Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  marmaris bördübet yangın

  1 ziyaretçi

  marmaris bördübet yangın bilgi90'dan bulabilirsiniz

  SON DAKİKA: Marmaris yangını rüzgarla büyüdü! Tahliyeler başladı: Cennet koylar tehlikede

  SON DAKİKA: Marmaris yangını rüzgarla büyüdü! Tahliyeler başladı: Cennet koylar tehlikede

  TOPYEKUN MÜCADELE

  Alevler gökyüzünü kızıla boyadı. Yangınla topyekun mücadele başladı. Antalya Denizli ve İzmir Orman Bölge müdürlüklerinden çok sayıda bölgeye ekip çıkarıldı.

  Son dakika: Marmaris'teki orman yangını şiddetini artırdı | Video

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Marmaris orman yangını son durum! Marmaris yangını söndürüldü mü, kontrol altına alındı mı?

  Marmaris orman yangını son durum! Marmaris yangını söndürüldü mü, kontrol altına alındı mı?

  Marmaris orman yangını son durum! Marmaris yangını söndürüldü mü, kontrol altına alındı mı?

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Amazon Koyu, Bördübet ve Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alandan alevler yükseldi. Rüzgarın etkisiyle ilerleme kaydeden yangına müdahale ediliyor. Marmaris orman yangınıyla ilgili detaylar merak ediliyor. Peki, Marmaris yangını söndürüldü mü? İşte Marmaris orman yangınında son durum gelişmeleri...

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde, başlayan orman yangını kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbarda bulundu. Alevler, rüzgârın etkisiyle yayıldı. AFAD, yangına toplamda bin 393 personel, 338 araç ve 35 iş makinesiyle müdahale edildiğini duyurdu. Bölgeye 2 adet mobil baz istasyonu sevk edilirken, İzmir’den müdahale bölgesine AFAD mobil koordinasyon tırı sevk edildi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çalışmaları yerinde incelemek için bölgeye ulaştı. İki bakan yangın bölgesini havadan kontrol etti. İşte yaşanan son gelişmeler... 

  MARMARİS YANGININDA SON DURUM...

  Edinilen bilgiye göre, Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda önceki akşam saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Ekipler havadan ve karadan yangına müdahalede bulunuyor. Yangın esnasında alevler Bördübet yolu üzerinde ekiplerin bekleme noktasını tehdit edince bölge acilen tahliye edildi. Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde alevlerin tehdit ettiği 30 ev tahliye edildi. Marmaris’in doğasıyla ünlü Bördübet bölgesindeki alevlere 20 helikopter, 14 uçak, 1500’ü aşkın personel ve 172 arazözle müdahale edildi.

  Son gelişme: 

  CNN Türk canlı yayınına katılarak son durumu aktaran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şunları söyledi:

  Tam yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunduğu Küfre Koyu'ndayız. An itibarıyla yangının kontrol altına alındığını ifade ettim ve şu eklemeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın hızına bağlı olduğunu söylemiştik. Bir iki lokasyonda tam da dediğimiz gibi hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın hızı 60 km'ye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık.

  "GEÇTİĞİMİZ SENE 3 TANE UÇAĞIMIZ VARDI BU YIL 20"

  Geçtiğimiz yıl ülke olarak edindiğimiz çok önemli bir tecrübe var. 1945'ten bu yana en büyük Orman Yangını olmuştu. O tecrübeyi de arkamıza alarak ciddi bir çalışma yürütüldü. Geçtiğimiz sene 3 tane uçağımız vardı bu yıl 20... Yer aletleri çok çok önemli. Bir anlamda kara kuvvetleri çok önemli. Bugün itibarıyla helikopter ve uçak sayımız 41'e çıktı. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Tamamen emniyet amaçlı. Alınması gereken tüm önlemler alındı.

  "ÇALIŞMALARIMIZ YARIN DEVAM EDECEK"

  Tam kontrol altına alınmayla kontrol dışındaki arasındayız. Bugün 11'e kadar Sayın Süleyman Soylu ile birlikte havadan incelemelerde bulunduk. Bizim de bir takım tespitlerimiz olmalıydı. Saat 11'de bu tespitimiz kontrol altındaydı. Fakat hava sıcaklığının ve rüzgarın artmasıyla birlikte belirli bölgelerde anormal yangın oluştu. Bütün hava ve yer araçlarımız buralara yönlendirildi. Dolayısıyla çalışmalarımız yarın devam edecek.

  CNN TÜRK OLAY YERİNDE

  Yangında son durumun detaylarını, CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever ve kameraman Halil Kahraman aktardı.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Marmaris'teki yangın söndü mü? Marmaris yangını neden çıktı, sabotaj mı? Marmaris Bördübet yangını son dakika!

  Marmaris'teki yangın söndü mü? Marmaris yangını neden çıktı, sabotaj mı? Marmaris Bördübet yangını son dakika!

  Marmaris Bördübet yangını hakkında gelen ilk bilgilere göre, saat 20.00 sularında ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Yangına kısa süre içerisinde müdahale edilirken, Bakan Kirişçi Marmaris’teki orman yangınında 144 arazöz, 13 dozer ve 576 personelin görev aldığını açıkladı. Peki, yangın nerede çıktı, son durum ne, söndürüldü mü? İşte Marmaris Bördübet yangını hakkında detaylar…

  YANGIN NEREDE VE NEDEN ÇIKTI?

  Devletin tüm kurumlarıyla birlikte teyakkuz hakinde müdahale ettiği yangın Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda çıktı.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangın çıkış nedeniyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bunlar erken değerlendirmeler, hem emniyetimizin hem de jandarmamızın Sayın Bakanımız geldikten sonra değerlendirme yaptık. Hem ormandaki arkadaşlarımız hem jandarma ve emniyetteki arkadaşlarımız değerlendirmelerini yapıyorlar. Sabotaj mı, yoksa doğal neden mi bunlar değerlendiriyor" diye konuştu.

  Ekiplerin söndürme çalışmaları yoğun şekilde devam ederken, ilk belirlemelere göre, yangının 3 ayrı noktada aynı zamanda çıktığı, bu durumun da sabotaj ihtimalini artırdığı öne sürüldü.

  SON DURUM NE, SÖNDÜRÜLDÜ MÜ?

  Saat 20.00 sularında henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan yangının ardından yapılan ihbarla bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi.

  Şiddetli rüzgar sebebiyle bir anda büyüyen alevlere ekiplerin müdahalesi devam ediyor.  Tüm ekipler alevleri kontrol altına almak için çalışırken, yüksek kesimlerde esen şiddetli rüzgar ekiplerin işlerini güçleştirdiği belirtiliyor. Geçtiğimiz aylarda eğitimden geçen gönüllü itfaiyecilerin de yangın söndürme çalışmalarına katıldıkları öğrenildi.

  Söndürme çalışmaları ile ilgili yetkililerden bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ekiplerin yoğun mücadele sürdürdüğünü belirterek, "Milletimize ülkemize geçmiş olsun diliyoruz. Sayın Süleyman Soylu Bakanımızla birlikte Ankara'da önce kendi merkezimizde, yangının başladığı saat 20.00'den itibaren, takip ettiğimiz hadiseyi bir yerinde görelim, inceleyelim, tespitlerimizi ona göre yapalım düşüncesiyle, önce Dalaman Havalimanına iniş yaptık, oradan da helikopterle yangın sahası üzerinde 1-2 tur yaptıktan sonra yangının olduğu yere yer araçlarıyla erişmeye çalıştık. Yaklaşık 200 hektarlık alanda meydana gelen yangın özellikle şu anda yer araçlarıyla söndürülmeye ve kontrol altına alınmaya çalışılıyor." dedi.

  MARMARİS BÖRDÜBET YANGINI SON DAKİKA!

  Marmaris’teki yangın sonrası Muğla Valiliğinden yapılan açıklamada, “21 Haziran 2022 Salı günü saat 20.00 sıralarında Marmaris ilçemiz Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiinde bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıkmıştır. Şiddetli rüzgârında etkisiyle büyüyen yangına havadan ve karadan ekiplerce müdahalede bulunulmuştur. Havanın kararması nedeniyle yangına 576 personel, 148 arazöz ve 53 iş makinesi ile karadan müdahale devam etmektedir. Yangını en kısa sürede kontrol altına almak için tüm imkanlar seferber edilmiş takviye ekipler yangın bölgesine yönlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

   “TÜM KURUMLAR ŞU AN TEYAKKUZ HALİNDEYİZ”

  Yangın sonrası Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Ersoy, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay bölgeye gelerek çalışmaları yakından takip etmeye başladı. Tüm kurumların teyakkuz halinde olduğunu ifade eden Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada, “Maalesef almaya çalıştığımız tüm önlemlere rağmen, bir yangını daha yaşıyoruz. Rüzgarın şiddetli olmasından dolayı yangını kontrol altına almakta zorlanıyoruz. Tüm kurumlar şu an teyakkuz halindeyiz. Rüzgarın hafiflemesi ile kontrol altına alırız diye ümit ediyoruz. Şu ana kadar yangının ne kadar alanda etkili olduğunu kestirebilmek zor. Hep birlikte yangını söndürmek için konsantre olmuş durumdayız” dedi.

  HAVADAN MÜDAHELE BAŞLADI

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını gece boyunca devam etti. Havanın kararmasıyla ilgili havadan müdahale durdurulurken, günün ilk ışıklarıyla beraber havadan müdahale yeniden başladı. Yaklaşık 250 hektarlık bir alanda devam eden orman yangınına havadan 20 helikopter ve 14 uçak, karadan ise 688’i Orman personeli olmak üzere toplam Bin 480 personel katılıyor. Rüzgarın şiddetinin dün geceye oranla düşmesi nedeniyle alevlerin ilerlemesi kısmen durdu.

  Uçak ve helikopterler sık sık yoğun dumanlık alanlara sorti yaparak yangının önünü kesmeye çalışıyor. Bölgeye Aydın, İzmir, Antalya, Denizli illerinden takviye ekipler sevk edilirken, bölgeye ulaşan ekipler karadan çalışmalarını sürdürüyor.

  ALEVLERİN ŞİDDETİ AZALDI

  Yanan saha yoğun duman altında bulunurken, uçak ve helikopterlerin yoğun sorti yapması sonrası alevler şiddetini azalttı. Bördübet mahallesinde başlayan ve bir ucu Hisarönü körfezi, diğer ucu Değirmenyanı mahallesine kadar ulaşan yoğun duman nedeniyle görüntü mesafesi azaldı.

  ORHAN ŞEN: NEM, YANGIN ÇIKARTACAK SEVİYEDE DEĞİL

  CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Marmaris'te çıkan yangına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

  Şen'in açıklamaları şöyle:

  Bir ağacın atmosferdeki karbondioksit miktarını ve karbon miktarını ne kadar fazla emdiğini biliyoruz. Dolayısıyla bir ağacın yanması bile küresel ısınmaya negatif yöne katmış olacak. Çünkü orman yangınları atmosferdeki en önemli karbonların azalması dolayısıyla en önemli faktörlerden bir tanesi.

  NEREDEYSE KESİN

  Baktığımız zaman bölgeye bir defa nem kritik seviyede değil. Nem gündüz, öğlen saatlerinde yüzde 30, 40 civarında. Akşam saatlerinde yüzde 50, 60 civarında. Bu orman yangını çıkartacak bir kritik seviye değil. Sıcaklıklar 35 derecenin altında 33-34 derece civarında. O da çok fazla değil. Anlaşılıyor ki burada bu insan kaynaklı bir yangın. Neredeyse kesin. Zaten bütün orman yangınlarının yüzde 95'i 96'sı insan kaynaklıdır. Kasıtlı veya kasıtsız. Ben ayrım yapmıyorum orada. Kasıtlı olanları güvenlik güçlerimiz bulacaktır, ortaya çıkaracaktır. Dolayısıyla bunun yanında elektrik teli kopmadıysa ki öyle bir şey görünmüyor. Ve yıldırım düşmediyse ki orada böyle bir hava yoktu. Bu insan kaynaklı bir yangın. Ben burada hemfikirim. Tabi güvenlik güçleri daha iyi araştıracaktır.

  Bunun yanında nem ve ormanın yanıcı maddesini çabucak tutuşturacak bir seviyede değil. Önümüzdeki günlerde de öyle değil. Yangın çıktıktan sonra önemli faktörlerden bir tanesi rüzgar. Rüzgar son derece önemli. Yangının yayılmasında, yayılma yönünde ve şiddetlenmesinde önemli.

    

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap