Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  menopoz belirtileri nelerdir bitkisel tedavi yöntemleri

  1 ziyaretçi

  menopoz belirtileri nelerdir bitkisel tedavi yöntemleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Menopoz İçin Bitkisel Tedavi - Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

  Menopoz İçin Bitkisel Tedavi - Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

  Menopoz Tedavisi (bitkisel)

  Yazı kaynağı : www.meteitil.com.tr

  Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir? Erken Menopoz Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir? Erken Menopoz Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kadınların yumurtalıklarının iki fonksiyonu vardır. Bunlar yumurta ve östrojen üretmektir. Menopoz ise bunların son bulmasıdır. Erken menopoz kadınların %5 %10 unda gözlemlenmektedir. Menopoz östrojen hormonunun üretilememesi ile ortaya çıkar. Kadınların asla istemediği ve tedavi olmak istedikleri bir durumdur. Peki erken menopozun tedavisi var mıdır? En erken kaç yaşında menopoza girilir? Menopoz ile ilgili tüm merak edilenler bu yazıda...

  Erken Menopoz Belirtileri

  Menopoz ilerleyicidir. Genel olarak iki adet arasındaki sürenin kısalması ile kendini belli eder ve buna adet düzensizliği denir. Adet düzensizliği yumurtanın azalmasının ilk belirtisidir. Menopozda kendini belli eden pek çok şey vardır. Erken menopoza giren kişiler bu belirtiler ile menopoza girdiğini anlayabilir ve isterse doktora başvurabilir. Erken menopozun belirtileri ise şunlardır:

  Erken Menopoz Bitkisel Tedavi

  Menopoz vakti gelince her kadının yaşayacağı bir durumdur. Ancak erken menopoz her kadının başına gelmeyen başına gelenlerin ise mutlu olmadığı bir durumdur. Erken menopoz durumunda çoğu insan tedavi olmak isterler. Ancak ilk olarak evde kendileri tedavi olmanın yolunu ararlar. Peki erken menopozun bitkisel bir tedavisi var mıdır? Neredeyse her rahatsızlığa olduğu gibi erken menopoza da bitkisel bir tedavi vardır. Erken menopozun bitkisel tedavisi ise şudur:

  En Erken Kaç Yaşında Menopoza Girilir?

  Erken menopoz denilen yaş 45 yaşından evvel girilen menopozdur. Ülkemizde menopoza girme yaşı genel olarak 50-52 dir. En erken menopoza girme yaşı ise kesin olarak belli değildir. Ancak 45 yaştan evvel girilen her menopoz erken menopoz olarak bilinir. Evde ya da doktoryardımıyla tedavi edilmelidir. Erken menopoz kimsenin memnun kalabileceği bir durum değildir.

  30 Yaşında Menopoza Girilir Mi?

  Menopoz 45 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Hatta ülkemizde 50 yaşına gelmeden menopoza giren kadın sayısı da oldukça azdır. Ancak bazı kadınlarda erken menopoz gözlemlenebilir. Erken menopoz 45 yaş altı kişilerin menopoza girmesine denir. Erken menopoza giren kadınlar 30- 40 yaşlarında olabilirler. Erken menopoza girdiğini fark eden bir kişi hekime başvurmalı ya da evde bitkisel tedavileri denemelidir.

  Erken Menopoz Neden Olur?

  Erken menopoz kadınların az bir kesiminde görülmektedir. Oldukça üzücü bir durumdur. Erken menopoza girilmesi durumunda kadınların çocuğu olmaz ve bunu hiçbir kadın yaşamayı istemez. Erken menopoza girilmesinin pek çok sebebi vardır. Bunlar ise şöyle sıralanır:

  Erken Menopoz Kaç Yaşında Başlar?

  Erken menopozun başlayacağı belirli bir yaş yoktur. Kimi kadınlar 30unda kimi kadınlar ise 40ında erken menopoza girebilirler. Erken menopoz anormal bir durumdur. 45 yaşını geçmeyen kişilerin menopoza girmesi sağlıklı değildir. Erken menopoza giren kişilerin tedavi olması onların yararınadır. Erken menopoza giren kimseler doktora gitmelidir. Doktor tedavisi ile bu durumdan kurtulabilir. Tercihen bitkisel kürler ile de tedavi olabilir.

  Erken Menopoz Tedavisi

  Erken menopoz istenmeyen bir şeydir. Erken menopoza giren her kadın tedavi olmak ister. Erken menopoz doktora başvurulması sonucunda tıbbi olarak tedavi edilebilir. Aynı zamanda da bitkisel olarak tedavi edilmesi mümkündür.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Menopozda Beslenme ve Bitkisel Destek Tedavileri

  Menopozda Beslenme ve Bitkisel Destek Tedavileri

  Menopoz vücuttaki östrojen hormonu salınımının azalması veya durması yoluyla yumurtlamanın bitmesinden dolayı oluşur. Menopoz öncesi birkaç yıl regl dönemleri daha uzun, kısa yada düzensiz olabilir. Sonrasında menopoza geçiş süreci çoğu kadında 45 yaşında sonra başlar. 45 yaşından önce meydana gelen menopoza ‘erken menopoz’ denir ve doktora görünmek gerekmektedir. Düzenli sigara kullanan kadınlar menopoz dönemine ortalama 2 yıl erken girerler. Menopoz döneminde kadınlar yine de hamile kalabilir. 50 yaşın altında menopoza girenler son regl dönemlerinden sonra 2 sene daha, 50 yaşın üstündeki kadınlar 1 sene daha hamile kalabilirler.

  Menopoz belirtileri

  Bazı kadınlarda menopoz sessiz sedasız başlayıp biter ancak her 10 kadından 8i aşağıdaki belirtileri yaşar.

  Menopoz vücudun geçirdiği doğal bir evredir, ancak vücuttaki östrojen hormonunun azalması ayrıca çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.


  Menopoz döneminde sağlıklı olmak

  a) Egzersiz

  Düzenli egzersiz yapılarak sıcak basması, gece terlemesi, uyuma güçlüğü ve duygusal değişikliklerde dahil olmak üzere bir çok menopoz belirtisi azaltılabilmektedir. Ayrıca östrojen hormonunun azalmasına bağlı oluşan kemik erimesi de düzenli egzersiz ile yavaşlatılmaktadır. Egzersiz yapmak ayrıca kalbi korur.

  b) Diyet

  Sağlıklı bir diyet, menopozun uzun vadeli etkilerine karşı vücudu zinde tutmaya yardımcı olur. Günde 1300 mg kalsiyum almak kemik erimesi riskine karşı kemikleri korur. Sardalya, somon gibi balıklar, yeşil sebzeler, süt ve süt ürünleri bol miktarda kalsiyum içerir. Bunun yanında yükse miktarda A vitamini tüketimi, kemik erimesini tetiklemektedir.

  İlerleyen yaşlarda kilo alımı daha kolay olduğu için, düzenli diyet yapmak kilo alımına bağlı sorunları da en aza indirecektir.

  Menopozda Hormon Tedavisi (HRT)

  Menopozda hormon tedavisi (HRT) kadınlar için yaşlanmanın doğal bir parçası olan menopozun etkilerini azaltmak için kullanılır.

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Uzm. Dyt. Meltem Şeniz Toksoy
  Bu içerik, Fransız Lape Hastanesi tarafından, senCard için özel olarak hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.sencard.com.tr

  3 bitki uzmanından erken menopoza 10 bitkisel çözüm

  3 bitki uzmanından erken menopoza 10 bitkisel çözüm

  Funda Çatar – Erdinç Yapan- Formsante Dergisi

  Prof. Dr. Ahmet Maranki’den:
  Civanperçemi, Çobançantası, adaçayı ve karışık kür

  CİVANPERÇEMİ KÜRÜ
  Malzemeler: 15 gr. kıyılmış civanperçemi, 1.5 litre su
  Hazırlanışı: Civanperçemini 1.5 litre kaynar suda haşlayıp, soğuyunca süzün.
  Nasıl uygulamalısınız? Çayı, günde 3-4 kez, yemeklerden önce yarım fincan için. (Hazırladığınız kür gün içinde bitmeli.) Küre 3 hafta boyunca devam edip, ardından 1 hafta ara verin. Küre bu düzende 3 ay devam edebilirsiniz.
  Dikkat edin: Etken maddelerin etkilerini yitirmemeleri için bitkileri nemsiz bir yerde saklayın.

  KARIŞIK KÜR
  Malzemeler: 100'er gr. ısırgan otu, atkuyruğu civanperçemi, çobançantası, eğir otu ve bal
  Hazırlanışı: Tüm malzemeleri, hepsinden eşit miktarda olacak şekilde harmanlayın. Toz haline getirdiğiniz karışımdan 1 tatlı kaşığı alarak 1 bardak kaynar suya (200 cc) ilave edin. Çayı 10 dakika demledikten sonra süzün.
  Nasıl uygulamalısınız? Balla tatlandırdığınız karışımı, günde 2 bardak, sabah ve gece yatmadan önce, aç karnına içmelisiniz. Küre 2. hafta gün aşın yine günde 2 kez; 3. hafta da 3 günde bir devam edin. 4. hafta küre ara verin. Karışık küre 3 ay boyunca bu düzende devam edebilirsiniz.
  Dikkat edin: Etkilerini yitirmemeleri için bitkileri serin ve nemsiz bir yerde saklayın.

  ADAÇAYI KÜRÜ
  Malzemeler: Yaklaşık 1 tatlı kaşığı adaçayı, 200 cc su
  Hazırlanışı: 1 bardak kaynar suya (200 cc), yaklaşık 1 tatlı kaşığı adaçayı İlave edin. Çayı 10 dakika kadar beklettikten sonra için.
  Nasıl Uygulamalısınız? Adaçayını bir hafta boyunca, sabah ve akşam, aç karnına, Ver bardak için. Küre 2. hafta gün aşın yine günde 2 kez; 3. hafta da 3 günde bir devam etmelisiniz. 4. hafta küre ara verin. Adaçayı kürüne bu düzende 3 ay boyunca devam edebilirsiniz.
  Dikkat edin: Çeşitli yakınmalara yol açmaması için adaçayını günde 3 bardaktan fazla içmemeye dikkat edin. Ayrıca içeriğindeki kafurun ve linoel gibi uçucu yağlar zamanla etkisini yitireceği için, bir yıldan fazla bekletilmiş otları kullanmayın. Şifalı etkisinden tam faydalanabilmek için çaya limon ve şeker gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin. Hamilelik döneminde kullanmamaya da özen gösterin.

  ÇOBANÇANTASI KÜRÜ
  Malzemeler: 20-25 gr. çobançantası, 1 litre su
  Hazırlanışı: 1 litre sıcak suya, 20 - 25 gr. çobançantası ilave edin. Çayı birkaç dakika kaynatıp, süzün.
  Nasıl uygulamalısınız? Bir hafta boyunca, her gün, Ver litre çobançantası kürünü için. Bir hafta ara verdikten sonra, küre ertesi hafta devam edin. Çobançantası kürüne bu düzende 3 hafta boyunca devam edin.
  Dikkat edin: Çayı isterseniz sıcak, isterseniz soğuk olarak tüketebilirsiniz. Bitkiyi, etkisini kaybetmemesi için serin bir yerde saklamaya özen gösterin. Çobançantası'nı çiğ olarak tüketebilir veya yemek olarak da yiyebilirsiniz.

  BUNLARA DİKKAT!
  • Çayın doğru bir şekilde hazırlanması, kürden etkili sonuç almanızda anahtar rol oynuyor. Örneğin bitkinin içindeki etken maddenin suyla karışabilmesi için bardağın 100 derecelik bir ısıda olması gerekiyor. Eğer bardak daha düşük ısıda olursa etken maddeler suyla karışamıyor, bunun sonucunda da kür etkisini gösteremiyor.
  • Kürün demleme yöntemiyle hazırlanması gerekiyorsa, çayı kaynatmayın. Kürden sonuç alamadığınız gibi, çeşitli yan etkilere de maruz kalabilirsiniz.
  • Aksi söylenmedikçe kürün içine şeker, bal ve limon gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin. Bu ürünlerin içeriğindeki etken maddeleri kürden fayda sağlamanızı önleyebilir.
  • Yol kenarlarında sunulan açık ürünleri almayın. Çünkü bitkiler açık ortamlarda serbest radikallere maruz kalabilir. Ambalajlı ürünleri tercih edin.

  Dr. Ender Saraçtan:
  Karışık kür ve adaçayı kürü

  KARIŞIK KÜR

  Malzemeler: Bir tatlı kaşığına yakın anason, bir tutam papatya, iri bir tutam civanperçemi. Bir çay fincanı su (yaklaşık 100 cc)

  Hazırlanışı: Tüm malzemeleri harmanlayıp, yaklaşık 100 cc suyun içinde 3-4 dakika demleyin. Çayı süzdükten sonra ılık-sıcağımsı kıvama gelince bekletmeden için.

  Nasıl uygulamalısınız? Kürü, akşam saatlerinde yatmaya yakın, 2 fincan tüketmeniz gerekiyor. Karışık küre, 1-2 yıl boyunca her gün devam edebilirsiniz.

  Dikkat edin: isterseniz, çayın lezzetini artırmak amacıyla içine esmer şeker katabilirsiniz. Çayı belirtilen süreden fazla kaynatmamaya dikkat edin. Aksi takdirde çay acılaşır, bunun sonucunda da içimi zorlaşır. En önemlisi de çaydan istediğiniz etkiyi alamazsınız.
  Nasıl uygulamalısınız? Kür sabah ve öğle saatlerinde 2 fincan içilerek uygulanıyor. Çayı içerken ne çok aç, ne de çok tok olmalısınız. Örneğin kahvaltı ile öğle yemeği arasında tüketebilirsiniz.
  Dikkat edin: Adaçayı’nın uyarıcı etkisi olduğu için akşam saatlerinde tüketilmesi önerilmiyor. Çayı, suyun içinde 4 dakikadan fazla bekletmeyin. Eğer suyun içinde daha fazla süre kalırsa toksik madde salgılar, bunun sonucunda da kürden yarar değil, zarar görürsünüz.

  Suna Dumankaya'dan:
  Nar, adaçayı, civanperçemi kürleri

  NAR KÜRÜ
  Malzemeler: 1 tatlı kaşığı nar çekirdeği tozu, bir kase yoğurt
  Hazırlanışı: Bir kâse yoğurdun içine bir tatlı kaşığı nar çekirdeği tozunu katın. Karışımı iyice harmanlayın.
  Nasıl uygulamalısınız? Hazırladığınız karışımı, günde bir kez, istediğiniz saatte, taze olarak tüketin. Küre bir ay boyunca devam edin. Yılda 2 kez, örneğin ilkbahar ve sonbahar aylarında tekrarlayabilirsiniz.
  Dikkat edin: Etkisinden daha fazla yararlanabilmek için narı yaz ve sonbaharda tüketmeye çalışın.

  ADAÇAYI KÜRÜ
  Malzemeler: Bir tutam adaçayı, bir çubuk tarçın, 500 cc su
  Hazırlanışı: Çayı, cam veya porselen demlikte, klasik çay gibi demledikten sonra süzün.
  Nasıl uygulamalısınız? Her gün istediğiniz saatte içebilirsiniz. Küre istediğiniz süre devam edebilirsiniz.
  Dikkat edin: Yan etkilere yol açmaması için çayı kaynatmayın.
  CİVANPERÇEMİ KÜRÜ
  Malzemeler: 4 - 5 gr. (yaklaşık bir tutam) civanperçemi
  Hazırlanışı: Civanperçemini soğuk suda yıkadıktan sonra geceden suya bırakın. Sabah, klasik çay gibi demleyin..
  Nasıl uygulamalısınız? Her gün bir su bardağı kadar tüketin. Küre istediğiniz kadar devam edebilirsiniz.
  Dikkat edin: Çayı kaynatmamaya özen gösterin.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap