniversitelerin meslek lisesi binalarında sürdürdüğü ikinci öğretim ön lisans programları, Her Üniversitede bulunmamaktadır.

  MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMU MEZUNLARININ SINAVSIZ YERLEŞEBİLECEKLERİ 2 YILLIK ÖNLİSANS PROGRAMLARI

  Yazı kaynağı : besirimtal.meb.k12.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ahmet Hocaoğlu 15 Gün önce
  0

  Teknik meslek lisesi aşçılık mezunuyum bu sene mezun oldum 2 yıllık gastronomi sınavsız geçiş hakkım var mı 🙏🙏

  ferhat 3 Ay önce
  1

  2005 meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık ön lisansa sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı mı bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

  Yorum yap