Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  memur emeklisi temmuz zammı

  1 ziyaretçi

  memur emeklisi temmuz zammı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 2022: emekli zammı ne kadar-kaç TL olacak? - Son Haberler - Milliyet

  TEMMUZ EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 2022: emekli zammı ne kadar-kaç TL olacak? - Son Haberler - Milliyet

  Emekli temmuz zammı için gözler Haziran ayı enflasyon verilerine çevrildi. Açıklanan beş aylık rakama göre SSK-Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam oranı % 35'i geçerken bu orana Haziran enflasyon verileri eklenecek. Ve emeklilerin alacağı taban aylık ücretlerinin de yükseltilmesi ve bu rakamın en düşülk 3.500 lira seviyelerine çekilmesi bekleniyor. Son olarak emekli zammı ve asgari ücret konusunda açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yüzde 40'lara varan bir dokunuş gerçekleştirilecek açıklamasında bulundu.

  EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK? 5 AYLIK ENFLASYON VERİSİ

  5 aylık enflasyon verisine göre SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarında yüzde 35.64 olacak. Bu orana Haziran ayı enflasyon rakamı eklendiğinde oranında yüzde 40' seviyelerine yaklaşması bekleniyor.

  5 aylık enflasyon verisine göre şu an 6 bin 341 lira olan en düşük memur maaşı 8 bin 560 liraya; 4 bin 289 lira olan en düşük memur emeklisi maaşı ise 5 bin 790 lira olacak.

  2000 öncesi SSK emeklisi maaşları 5 aylık enflasyon verileri dikkate alındığında 3 bin 93 liradan 4 bin 467 lirya en düşük 2000 sonrası SSK maaşı ise 2 bin 500'den 2 bin 759'a yükselecek.

  En düşük esnaf Bağ-Kur'u maaşı 3 bin 254 lira, tarım Bağ-Kur'u emekli maaşı ise 3 bin 68 liraya yükselmiş olacak.

  Bu rakamlar 5 aylık enflasyon verisi baz alınarak hesaplanmış olup Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile atış gösterecektir.

  BAKAN NUREDDİN NEBATİ'DEN ZAM AÇIKLAMASI!

  Bakan Nebati, ''2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83'e ulaşacaktır. Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artış yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83'e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76'ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış dikkate alınarak SGK'ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak teklif ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Temmuz ayı memur ve emekli maaşı (SSK-Bağ-Kur) zam oranı 2022 ne kadar olacak?

  Temmuz ayı memur ve emekli maaşı (SSK-Bağ-Kur) zam oranı 2022 ne kadar olacak?

  Temmuz ayı memur ve emekli maaşı (SSK-Bağ-Kur) zam oranı 2022 ne kadar olacak?

  Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak olan zam oranı milyonların gündeminde. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte temmuz ayı memur ve emekli maaşı zam oranı da gündem oldu. Kesin zam oranı rakamları ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 5 Temmuz'da haziran ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verileri ile temmuz zam oranı netleşecek. Peki, tahmini olarak temmuz ayı memur ve emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar..

  Mayıs ayı enflasyon rakamlarının 3 Haziran'da açıklanmasıyla memur, memur emeklisi ve SSK emeklileri için beklenen zam oranı yeniden gündeme geldi. Emekliler ve kamu çalışanları yılda iki kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamların belirleyicisi ise enflasyon oranları oluyor. Memur ve emekli maaşlarına temmuz ayında enflasyon oranına göre zam yapılacak. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur zammı haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından belirlenecek.

  MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANI TAHMİNİ

  Emekli ve memurun gözü 4 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamında. Merkez Bankası, haziran ayı enflasyon beklentisinin 3.75 olduğunu açıkladı. Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, "4 Temmuz tarihinde TÜİK enflasyon rakamlarını açıklamış olacak. TÜİK'in yapmış olduğu açıklamada 5 aylık enflasyonumuz yüzde 34.69'a geldi. Merkez Bankası'nın haziran ayı enflasyon tahmini 3.75 olarak belirtildi. Topladığımızda yüzde 38.44 lük bir enflasyona ulaşmış olacağız" dedi.

  Peki, 4 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamları ile memur ve emekli maaşının ne kadar olması bekliyor? Özgür Kaya, "En düşük emekli memurumuz şu anda 4.269 lira alıyor. Eğer enflasyon rakamı 3.75 sabit kalır yüzde 38.44'e ulaşırsa, en düşük emeklimizin maaşı 5.910 liraya yükselmiş olacak. En düşük memurumuz, bu aynı zamanda sadece emekliler değil memurlarımızı da ilgilendiren bir durum. Dolayısıyla en düşük memurumuz şu an 6.249 lira maaş alırken, ikinci 6 alık dönemde ise maaşı 8.651 liraya yükselmiş olacak. 2000 öncesi işçi emeklimiz 3.269 alırken, gelecek olan enflasyon farkı ile 4.525 liraya yükselmiş olacak. En düşük Bağ-Kur emeklimizin maaşı ise 2.500 lira. Bu rakam da 3.461 liraya yükselmiş olacak" diye konuştu.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Emekli ve Memurun Zammı Netleşiyor

  Milyonlarca emekli ve memur temmuz ayında yapılacak yılın ikinci zammını bekliyor. Yasalarımıza göre emekliler ve memurlar maaşlarında yılda iki kez artış görüyor. Ocak ve temmuz aylarında yapılan artış oranlarını ise enflasyon belirliyor. Bu yüzden de açıklanan enflasyon verileri emeklileri ve memurları yakından ilgilendiriyor. Temmuz ayında açıklanacak 6 aylık enflasyon oranı zamları da belirlemiş olacak. Bu arada temmuzda yapılacak zamla ilgili ipuçları da gelmeye devam ediyor. Şu ana kadar açıklanan 4 aylık enflasyona göre emeklilerin ve memurların zam oranları netleşmeye başladı. Nisan enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 aylık enflasyon oranı %31,71 oldu. Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi nisan ayı ile birlikte 904,79’a çıktı. Bu değişim 4 aylık enflasyon oranının %31,71 olarak gerçekleşmesini sağladı. Üç aylık enflasyon oranı ise %22,81 olmuştu. Bu durumda emekliler ve memurlar için ilk 4 aylık oranlar da kesinleşmiş oldu. 

  Peki bu oran emeklilerin ve memurların zamlarını nasıl etkileyecek biraz daha yakından bakalım.

  SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

  SSK ve BAĞ-KUR emeklisine ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez maaş artışı yapılıyor. Bu artışlar enflasyon oranında gerçekleştiriliyor. Ocak ve temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Yani SSK ve BAĞ-KUR emeklileri temmuz ayında aralık ile haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacak. Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin 4 aylık enflasyon artış oranı %31,71 olarak gerçekleşti. Şimdi 2 aylık (mayıs ve haziran) enflasyon daha buna eklenecek. Bundan sonraki aylarda oranlar sıfır bile çıksa 31,71 oranı kesinleşti. Mayıs ve haziran aylarında oluşacak enflasyon bu rakama eklenerek temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine enflasyon artışı olarak verilecek ve maaşlarına yansıtılacak. Temmuz maaşları artırılmış olarak ödenecek. Kesin oran 4 Temmuz’da belli olacak. Merkez Bankası’nın yaptığı ankete göre 6 aylık enflasyonun %34’ü geçeceği hesaplanmıştı.

  MEMUR EMEKLİLERİ VE MEMURLAR

   Nisan enflasyonunun açıklanmasının ardından memur ve memur emeklilerine de fark verilmesi kesinleşmiş oldu. Memur ve memur emeklileri de SSK ve BAĞ-KUR emeklileri gibi yılda 2 kez zam alıyor. Ocak ve temmuz aylarında alınan bu zamlar toplu sözleşme ile belirleniyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zam oranını geçen enflasyon kadar da fark alıyor. Nisan enflasyonuna göre 4 aylık veriler ise ortaya çıkmış oldu. Memur ve memur emeklileri ocak ayında 2.5 puanlık ek zam ile birlikte %7,5 oranında toplu sözleşme zammı almışlardı. Temmuz’da ise yine %7 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar. Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında %7,5 oranındaki ocak zammını geçen 6 aylık enflasyon kadar da fark ödenecek. Nisan ayı enflasyonuna baktığımızda 4 aylık oran %31,71 çıktı. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin 4 aylık enflasyon farkı %24,21 oldu. İlk 4 aylık verilere göre memur ve memur emeklilerinin zam oranı da %7 +24,21 olarak gerçekleşti.  Yani memur ve memur emeklilerinin oranı %31,21 oldu. Bu rakama mayıs ve haziran enflasyonları da eklenecek.

  EK ZAM BEKLENTİSİ ARTTI

  Emekliler ve memurlar için ocak ayında TBMM’den çıkartılan yasalarla ek zam imkânı tanınmıştı. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin taban maaşları 1500 TL’den 2.500 TL’ye çıkartılmıştı. Yine memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmede %5 olan zam oranları enflasyon farkı hariç 2,5 puan artırılarak %7,5 yapılmış ve enflasyon farkıyla birlikte oran %30,95 olmuştu. Temmuz ayında da yapılacak değerlendirmeler sonrasında memur ve memur emeklilerinin %7 olan toplu sözleşme zam oranlarının artırılması gündeme gelebilecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için de bir taban maaş belirlemesi de söz konusu olabilecek. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in verdiği maliyet rakamı olan 13 milyar TL’den yapılan hesaba göre en düşük maaş 3500 ile 4000 TL arasında çıktığında 2.688 TL olan en düşük emekli maaşı da bu rakamlara tamamlanmış olacak.

  EMEKLİ VE MEMURA ENFLASYON FARKI

  3 aylık enflasyon: %22,81

  Aralık endeks: 686,95

  Nisan endeks: 904,79

  4 aylık değişim: %31,71

  SSK ve BAĞ-KUR emeklisi (4 ay): %31,71

  Memur ve memur emeklisi (4 ay): %7+ %24,21 = %31,21

  Merkez Bankası anket tahmini 6 aylık: %34,60  TABAN AYLIKLAR NASIL DEĞİŞECEK?
                            

                                           Mevcut (TL)                     Zamlı- 4 ay (TL)


  Memur                                   6.429                    8.435,49
  Emekli
  -Emekli Sandığı                      4.289,79            5.628,63
  -SSK (2000 öncesi)               3.292,63            4.336,72
  -SSK (2000 sonrası)                 2.041,25           2.688,53
  -BAĞ-KUR esnaf                      2.948,68            3.883,71
  -BAĞ-KUR tarım                       2.343,16             3.086,18  TABAN MAAŞ ARTIYOR

  Mevcut taban maaş: 2.500 TL (Zamsız 2.041 TL)

  Temmuz tahmini artış: %34,62

  Temmuz enflasyon artışı ile yeni maaş: 2.748 TL

  Yararlanacak kişi sayısı: 800.000

  Toplam maliyet: 13 milyar TL

  Aylık maliyet: 1.354 TL

  Tahmini yeni taban maaş: 3500-4000 TL

  Faruk Erdem

  Yazı kaynağı : www.halkbankkobi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap