Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  merminin kullanım alanlarından biridir

  1 ziyaretçi

  merminin kullanım alanlarından biridir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mermi

  Mermi

  Mermi, ateşli silahlarda kullanılan fişeğin atış anında namludan fırlatılan bileşenidir. Ateşli silahlar tarafından atılan delici, patlayıcı madde, kurşun. Küçük çaplı ateşli silahlar ile ağır ateşli silahların mermileri farklıdır. Tüfek, tabanca gibi küçük silahların mermisi çarpma etkisiyle hedefi deler. Büyük çaplı, ağır ateşli silahlar olan topların mermileri ise hedefi bulduğunda ya da havada patlar.

  Fişeğin Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ateşli silahların fişeği dört ana bölümden oluşur. Fişeğin uç bölümüne mermi (çekirdek) denir. Silah ateşlenince mermi (çekirdek) hedefe doğru fırlar. İkinci bölüm, sevk barutudur. Sevk barutu yandığı zaman meydana getirdiği basınçla mermiyi fişekten ayırıp iterek namludan fırlatır. Üçüncü bölüme fişek kovanı denir. Tek yanı kapalı bir metal silindir olan fişek kovanının içinde sevk barutu bulunur.

  Fişek kovanının arka ucunda kapsül denen bir ateşleyici bulunur ve tetik çekilince barutun ateşlenmesini sağlar. Ateşleme iğnesinin çarpmasıyla ya da elektrik akımıyla ateşlenen kapsül kovandaki barutu tutuşturur. Barutun yanmasıyla ortaya çıkan sıcak gazın basıncı mermiyi (çekirdeği) ileriye doğru iter ve çekirdek namlu ağzından büyük bir hızla hedefe doğru fırlar. Küçük çaplı ateşli silahlarda, mermi (çekirdek), fişek kovanı, sevk barutu ve kapsülden oluşan mühimmata fişek denir. Bu parçalar bir birbirine sıkıca bağlı olduğu için fişek tek parça gibi görünür. Mermilerin nüveleri genellikle kurşundan yapıldığı için, hafif silahlar için üretilmiş fişeklere ait mermiler kurşun olarak da adlandırılır. Fişeklerde mermi ile fişek kovanı bir bütündür ve yalnızca sevk barutu ateşlendiğinde birbirinden ayrılır. Oysa top mühimmatlarında mermi (projectile) ile kovan birbirinden ayrılabilir ve içindeki barut miktarı hedefin uzaklığına göre ayarlanabilir.

  Top mühimmatının ucunda tapa denilen bir bölüm vardır. Tapa, merminin içindeki patlayıcı maddenin istendiği zamanda patlamasını sağlar. Tapanın türüne göre, bazı top mermileri hedefe çarptığında, bazıları hedefe çarpmadan hemen önce, bazıları da hedefin içine saplandığı anda patlar.

  Tarihi gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tüm ateşili silahlar da silah çaplarına kalibre (Cal.) denir. Silah çapları Metrik Kalibrasyon, Anglo-Amerikan Kalibrasyon ve Nato Kalibrasyon sistemleri denilen üç ayrı sistemde ölçülür.

  Metrik Kalibrasyon sisteminde silahın ateşlediği mermi çapı ve kovan boyu milimeter cinsinden ifade edilir. Bu sistemde Tabanca ve Tüfek fişeklerinin ifadesi hep aynı sistemle yapılır. (Örnek: 9x19mm Parabellum, 7,65x21mm Parabellum, 9x21 mm, 7,62x31 mm, 7x57R mm, 8x57 mm, 8x57JRS mm, 9.3x74R mm, vb.) Bu kalibrasyon sisteminin notasyonu şu şekilde ifade edilir. Önce merminin (çekirdeğin) çapı milimetre cinsinden yazılır, sonra 'x' harfi konulur, Kovan boyu milimetre cinsinden yazılarak fişek ifade edilmiş olur. (Örneğin: 9x19 fişeğinin açılımı şu anlama gelir. Mermi çapı 9mm, Kovan boyu 19mm) Bazı fişekler standart fişeklerden farklılık gösterir. Bu durumda Söz konusu farklılığı ifade etmek için kalibrasyon sonuna bazı harfler ilave edilir. Örneğin:7x57 fişeği 7mm çekirdek çapı, 57mm kovan boyu anlamına gelir. Ayrıca 7x57R fişeği mevcuttur. Bu fişek standart 7x57 fişeğinden biraz farklıdır. Sonundaki 'R' harfi fişeğin tabanında bulunan tırnak yuvasının(Rim) içe doğru çevresel kanal şeklinde değil, Dışa doğru çevresel tırnak şeklinde olduğunu ifade eder. Bu kalibrasyon sisteminde kullanılan bazı harfler ve anlamlarını kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  Kalibre cinsinden ifade edilenler 22 Cal, 30 Cal, 38 Cal, 45 Cal, .338 Cal, .50 Cal.

  Kalibreyle (Cal.) ifade edilenlerin kaç milimetreye eşdeğer olduklarını hesaplamak için belirli bir kalibreyi 0,254 ile çarpmak yeterlidir(çünkü cal. inç cinsinden ölçülür)[1]. Örnek: 38 kalibrenin kaç mm’ye eşdeğer olduğunu anlamak istersek;

  kalibre (cal.) cinsi amerikada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır ve onun için de ilk amerikan silahlar hep cal. cinsinden beyan edildiğinden dolayı toplu tabanca gibi Amerika'da rağbetin fazla olduğu silahlar cal. cinsinden beyan edilir. (örn. .357 mag.) ayrıca amerikanın ikinci dünya savaşı ve sonrasında Glockları alana kadar ordusunda yaygın olarak kullandığı efsanevi Colt 1911 tabancası da .45 cal.'dir ve .45 cal. denince .45 ACP yani 0.45 inç Automatic Colt Pistol mermisi kastedilir. bu sistemde her kalibrenin en ünlü fişek tipi o kalibre olarak beyan edilir veya örneğin 50 cal. denince tüfeklerde .50 BMG ve tabancalarda .50 AE kastedilmektedir.

  NATO ülkeleri savunma yardımı amaçlı standart fişekler (NATO standardı) kullanan silahlarla donatılmışlardır. örneğin MKE tarafından üretimine başlanan Mehmetçik-1 piyade tüfeği 5.56 x 45 mm NATO fişeği kullanmaktadır. Söz konusu fişek tüm NATO ülkelerinde yaygın olarak kullanılan M-16/Car-15, M-4 Carabina, G-36, Steyr AUG, FAMAS ve SA-80 gibi silahlarda da kullanılmaktadır. NATO STANAG standardına göre üretilen bu fişeklerle kalmayıp artık yeni hizmete girmeye başlayan piyade tüfeklerinin şarjörlerini de bu standarda göre üretmeye başlamıştır. Böylece NATO üyesi olan ülkelerde kullanılan örneğin 5.56 x 45 mm NATO bir silah farklı modelde olan diğer silahın da şarjörüyle çalışabilecek ve askerlere büyük avantaj sağlamış olacaktır.

  Barut[değiştir | kaynağı değiştir]

  Nitrogliserin keşfinden yaklaşık 16 yıl sonra 1863'te barium nitratın fişek barutlarında kullanılmasıyla beraber fişek üretiminde yeni bir çağ açılmış ve kara barut kullanım dışı kalmıştır. Dumansız barutun kullanımıyla beraber mermiler daha hızlı ve silahlar daha temiz kalmıştır. Günümüzde dumansız barutların yüzlerce çeşidi bulunmaktadır.Barutun en önemli belirteci ise patlama hızı, her fişek kendi barutunu kullandığı gibi her fişek için üretilen silahın da belli bir kapasitesi bulunmaktadır. Yani başka bir deyişle örnek vermek gerekirse 300 Winchester Magnum'da kullanılacak barut .270 winchester için uygun olmayabilir. Veya shotgun barutu herhangi bir long rifle kalibresi için ekstra yavaş kalabilir. Nitroexpress ailesi dünyanın en pahalı fişekleri arasında yer almalarının en önemli nedeni içinde kullanılan Nitroexpress barutu, bu barut ekstra hızlı patlamakta ve önemli miktarda enerji serbest bırakmaktadır.

  Mütedavil Fişekler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mermi türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Avcılıkta kullanılan lüks tüfek çapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bu fişek çapları özel olarak üretilen bazı kalibreleri kapsar belirtilen fişeklerin bazılarının bir tekinin fiyatı 60~100$ varır (örn .700 Nitro Express) ve kullanıldıkları tüfeklerin de fiyatları ona göre binlerce doları bulmaktadır. Nitro Express Ailesi genel anlamda bu kategoride yer almaktadır. Fişeklerin ve mermilerinin (çekirdeklerinin) dev boyutları ve doğal olarak kurbanlarında yaratacakları büyük hasar bu kalibrelerin genel özellikleri arasında yer almaktadır.

  Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Mermer Nedir, Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

  Mermer Kullanım Alanları Nelerdir? Mermerin Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

  Mermer Kullanım Alanları Nelerdir? Mermerin Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

  Mermer Kullanım Alanları Nelerdir? Mermerin Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

  Mermerler farklı ve değişik renklere sahiptir. Günümüzde en çok kullanılan madenler arasında yer almaktadır. Özellikle ülkemiz açısından önemli olan mermer farklı ülkelerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

  Mermer Kullanım Alanları Nelerdir?

  Metamorfizma olayları sonucunda oluşmuş olan mermer kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesi sonucunda hayat bulmuştur. Dünyada kullanım açısından çok önemli bir yere sahip olduğu da bilinmektedir. Ayrıca mermerler sahip oldukları özellikleri açısından çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. mermerler ülkemizde de pek çok sektörde kullanıldığı için önemli bir yere sahiptir. mermerin kullanım alanları şunlardır:

   - İnşaat sektöründe,

   - Dekorasyonda,

   - Süs eşyalarında,

   - Heykelcilikte,

   - Mezar taşı yapımında,

   - Binanın iç ve dış cephe döşemesinde merdivenlerde,

   - Mutfak ve banyolarda,

   - Şömine döşemelerinde ve 

   - Farklı renkleri üzerinden sanatsal alanlarda mermerler sıklıkla kullanılmaktadır.

  Mermerler bunun gibi alanlarda farklı ve özel şekillerde kesilerek şekil aldırarak kullanılır. Aynı zamanda granit döşeme açısından otobüs terminallerinde, hava alanlarında, metro ve ticaret merkezlerinde, gökdelenlerin yapımında kullanılan mermerler pek çok alanda önem teşkil etmektedir. Ayrıca ülkemizde doğal yeraltı kaynağı olarak çok fazla bulunmaktadır.

  Mermerin Özellikleri Nelerdir?

  Mermerler günlük hayatta çoğu kez karşılaştığımız ve pek çoğumuzun bildiği ürünlerden birisidir. Genel olarak beyaz ve kırmızı renklere sahiplerdir. Fakat bazı yabancı maddelerin zamanla araya girmesi ile farklı renkler üzerinden de şekil almıştır. Mermerler mikroskop ile incelendiği zaman birbirine güçlü bir şekilde kenetlenmiş olan kalsit kristalleri üzerinden oluştuğu da görülmektedir. Bileşime bakıldığı zaman ise %90-98 CaCO3 üzerinden oluştuğu bilinmektedir. Aynı zamanda magnezyum Karbonat da içermektedir.

  Mermerler sahip oldukları özellikleri nedeniyle pek çok alanda kullanılmaktadır. Mermerlerin sahip olduğu özellikler şunlardır:

  - Mermerlerin tanecik boyutu, sertlik ve renk dağılımları farklılık göstermektedir. Bu nedenle heterojen bir yapıya sahiptir.

  - Taşlar içerisinde oluşumunu uzun sürede tamamlayan taşlardan birisidir. Bu özellik oluşumun tam olarak tamamlanması ve gözeneklerin taşı oluşturan zengin bileşenler ile dolması sebebiyle mermer taşı sağlam ve sağlıklı olmasına neden olur.

  - Mermerlerin kullanım amacına göre işlenmesi oldukça kolaydır.

  - Kuvvetli bir darbe olmadığı sürede dış etkenlere karşı yüksek mukavemet sağlamaktadır. Suya ve kışın donmalara karşı direnç gösterir.

  - En önemli özelliği uzun ömürlü olmasıdır.

  - Doğal olarak farklı renk ve desenler ile olması sebebiyle dekoratif çalışmalarda kullanılmaktadır. İçeriğinde farklı mineraller bulunur. Bu minerallere göre sertlik derecesi belirlenebilir.

  Mermer Nerelerde Kullanılır?

  Mermerler özelliği ve dayanıklı yapısı ile birçok yerde kullanılır. Özellikle renk ve canlı görüntüsü sebebiyle dekorasyonda kullanılır. Bina girişlerinde, merdiven başlığında, daire içlerinde kullanılan mermerler aynı zamanda kurumsal yapılarda da güzel bir görüntü elde etmek için kullanılmaktadır. 

  Bunlar dışında mermerler imalat aşamasında da kullanılır. Aşırı ısı veren ürünlerin iç yapısında kullanılan mermerler soğutma etkisinin korunması gereken ürünler içerisinde de kullanılır. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Mermer nedir? Kullanım Alanları nelerdir?

  Mermer nedir? Kullanım Alanları nelerdir?

  Mermer nedir?

  Mermer, metamorfik hareketlerin zamanla oluşturduğu kireçtaşının ısı ve basınca maruz kalmasıyla oluşur. Çoğunlukla mineral kalsitten (CaCO 3 ) oluşmakta ve genellikle kil mineralleri, mikalar, kuvars , pirit , demir oksitler ve grafit gibi diğer mineralleri de içerir . Metamorfizmanın koşulları altında kireç taşındaki kalsit, birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinin bir kütlesi olan bir kaya oluşturmak üzere yeniden kristalleşir.

  Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddeler nedeniyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renklerde de olabilirler. Mikroskop altında incelendiğinde, birbirine iyice kenetlenmiş “Kalsit Kristalleri”nden oluştuğu görülür.

  Mermer Tarihler boyunca bir çok mimaride kullanılmış ve Osmanlıdan bize kalan bir Tarihtir.
  Şuan mermer yerine kullanılabilecek ne kadar taş çıkmış olsa da mermer bir tarihtir onun vazgeçilemez bir nostaljisi vardır. Mermer Türkiye’den çıkan ve ithal bir çok çeşidi bünyesinde barındırmaktadır.

  mermerürünlerimize gözatın?

  Mermer Kullanım Alanları

  Kullanım alanları olarak bina yalıtımlarında, Islak mekan ( Wc, Banyo, Mutfak, Koridor gibi ) diye tabir ettiğimiz bina alanlarında. Yapıların diş mekan peysajlarında. Otel ve alışveriş merkezi gibi yapıların dekarosyonunda. Binaların ortak kullanım alanlarında ( Basamak, Merdiven ve Döşeme gibi ).

  Doğaltaştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır.

  Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan nasıl işleneceğinin bilinmesi gerekir.

  Önceleri estetik ve dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik,süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır.

  Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır.

  İç dekorasyonda masa, sehpa, biblo, avize,kültablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir. Sanat malzemesi olarak anıtlar ve heykellerde ise en değerli mermer türü olan beyaz renkli ve düzenli tane yapılı mermer kullanılmaktadır.

  -Doğaltaşlar süsleme ve estetik kullanımlarının yanı sıra dayanıklılıkları, atmosferik şartlar ve çevre kirliliği nedeniyle granit gibi sert taşlar özellikle metro, havaalanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır.

  Sizde kaliteli bir işçilik istiyorsanız hemen Hurok Marble arayın ve Hurok Project ile tanışın.

  Yazı kaynağı : hurok.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap