Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mermerin kullanım alanlarından biridir

  1 ziyaretçi

  mermerin kullanım alanlarından biridir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mermer nedir? Kullanım Alanları nelerdir?

  Mermer nedir? Kullanım Alanları nelerdir?

  Mermer nedir?

  Mermer, metamorfik hareketlerin zamanla oluşturduğu kireçtaşının ısı ve basınca maruz kalmasıyla oluşur. Çoğunlukla mineral kalsitten (CaCO 3 ) oluşmakta ve genellikle kil mineralleri, mikalar, kuvars , pirit , demir oksitler ve grafit gibi diğer mineralleri de içerir . Metamorfizmanın koşulları altında kireç taşındaki kalsit, birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinin bir kütlesi olan bir kaya oluşturmak üzere yeniden kristalleşir.

  Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddeler nedeniyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renklerde de olabilirler. Mikroskop altında incelendiğinde, birbirine iyice kenetlenmiş “Kalsit Kristalleri”nden oluştuğu görülür.

  Mermer Tarihler boyunca bir çok mimaride kullanılmış ve Osmanlıdan bize kalan bir Tarihtir.
  Şuan mermer yerine kullanılabilecek ne kadar taş çıkmış olsa da mermer bir tarihtir onun vazgeçilemez bir nostaljisi vardır. Mermer Türkiye’den çıkan ve ithal bir çok çeşidi bünyesinde barındırmaktadır.

  mermerürünlerimize gözatın?

  Mermer Kullanım Alanları

  Kullanım alanları olarak bina yalıtımlarında, Islak mekan ( Wc, Banyo, Mutfak, Koridor gibi ) diye tabir ettiğimiz bina alanlarında. Yapıların diş mekan peysajlarında. Otel ve alışveriş merkezi gibi yapıların dekarosyonunda. Binaların ortak kullanım alanlarında ( Basamak, Merdiven ve Döşeme gibi ).

  Doğaltaştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır.

  Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan nasıl işleneceğinin bilinmesi gerekir.

  Önceleri estetik ve dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik,süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır.

  Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır.

  İç dekorasyonda masa, sehpa, biblo, avize,kültablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir. Sanat malzemesi olarak anıtlar ve heykellerde ise en değerli mermer türü olan beyaz renkli ve düzenli tane yapılı mermer kullanılmaktadır.

  -Doğaltaşlar süsleme ve estetik kullanımlarının yanı sıra dayanıklılıkları, atmosferik şartlar ve çevre kirliliği nedeniyle granit gibi sert taşlar özellikle metro, havaalanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır.

  Sizde kaliteli bir işçilik istiyorsanız hemen Hurok Marble arayın ve Hurok Project ile tanışın.

  Yazı kaynağı : hurok.com

  Mermer Kullanım Alanları

  Doğaltaştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır.

  Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan nasıl işleneceğinin bilinmesi gerekir.

  Önceleri estetik ve dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik,süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır.

  Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır.

  İç dekorasyonda masa, sehpa, biblo, avize,kültablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir. Sanat malzemesi olarak anıtlar ve heykellerde ise en değerli mermer türü olan beyaz renkli ve düzenli tane yapılı mermer kullanılmaktadır.

  -Doğaltaşlar süsleme ve estetik kullanımlarının yanı sıra dayanıklılıkları, atmosferik şartlar ve çevre kirliliği nedeniyle granit gibi sert taşlar özellikle metro, havaalanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır.

  Yazı kaynağı : baskentmermer.net

  Mermer Nedir, Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

  Mermer Nerelerde Kullanılır?

  Mermer Nerelerde Kullanılır?

  Karbondioksit içeren yer altı sularının zamanla kalsiyum karbonatı eriterek açığa çıkarması sonucu karbondioksit uçar. Geriye kalan kalsiyum karbonat bulunduğu yerdeki kayalara yapışır ve zamanla yumuşak bir katman oluşturur. yani, traverteni. Traverten ocaklarında özenle elde edilen bu doğal taş, her türlü mekanda kullanılabilmektedir.

  Kaydırmaz, suyu emme ve uzun ömürlü özellikleri sebebiyle traverten mermer, genelde dış alanlarda tercih edilmektedir. Karı ve yağmuru kolayca emebilir. Yumuşak ve gözenekli yapıya sahip traverten mermer, oldukça sağlam bir taştır. Geniş damarları ve desenli yapısı, bu taşa vurgulayıcı özellik katmaktadır. Banka, ofis ve otel gibi yerlerin giriş alanlarına otantik hava katar.

  Traverten mermer nerelerde kullanılır sorusuna gelince; duvar kaplamada, merdiven ve zemin döşemede, bahçede ve çeşme yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

  Sonuç olarak mermer, evlere, iş yerlerine ve dış mekanlara estetik güzellik katan ve doğallıktan asla taviz vermeyen çok yönlü bir taş. Mermer sayesinde bulunduğunuz her ortamın havasının değişeceği kesin. Lüks, modern ve estetik bir görünüm arıyorsanız, mermeri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Mermer nerelerde kullanılır yazımız hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden Özmer Mermer firmamızla paylaşabilirsiniz.

  Mermer, bir sanat işi ve sanat, bizim işimiz.

  Yazı kaynağı : www.boluozmermer.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap