Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  memleket partisi oy oranı anket

  1 ziyaretçi

  memleket partisi oy oranı anket bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2023 seçimleri son anket sonuçları: Partilerin oy oranı kaç, ittifaklar kaç oy alıyor?

  2023 seçimleri son anket sonuçları: Partilerin oy oranı kaç, ittifaklar kaç oy alıyor?

  2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine az bir süre kala seçim anketlerinden sonuçlar gelmeye devam ediyor. Millet İttifakı’nın adayının Kemal Kılıçdaroğlu’nun olmasının ardından ilk anket sonuçları açıklandı. 

  Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar partilerin kaç milletvekili çıkaracağı da oldukça kritik.

  İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Altılı Masa ile yaşadığı krizin ardından 6 Mart’ta Kılıçdaroğlu Millet İttifakının cumhurbaşkanı ilan edilmişti.

  Anketlerde genel olarak AK Parti ilk sırada, CHP ise ikinci sırada görünüyor. Cumhur ve Millet ittifaklarına bakıldığında ise durum iktidarın geriye düştüğü görülüyor. HDP, MHP ve İYİ Parti’nin oy oranları ise anket firmasına göre değişiyor. DEVA ve Gelecek gibi yeni kurulan partilerin seçimde göstereceği performans da merak konusu.

  Aksoy'un 8 Mart'ta yaptığı ankette en fazla oyu alan parti yüzde 31 ile AK Parti oldu. CHP'nin oyu ise yüzde 28,4 çıktı. İYİ Parti yüzde 12 oy alırken HDP'nin oy oranı ise yüzde 10,3 oldu. Aksoy'un son anketine göre MHP'nin oyu yüzde 7,2. DEVA ile Saadet Partisi'nin oyları yüzde 1,4 olarak ölçülürken Gelecek Partisi yüzde 0,9'da kaldı.

  PİAR'ın 10 Mart'ta açıkladığı son ankette ise CHP en çok oyu alan parti oldu. CHP yüzde 32,3 oy alırken AK Parti yüzde 30,8'de kaldı. Diğer partilerin oy oranları ise şöyle: HDP yüzde 11,6; İYİ Parti yüzde 8,3; MHP yüzde 7,1; Gelecek Partisi yüzde 3,7; DEVA yüzde 2,1 ve BTP yüzde 1,8.

  ALF'nin 6-7 Mart tarihlerinde bin 770 kişinin katılımı ve bilgisayar destekli telefon görüşmesi (CATI) yoluyla gerçekleştirdiği ankette de CHP ilk sırada yer alıyor.

  ALF’nin 6-7 Mart anketinde CHP ilk sırada

  Buna göre CHP az farkla AK Parti’nin önüne geçti. Kararsızlar dağıtılınca CHP yüzde 31,8 oy alırken AK Parti yüzde 31’de kaldı. HDP yüzde 11,3 oy alırken İYİ Parti yüzde 8,9 ve MHP yüzde 6,5 oy alıyor.

  Ankete göre Ali Babacan liderliğindeki DEVA’nın oy oranı yüzde 1,5. Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi ise yüzde 1,3 oy alıyor. ALF’nin bu son seçim anketine göre Yeniden Refah Partisi yüzde 1,9; Zafer Partisi yüzde 1,6 ve Memleket Partisi yüzde 2,2 oy alıyor.

  Aksoy Araştırma’nın 23-26 Şubat tarihlerinde yaptığı ankette ise AK Parti yüzde 32,1; CHP ise yüzde 27,3 oy aldı. Ankete göre İYİ Parti yüzde 13,6; HDP yüzde 12 ve MHP yüzde 6,8 oy aldı.

  Öte yandan diğer anketlerin büyük çoğunluğunda AK Parti ilk sırada yer alıyor.

  Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasında kaç puan fark var?

  2023’te yapılan son seçim anketlerinin çoğunda CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Gelecek ve Demokrat Parti’den oluşan Millet İttifakı AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın önünde görünüyor.

  Aksoy'un 8 Mart tarihli anketinde Millet İttifakı yüzde 44,1 oy alırken Cumhur İttifakı yüzde 38,2'de kaldı.

  ALF’nin 6-7 Mart tarihindeki anketinde Millet İttifakı yüzde 43,5 oy alırken Cumhur İttifakı yüzde 37,5’te kaldı. Aksoy’un 23-26 Şubat tarihli anketinde ise Millet İttifakı (yüzde 43,3), Cumhur İttifakı’na (yüzde 38,9) 4,4 puan fark attı.

  Öte yandan Cumhur İttifakı'nın genişlemeye yönelik görüşmelerini sürdürüyor. Bunlardan birisi de Yeniden Refah Partisi.

  HDP Millet İttifakı’na destek verirse durum nasıl?

  Son seçim anketlerine göre seçim sonrası ortaya çıkacak meclis aritmetiğinde HDP’nin Millet İttifakına destek vermesi durumunda Cumhur İttifakı oldukça geride kalıyor.

  Ancak oy oranları ile partilerin çıkaracakları milletvekili sayısı aynı değil. Şehirlerdeki ittifaklara göre partilerin çıkaracakları milletvekili sayısı değişecek.

  HDP’nin destek vermesi verdiği seçeneklerin hepsinde Millet İttifakı önde görünüyor. Aksoy'un 8 Mart tarihli anketinde Millet İttifakı ile HDP'nin toplam oy oranı yüzde 54,4'e çıkıyor. Cumhur İttifakı ise yüzde 38,2.

  24 Haziran 2018 seçimlerinde partilerin oy oranı kaçtı?

  24 Haziran 2018 milletvekili genel seçimlerinde partilerin aldıkları oy oranı şöyle idi: AK Parti yüzde 42,3; CHP yüzde 22,8; HDP yüzde 11,5; MHP yüzde 11,2; İYİ Parti yüzde 10,1 ve Saadet yüzde 1,4.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Deprem anketlere yansımaya başladı: ORC'nin anketinde seçim arifesinde partilerde son durum...

  Deprem anketlere yansımaya başladı: ORC'nin anketinde seçim arifesinde partilerde son durum...

  ORC Araştırma'nın son seçim anketi depremin seçmen oyuna etkisini ortaya koydu. Anket, 22-27 Şubat tarihlerinde 45 ilde 4 bin 720 katılımcıyla yüz yüze gerçekleşti. Katılımcılıra, "Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Buna göre AKP'nin oy oranının yüzde 30'un altına düştüğü görüldü. Öte yandan çalışmada ittifakların durumuna yer verildi. Millet İttifakı'nın oy oranı yüzde 48.6'ya ulaşırken Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 34.5 oldu.

  İşte seçim anketi:

  AKP: Yüzde 29.1

  CHP: Yüzde 23.5

  İYİ Parti: Yüzde 19.5

  HDP: Yüzde 8.1

  MHP: Yüzde 5.4

  Gelecek Partisi: Yüzde 2.5

  DEVA Partisi: Yüzde 2.3

  Zafer Partisi: Yüzde 2

  Türkiye Değişim Partisi: Yüzde 1.8

  Büyük Birlik Partisi: Yüzde 1.5

  Memleket Partisi: Yüzde 1.3

  Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1

  Diğer: Yüzde 2

  AKP'DE ERİME

  Deprem felaketinin yaraları sarılmaya çalışılırken, 2023 seçimleri de gündemin en çok konuşulan konulardan biri. İstanbul Ekonomi Araştırma'nın son anketinde ise kararsızlar dağıtılmadan AKP'nin oy oranı yüzde 27 olarak kayda geçti. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP'nin oy oranı yüzde 33.7 oldu. Ankette MHP ise baraj altında kaldı.

  İstanbul Ekonomi Araştırma'nın dikkat çeken anketi şöyle:

  Kararsızlar dağıtıldığında AKP'nin oy oranı yüzde 33.7 oldu.

  CHP'nin oy oranı ise yüzde 25.8 oldu.

  Üçüncü parti olan İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 13.9 olarak kayıtlara geçti. 

  HDP'nin oy oranı yüzde 11.2 olarak çıktı. 

  Kararsızlar dağıtılmadan AKP'nin oy oranı yüzde 27 olarak kayda geçti. 

  CHP'nin oy oranı ise yüzde 20 seviyesinde.

  İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 10.1 olarak ölçüldü. 

  HDP'nin oy oranı yüzde 8.5 olarak kayda geçti. 

  MHP'nin oy oranı ise yüzde 5.3 olarak ölçüldü.

  Yüzde 13.9'luk kararsız seçmen ile yüzde 9.9'luk "oy kullanmayacağım" diyen seçmen ise dikkat çekti.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Son anket sonuçları yayımlandı: Cumhur İttifakı'na soğuk duş

  Son anket sonuçları yayımlandı: Cumhur İttifakı'na soğuk duş

  ALF Araştırma, Ocak 2023 Siyasi Eğilim Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı. 18 - 24 Ocak tarihleri arasında 26 ilde gerçekleştirilen araştırmada 2000 kişi ile Yüz Yüze anket yöntemiyle görüşmeler yapıldı. 

  "Bu pazar milletvekili seçimi olsa, hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yöneltildiği araştırmada AKP ile CHP arasındaki fark 4.9 puan oldu. 

  Partilerin oy oranları şöyle: 

  AKP: Yüzde 31.0

  CHP: Yüzde 26,1

  İYİ Parti: Yüzde 15,8

  HDP: Yüzde 8,6

  MHP: Yüzde 6,1

  Gelecek Partisi: Yüzde 2,7

  DEVA Partisi: Yüzde 2,4

  TDP: Yüzde 2,2

  Zafer Partisi: Yüzde 1,8

  Memleket Partisi: Yüzde 1,4

  Diğer: Yüzde 1,9

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap