Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  merceklerin günlük yaşamda ve teknolojideki kullanım alanları nelerdir

  1 ziyaretçi

  merceklerin günlük yaşamda ve teknolojideki kullanım alanları nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Merceklerin günlük yaşam ve teknolojideki kullanım alanlarını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla tartışın

  Merceklerin günlük yaşamda ve teknolojideki kullanım alanları nelerdir?

  Merceklerin günlük yaşamda ve teknolojideki kullanım alanları nelerdir?

  Forum Sayfa Cevapları

  7. Sınıf Fen Bilimleri Merceklerin günlük yaşam ve teknolojideki kullanım alanlarını çeşitli kaynaklardan araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap :

  Mercekler günlük yaşamımız ve teknolojinin birçok alanda kullanılan araçlardır. Birçok cihazın üzerinde kullanılır. Mikroskoplar teleskoplar dürbünler fotoğraf makineleri kameralar projeksiyonlar projektörler buna örnek olarak gösterilebilir.

  Cevap :

  Mercekler günlük yaşam ve teknolojik kullanım alanları çok fazla olan Sürekli elimizde bulunan cihazlarda dahi olan bir araçtır. Mercekler teknolojik alanlarda özellikle uzay araştırmaları ve de Mikroorganizma canlı ve virüs araştırmalarında kullanılan önemli bir araçtır.

  Son yıllarda çıkan covid 19 gibi hastalığı keşfi ve de buna karşı üretilecek ilaçların bulunmasında mikroskoplar önemli rol oynamaktadır. Ayrıca Mars Jüpiter ay gibi ve evrenin derinliklerine araştıran gök bilimciler tarafından kullanılan teleskoplar önemli teknolojik araçlardır. Yakını veya uzağı görme problemi yaşayan insanlar için üretilen gözlüklerde günlük alanda kullanılan önemli bir araçtır.

  Gün içerisinde kullandığımız dokunmatik telefonlarda ki kameralar sinema çekimi için kullanılan yüksek çözünürlüklü kameralar fotoğraf makineleri projeksiyonlar projektörler el fenerleri günlük hayatta kullanılan başka merceklere örnekler gösterilebilir.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Forum Sayfa Cevapları

  7. Sınıf Fen Bilimleri Siz de merceklerin günlük yaşam ve teknolojideki kullanım alanlarına örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap :

  Günlük hayatımızda merceklerin kullanıldığı birçok yer vardır. Elimizde her gün herkesin kullandığı akıllı telefonlarda kamera sistemlerinde , fotoğraf makinelerinde, profesyonel kameralarda, projeksiyonlarda, el fenerlerinde, spot ışıklarında  kullanılır.

  Cevap :

  Mercekler gözle görülmesi zor olan madde veya diğer hususların ışınların sayesinde büyütülüp, küçülmesini görmesini sağlayan cam çeşididir.

  Tek bir optik elemanı bulunan mercekler, basit mercek diye adlandırılırken iki optik elemana sahip mercekler birleşik mercek olarak adlandırılır. Günlük yaşamımızda kullanılan mercekler bulunmaktadır. Kameralar, fotoğraf makineleri, akıllı telefonların kamera sistemleri, projeksiyon, sinema sistemleri, araba, far gözenekleri, deniz fenerlerinde kullanılmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Merceklerin Kullanım Alanları Nelerdir?

  Merceklerin Kullanım Alanları Nelerdir?

  Gözümüzün yapısında, ince kenarlı mercek özelliğinde olan göz merceği bulunur. Göz merceğindeki yapısal bozukluklar göz kusurlarına sebep olur.

  Miyop Göz Kusuru (Uzağı Net Görememe): Bu göz kusuruna sahip olanlar yakını iyi görüp, uzağı iyi göremezler. Görüntü, sağlıklı gözde düşmesi gereken yerden daha öne düşer. Bu yüzden miyop göz kusuru olanlarda ışınları dağıtma özelliğine sahip olan kalın kenarlı mercekten yapılmış gözlükler ya da lensler kullanılır.

  Hipermetrop Göz Kusuru (Yakını Net Görememe): Bu göz kusuruna sahip olanlar uzağı iyi görürken, yakını iyi göremezler. Görüntü, sağlıklı gözde düşmesi gereken yerden daha arkaya düşer. Bu yüzden hipermetrop göz kusuru olanlarda ışınları toplama özelliğine sahip olan ince kenarlı mercekten yapılmış gözlükler ya da lensler kullanılır.

  Yazı kaynağı : www.dunyaatlasi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap