Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  merkez bankası yıl sonu altın tahmini 2022

  1 ziyaretçi

  merkez bankası yıl sonu altın tahmini 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Altın yatırımcıları dikkat! İki ülkenin dev bankalarından çarpıcı tahmin: Bu yıl ve 2023 rakamları… - TGRT Haber

  Altın tahminleri son dakika | Altın tahminleri 2022

  Altın tahminleri son dakika | Altın tahminleri 2022

  Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırabileceğine yönelik artan beklentilerle sınırlı da olsa pozitif seyrederken, yatırımcıların gözü bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik veri gündemine çevrildi.

  Dün Asya ve ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin ekonomilerin yavaşladığına işaret etmesi risk algısını artırdı. Buna karşın Çin Merkez Bankası'ndan (PBoC) gelen faiz indirimi adımı piyasaları pozitif etkilerken, ABD'de konut sektöründe yavaşlamaya ve fiyatlarda gerilemeye işaret eden verilerin Fed'i yavaşlatabileceği beklentilerini artırmasıyla da pay piyasaları yükseliş eğiliminde hareket etti.

  Söz konusu verilerin ardından para piyasalarında Fed'in eylülde yüzde 64 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başlarken, artan resesyon ihtimali tahvil piyasalarına da hareketlilik getirdi. Dün, tahvil piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, terse dönen getiri eğrisi güçlü kalmaya devam ederek ülkenin resesyona gireceği fiyatlanmaya devam etti. Şimdi ise gözler yarınki Fed'in toplantı tutanaklarına çevrildi.

  2000 DOLAR ÖNCESİ DÜŞÜŞ
  Altın fiyatlarına ilişkin yatırımcılar tahminleri araştırırken CY Securities Baş Ekonomisti Clifford Bennett’ten yeni bir değerlendirme geldi. Uzman isim ons altın için yaptığı değerlendirmede 2000 dolar rakamını telaffuz ederek, “2.000 dolara doğru yükseliş yürüyüşüne devam etmeden önce bir veya iki hafta bu seviyede beklemede gibi görünüyor” dedi.

  Bu bölgede kâr alımlarının gelebileceğini söyleyen uzman isim, “Altın muhtemelen 1.785 dolar civarında desteklenecek. 1.760 dolara kayma göz ardı edilemez. Ancak bu uzun vadeli harika bir satın alma fırsatını temsil eder” ifadelerini kullandı.

  Altına yatırım yapacaklara çok kritik uyarı İslam Memiş'ten geldi! Eylül ve Ekim’in çok kritik olacak.

  “GRAM ALTIN FİYATI YIL SONUNDA 1.600 TL OLABİLİR”

  Piyasa uzmanı İslam Memiş de teknik olarak Ağustos ayında altın fiyatlarında düşüş görüleceğinin altını çizerken Eylül ve Ekim’in çok kritik olacağını kaydediyor. Memiş’e göre, yüksek tansiyon olacak ve jeopolitik riskler artacak. “Aman ha dikkat edin” diyerek yatırımcıyı uyaran İslam Memiş, gram altının yıl sonunda yaklaşık yüzde 60 artışla 1.600 TL’ye ulaşacağını iddia etti.

  Memiş, “Artık, doların uluslararası piyasalardaki değer artışı kaçınılmaz. Ufak bir operasyon yaptılar. Altını çıkardılar. Biz de elimizdeki altını sattık. Tabii ki yine alacağız. Bekleriz birkaç hafta. Acelemiz yok. Gram altında da yıl sonu 1600 lirayı görmemiz mümkün” ifadelerini kullandı.

  İlginizi çekebilir → Benzin akaryakıt fiyatları | 16 Ağustos benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Mazota zam var mı? →TIKLAYINIZ

  ALTIN NEDEN YÜKSELİR VE DÜŞER?

  Altın fiyatı ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler sonrası değişime uğramaktadır. Altın fiyatını etkileyen faktörler arasında yatırımcıların tercihleri ve davranışları bulunur. Arz ve talep dengesine bağlı olarak fiyatlar düşer veya azalır. Altına olan talep artışı, yatırımcıların onu güvenli liman olarak görmesini sağlar satın alım sonrası fiyatta yükseliş görülür. Talebin azalması ise fiyatların düşmesine sebep olur.

  Altının yükselmesine veya düşmesine neden olan diğer faktörler arasında küresel faiz oranlarında değişim, nakit akışındaki değişim, para birimlerinin değer ve kurlarındaki iniş çıkışları da etkiler. Bunların yanı sıra nakit akışındaki değişim, ekonomik durgunluk ve küresel enflasyon artışı veya düşüşü altın fiyatlarının düşmesine ya da artmasına neden olur.

   İlginizi çekebilir → Altın ve döviz fiyatları | 16 Ağustos 2022 altın fiyatları ne kadar oldu? Anlık gram altın fiyatı → TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Altın için bomba tahmin! Şimdi düşecek, yıl sonu ise... - Son Dakika Ekonomi Haberleri

  Uzmanlar açıkladı: Kritik veriler altında tahminleri değiştirdi

  Uzmanlar açıkladı: Kritik veriler altında tahminleri değiştirdi

  ABD’nin kritik verileri açıklamasının ardından ons altını 5 haftanın en yüksek seviyesine çıkardı. Tahminlerden düşük gelen enflasyon verisinin Fed’i ‘şahin patikadan’ saptıracağı beklentisiyle bazı analistler altının 1.900 doları test edeceğini belirtiyor.

  ABD'de yıllık enflasyon beklentileri tahminlerin altında kalarak yüzde 8.5 olması piyasaları hareketlendirdi. Açıklanan veri sonrası altın fiyatlarında yükseliş yaşandı. Ons altın temmuz başından bu yana ilk kez 1.800 doların üzerine çıktı. Ancak altında bir ralli için analistlere göre aşılması gereken seviye 1.842 dolar. Bazıları 2.000 doların aşılmasının mümkün olduğunu söylüyor. 

  Açıklanan veri sonrası analistler küresel bazda volatilite oldukça artacağını ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararlarının çok kritik olduğunu belirtti. CME FedWatch'a göre 21 Eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırımı olasılığı yüzde 61.5 oldu. Bu oran hafta başında yüzde 32 seviyesindeydi. Kasım ayında ise faiz artışı 25 baz puan olarak fiyatlanmaya başladı.

  Altının onsu Fed’in daha az agresif davranacağı beklentisiyle 1.807 doları test ederek, son 5 haftanın en yüksek seviyesine geldi. Credit Suisse analistleri, ralli için sarı metalin 1.792 doların üzerinde kalıcı olması gerektiğini ve 1.842 direncini aşması gerektiğini belirtiyorlar.

  ‘1.900 DOLAR’ İDDİASI

  Capital.com’da yer alan bir analize göre ons altın bir sonraki direncini 1828 dolar ve ardından 1875 dolar bölgelerinde yaşayacak. Analizde, bu dirençlerin kalıcı kırılmasıyla 1.900 dolar seviyesinin test edileceği kaydediliyor.

  Jüpiter Altın ve Gümüş fonunun yöneticisi Ned Naylor-Leyland da, Fed’in mevcut şahin patikadan çıkması durumunda fiyatların 2.100 dolara gitmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

  GRAM ALTINDA BEKLENTİLER YÜKSEK

  Ons tarafında yaşanan hareketlilik gram altın için de beklentilerin yükselmesini neden oluyor. Ons altından destek alan gram altının, içeride dolar/TL kurundan da yukarı yönlü etkileneceği tahminleri yapılıyor. HSBC, Dolar/TL tahminini 2022 yılsonu için 17.5’ten 19.5’e, 2023 ikinci çeyrek sonu için de 18.2’den 21’e yükseltti. Analistler, yılın geri kalında bu gelişmelerin gram altının 1.200 TL civarına getireceğini söylüyor. Bu analistler fiyatların 1.450 TL’ye kadar gidebileceğini düşünüyor.

  Altın üretimi ve talebi

  ALTIN VE GÜMÜŞDEKİ DEĞİŞİM

  Son yıllarda altın ve gümüş madenciliğinden kaynaklı arz düşme eğiliminde. Küresel ölçekte altın madencilik arzı 2016 – 2021 yılları arasında yüzde 7 oranında düşüş kaydederken aynı dönem içerisinde gümüş madencilik arzı yüzde 8,5 oranında düşüş gösterdi. Arzın azalması ons altın ve ons gümüş

  ■ 1965 -1980 yıllarında: Altın üretimi 2,4 seviyesindeki büyüme oranından 1980 yılında yüzde 1.1 seviyesinde bir büyüme oranına geriledi. Aynı dönemler arasında ons altın fiyatı nominal olarak 35 dolar seviyesinden 800 dolar seviyesine sıçradı.

  ■ 1981– 998 yıllarında: Altın üretimi bu dönem içerisinde ciddi bir sıçrama gerçekleştirdi. 1980’lerin başında arz dönem aralığında ons altın fiyatı düşüş gösterdi. 1980’lerin başında ons altın 800 dolar seviyesindeyken 1990’ların sonuna doğru keskin bir düşüş göstererek 280 dolar seviyesine geriledi.

  ■ 1998 -2009 yıllarında: Bu aralıkta toplam arz yüzde 21 seviyelerinden yüzde 1.5 seviyesine kadar daraldı.

  ■ 2009-2016 yıllarında: Bu dönemde toplam arz dönem sonuna doğru yüzde 1.8 seviyesine kadar yükseldi. Bu dönem aralığında 2011 yılında 2000 dolar seviyelerinde zirvesini gören ons altın bu dönemin sonuna doğru 1.300 dolar seviyesine kadar geriledi.

  ■ 2016 - 2020 yıllarında: Son dönemlerde toplam altın arzı yıl bazında fiyatlarına destek olarak gösteriliyor. 1960’ların ortalarında toplam arzda yüzde yıllık yüzde 1.1 oranından yükselmeye başlayarak 1990’ların sonlarına doğru arz yılbaşına yüzde 2 seviyesine çıktı. Aynı durum ons altında bir boğa koşusunu tetikledi. Dönem başında ons altın 280 dolar seviyesindeyken dönem sonuna doğru neredeyse ons başına 2000 dolar seviyesine kadar yükseldi. 2016yıllarında: altın madencilik çıktısı yeniden artışa geçti. Dönem başında yüzde 1.5 olan yüzde 1.5 seviyelerine gerilediğinden ons altının yeniden 2011 zirvesini geçtiğini görüyoruz. Yeni madenlerden cevher çıkarmaya başlayabilmek için gereken süre göz önüne alındığında artırılan yatırıma rağmen gümüş ve altın üretiminde uzun yıllar güçlü bir toparlanma görülmeyebilir.

  Merkez Bankası yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisini açıkladı Merkez Bankası'nın ağustos ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını açıkladı. Bankanın verilerine göre, yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi yüzde 70,60, faiz beklentisi yüzde 14, döviz kuru beklentisi 19,65 lira ve büyüme beklentisi yüzde 3,7 olarak açıklandı.

  İslam Memiş'ten piyasalarla ilgili dikkat çeken açıklama: Kritik verilerin ardından dolar ve euro değer kaybetti Para ve altın piyasalarının günlerdir merakla beklediği ABD enflasyon rakamlarının dün yüzde 8.5 olarak açıklanması piyasaları hayli hareketlendirdi. Dolar küresel piyasalarda gerilerken yurt içi piyasalarda 18 TL’ye dayandı. TL karşısında en fazla Euro değer kazanırken Borsa İstanbul yükselişlerle yoluna devam ediyor. 2 gün üst üste değer kayıpları yaşayan kripto paralar ise yenide ivme kazandı.

  Yeni model vatandaşa çok kazandıracak! 1 kilo altın getirene 50 gram altın verilecek Yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak için farklı sistemler girmeye devam ediyor. Son olarak geliştirilen yeni sistem ile birlikte 1 kilo altını sisteme dahil eden vatandaşa toplamda 50 gram altın verilecek.

  Abdülhamid Han'ın altın saati açık artırmada 60 bin dolara ulaştı 2 Ağustos'tan itibaren online açık artırmayla satışa çıkarılan Osmanlı sultanları ile sarayın yüksek erkanına ait 200 eser arasında yer alan Abdülhamid Han'ın cep saati, 60 bin dolara kadar yükseldi.

  Yazı kaynağı : m.turkiyegazetesi.com.tr

  Goldman Sachs yıl sonu altın tahminini güncelledi: Sarı metalde yön ne olacak?

  Goldman Sachs yıl sonu altın tahminini güncelledi: Sarı metalde yön ne olacak?

  Goldman Sachs yıl sonu altın tahminini güncelledi: Sarı metalde yön ne olacak?

  Goldman Sachs yayınladığı raporda altın fiyatları için son öngörülerini paylaştı. Bankanın 3, 6 ve 12 aylık altın fiyatı tahminleri ons başına sırasıyla 2 bin 100, 2 bin 300 ve 2 bin 500 dolar oldu.

  Altın tahminlerini revize eden ABD merkezli Goldman Sachs, 1800 dolar seviyelerinde bulunan ons altının 12 ay sonra 2 bin 500 dolar seviyelerine tırmanabileceğini belirtti.

  Ünlü banka mart ayında 3 aylık altın fiyatı tahminini 1950 dolardan 2 bin 300 dolara, 6 aylık tahminini ise 2 bin 50 dolardan 2 bin 500 dolara yükseltmişti.

  Banka analistleri altın fiyatına yönelik yukarı yönlü görünümünü korusa da üç ve altı aylık hedeflerini sırasıyla 2 bin 300 dolar ve 2 bin 500 dolardan 2 bin 100 dolar ve 2 bin 300 dolara düşürdü. 12 ay sonlası için 2 bin 500 dolarlık hedef ise korundu.

  FED ETKİSİYLE DÜŞÜYORDU

  Altın, Fed'in dün akşam beklentiler dahilinde yaptığı güçlü faiz artırımının ardından doların toparlanmasına bağlı olarak yönünü yine aşağı çevirmişti. Altın bugün yüzde 0,5 gerileme ile spot piyasada ons başına 1824 dolara kadar geriledi.

  Ancak Goldman, Fed’in faiz artışları nedeniyle altındaki yükselişin yavaşlayacağını  belirtse de sonunda 2500 dolar tahminine ulaşacağı görüşünde ısrarcı.

  TOPARLANMA BEKLİYORLAR

  Goldman ekonomistleri, yaz boyunca ABD’nin büyümesini azaltabilecek, durgunluk risklerini  ve altın yatırım talebini artırabilecek 75 baz puanlık bir artış daha beklediklerini belirtti.

  Analistler, “İkinci yarısında gelişen piyasaların altın talebinde bir toparlanma bekliyoruz. Büyük bir likidite şoku olmaması durumunda, mevcut altın fiyatındaki zayıflığı iyi bir giriş noktası olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  Raporda ayrıca “2023'ün ikinci yarısında küresel merkez bankası talebinin hâlâ yıllık 750 tonluk rekor bir orana ulaşmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap