Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur kadınlar kulübü

  1 ziyaretçi

  menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur kadınlar kulübü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Menopoz Nedir, Belirtileri, Erken Menopoz Nedir?

  Menopoz Nedir, Belirtileri, Erken Menopoz Nedir?

  Menopoz Nedir?

  Tanım olarak menopoz, yumurta sayısının çok azalmasına bağlı olarak bir yıl (12 ay) süreyle hiç adet görülmemesi durumudur. Ancak adetler kesilmeden önce vücutta bazı değişiklikler başlar. Bu dönemde menopoz belirtileri ve adet düzensizliği olabilir. Bu geçiş dönemine klimakteriyum ya da ön menopoz adı verilir.

  Menopoz genelde, üremenin bitmesi, dolaylı olarak da kadınlığın bitmesi olarak yanlış algılandığı için, çoğunlukla çok negatif bir anlam yüklenmektedir. Oysa ki vaktinde menopoza girmek, kadınlar için sağlıklı ve doğal bir durumdur. Spor yaparak ve iyi beslenerek geçirilirse, hayatın keyifli, yeni bir dönemi olarak düşünülebilir.

  Menopoz belirtileri nelerdir? 

  Menopoz belirtileri şunlardır; 

  Her 10 kadından 8’inde adetler kesilmeden önce bu belirtilerin bir kısmı başlar ve adetler kesildikten sonra da bir süre devam eder. Bazı kadınlarda adet kesilmeden aylar, bazılarında ise yıllar önce belirtiler başlayabilir. Ancak eğer cerrahi olarak, örneğin rahim ve yumurtalıkların alınması sonucu menopoz başladıysa, belirtiler hızla ve daha şiddetli başlayabilir.

  Menopoz kaç yaşında başlar?

  Çoğu kadın 45-55 yaş arasında menopoza girer.

  Menopoz belirtileri nasıl başlar?

  Menopoz belirtilerinin hepsi bir arada bulunmayabilir. Bazı kadınlar menopoza geçiş döneminde hiçbir sıkıntı yaşamayabilir, bazılarında ise belirtiler çok sayıda ve yaşam kalitesini düşürecek ölçüde şiddetli olabilir. Bazı kadınlarda belirtiler çok kısa süreliyken, bazılarında süre 12 yıla kadar uzayabilir.

  Menopoz belirtileri ne zaman biter? Menopoz belirtileri ne kadar sürer?

  Çoğunlukla belirtiler son adetten 4 yıl sonrasına kadar sürer. Ancak her 10 kadından biri belirtileri 12 yıla kadar yaşayabilir.

  Menopoz Tedavisi

  Aslında menopoz tedavisi konusundaki bilgilerimiz zaman içerisinde değişiklik gösterdi. Geçmişte bir dönem menopoz için hormon tedavisi çok yaygın olarak her hastaya uygulanmaktaydı. Kullanılmakta olan hormon ilaçları, vücutta bulunan kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun sentetik türevleri idi.

  Günümüzde ise her hastaya özel değerlendirme yapılmakta, hasta ile hormon replasman tedavisinin artı ve eksileri detaylı değerlendirildikten sonra, seçilmiş hastalarda, mümkün olan en düşük dozda ve en kısa süreli tedavi tercih edilmektedir.

  Menopoz ateş basması ve menopozda  terleme gibi belirtiler genelde hastaları sosyal olarak en çok zor durumda bırakan belirtilerdir. Bu belirtileri tedavi etmede en etkili yöntem, dışarıdan verilen östrojen hormonudur.

  Menopoz döneminde ateş basmasına ne iyi gelir?

  Menopoz döneminde ateş basmasına ne iyi gelir? sorusunun cevabı, en iyi alternatif östrojen hormonu replasmanıdır şeklindedir. Ancak bu amaçla kullanılan ve fitoöstrojen olarak adlandırılan, bitkilerden elde edilen preparatlar da vardır.

  Menopoz ateş basması bitkisel ilaçlar, bir miktar belirtileri azaltabilir ancak genelde etkinlikleri sentetik hormonlar kadar yüksek değildir.

  Menopoz döneminde terleme için ne yapmalı?

  Menopoz döneminde terleme için ne yapmalı? sorusunun cevabı da aynı şekilde verilebilir. Yani sentetik östrojen ya da fitoöstrojenler kullanılabilir. Ayrıca diyet değişiklikleri ve düzenli egzersiz de menopoz belirtilerini azaltmada etkilidir.

  Menopoz ve Osteoporoz Riski

  Menopoz sonrası en önemli sağlık risklerinden biri, osteoporoz yani kemik erimesi riskidir. En fazla bel omurları ve kalça eklemini etkiler ve buna bağlı kırık riski artar. Menopoz sonrası kırıklar, kadınlar için önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir.

  Özellikle kalça kırığı sonrası, yeterli iyileşme olmayan hastalarda, hareket edememe ve buna bağlı komplikasyonlar sonucu ölüm riski artar. Osteoporoz riskini azaltmada dışarıdan verilen östrojen hormonu etkilidir. Ancak östrojen dışı başka alternatif ilaçlar da mevcuttur. Ayrıca düzenli spor yapmak, kalsiyumdan zengin beslenmek ve yeterli D vitamini düzeyleri osteoporoz riskini azaltır.

  Aşağıdaki hastalarda osteoporoz riski artmıştır:

  Menopozda Beslenme

  Menopozda beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekir. Menopozda azalan östrojen hormonu nedeniyle metabolizma yavaşlar.Buna uygun bir diyet ve egzersiz programına uyulmadığı takdirde, kilo almak kaçınılmazdır. Ayrıca osteoporoz riskini ve menopoz belirtilerini azaltmak için de diyette bazı değişiklikler yapmak gerekir.

  Erken menopoz belirtileri nelerdir?

  40 yaşından önce menopozun gerçekleşmesi erken menopoz olarak adlandırılır. Bazen cerrahi ya da kemoterapi ilaçlarına bağlı, bazen ise doğal yollardan gerçekleşir. Bu gruptaki hastalara genellikle hormon tedavisi önerilir.

  Erken menopoza girenler aşağıdaki belirtileri yaşayabilir:

  Menopoz belirtileri kanama şeklinde başlayabilir. Yani kanama düzeninde değişiklik olabilir.Kanama araları açılabilir ya da ara kanamalar olabilir.

  Erken menopoza girenlerin yorumları genellikle bu durumun fiziksel sonuçlarından çok duygusal açıdan olumsuz algılanmasıyla ilgilidir. Özellikle hasta henüz doğum yapmadıysa, bununla ilgili kaygılar yoğun yaşanır. Ancak çocuk sayısını tamamlamış hastalar için, hormon tedavisi, iyi beslenme ve düzenli spor sayesinde hayat normal akışında devam eder ve yaşam kalitesi azalmaz.

  Erken menopoza girenler kadınlar kulübü gibi ortamlarda paylaşımlarında genellikle olumsuz deneyimlerinden bahsetmektedir, oysa ki bu dönemi sağlıklı ve güzel geçirmek için alınabilecek pekçok önlem bulunmaktadır.

  Erken menopoz tedavisi bitkisel olarak ya da sentetik hormonlar ile yapılabilmektedir. Erken menopoz tedavisi ile belirtiler azaltılabilir, adetler yeniden başlar ve erken menopozun yarattığı riskler azaltılabilir. Erken menopozu yenenler hayatlarına normal akışında devam edebilir.

  Yalancı menopoz nedir?

  Genellikle ilaçlara bağlı olarak geçici bir süre ile kadınların normal adet düzeninin durması halidir. Geri dönüşlü bir durumdur. Özellikle çeşitli amaçlarla tedavi için kullanılan GnRH agonisti ilaçlar böyle bir etkiye sahiptir.

  Menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur?

  Genellikle yumurtlama olmadığı için adet gecikmeleri görülür. Geciken adetlerden sonra kanama gerçekleşirse yoğun ve uzun olur. Ancak ara kanamalar şeklinde de kanama gerçekleşebilir. Menopoz döneminde aşırı kanama olduğu takdirde mutlaka hekime başvurmak gerekir.

  Menopoz sonrası kanama da çok önemli bir belirtidir. Bu durumlarda genellikle hekimler ultrason belirtilerinden bağımsız olarak rahim içinden küretaj yoluyla doku örneği alarak patolojik inceleme yapmayı önerir.

  Menopoz ağrıları nelerdir?

  Menopoz döneminde omuz, boyun, dirsek, kalça, diz, parmak gibi eklemlerde menopoz ağrıları görülebilir. Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak menopoza bağlı eklem iltihabı belirtileri gelişebilir. Menopozda bacak ağrıları da benzer nedenlerle oluşabilir. Ayrıca fibromyalji nedeniyle de ağrılar artabilir. Genellikle düzenli egzersiz bu ağrıları hafifletebilmektedir.

  Menopoz Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

  Menopoz tedavisinde kullanılan ilaçlar üç ana gruptadır:

  Ayrıca uygulama şekillerine göre de ağızdan, transvajinal ya da transdermal preparatlar olarak gruplandırılır.

  Menopoz tedavisinde primolut ya da tarlusal gibi progesteron içeren ilaçlar, özellikle adeti gecikmiş hastalarda, yeterli östrojen varsa tek başına kullanılabilmekte, yeterli östrojen yoksa kombine hormon preparatları tercih edilmektedir.

  Menopoz tedavisi ne kadar sürer?

  Geçmişte neredeyse ömür boyu hormon tedavisi verilmekteydi. Ancak hormonların uzun dönem kullanımıyla ilgili riskleri ortaya koyan yayınlardan sonra, hormon tedavisi süreleri kısaltılmıştır. Güncel klavuzlarda hormon tedavisi için mümkün olan en düşük doz ve en kısa süre önerilmekte, maksimum kullanım süresi olarak dört yıl önerilmektedir.

  Menopoz Tedavisi Bitkisel

  Menopoz tedavisi için bitkisel aternatifler mevcuttur.Bunlar fitoöstrojenler olarak adlandırılır.

  Bu maddelerin bazıları:

  Sağlıklı olan bu maddelerin gıda olarak tüketilmesidir. Ancak daha yüksek miktarda madde içeren ilaç şeklinde takviyeler de bulunmaktadır. Bunlar da sentetik hormon preparatları gibi uzun dönem kullanımda çeşitli riskleri artırabilir.

  Menopoz tedavisi için hangi doktora gidilir?

  Menopoz takip ve tedavileri kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimler tarafından yapılmaktadır.

  Menopoz tedavisinde hamile kalınır mı?

  Özellikle menopoza geçiş döneminde, düzensiz de olsa yumurtlama ve adetler devam ettiği için, güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanılmadığı takdirde, hamile kalma riski vardır.Hatta adet düzensizliği nedeniyle kadınlar, gebeliği çok geç fark edebilir.

  Menopoz ve Cinsellik

  Menopoz döneminde bazı hastalarda cinsel istekte azalma görülebilir. Özellikle hormonlardaki azalma nedeniyle vajinal kuruluk sorunu yaşayan hastalar, cinsel ilişki sırasında ağrı duydukları için cinsel ilşkiden kaçınabilir.

  Çok düşük dozda östrojen içeren ve vajina içine uygulanabilen krem ve fitiller vajinal kuruluk sorununa çözüm olabilir. Ayrıca çeşitli  lubrikan kremler de cinsel ilişki öncesinde kullanılabilir.

  Menopozun psikolojik belirtileri nelerdir?

  Menopozda psikolojik belirtiler görülebilir:

  Menopozda Genital Estetik

  Genital estetik operasyonlar için günümüzde büyük bir talep artışı yaşanmaktadır. Menopoz dönemindeki hastalar da çeşitli genital estetik operasyonlar için aday hastalardır. Bir kısmı vajinoplasti, labioplasti, hudoplasti ya da kombine operasyonlar için başvururlar cilt yaşlanmasına bağlı değişiklikler çeşitli genital estetik operasyonlar ile düzeltilebilir. 

  Yazı kaynağı : www.burcukaramursel.com

  Menepoza girip sonradan adet gören varmı???

  Menopoz ve Osteoporoz'da En Çok Merak Edilen Sorular

  Kadınlarda Menopoz, Erken Menopoz

  Menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur?

  Menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur?

  Menopoz öncesi dönemde adet kanaması düzeninin bozulduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer bu süreç hakkında bilgi verdi. Sönmezer, menopoza girerken adet kanamaları nasıl olur? sorusunu şöyle yanıtlıyor:

   Kadınların hayatındaki önemli dönüm noktalarından biri olan menopoz, kadında adetin ve üreme döneminin sonlandığını gösteren, kadın hayatının doğal bir parçasıdır. Menopoz dönemine giren kadınlarda 12 ay boyunca kanamanın gerçekleşmemesi durumunda menopoz tanısı kesin olarak konulmaktadır. Menopoza girme yaşı 45-55 yaş arasında değişkenlik göstermektedir.

   Kadınlarda üretkenliğin göstergesi olan regl yani adet dönemi, 40’lı yaşlara gelinmesiyle birlikte, yumurta hücrelerinin sayı ve kalitesinin düşmesine bağlı olarak düzensiz bir hale gelmektedir. Premenopoz olarak adlandırılan bu dönem, menopoz döneminden önceki yaklaşık 3-5 yıl boyunca bu adet düzensizliklerinin yaşandığı dönemdir. Menopoza geçiş döneminde, yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu gibi hormon düzeylerinde değişimler yaşanmakla birlikte yumurta hücreleri de yavaşça tükenmeye başlar ve bunun sonucu olarak da adet kanamaları düzensizleşir. Tüm bu değişikliklerin sonucunda aktif yumurta hücreleri tamamen tükendiğinde ise adet kanamaları da kesilir ve kadın menopoza girmiş olur.

  Normal bir adet döngüsünde östrojen ve progesteron hormonlarının seviyeleri düzenli bir şekilde dalgalanma gösterir. Döngünün tam ortasında ise ovulasyon yani yumurtlama olayı gerçekleşir. Ovulasyondan sonra, eğer gebelik oluşmamışsa rahmin iç tabakası bozulur ve adet kanaması meydana gelir. Premenopoz yani menopoz öncesi dönemde ise hormon seviyeleri düzensizleştiğinden adet kanamalarının da düzeni bozulur. Bu düzensizlikler her kadında farklı belirtilerle kendini gösterir. Bazı kadınlarda adet dönemi araları giderek açılırken, bazı kadınlarda ise sık aralıklarla adet görülebilmektedir. Bazen kanama normalden daha şiddetli ve uzun yaşanabilirken, bazen de çok daha hafif ve kısa sürebilmektedir.

  MENOPOZA GİRERKEN ADET KANAMALARI

   Menopoz öncesi dönemde adetler düzensiz de olsa, yumurtlama gerçekleşebileceği için gebelik ihtimalinin bulunduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle kadınlar adetten tamamen kesilene kadar, eğer bir gebelik beklentileri yok ise, doğum kontrol yöntemlerine devam etmelidir. 

  Kırk yaş üstü kadınlarda, adet düzensizliklerinin nedeni çoğunlukla menopoz öncesi hormon düzensizlikleri olsa da, başka bir nedenin olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle perimenopoz yaşta da olsa, adet düzensizliği yaşayan her kadın mutlaka jinekolojik muayeneye gitmelidir. Zira bazen kanama düzensizliğinin nedeni; rahim içi kalınlaşma, miyomlar, yumurtalık kistleri, rahim ağzı problemleri ya da kanser başlangıcı gibi çok daha önemli bir patoloji olabilir. Daha seyrek olarak görülse de, 40 yaş altı kadınlarda görülen adet düzensizlikleri de bazen erken dönem menopozun belirtisi olabilir. Bu nedenle her yaştaki adet düzensizliği için öncelikle bir kadın doğum uzmanına muayene olmakta fayda vardır. Yapılacak jinekolojik muayene ve gerekli tetkikler neticesinde sorunun kaynağı tespit edilerek gereken tedavinin uygulanması bu noktada büyük önem taşımaktadır.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


  SÖZLÜK İÇERİKLERİ

  Seks ve cinsel terimler sözlüğü içeriğinde ilginizi çekebilecek bazı konular şöyle:

  Yazı kaynağı : www.elele.com.tr

  Menopozda rahim kanaması

  Menopozda rahim kanaması

  Menopoz kadınların adet dönemlerinin tamamen sona erdiği dönemdir. Yaklaşık 1 yıl süre ile hiç adet dönemi yaşanmadığında menopoz dönemi anlaşılmaktadır. Günümüzde ortalama menopoz yaşı batı toplumunda 51, ülkemizde ise 46-47 olarak bilinmektedir. Ancak bu yaş 45 ila 55 arasında değişiklik gösterir.

  Bu dönemin öncesi ise menopoz öncesi dönemdir. Menopoz öncesi dönemde hormon seviyelerinde meydana gelen değişiklik hem ovulasyonda hem de adet döneminde çeşitli değişikliklerin meydana gelmesine neden olur. Bu dönemde meydana gelen değişiklikler menopoz öncesi dönemden kaynaklandığı gibi farklı diğer rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle menopoz öncesi dönemde adet döngülerini dikkatli bir şekilde takip edilmesi tavsiye edilir.

  Düzenli adetlerden tam adetten kesilinen menopoz dönemine kadar olan döneme menopozal geçiş dönemi denir. Geçiş döneminde düzensiz adetler (sık görme, gecikerek adet görme, miktarca adet kanamasının fazla olması gibi) sık görülür.

  Meydana gelen değişiklikler

  Normal bir döngüde östrojen ve progesteron hormonlarının seviyeleri düzenli bir şekilde artmakta ve azalmaktadır. Ovulasyon (yumurtlama) ise döngünün tam ortasında oluşur. Bundan yaklaşık 2 hafta sonra ise eğer gebelik oluşmazsa rahmin iç tabakası bozulur, adet kanaması meydana gelir. Menopoz öncesi dönemde hormon seviyeleri bu düzenliliği takip etmeyebilir.

  Sonuç olarak düzensiz kanama ya da lekelenme, bazı aylarda kanamanın daha şiddetli ve uzun sürmesi, bazı aylarda ise çok hafif ve kısa geçmesi gibi durumlar son derece doğal kabul edilir. Ayrıca yine bu dönemde adet döngüsü arasındaki gün sayısında azalma ya da artma meydana gelme hatta bazı aylarda hiç adet görmeme durumları da ortaya çıkabilir.

  Hangisi anormal?

  Menopoz öncesi dönemde adet döngüsü düzensizleşebilir. Ancak bu kesinlikle anormal kanama şeklinde meydana gelmez. Bu nedenle anormal kanamaların olduğu durumlarda bunu menopoz öncesi döneme bağlamamak gerekir. Menopoz sonrasında meydana gelen her kanama anormal kanamadır ve mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

  Aylık döngüde sürekli olarak aşırı kanama, kanamanın normalden uzun sürmesi, yaklaşık olarak 3 haftadan daha kısa sürede meydana gelmesi, cinsel ilişki ya da adet döngüsü arasında kan gelmesi anormal rahim kanamasının belirtileri arasında yer alır.

  Anormal vajinal kanamada kadının yaşının bir önemi var mı?

  Menopoza girmeden önce anormal kanama varsa özellikle 40 yaş üstündeki kadınlarda (bazı ülkelerde 45 yaş) endometriyal örnekleme (biyopsi) önerilir. Endometriyal biyopsi, ultrason, sonohisterografi ya da tanısal histeroskopi gibi yöntemlerle anormal rahim kanamasının neden kaynaklandığı belirlenebilir. Ana amaç, rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri gibi durumların tanısının konmasıdır. Hastalığın tedavisi ise neden ortaya çıktığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

  Doç.Dr. Taner Usta

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  www.drtanerusta.com

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap