Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mersin kız kalesi yol tarifi

  1 ziyaretçi

  mersin kız kalesi yol tarifi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mersin Kızkalesi nerede? Kızkalesi hakkında bilgi, yol tarifi, giriş ücreti

  Mersin Kızkalesi nerede? Kızkalesi hakkında bilgi, yol tarifi, giriş ücreti

  Mersin gezilecek yerler listesinin göz bebeği Kızkalesi. Şehrin turizm açısından bu denli önemli olmasına en büyük katkı sağlayan yerlerden birisi. Yazıda Mersin Kızkalesi nerede, hakkında bilgi, efsanesi, giriş ücreti gibi konularda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  KIZKALESİ NEREDE?

  Kızkalesi, Mersin ilinde bulunuyor. Mersin'in Erdemli ilçesinde olan kale, adını da verdiği mahalle sahilindeki küçük bir adacığın üzerinde kurulmuş. Kıyıya uzaklığı yaklaşık 600 metre.

  Kızkalesi - Mersin arası 60 km
  Kızkalesi - Erdemli arası 21 km

  Mersin Kızkalesi yol tarifi için buraya tıklayın.

  KIZKALESİ TARİHİ

  Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlılar’ın hakimiyetinde olmuş. Yapılan araştırmalar buraya ilk yerleşimin MÖ. 4. yüzyıla ait olduğunu gösteriyor. Ünlü tarihçi Herodot, bu şehri Georges adında Kıbrıslı bir prensin kurduğunu söylemiş.

  kız kalesi mersin

  Kızkalesi'nde bulunan bir yazıttan kalenin 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılmış olduğu öğrenilmiş. 1361’de Kıbrıs Krallığı tarafından zapt edilen kale hakkında Strabon, Roma Dönemi’nde korsanların kaleyi barınak olarak kullandıklarından bahseder.

  Kızkalesi'nin tarihi adı Korykos.

  KIZKALESİ HAKKINDA BİLGİ

  Kız Kalesi, sekiz kuleyle korunmuş. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metre. Mersin Kızkalesi’nde eski dönemlerden kalma kiliseler bulunuyor. Su kuyuları ve sarnıçların yanında, Lemas çayından su kemerleri ile getirilen sular, Kızkalesi’nin su ihtiyacını karşılıyormuş. Büyük kiliseye giden taş döşeli kutsal yolda, yol boyunca dizilmiş irili ufaklı lahitler bulunuyor.

  kız kalesi giriş ücreti

  Mersin Kızkalesi'nin içinde bulunduğu aynı isimdeki kasaba bir tatil bölgesi. Kızkalesi otellerinde konaklayabilir, plajında yüzebilirsiniz.

  MERSİN KIZKALESİ EFSANESİ

  O zaman ki adıyla Korykos’a hakim olan bir kral varmış. Bu kralın en büyük isteklerinden biri de bir kız çocuğunun olmasıymış. Bu sebeple kral gece gündüz tanrıya yalvarırmış. Duaları kabul olan kralın nihayet bir kız çocuğu olmuş. Zaman içinde büyüyen kralın kızı öyle güzel öyle yardımsevermiş ki etrafındaki herkes onu çok severmiş.

  Bir gün Korykos’a gelen bir falcı, kralın emriyle saraya getirilmiş. Kral falcıdan kızının geleceği hakkında yorum yapmasını istemiş. Kızın eline bakan falcı bir anda irkilmiş. Kızı bir yılanın sokacağını ve bu kaderi hiçbir şeyin değiştiremeyeceğini söylemiş.

  mersin kız kalesi

  Bu olaydan sonra kral derin düşüncelere dalmış ve kızını bu gelecekten korumak için sahile yakın bir kale yaptırmaya karar vermiş. Kızını da bu kaleye yerleştirmiş.

  Kalede yaşayan ve karaya hiç ayak basmayan kız, saraydan gönderilen yemekleri yiyormuş. Bir gün kaleye bir üzüm sepeti gönderilmiş. Sepetin içinden çıkan yılan kızı sokarak ölümüne sebep olmuş. Bu hikaye Kızkalesi'ni daha da gizemli hale getiriyor.

  MERSİN KIZKALESİ GİRİŞ ÜCRETİ

  Kızkalesi'ne giriş ücreti 10TL. Ziyaret saatleri;

  Yaz Dönemi
  1 Nisan - 1 Ekim
  Açılış Saati: 10:00
  Kapanış Saati: 17:00

  Kış Dönemi
  1 Ekim - 1 Nisan
  Açılış Saati: 08:30
  Kapanış Saati: 17:00

  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  Kız kalesi Mersin, Erdemli nerede, Otobüs ile nasıl gidilir?

  Kız kalesi Mersin, Erdemli nerede, Otobüs ile nasıl gidilir?

  Erdemli şehrinde Kız kalesi Mersin konumuna Toplu Taşıma

  Erdemli, Türkiye'deki Kız kalesi Mersin adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Moovit, en yakın toplu taşıma durağından adım adım yol tarifi ile Kız kalesi Mersin adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

  Moovit, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak ücretsiz haritalar ve canlı yol tarifleri sağlar. Saatleri, güzergahları, hareket saatlerini görüntüleyin ve gerçek zamanlı olarak Kız kalesi Mersin adresine ne kadar sürede ulaşabileceğinizi öğrenin.

  Kız kalesi Mersin için en yakın durak veya istasyonu mu arıyorsunuz? Hedefinize en yakın durakların listesine göz atın: 52209 - Barboros Camii.

  Kız kalesi Mersin adresine Otobüs ile ulaşabilirsiniz. Yakında duran hatlar - Otobüs: 156, 170

  Sizi daha erken zamanda ulaştırabilecek başka güzergah olup olmadığını görmek ister misiniz? Moovit alternatif rotalar veya saatler bulmanıza yardımcı olur. Moovit Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca Kız kalesi Mersin için yol tarifi alın.

  Kız kalesi Mersin adresine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyoruz, bu nedenle Erdemli konumundaki kullanıcılar dahil 930 milyondan fazla kullanıcı, toplu taşıma için en iyi uygulama olarak Moovit'e güveniyor. Ayrıca otobüs uygulaması veya tren uygulaması indirmenize gerek yoktur. Moovit, en doğru otobüsü veya metro saatlerini bulmanıza yardımcı olan tüm toplu taşıma araçlarının bir arada olduğu ulaşım uygulamanızdır.

  Kız kalesi Mersin için Otobüs fiyatları, ve tüm yolculuk ücreti hakkında bilgi için lütfen Moovit uygulamasını kontrol edin.

  Yazı kaynağı : moovitapp.com

  Erdemli Kız Kalesi Yolu nerede, Otobüs ile nasıl gidilir?

  Erdemli Kız Kalesi Yolu nerede, Otobüs ile nasıl gidilir?

  Erdemli Kız Kalesi Yolu konumuna Toplu Taşıma

  Türkiye'deki Erdemli Kız Kalesi Yolu adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Moovit, en yakın toplu taşıma durağından adım adım yol tarifi ile Erdemli Kız Kalesi Yolu adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

  Moovit, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak ücretsiz haritalar ve canlı yol tarifleri sağlar. Saatleri, güzergahları, hareket saatlerini görüntüleyin ve gerçek zamanlı olarak Erdemli Kız Kalesi Yolu adresine ne kadar sürede ulaşabileceğinizi öğrenin.

  Erdemli Kız Kalesi Yolu için en yakın durak veya istasyonu mu arıyorsunuz? Hedefinize en yakın durakların listesine göz atın: 52209 - Barboros Camii.

  Erdemli Kız Kalesi Yolu adresine Otobüs ile ulaşabilirsiniz. Yakında duran hatlar - Otobüs: 156, 170

  Sizi daha erken zamanda ulaştırabilecek başka güzergah olup olmadığını görmek ister misiniz? Moovit alternatif rotalar veya saatler bulmanıza yardımcı olur. Moovit Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca Erdemli Kız Kalesi Yolu için yol tarifi alın.

  Erdemli Kız Kalesi Yolu adresine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyoruz, bu nedenle Erdemli konumundaki kullanıcılar dahil 930 milyondan fazla kullanıcı, toplu taşıma için en iyi uygulama olarak Moovit'e güveniyor. Ayrıca otobüs uygulaması veya tren uygulaması indirmenize gerek yoktur. Moovit, en doğru otobüsü veya metro saatlerini bulmanıza yardımcı olan tüm toplu taşıma araçlarının bir arada olduğu ulaşım uygulamanızdır.

  Erdemli Kız Kalesi Yolu için Otobüs fiyatları, ve tüm yolculuk ücreti hakkında bilgi için lütfen Moovit uygulamasını kontrol edin.

  Yazı kaynağı : moovitapp.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap