Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mersin merkez toki nereye yapılacak

  1 ziyaretçi

  mersin merkez toki nereye yapılacak bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TOKİ Mersin nereye, hangi ilçelere yapılacak? TOKİ Mersin sosyal konut proje detayları

  TOKİ Mersin nereye, hangi ilçelere yapılacak? TOKİ Mersin sosyal konut proje detayları

  TOKİ’nin sosyal konut projesine başvurular 14 Eylül 2022 itibarıyla başladı.  “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın yetkili şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılıyor.   19 Eylül 2022 saat 09.00 itibarıyla başvuru sayısı tam olarak 3 milyon 466 bin 250 olarak açıklandı. Arsa ve iş yeri başvuruları ise 10 Ekim’de başlayacak ve 7 Kasım’da sona erecek. Konutların illerde hangi ilçelere yapılacağı daha önce açıklanmıştı. Bu makalede TOKİ sosyal konut projesi Mersin’de hangi ilçelere yapılacak sorusunun yanıtlarına bakıyoruz. Ayrıca projeye ilişkin merak edilen soru ve cevaplar, TOKİ’nin sosyal medya sayfasından paylaşıldı. Bu sayfanın en altında merak edilen soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz.

  Yapılan açıklamalara göre göre sosyal konut projesinin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konut, 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yeri 2 yılda bitirilerek hak sahiplerinin kullanımına sunulacak. Projenin ilk etabı, 360 bin bağımsız birimden oluşacak.

  İlk etap konutlardan 50 bini İstanbul’da, 18 bini Ankara’da, 12 bin 500’ü İzmir’de, 10 bini Gaziantep’te, 8 bin 650’si Bursa’da, 7 bin 500’ü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’de inşa edilecek. Diğer illerde de nüfusa göre değişen sayılarda konut inşa edilecek.

  Konutlar %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

  TOKİ sosyal konut projesinde ilk etaptaki 250 bin konutu hangi iller ve ilçelerde yapılacağı da belli oldu. Bölge bazında en fazla konutun inşa edileceği iller Marmara’da İstanbul, İç Anadolu’da Ankara, Ege’de İzmir, Akdeniz’de Antalya, Güneydoğu Anadolu’da Gaziantep, Karadeniz’de Samsun, Doğu Anadolu’da Van olacak. Projenin ilk etabında yapımına başlanacak 250 bin sosyal konutun temeli yılbaşında atılacak ve 2 yıl içinde tamamlanacak.  Mersin’de ilk etapta 5 bin 100 konut yapılacak. Mersin’de ilk etapta yapılacak konutların yerleri şöyle:

  Kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankasının yetkili şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılacak.Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilecek. e-Devlet başvuruları ise 28 Ekim’de sona erecek.

  Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra “konut belirleme kurası” ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 lira olacak.

  Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri”, “En az yüzde 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Diğer alıcı adayları” olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecek.

  Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak.

  Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitleri her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

  Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış en az yüzde 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait belge ile başvurabilecek. e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecek.

  18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına “engelli” kategorisinden başvuru yapabilecek.

  Projeye ilişkin merak edilen soru ve cevaplar, TOKİ’nin sosyal medya sayfasında şöyle yer aldı:

  Soru: Başvuru aşamasında konut tipi seçilebilecek mi?

  -Başvurular, konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek ‘Konut Belirleme Kurası’ ile belirlenecek.

  Soru: 250.000 Konut Projesinde hane halkından farklı kişiler iki ayrı farklı projeye başvuru yapabilir mi?

  – 250 bin konut projesinde hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek, her iki eşin de başvuru yapması durumunda başvuruların tamamı geçersiz sayılacak.

  Soru: Hane halkındaki farklı kişiler, kişi, eşi ve velayet altındaki çocuğu hariç, dede, 18 yaş üstü çocuklar da projelere başvuru yapabilir mi?

  – Evet. Başvurabilir.

  Soru: Şehit ailesi kategorisinde yapılacak başvurularda yaş sınırı var mıdır?

  – Sadece bu kategoride yaş sınırı yok.

  Soru: Başvuru şartları geçerliliğinde hangi tarih esas alınacak?

  – Başvurucunun, gelir, konut olmama, ikametgah, yaş şartlarını başvuru tarihinde taşıması gerekecek. Daha sonraki değişiklikler dikkate alınmayacak.

  Soru: Adına kayıtlı ‘yapı kullanım belgesi’ olanlar projelere başvurabilir mi?

  – Konut başvurusunda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olması şartı aranacak. Yapı kullanım belgesi başvuru şartları arasında yer almıyor.

  Soru: Konutunu iade veya feshedenler ve iş yeri alanlar başvuru yapabilir mi?

  – Konutunu iade ve feshedenler ve iş yeri alanlar da başvuru yapabilecek.

  Soru: Hisseli tapu sahibi olanlar başvuru yapabilir mi?

  – Bağımsız ve tam hissesi olmadığı sürece başvuru yapılabilecek.

  Soru: Engelli ve kısıtlı kişilerin başvurusu nasıl olacak?

  – Engelli kategorisinden başvuru yapılabilmesi için en az yüzde 40 engelli olunması gerekiyor. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına engelli kategorisinden başvuru yapabilecek. 18 yaşından büyük kısıtlı olan engelliler vasi/velileri aracılığı ile başvuru yapacak. Bu konuda vasilik kararında hüküm bulunması veya vasilik makamı olan mahkemeden uygunluk yazısı getirilmesi gerekecek.

  Soru: Başvuru belgeleri ne zaman alınacak?

  – 14 Eylül – 31 Ekim 2022 tarihlerinde başvuru yapılacak, e-Devlet başvuruları 28 Ekim 2022 tarihinde sona erecek. Başvuru belgeleri, e-Devletten başvuru yapanlar için yapılan kura sonucunda hak sahibi kabul edilen kişilerden sözleşme aşamasında temin edilecek. Banka aracılığı ile başvuru yapanlardan kategorisine göre, engelli/emekli/genç/diğer durumu kanıtlayan belge ile ikamet/nüfus/gelir/yaş şartlarının belgelenmesi istenecek.

  Soru: Başvuru bedel iadeleri ne zaman ve nasıl yapılacak?

  – Başvuru dönemi içinde, başvuru bedelini alarak başvurular iptal edebilecek. Asil hak sahibi olmayanların başvuru bedelleri, kuradan 5 iş günü sonra iade edilecek. Başvurusu iptal edilenler de kurayı beklemeden başvuru bedelini iade olarak alabilecek.

  – Çiftçi veya ticari faaliyeti olan kişilerin başvurularda belirtilen azami gelirleri nasıl tespit edilecek?

  – Ticari faaliyeti olanlarda son yıl vergi levhasında görünen yıllık net karın 12’ye bölünmesi sonucundaki değer ile gelir tespit edilecek. Zirai faaliyeti olanlarda ise bilanço ve işletme esasına göre defter tutanlar hariç, beyan ettikleri gelirleri esas alınacak.

  Soru: Geliri olmayanlar bu projelere başvurabilir mi?

  – TOKİ tarafından söz konusu projelere başvuru için asgari gelir düzeyi belirlenmedi.

  Soru: Sözleşme ne zaman imzalanacak, inşaat ne zaman başlayacak?

  – İdarece inşa edilecek konut projelerinde, imar planlama, projelendirme ve ruhsatlandırma işlemlerinin tamamlanması ve ihale sürecini müteakip, konutların satış fiyatları belirleme işlemleri tamamlandıktan sonra sözleşme imzalama işlemleri başlatılacak.

  Soru: Konutu devir edebilir miyiz?

  – 2+1 ve 3+1 konutlarda alıcının devir hakkı bulunmuyor.

  Soru: Başvuru sürecinde, yapılan başvuru farklı proje ile değiştirilebilir mi?

  – 250.000 konut projesinde herhangi bir projeye başvuru yaptıktan sonra, başka bir projeye başvuru yapılmak istenmesi durumunda, ilk başvuru yapılan projedeki başvurunun bankada iptal edilmesinden sonra ikinci bir projeye başvuru yapılabilecek.

  Soru: Peşinat oranını fazla ödeme yapılabilir mi veya tamamen kapatılabilir mi? Vadede kısaltma olabilecek mi?

  – Peşinat oranını fazla ödeme imkanı bulunuyor, tamamen de kapatılabilir. Vadede kısaltma imkanı da olabiliyor.

  Soru: Vatandaşın konutunu iade etmek istemesi halinde süreç ne şekilde ilerleyecek?

  – İade etme hakkı bulunmakta olup, banka nezdinde imzalanan satış sözleşmesi hükümleri uyarınca işlem yapılacak.

  Soru: Konut projesinde asil hak sahibi olup, çıkan konutu istemeyenler için başvuru bedel iade süresi nedir?

  – İlgili projedeki sözleşme imzalama süresinin bitimini müteakiben başvuru iade işlemleri yapılacak.

  Soru: “Engelli çocuk yardımı” hane halkı gelirine ilave edilecek mi?

  – Evet dahil edilmektedir.”

  Yazı kaynağı : www.ekonomist.com.tr

  TOKİ MERSİN'de Hangi İlçelere Konut Yapacak? Mersin TOKİ Evleri Nerede Yapılacak, Şartları Neler?

  TOKİ MERSİN'de Hangi İlçelere Konut Yapacak? Mersin TOKİ Evleri Nerede Yapılacak, Şartları Neler?

  MERSİN HANGİ İLÇELERDE TOKİ YAPILACAK?

  - Merkez

  - Anamur

  - Aydıncık

  - Mut

  - Silifke

  - Tarsus

  - Toroslar

  Evler 81 ilde, arsa 7 bölgede olacak. En fazla konut İstanbul'a yapılacak. 50 bin sosyal konut olacak. Ankara 18 bin, İzmir 12 bin 400, Gaziantep 10 bin, Bursa 8.650 yapılacak.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Mersin'de hangi ilçelerde TOKİ konut yapılacak? TOKİ sosyal konut Mersin'de nerede yapılacak, nereye?

  Mersin'de hangi ilçelerde TOKİ konut yapılacak? TOKİ sosyal konut Mersin'de nerede yapılacak, nereye?

  TOKİ BAŞVURU TARİHLERİ VE ÜCRETİ

  TOKİ başvurular 14 Eylül - 31 Ekim tarihleri arasında olacak. Yani başvurular bugün başladı. E-Devlet ve bankalar üzerinden alınacak başvuru işlemlerinin detayı şöyle:

  Çevrimiçi başvurularda yoğunluk yaşanmaması adına TOKİ başvuruları T.C. kimlik numarasının son hanesine göre kademeli olarak yapılacak. Buna göre T.C. kimlik numarasının son hanesi:

  0 olanlar 14 Eylül 2022 Çarşamba

  2 olanlar 15 Eylül 2022 Perşembe

  4 olanlar 16 Eylül 2022 Cuma

  6 olanlar 17 Eylül 2022 Cumartesi

  8 olanlar 18 Eylül 2022 Pazar

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap