Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarız

  1 ziyaretçi

  mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır: Hangi Mantarlar Zehirlidir?

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır: Hangi Mantarlar Zehirlidir?

  Sıcak havaların gelmesiyle birlikte ormanlara ve kamp alanlarına yapılan geziler de artmaya başladı. Doğayla iç içe olduğumuz şu günlerde, çalılarda ve ağaç diplerinde yetişen mantarlar dikkatimizi çekiyor. Ancak dikkatsiz bir şekilde tüketilen mantarlar, zehirlenmelere yol açabiliyor. Özellikle Karadeniz ve Ege Bölgesi'nde sık sık görülen mantar zehirlenmelerinin temeli bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. 


  Mantarlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Mantar zehirlenmelerinin birçoğu doğru bilinen yanlışlardan kaynaklanıyor. 'Mantar koparıldığında zehirliyse içi mavileşmeye başlar, gümüş kaşık ile birlikte pişirilen mantar zehirliyse gümüş kaşık kararmaya başlar, salyangozlar zehirli mantarları yemez, böceklerin yediği mantarlar zehirsizdir, çayırda ve ağaç üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir, mantarın yakınında demir varsa o mantar zehirlidir, mantarı sirkeli ya da tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini alır, mantara zehrini yılanlar verir, kurutulmuş mantarlar zehirli değildir, mantarı pişirmek zehirliliğini ortadan kaldırır.' Toplum içinde sık sık duyduğumuz bu görüşlerin hepsi yanlıştır. Mantarın zehirli olup olmadığı ancak uzmanlar tarafından anlaşılabilir.


  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

  Mantarın zehirli olup olmadığını belirleyen net bir kriter yok. Ülkemizin her köşesinden toplanan mantarlar, laboratuvar ortamında incelendikten sonra zehirli olup olmadığı belirleniyor. Yani, mantar konusunda tecrübeli ve bilgili olmayan kişilerin zehirli mantarları tespit edebilmesi çok zor. Ancak dikkat çekici renge sahip olan mantarların geneli zehirli oluyor. Mantarları tanımak uzmanlık ve bilgi gerektiriyor.
  Ülkemizde Kaç Adet Zehirli Mantar Var?

  Ülkemizde yaklaşık 2 bin beş yüz farklı mantar türü mevcuttur. Bu türlerden 100 tanesi zehirli, ortalama 10 tanesi ise öldürücüdür. Eğer mantarlar hakkında uzmanlığınız yoksa, bu mantarlara doğada rastlayabilir ve zehirli olduğunu anlamayabilirsiniz.

  Zehirli mantarların 1 adedi bile zehirlenmeye yetecek kadar güçlüdür. Özellikle ölümcül mantar türleri, çok tehlikelidir. Ölümcül mantar tüketildikten sonra tıbbi olarak yapılabilecek fazla bir şey yoktur. 


  Hangi Mantarlar Zehirlidir?

  Daha önce dediğimiz gibi Türkiye'de yaklaşık 100 farklı zehirli mantar türü mevcuttur. Gelin mantarı ve sinek mantarı olarak bilinen kırmızı şapkalı ve beyaz benekli mantar, zehirlidir. Ülkemizde yetişen zehirli mantarlardan biri de kuzugöbeği ebesi mantarıdır. Şapkası kahverengi-kırmızı tonları arasında olan bu mantar, düzensiz ve kıvrımlı bir şekle sahiptir. Özellikle iğne yapraklı ormanlarda ve dağlık arazilerde görülür.


  Ülkemizde en çok zehirlenmeye yol açan mantarlardan biri de köygöçüren mantarıdır. Evcikkıran ismiyle de bilinen bu mantar, yenilebilir mantarlara çok benzediği için karıştırılabilir. Yaşamının ilk döneminde şapkası zeytin sarısı, zeytin yeşili ve parlak haki renklerindedir. İlerleyen zamanlarda büyür ve şapkasının rengi açılmaya başlar. Büyüdükçe uçuk zeytin yeşili ve beyaz rengine dönmeye başlar.


  Önemli Not: Zehirli mantarlar kişiden kişiye göre farklı etkilere sahiptir. Kimisi tedavi edilebilir zehirlenmelere yol açarken, kimisi de ölümcüldür. Bu yüzden doğada bulduğunuz hiçbir mantarı 'Tadı nasıl acaba?' diyerek yemeye kalkmayın, sağlığınızı tehlikeye atmayın.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Zehirli mantarlar nasıl anlaşılır? Zehirli mantarlar ne işe yarar? - Yeni Şafak

  Bir bitkinin veya mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım?

  Bir bitkinin veya mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım?

  Öncelikle mantarlara bakalım;

  Her mantar uzmanı şöyle der: "Zehirli olup olmadığını kesin olarak bilmediğiniz hiçbir mantarı yemeyin." Mantarın türünü tespit etmek kolay değildir çünkü dünya üzerinde yaklaşık 14.000 farklı mantar türü vardır.

  Doğada gördüğünüz herhangi bir mantar türünü yiyebilmek için bir mantar rehberine ihtiyacınız vardır. Aarhus Üniversitesi ve Kopenhag Üniversitesi'nden (Danimarka) araştırmacılar tarafından yayınlanan mantar kılavuzlarından biri çevrimiçi olarak mevcuttur; MycoKey (kaynaklarda bağlantıyı bulabilirsiniz)

  Bir mantarın yenilebilir olmasını tanımlamak için bir dizi faktör kullanılır: Sadece görünüşü değil aynı zamanda yetiştiği yer, mevsimi ve büyüme koşulları gibi. Yenilebilir olup olmadığına dair bazı genel özellikler sizi tehlikeli bir tür olasılığına karşı uyarabilir:

  Beyaz solungaçlı (şapkanın altında lamel denilen sıra sıra dizilmiş bölüm) mantarlar genellikle zehirlidir. Bu mantarların saplarının etrafında halka ve çorap (volva) bulundururlar. Volva genellikle yeraltında olduğundan, onu aramak için mantarın tabanını kazmak gerekir. Şapka veya gövde üzerinde kırmızı renkler olan mantarlar da, ya zehirlidir veya kuvvetli bir uyuşturu etkisi vardır.

  Bitkilere gelince;

  Zehirli yaprakların kenarları pürüzsüz de olabilir tırtıklı da olabilir. Üst yüzeyleri parlak veya mat olabilir. Mevsimler boyunca değişiklik gösterebilirler; örneğin ilkbaharda yeşil, yaz aylarında sarı-yeşil ve sonbaharda kırmızı olabilir. Beyaz meyve kümeleri yaz başında gelişir ve daha sonra griye dönüşür. Meyveler pürüzsüz ve serttir.

  Türkiye bitki tür sayısı açısından oldukça zengin bir ülkedir; 9 bin 200’ün üzerinde bitki türü yaşamaktadır. Bunların 3 bin 100’ü sadece Türkiye’de yetişen türlerdir. Bazı bitkiler kuvvetli zehir ihtiva ederler. Bunun için, farklı derecelerde etkilere sahip zehirli bitkileri bilmekte yarar vardır. Bunlardan bazıları:

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır? Mantarın Zehirli Olup Olmadığı Anlaşılır Mı?

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır? Mantarın Zehirli Olup Olmadığı Anlaşılır Mı?

  Zehirli mantarlar kolay anlaşılan mantar türleri değildir. Çok fazla mantar çeşidi olması nedeniyle, mantarın zehirli olduğunu anlamak kolay bir durum değildir.

  Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

  Mantar hakkında pek çok kişi araştırma yapabiliyor. Mantarı çok seven bireyler, doğada mantarlarla karşılaşınca mantarları koparmak isteyebiliyor. Mantarların zehirli olması durumunda, kişiler çok büyük sağlık sorunları yaşayabiliyor. Kişiler zehirli mantarların nasıl anlaşılacağı konusunda bazı araştırmalar yapabiliyor. Günümüzde bilinen çok fazla sayıda mantar çeşidi bulunuyor. Her mantar çeşidinin farklı renkleri ve boyutları bulunuyor. Kişilerin normal şartlarda mantarların zehirli olup olmadığını anlaması mümkün değildir.

  Zehirli mantarları anlamak için belirlenen net bir kriter bulunmuyor. Mantar konusunda tecrübe sahibi olan bireyler de, zehirli mantar konusunda birçok uyarı yapabiliyor. Kişiler her ne kadar zehirsiz olduğundan emin olsa da, mantarları tüketmemesi gerekiyor. Mutlaka satılan mantarların tercih edilerek tüketilmesi gerekir. Mantar konusunda bilgi ve tecrübesi olan kişiler sadece zehirli mantarları ayırt edebilir.

  Mantarın Zehirli Olup Olmadığı Anlaşılır mı?

  Doğada kendi kendine yetişen çok farklı çeşitlerde mantarlar bulunuyor. Çok fazla çeşit olması nedeniyle zehirli olup olmadığı kolayca anlaşılan bir durum değildir. Kişiler bilmediği mantarları tüketmemesi gerekiyor. Zehirli mantarlar insan sağlığında çok büyük etkiler oluşturabiliyor. Kişiler herhangi bir mantar hakkında detaylı bilgi sahibi olamıyor. Tecrübeli ve mantar yetiştiriciliği yapan kişiler mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu anlayabilir. Herhangi bir kişi mantarların zehirli olduğunu anlayamaz.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap