Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  marmaris yangini son dakika

  1 ziyaretçi

  marmaris yangini son dakika bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Son dakika: Marmaris’te Yalancıboğaz mevkisinde çıkan orman yangınından kahreden haber! Müdahaleye giden helikopter düştü

  Son dakika: Marmaris’te Yalancıboğaz mevkisinde çıkan orman yangınından kahreden haber! Müdahaleye giden helikopter düştü

  Marmaris’in Yalancıboğaz mevkisinde kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanda saat 12.30 sıralarında yangın başladı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, durumu orman ekiplerine bildirdi. Yangına havadan ve karadan müdahale edilirken, rüzgarın etkili olduğu öğrenildi. 

  Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Marmaris'te meydana gelen orman yangınına karadan ve havadan bütün gücümüzle müdahale ediyoruz. Son alev sürene kadar mücadelemiz devam edecek" dedi.

  BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

  Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yangınla ilgili yapılan açıklamada, "14 uçak, 35 helikopter, 82 arazöz, 5 dozer ve 472 personel ile havadan ve karadan cansiperane müdahale devam ediyor" denildi.

  Polisin toplumsal olaylara müdahale araçları (TOMA) ile Muğla İtfaiyesi ekipleri de bölgeye sevk edildi.

  SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA VATANDAŞLAR DA KATILIYOR

  Yangın söndürme çalışmaları için bölgeye traktörle su tankeri taşıyan vatandaşların da geldiği görüldü.

  Yangının Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'na ulaşmaması için yoğun çaba sarf ediliyor. Askeri bölgeden su tankeri, dozer, arazöz, yangın söndürme araçları ile çok sayıda personel de yangına müdahale için görevlendirildi.

  MSB: YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA DESTEK SAĞLAMAYA DEVAM EDİYORUZ

  MSB, Marmaris’teki yangın söndürme çalışmalarına; 1 adet İHA, 10 adet helikopter, arazözler, su tankerleri, dozerler, çeşitli yangın söndürme araçları ve görevli personeller ile destek sağlamaya devam ettiklerini açıkladı.

  ORMAN YANGINI İÇİN UÇAK VE HELİKOPTERLERİN SU ALDIĞI BÖLGE DENİZ TRAFİĞİNE KAPATILDI

  Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Sahil Güvenlik unsurları da helikopterlerin ve uçakların su aldığı bölgeyi deniz trafiğine kapatırken, bölgedeki tekne trafiği kontrol altına alındı.

  Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Sahil güvenlik unsurlarımız helikopterlerimizin ve amfibik uçaklarımızın su aldığı alanlarda aldıkları tedbirlerle yangınla mücadelemizin daha güvenli şartlarda yapılmasını sağlıyor. Bu gayret söndürecek, bu birlik yeşertecek” ifadeleri yer aldı.

  BÖLGEDE ARICILIK YAPAN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Yangınla ilgili bölgede arıcılık yapan M.Y. (85) gözaltına alındı. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "21.09.2022 saat 12.00 sıralarında Yalancıboğaz adaağzı mevkiisnde meydana gelen yangınla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde M.Y. isimli şahsa ait arı kovanlarının yaklaşık yarım metre ön tarafında yanmış ateş közleri olduğu, arı kovanlarının ormana bitişik olduğu, yangının başladığı noktada herhangi bir elektrik kablosunun geçmediği belirlendi. Yapılan mülakatta yangının arı kovanlarına on metre mesafede bir anda çıktığını, rüzgarın etkisi ile bir anda hızla dağın eteklerine ulaştığını, kendisinin yakmadığını beyan etmiştir. Soruşturma işlemleri çok yönlü olarak devam etmektedir" denildi.

  YANGINA MÜDAHALE İÇİN GİDEN HELİKOPTER DENİZLİ'DE DÜŞTÜ

  Kastamonu'dan Marmaris'teki yangın söndürme çalışmalarına destek için giden yangın söndürme helikopterinin Denizli'nin Çardak ilçesi yakınlarında düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. Olay yerine arama kurtarma ekipleri ile ambulanslar sevk edildi.

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Denizli Çardak'ta bir helikopter kaza kırıma uğradı. 2 Türk, 5 Rus, toplam 7 mürettebatı olan helikopterde 2 kişi hayatını kaybetti, 5 mürettebat yaralı. Başımız sağ olsun" denildi.

  KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

  Helikopterde Türk pilot Ömer Kaan Çakır, Orman Genel Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Erdem, kaptan pilot İlya Ivesenkhıo, 2’nci pilot Egor Turkov, mühendis Aleksandr Iakovlev, teknisyenler Alexey Volkov ve Georgıı Onuchin'in mürettebat olarak bulunduğu bildirildi.

  KİRİŞCİ: ÖZVERİYLE ÇALIŞAN 2 KAHRAMANI KAYBETTİK

  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Orman yangınlarıyla mücadelede büyük bir özveriyle çalışan 2 kahramanı Denizli’de düşen helikopterde kaybettik. Hayatını kaybeden Rus mürettebatın ailelerine ve Rus halkına sabır diliyorum. Tedavileri devam eden 5 kardeşimize Rabbimden acil şifalar temenni ediyorum" dedi.

  YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA MSB DE DESTEK VERİYOR

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan da yangınla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada "AFAD’ın talebi üzerine Marmaris’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına 2 helikopter, 1 İHA, arazözler, su tankerleri, dozerler, muhtelif yangın söndürme araçları ve görevli personelimizle destek sağlanmaktadır" denildi.

  THK: KONU İLE İLGİLİ TAHKİKAT, KAMU KURUM VE KURULUŞLARINCA BAŞLATILMIŞTIR

  Türk Hava Kurumu'nca, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına müdahaleye giderken kaza kırıma uğrayan helikoptere ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Orman Yangınları ile Mücadele Hizmetleri kapsamında; THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi ve MGİ Defence Uluslararası Ticaret Ltd. Şti. İş Ortaklığı olarak, yüklenicisi bulunduğumuz 'Hafif Sınıf Helikopter Kiralama Projesi' halihazırda 35 bölgede devam etmektedir. Söz konusu operasyonda görev yapan ve Taşköprü / Kastamonu'da konuşlu iken Marmaris yangınına müdahale etmek için havalanan, RA-31591 kuyruk numaralı Rusya Federasyonu menşeili Ka-32 KAMOW tipi yangın söndürme helikopteri; 21 Eylül 2022 saat 15.50 sıralarında, Çardak/ Denizli Acıgöl mevkiinde bilinmeyen bir nedenle kaza-kırıma uğramıştır. Hava aracında; 5 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 7 personelimiz görevli olup, maalesef 2 yabancı uyruklu personelimiz hayatını kaybetmiştir" denildi.

  THK tarafından yapılan açıklamanın devamında, "Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde tıbbi müdahalesi yapılan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Konu ile ilgili tahkikat, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca başlatılmıştır. Ormanlarımızın korunmasında hayatını kaybeden personellerimiz için üzüntümüzü belirtir, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz" ifadeleri kullanıldı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Son Dakika: Marmaris'te orman yangını başladı

  Son Dakika: Marmaris'te orman yangını başladı

  Marmaris’in Yalancıboğaz mevkiinde kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanda, saat 12.30 sıralarında  yangın başladı.

  Yangına havadan ve karadan müdahale edilirken, rüzgârın etkili olduğu öğrenildi. 

  Gökyüzünü kaplayan dumanlar ilçe merkezinin birçok noktasından görülebiliyor.

  EKİPLER BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

  Yangının Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'na ulaşmaması için de tedbir alındı. Askeri bölgeden su tankeri, dozer, arazöz, yangın söndürme araçları ile çok sayıda görevli de yangına müdahale için görevlendirildi.

  Polisin toplumsal olaylara müdahale araçları (TOMA) ile Muğla İtfaiyesi ekipleri de bölgeye sevk edildi.

  Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler de helikopterlerin su aldığı alanda bekleyen deniz unsurlarını uzaklaştırdı.

  Yangın söndürme çalışmaları için bölgeye traktörle su tankeri taşıyan yurttaşların da geldiği görüldü. 

  DENİZDE KORİDOR OLUŞTURULDU

  Yangında hava araçlarının su almasını kolaylaştırmak için Sahil Güvenlik ekipleri tarafından denizde koridor oluşturuldu. Öte yandan, bölgede rüzgârın şiddetini azaltması ekiplerin söndürme çalışmasına kolaylık sağladı. Söndürme çalışmalarının olumlu yönde ilerlediği bildirildi. 

  BÖLGEDE ARICILIK YAPAN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili bölgede arıcılık yapan M.Y. (85) gözaltına alındı. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklama, "21.09.2022 saat 12.00 sıralarında Yalancıboğaz adaağzı mevkiinde meydana gelen yangınla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde M.Y. isimli şahsa ait arı kovanlarının yaklaşık yarım metre ön tarafında yanmış ateş közleri olduğu, arı kovanlarının ormana bitişik olduğu, yangının başladığı noktada herhangi bir elektrik kablosunun geçmediği belirlendi. Yapılan mülakatta yangının arı kovanlarına on metre mesafede bir anda çıktığını, rüzgârın etkisi ile bir anda hızla dağın eteklerine ulaştığını, kendisinin yakmadığını beyan etmiştir. Soruşturma işlemleri çok yönlü olarak devam etmektedir" denildi.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Marmaris'teki yangına giden Rus helikopteri düştü: 2 ölü, 5 yaralı

  Marmaris'teki yangına giden Rus helikopteri düştü: 2 ölü, 5 yaralı

  Marmaris’te orman yangını büyüdü!

  Marmaris’te orman yangını büyüdü!

  Marmaris’te orman yangını büyüdü!

  Muğla’nın Marmaris ilçesi Yalancı Boğaz yolunda çıkan orman yangınına kara ve havadan yoğun müdahale sürüyor. Yangınla ilgili bölgede arıcılık yapan 85 yaşındaki M.Y. gözaltına alındı.

  Muğla'nın Marmaris ilçesi Yalancı Boğaz yolu üzerindeki orman alanda henüz belirlenemeyen bir sebeple çıkan orman yangını aşırı rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı.

  Kara ve havadan müdahale sürüyor. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangına 12 helikopter, 8 uçak, 29 arazöz ve su ikmal aracı ve 6 dozer ile müdahale edildiğini duyurdu. Ayrıca bölgeye itfaiye ve TOMA'lar sevk edildi.

  AFAD AÇIKLAMA YAPTI

  AFAD’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

  “Muğla, Marmaris

  Bölgede meydana gelen orman yangınına @OGMgovtr koordinasyonunda; 14 uçak, 23 helikopter ile müdahale edilmektedir. Yangın, an itibarıyla yerleşim yerlerini tehdit etmemektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz.”  DALAMAN HAVALİMANI’NA İNİŞ KALKIŞLAR DURDURULDU

  Yangın uçaklarının kalkışı nedeniyle Dalaman Havalimanı’nda tarifeli uçakların iniş kalkışları geçici bir süreyle askıya alındı.

  BÖLGEDE ARICILIK YAPAN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklama, “21.09.2022 saat 12.00 sıralarında Yalancıboğaz adaağzı mevkiinde meydana gelen yangınla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde M.Y. isimli şahsa ait arı kovanlarının yaklaşık yarım metre ön tarafında yanmış ateş közleri olduğu, arı kovanlarının ormana bitişik olduğu, yangının başladığı noktada herhangi bir elektrik kablosunun geçmediği belirlendi. Yapılan mülakatta yangının arı kovanlarına on metre mesafede bir anda çıktığını, rüzgarın etkisi ile bir anda hızla dağın eteklerine ulaştığını, kendisinin yakmadığını beyan etmiştir. Soruşturma işlemleri çok yönlü olarak devam etmektedir” denildi.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap