Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  “mayday relay” kelimesinin anlamı nedir?

  1 ziyaretçi

  “mayday relay” kelimesinin anlamı nedir? bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tehlike Çağrısının Aktarılması - MAYDAY RELAY - RotaDeniz

  Tehlike Çağrısının Aktarılması - MAYDAY RELAY - RotaDeniz

  Relay kelimesi aktarmak, nakletmek anlamını taşır.

  Tehlike mesajının aktarılması, tehlikede olan bir teknenin VHF kapsama alanı dışında olduğundan dolayı ulaşılamayan teknelere veya gemilere ulaşabilmek amacıyla yayınlanır.

  VHF Telsiz Haberleşmesi” bölümünde anlatıldığı gibi iki teknenin VHF üzerinden iletişim kurabilmeleri için anten yüksekliklerinin yeterli çıkış güçlerinin yeterli olmaları gerekir. Bu anlamda özellikle sahil istasyonlarının çıkış güçleri ve anten boyları yüksek olduğu için aynı bölgede olan fakat birbirleri ile VHF olarak haberleşemeyen iki tekneye de erişebilirler.

  Radikal bir örnek olarak, kaza geçiren tekneye yakında bir fiber motorlu tekne, el tipi VHF telsizi olduğu için kaza geçiren tekneden gelen MAYDAY mesajını alamayabilir. Sahil istasyonunun yüksek güçte ve anten boyu ile fiber motorlu tekneye MAYDAY çağrısını duyurabilir ve bu fiber motorlu tekne çok hızlı bir şekilde kaza yerine ulaşabilir.

  – Yardım isteyen teknenin adı ALBATROS-

  MAYDAY RELAY, MAYDAY RELAY, MAYDAY RELAY

  BURASI {KIYI İSTASYONU}, {KIYI İSTASYONU}, { KIYI İSTASYONU}

  {ALBATROS} TEKNESİNDEN MAYDAY MESAJI ALINMIŞTIR.

  POZİSYONU 36 DERECE 50 DAKİKA KUZEY, 27 DERECE 31 DAKİKA DOĞU

  SIĞLIĞA ÇARPTIĞINDAN SU ALMAKTA

  ACİL YARDIM İSTEMEKTEDİR

  TEKNEDE 5 KİŞİ VAR, CAN YELEKLERİ GİYİLMİŞ.

  GÖKOVA KÖRFEZİNDE 7 ADALAR MEVKİNDELER.

  TAMAM.

  Çağrıyı alan istasyon cevap verirken

  MAYDAY RELAY RECEIVED

  şeklinde doğrulama yapmalıdırlar, böylece RELAY mesajı gönderen istasyon gönderdikleri mesajın alındığını anlayabilirler.

  Tehlikede olan bir teknenin, tehlike mesajı yayınlayamaması durumunda (örneğin kaza sonucu oluşan elektrik arızasından dolayı telsizinin çalışmaması) ve yardıma ihtiyacı olduğunu işaret fişekleri veya bayraklar aracılığı ile bildiriyorsa, bunu gören bir tekne, tehlike mesajını MAYDAY RELAY şeklinde kendisi başlatabilir. Aynı şekilde kıyı istasyonları da bu mesajı aynı şekilde aktarabilirler.

  Yazı kaynağı : rotadeniz.com

  LRC-TR: TEHLİKE Uyarısı (DISTRESS Alert)

  This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.


    

  Yazı kaynağı : www.egmdss.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap