Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  meb.gov.tr bursluluk sınavı 2022 soruları

  1 ziyaretçi

  meb.gov.tr bursluluk sınavı 2022 soruları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  OGES-İOKBS Sınavları

  4 Eylül 2022 Tarihinde Yapılan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları

  4 Eylül 2022 Tarihinde Yapılan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları

  5. Sınıf A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  6. Sınıf A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  7. Sınıf A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  8. Sınıf ve Hazırlık Sınıfı A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  9, 10 ve 11. Sınıflar A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  Yazı kaynağı : odsgm.meb.gov.tr

  Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı! MEB İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları İçin Meb.Gov.Tr İle İOKBS Sonucu TIKLA SORGULA!

  Bursluluk Sınavı Sonuçları Açıklandı! MEB İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları İçin Meb.Gov.Tr İle İOKBS Sonucu TIKLA SORGULA!

  Bursluluk sınavı sonuçları, sınava katılan öğrenciler ve velileri tarafından heyecanla bekleniyordu. Ortaokul ve lise öğrencilerinin katılım sağladığı İOKBS sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün erişime açıldı. MEB İOKBS sonuç sorgulama ekranı hakkında araştırmalar hız kazanırken, 2022 İOKBS bursluluk sınav sonuçları açıklandı mı, nasıl ve nereden sorgulanır gibi sorular yanıt arıyor. İşte merak edilenlerin yanıtı ile meb.gov.tr İOKBS bursluluk sınav sonuçları tıkla sorgula ekranı!

  İOKBS BURSLULUK SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI!

  4 Eylül'de düzenlenen sınava katılan binlerce öğrenci ve veli, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelecek "İOKBS bursluluk sınav sonuçları açıklandı" duyurusunu bekliyordu. Meb.gov.tr sonuç sorgulama ekranı erişime açıldı.

  BURSLULUK SINAVI SONUÇLARI SORGULAMA

  Sonuçlar http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edildi.

  İOKBS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

  Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecek.

  SINAVIN DEĞERLENDİRMESİ

  Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır.

  a. Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

  b. İOKBS'de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.

  ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  KONTENJANLAR

  5. Sınıf diğer çocuk kontenjanı için puan: 462,356
  5. sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı için puan: 464,845
  5. Sınıf kanunla özel hak tanınan kontenjanı için puan: 100
  5. Sınıf oturduğu yerde okul yok kontenjanı için puan: 452,258
  6. Sınıf diğer çocuk kontenjanı için puan: 450
  6. sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı için puan: 456,149
  6. Sınıf kanunla özel hak tanınan kontenjanı için puan: 100
  7. Sınıf diğer çocuk kontenjanı için puan: 453
  7. sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı için puan: 460,967
  7. Sınıf kanunla özel hak tanınan kontenjanı için puan: 100
  7. Sınıf oturduğu yerde okul yok kontenjanı için puan: 455,928
  8. Sınıf diğer çocuk kontenjanı için puan: 462
  8. sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı için puan: 475,372
  8. Sınıf kanunla özel hak tanınan kontenjanı için puan: 100
  8. Sınıf oturduğu yerde okul yok kontenjanı için puan: 468,499

  9. Sınıf diğer çocuk kontenjanı için puan: 422
  9. sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı için puan: 437,516
  9. Sınıf kanunla özel hak tanınan kontenjanı için puan: 100
  9. Sınıf oturduğu yerde okul yok kontenjanı için puan: 419,977
  10. Sınıf diğer çocuk kontenjanı için puan: 432
  10. sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı için puan: 429,482
  10. Sınıf kanunla özel hak tanınan kontenjanı için puan: 100
  10. Sınıf oturduğu yerde okul yok kontenjanı için puan: 414,608
  11. Sınıf diğer çocuk kontenjanı için puan: 425
  11. sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı için puan: 438,891
  11. Sınıf kanunla özel hak tanınan kontenjanı için puan: 100
  11. Sınıf oturduğu yerde okul yok kontenjanı için puan: 419,037

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Bursluluk sınavı soruları ve cevapları: MEB 2022 İOKBS cevap anahtarını meb.gov.tr...

  Bursluluk sınavı soruları ve cevapları: MEB 2022 İOKBS cevap anahtarını meb.gov.tr...

  Bursluluk sınavı soruları ve cevapları sınavdan çıkan öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. İlköğretim kademesindekilere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler derslerinden toplam 25'er soru yöneltildi. Hazırlık sınıfı ve lisede öğrenimlerini sürdüren öğrenciler için toplam 100 soruluk sınav için 120 dakika sınav süresi verildi. Sınavdan kaç puan aldıklarını öğrenmek isteyen adaylar, soruların puan olarak karşılığını şimdiden araştırmaya başladı. İOKBS sınavında 3 yanlış cevap 1 doğru yanıtı, puan hesaplamasında saf dışı bırakacak. Sınavda derslerden karşılarına gelen soruların doğru cevaplarını arayan adaylar, "Bursluluk sınavı soruları ve cevapları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak"? sorusuna cevap arıyor. İşte 2022 İOKBS cevap kitapçığı...

  Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilere 3.000 TL'ye kadar burs verilecek! Başvuru nasıl yapılır?

  2022 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları Açıklandı!

  4 Eylül Pazar günü saat düzenlenen bursluluk sınavı soruları ve cevapları yayınlandı.  Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilde düzenlenen sınavın cevap anahtarlarının %100'luk kısmını adayların erişimine açtı. 

  5. Sınıf A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  6. Sınıf A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  7. Sınıf A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  8. Sınıf ve Hazırlık Sınıfı A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  9, 10 ve 11. Sınıflar A Kitapçığı İçin Tıklayınız

  İOKBS Cevap Anahtarı Nasıl Görüntülenir?

  Bakanlık, bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarlarını öğrencilerin sınavının yapıldığı kitapçıklara göre erişime açıyor. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilecek sorulara ve cevaplaraburadan direkt olarak erişebilirsiniz. Sorular ve cevaplar erişime açıldığında adaylar, ekranın üst bölümünde sınavda cevapladıkları sorulara erişebilirken, bu soruların doğru yanıtları sayfanın en aşağısında bulunan bölümden görüntülenebilir.

  Bursluluk Sınavında 3 Yanlış Cevap 1 Doğru Yanıtı Eleyecek!

  Bursluluk sınavı puan hesaplaması yapılırken Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersleri kendi katsayı oranlarına göre hesaplanacak. Testlerin her biri için yanlış cevap sayısının üçte biri doğru cevap sayısından çıkartılarak adayların ham puanları bulunur. Bu hesaplama yöntemi kullanılırken 100 soruluk sınavda 3 yanlış cevap 1 doğru yanıtı götürmektedir. Örneğin sınavda 70 soruya doğru yanıt veren ancak 30 soruya yanlış cevap veren İlköğretim veya lise öğrencisinin puan hesaplaması yapılırken 60 doğru olarak hesaplanır. 

  Derslerin Ağırlık Katsayıları Belli Oldu!

  Milli Eğitim Bakanlığının sınav öncesinde yayınladığı başvuru kılavuzunda puan hesaplaması yapılırken kullanılacak katsayı oranları belli oldu. 5,6,7,8,9,10 ve 11'nci sınıf öğrencileri için Türkçe/Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler/Sosyal Bilimler ağırlık katsayısı 3 (üç) olarak belirlendi. 

  Kuralları İhlal Eden Öğrencilerin Sınavları Geçersiz Sayılacak!

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4 Eylül'de düzenlenen bursluluk sınavlarında kuralları ihlal eden öğrencilerin puan hesaplaması yapılmayacağı için sınavları geçersiz sayılacak. MEB sınav kurallarına ilişkin hem başvuru kılavuzunda hem de sınav giriş belgesinde öğrencilere bazı uyarılarda bulunmuştu. Başvuru şartlarını taşımadığı halde sınava katılan, cevap kağıdı sınav evrakından çıkmayan, geçerli kimlik belgesi ibrazı yapmayan, başkasının öğrencinin yerine sınava girmesi gibi durumlarda sınav geçersiz sayılacak.  

  Kopya Çekilen Sınavlar İptal Edilecek!

  120 dakikalık bursluluk sınavı süresi boyunca kopya çekildiği sınav görevlilerince tespit edildiği durumlarda o öğrencinin sınavları iptal edilecektir. Sınav görevlileri bu öğrencilerin sınavlara devam etmesine izin vermeyecektir. Salonda görevli gözetmenler, kopya çektiği tespit edilen öğrenci hakkında açıklayıcı bir tutanak hazırlayacaktır. Ancak salon görevlileri, diğer sınavdaki öğrencilerin dikkatini dağıtmamak ve zaman kaybetmelerini engellemek adına gerekli gördükleri takdirde bu öğrencilere sınav sırasında uyarıda bulunmayabilirler.

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap