Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mamografi sonucu ne zaman çıkar

  1 ziyaretçi

  mamografi sonucu ne zaman çıkar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mamografi Nedir ve Nasıl Çekilir? Sonuç Nasıl Alınır?

  İlk mamografi öncesi her kadının bilmesi gereken 12 şey

  İlk mamografi öncesi her kadının bilmesi gereken 12 şey

  Kadınlar 40. yaş günleriyle beraber artık sağlık kontrollerinin rutin bir parçası olarak yıllık veya iki yılda bir mamografi çektirmeliler. Kalıtsal risk faktörleri gibi nedenlerden dolayı daha erken önerilmediği sürece bu yaştan sonra yaptırılan mamografik görüntülemeler sayesinde meme kanseri erken teşhis edilerek tedavinin başarı şansını çok önemli oranda artırmaktadır.

  - Ailesel, Kalıtsal ve Sporadik: Kanserde sıklıkla karıştırılan kavramlar

  3 çeşit mamografi vardır:

  Günümüzde gelişmiş kanser merkezlerinin çoğunda dijital veya tomosentez mamografi bulunmaktadır.

  Meme kanseri için yüksek riskli durumlar

  Germline mutasyon, ailede meme kanseri öyküsü olması gibi durumlarda normalden daha fazla meme kanseri riski olabilir. Bu tür risk faktörü fazla olan kişiler daha erken testlere başlamalılar.

  Mamografi çektirmeden önce bilmeniz gerekenler

  Hangi yaşta mamografi çektirmeye başlarsanız başlayın bilmeniz gereken bazı önemli başlıklar var:

  1. Öncelikle test için hangi teknolojilerin mümkün olduğunu öğrenin

  Tomosentez veya 3D (üç boyutlu) mamografi daha yaygın hale geliyor ve uzmanlar bu teknolojilerin daha az yanlış pozitif sonuç verdiğini söylüyorlar. Çünkü iki boyutlu görüntülerde doku üst üste gelir ve bu da karışık sonuçlara neden olabilir. Tomosentez ile görüntülemenin %30'a varan oranda hatayı azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Randevunuzu alırken tomosentezi seçip seçemeyeceğinizi sorun.

  2. Mamografi öncesi deodorant, pudra kullanmayın

  Antiperspirantlarda bulunan alüminyum hidroklorürler, mamogramınızda kalsifikasyonlar gibi görünebilir. Deodorantlarda yaygın olarak bulunan bu bileşikler ve bazı losyon pudra gibi ürünler, mamografik görüntülemede tümörlere benzeyen beyaz lekeler gibi görünebilir. Bu nedenle en iyisi mamografi günü deodorant, pudra, losyon gibi ürünler kullanmayın. Ancak eğer ultrason görüntüleme yapılacaksa bu sorun değildir. Bununla birlikte mamografi çekim süreci hakkında olan bu uyarımız, deodorant veya kremlerin meme kanseri yaptığı gibi algılanmamalıdır.

  Paraben nedir ve neden kozmetikte kullanılır? Kanser yapar söylemi nereden çıkmıştır?

  3. Toplam 4 görüntü alınır - her meme için 2 görüntü

  Görüntüleme merkezinde her meme için yatay ve dikey olmak üzere ikişer görüntü alacaklardır. Ve sonra oblik veya mediolateral görüntüler de alınır. Bu dört çıdan görüntü her zaman alınır. Eğer kişide meme implantı varsa veya normalden büyük memeye sahipsen bundan daha fazla görüntülemeye ihtiyaç duyulabilir. Bununla birlikte tomosentez, çok kesitli görüntüleme ile 3 boyutlu değerlendirmeye olanak sağlar.

  Kadınların mamografi hakkında en çok merak ettikleri sorulardan biri de ne kadar radyasyona maruz kaldıklarıdır. Tomosentez gibi çok kesit alınan bir mamografide bile, alınan radyasyon dozu, 6-8 saatlik uçak yolculuğunda maruz kalınan doğal radyasyon dozuna eştir.

  4. Tanı amaçlı mamografi, tarama amaçlı mamografiden farklıdır

  Tanı mamogramı, başka bir görüntülemede farkedilen bir tümör veya memede ele gelen bir kitle olduğunda standart görüntülemelere, örneğin ultrasona ek olarak yapılabilir. Diyelim ki memede şüpheli bir kitle amacıyla mamografi çekiliyor, o zaman standart 4 açılı mamogramdan daha fazla kesit alınır.

  Tanı mamogramı sırasında teknisyen standart görüntüler alacaktır ve bunu radyoloji uzmanına gösterecektir. Radyoloji uzmanı muhtemelen ek görüntü veya ultrason ister. Eğer doktor görüntüleri değerlendirdikten sonra kaygılanacak bir durum olmadığını düşünürse sizinle şimdilik vedalaşıp 3-6 ay sonra değişen bir durum var mı yok mu diye tekrar görmesi gerekecektir. Veya filmde kitle kanser gibi duruyorsa biyopsi ister.

  Not: Mamografi gen kadınlarda ve dens (yoğun) memeye sahip kişilerde daha az bilgi verir. Bu nedenle, bu kişiler, ultrason veya manyetik rezonans (MR) gibi ek görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

  Dens meme nedir? Dens memede kanser riski neden daha yüksektir?

  5. Memede hafif sıkışma hissi yaşayabilirsiniz, ama değer

  Mamografi işlemi yapılan kişilerin %45’i acı hiç hissetmez, %40’ı çok az acı hisseder ve diğer %15’i ise bu işlemin ağrılı olduğunu bildirir. Ancak bu kişilerin de çoğunluğu bu acının saniyeler içinde geçtiğini ve bir dakika sonra normale döndüğünü ifade etmektedir.

  Eğer acı ile ilgili kaygınız var ise, memelerin en az hassas olduğu mensturasyonun ilk gününden sonraki 14. ve 21. günleri arasında yaptırabilirsiniz. Ayrıca lokal anestezik kremler de işlem öncesi kullanılabilir. Bununla birlikte tomosentez mamofrafi cihazı, daha az sıkıştırma nedeniyle daha az baskı/ağrı hissine neden olmaktadır.

  6. Meme dokusunu neden sıkıştırdığını bilin

  Memeyi daha iyi görüntülemek için, daha az üst üste gelen doku gerekir. Tomosentez gibi çok sayıda kesit görüntü alan yöntemde bile, hastanın meme dokusunun düzleştirilip, hastalar kısa bir müddet hareketsiz durması gereklidir. Eğer bu sıkıştırma işleminin nedenini anlarsanız çekim sırasında daha rahat hissedersiniz.

  7. Konuşabileceğinizi bilin

  İşlem sırasında canınız çok acırsa bunu teknisyene belirtebilirsiniz ve o da sizin daha rahat hissedeceğiniz şekilde pozisyonunuzu değiştirerek ya da farklı şekilde yardımcı olabilir.

  8. Kısa süreli bir işlemdir

  Sıkıştırma ile hafif baskı hissi yaşansa da, dört görüntünün her biri sadece birkaç saniye sürecektir. Standart bir kanser tarama mamogramının başlangıçtan bitişe kadar genellikle yaklaşık 15 dakika sürer. Her bir meme sıkıştırma ise bir dakikadan daha az sürüyor.

  9. Sonuçları almak bir kaç gün sürer

  Mamografi sonuçlarınız bir kaç gün içinde çıkar. Eğer sonuçlarınızın çıktığına dair bir e-posta veya telefon almazsanız merkezinizi siz arayın.

  10. İlk mamogramdan sonra daha fazla görüntüleme için çağırabilirler

  Normalde mamogramlar önceki mamogramlarla karşılaştırılır ve herhangi bir değişiklik var mı diye bakılır. Ancak tek mamografi çekilirse, karşılaştırmak için elde önceki mamgrafi filmi olmayacaktır. Bu yüzden ek tarama veya görüntülere ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda tüm mamogramların aynı merkezde yapılmasının önemli olmasının nedeni de budur. Başka merkeze gitmeniz gerekiyorsa da filminizin kopyalarını saklayın veya muayeneye gittiğiniz yeni merkeze götürün. Böylece yeni radyolog, karşılaştırma için tüm görüntüleme geçmişinize sahip olacaktır.

  11. Geri çağrılırsanız panik yapmayın

  Tarama amaçlı çekilen 1000 mamgrafiden 2 - 4'ü kanser tanısı alıyor, bu nedenle daha fazla görüş için geri çağrılsanız bile kanser olma ihtimaliniz düşüktür.

  12. Heyecanlanmanızda sorun yok

  Bu tıbbi prosedürler sırasında biraz gerginlik hissetmeniz ve heyecanlanmanız normaldir. "Kanser miyim?" diye kendi kendinize sordukça ilk mamorgamınız da olsa 20. mamogramınız da olsa benzer kaygıyı yaşayabilirsiniz. Önemli olan bu farkındalık ve bilinçle her hangi bir riske karşın bu testleri düzenli olarak yaptırmanızdır. Kaygı seviyeniz bu sırada biraz fazla olsa bile inanın erken tanı ve hayat kurtaran bu prosedürlere değer. 

  *

  Hamilelik ve emzirme döneminde meme kanseri – belirtileri, tanı ve tedavisi

  Kaşıntı, meme kanseri belirtisi olabilir mi?

  - Kalıtsal meme kanserli kişiler nasıl takip ve tedavi edilmeli?

  Yazı kaynağı : www.drozdogan.com

  Mamografi nedir ve nasıl çekilir? Sonuç nasıl alınır?

  Mamografi nedir ve nasıl çekilir? Sonuç nasıl alınır?

  Uzm. Dr. Kadir Hacıkurt - Medicana Bursa

  Mamografi Nedir?

  Mamografi nedir?” sorusunun yanıtı olarak; düşük dozda X-ray ışını ile meme içindeki anormallikleri görmeyi sağlayan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Mamografi cihazı yardımı ile doktor, muayene sırasında fark edemediği meme dokusundaki değişiklikleri daha yakından inceleyebilme imkânına sahip olur. Mamografi cihazı sayesinde, kadınlarda meme hastalıkları erkenden teşhis edilebilir. Memede yumru oluşumu, meme başı çökmesi ya da memeden sıvı gelmesi gibi herhangi bir meme kanseri belirtisi bulunduğu takdirde, tarama amaçlı mamografi gerekmektedir. Meme implantı olan kişilerin, teşhis amaçlı yapılan mamografi yaptırmaları gerekir. Teşhis amaçlı yapılan mamografi, tarama amaçlı yapılan mamografiye göre daha kapsamlıdır. Tarama mamografisi, henüz hiçbir semptom görülmediği hallerde, sadece kontrol amaçlı yapılan bir mamografi türüdür.

  Dijital Mamografi Nedir?

  Dijital mamografi, X-ray ışınlarıyla uygulanan filmlerin yerine, X ışınlarını elektrik sinyallerine dönüştüren katı haldeki detektörleri kullanarak uygulanan bir mamografi sistemidir. Bu dedektörler, dijital kameralarda bulunan sistemlerin bir benzeridir. Elektrik sinyalleri, meme görüntüsünü elde edebilmek için bir bilgisayar ekranında görülebilen veya geleneksel mamografilere benzer özel bir film üzerine basılan görüntüleri üretebilmeyi sağlar. Hasta için uygulama konusunda, dijital mamografinin diğer mamografilerden bir farkı yoktur. Fakat çözünürlüğü ve kontrastı arttıracak biçimde çalıştığı için, normal mamografiye oranla daha net bir görüntü elde edilir. Bu da meme dokusundaki farklılaşmayı ve küçük tümörleri görüntüleyebilmeyi kolaylaştırarak, doktorun hastalıkla ilgili teşhis koymasında avantaj sağlar. Kesin ve net bilgiye tek seferde ulaşmayı sağladığı için, sık sık normal mamografi çekilmesi gereksinimini de ortadan kaldırmış olur.

  Mamografi Nasıl Çekilir?

  Tüm kıyafetler çıkarılarak, ön kısmı açık pamuklu uzun bir elbise giyilir. Elbise giyildikten sonra bir kol dışarı çıkarılarak çekim yapılacak memenin serbest kalması ve mamografi makinesinin önünde durulması istenir.

  Mamografi esnasında, meme iki plak arasında yerleştirildikten sonra bastırılarak düz hale getirilir ve X ışınları gönderilir. Bu durum memede hafif bir rahatsız hisse sebep olsa da yalnızca birkaç saniye sürecektir.

  Meme plaklar arasına yerleştirildikten sonra, nefesin tutulması istenir. Bu sırada, tekniker hızla röntgeni çekecektir. Daha sonra ise plak memeden ayrılacaktır.

  Detaylı bilgi için tıklayın.

  Tekniker memenin ikinci bir görüntüsünün farklı bir açıdan alınabilmesi için, hastayı tekrar konumlandırır.
  Bu işlem aynı şekilde daha sonra diğer meme için tekrarlanarak uygulanır.

  Kolye ve bilezik gibi takıların mamografi esnasında çıkarılması gerekir. Bunun yanı sıra vücuda sürülen deodorant ve pudra gibi maddeler mamografi görüntülerine zarar verebileceği için, işlemden önce temizlenmiş olması gerekmektedir.

  Mamografi ve Ultrason Arasındaki Fark

  Mamografi cihazı ile yapılan işlem sırasında, memenin görüntüsünü alabilmek için düşük dozda radyasyon kullanılır. Görüntünün en iyi biçimde ortaya çıkabilmesi için meme düzleştirilerek iki plak arasına sıkıştırılır ve genellikle iki farklı açıdan görüntü alınır. Memenin görüntüsünü alabilmek için radyasyon kullanılan mamografi cihazından farklı olarak, ultrason cihazı vücuda ses dalgaları gönderir. Memedeki anormallikleri tespit etmek için alan jel ile kaplandıktan sonra, ses dalgalarını yönetmek ve yankıları meme dokusundan sekerken takip edebilmek için, cilde mikrofon benzeri alet yerleştirilir. Ses yankıları resme dönüştürüldükten sonra bilgisayar ekranından takip edilir. Bu işlemde memeyi plağa yerleştirme ve düzleştirme gibi bir müdahale bulunmaz. Hastalık bulgusu için tek başına ultrason kullanmak yetersizdir. Yapılan çalışmalar ultrasonun, küçük kistleri veya tümörleri gizleyebileceğini göstermiştir.

  Mamografi Kaç Yaşında Çekilir?

  Mamografi taramalarına hangi yaşta başlanılacağını belirlemek zordur. Her ne kadar hayatta kalım süresini uzatmak adına erken teşhisin önemi büyük olsa da hastanın radyasyona maruz kalmasını da en aza indirmek gerekmektedir. Çünkü bazı çalışmalar, mamografi cihazı radyasyonu altında olmanın kanser riskini de arttırabileceğini ortaya koymaktadır. Uzmanların çoğu, bu durumun önüne geçmek için hastalarına yılda bir kez mamografi çekilmesini uygun görüyor. Bu açıdan bakılırsa, genellikle kanser geliştirme riskinin yüksek olduğu yaş aralığını seçmek, taramalara başlamak için doğru bir başlangıç noktası oluşturmaktadır. Ortalama olarak risk altında bulunan kadınların ilk mamografi çekimlerini, 40 yaşından önce yaptırmamaları önerilir. Bunun yanı sıra uzmanlar, kanser taramasını yaptıktan sonra her yıl bunun tekrar edilmesi gerektiğini tavsiye ederler. Bununla beraber mamografinin ilk olarak ne zaman alınması gerektiği konusunda kesin bir cevap bulunmamaktadır.

  Detaylıbilgi için tıklayın.

  Mamografi Çekimi Ne Kadar Sürer?

  Mamografi çekimi için uygun pozisyona geldikten sonra, teknisyen birkaç saniye içerisinde meme görüntüsünü alır. Bu işlem rahatsız edici olabilir fakat bu durum yalnızca birkaç dakika içerisinde sona erer. Mamografi çekimi süresi, işlemin yapıldığı merkeze, kişinin önceden verilen hasta tanıma formunu doldurma süresine ve hazırlık sürecine göre farklılık gösterse de; tarama amaçlı yapılan mamografi, genellikle 15 dakika sürer. Tanısal amaçlı yapılan mamografi ise yaklaşık olarak bu sürenin iki katı kadar (30 dakika) uzun sürebilir.

  Mamografi Çekilirken Acı Duyulur mu?

  Mamografi deneyimi, herkes için farklı nitelik taşır. Bazı kadınlar, işlem sırasında ağrı hissederken bazıları hiçbir şey hissetmeyebilir. Ağrı seviyesi; göğüslerin büyüklüğüne, adet döngüsü ile mamografi çekiminin aynı zamana denk gelmesi, kişisel acı toleransı ve işlem sırasında kişinin nasıl konumlandırıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla beraber, mamografi işlemi sonrası kalıcı ve uzun süreli ağrılar oluşmaz. Kadınların adet döngüsü nedeniyle göğüsleri daha hassas olabileceği için, “mamografi âdetin kaçıncı günü çekilir?” sorusu akıllara takılabilir. Oluşabilecek ağrıların önüne geçmek adına adet döngüsünden bir hafta önce mamografi işleminden kaçınılması önerilir. Ayrıca kafeinli maddeler de meme hassasiyetini arttırabileceği için randevudan bir veya iki hafta öncesinde bu tarz yiyecekler tüketmemesi önerilir.

  Mamografi Sonucu Nasıl Alınır?

  Tarama sonuçlarında, düzgün bir yapıya sahip bir şişlik veya kütle genellikle kanserli değildir. Ultrason cihazıyla ele gelen yumru incelenebilir. Eğer sıvı ile doluysa, buna kist denir ve genellikle kanserli değildir; ancak doktor yine de biyopsi önerebilir. Bir yıldız gibi görünüme sahip ve düzgün kenarlara sahip olmayan yumrular, daha fazla endişe yaratmaktadır ve genellikle biyopsi yapılması gerekir. Mamografi sonucu almanın ne kadar sürdüğü, bir tarama veya teşhis amaçlı mamografi çekimi yaptırılıp yaptırmamaya göre farklılık gösterebilir. Tarama mamografisi sonuçlarını almak genellikle iki hafta sürerken teşhis amaçlı yapılan işlemden hemen sonra sonuç raporu doktordan ya da ilgili rapor biriminden alınabilir.

  Mamografi Zararı Var mı?

  Bir mamografi işlemi, meme dokusunda endişe verici veya uzun süreli yan etkilere neden olmamaktadır. Tüm röntgen muayeneleri gibi mamografi işlemi de kişinin bir miktar radyasyona maruz kalmasına neden olur. Bu nedenle, kadınların ne sıklıkla mamografi çektirmeleri gerektiği konusunda birçok tartışma bulunur. Bu konu her ne kadar tartışmalı olsa da onkologlar, mamografi çekimi esnasında maruz kalınan radyasyon miktarının minimum düzeyde olduğunu ve meme kanserinin erken teşhis edilmesinin faydalarının, radyasyonun oluşturacağı herhangi bir riskten veya yan etkiden daha ağır bastığını ifade ederler.

  Mamografi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Kanserin erken bir evrede fark edilmesi, tedavi sürecini kolaylaştırır. Mamografi işlemi, meme kanserinin oluşmasının önüne geçemez ve kanser geliştirme riskini azaltmaz. Ancak meme kanserinden kaynaklı ölümlerin önüne geçebilir. Bu nedenle 19 yaşından itibaren kadınların kendi kendilerine muayene yapmak için bir rutin geliştirmeleri ve kanserle ilişkili olduğunu düşündükleri yumruları tespit etmek için vakit kaybetmeden doktora görünmeleri önem taşımaktadır. Herhangi bir kanser şüphesi taşıyan kişilerin aklına “mamografi için hangi bölümden randevu alınır?” sorusu takılabilir. Mamografi yaptırmak ya da herhangi bir şişliğin kanser riski taşıyıp taşımadığını tespit etmek için, hastanelerdeki genel cerrahi bölümünden randevu alınması gerekmektedir.

  Detaylı bilgi için tıklayın.

  Bu bir ilandır.

  6334847

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Mamografi Çekimi Ne Zaman Yaptırılmalıdır? | Bulut Klinik

  Mamografi Nedir?

  Düşük dozda X ışını aracılığıyla meme dokusunun görüntülenmesine yardımcı olan radyolojik görüntüleme yöntemidir. Mamografi ile doktor muayenesi ile görülemeyen değişiklikler, lezyonlar belirlenir. Böylece meme kanseri gibi meme hastalıklarının erken teşhisi sağlanır.

  Memede yumru, meme başının çökmesi gibi meme kanseri belirtileri görülmesi durumlarında mamografiye ihtiyaç duyulur. Her 8 kadından birinde meme kanseri riski mevcuttur. Erken tanı ve teşhis için düzenli kontroller sırasında mamografi çekilir. Böylece kitle varlığı, boyutu ve türü incelenir.

  Hangi Hastalıkların Teşhisinde Kullanılır?

  Meme kanserinin teşhisinde kullanılan görüntüleme yöntemidir. Özellikle 40 yaş sonrasında tarama ya da hastada meme kanseri şüphesi bulunuyorsa teşhis için uygulanan yöntemdir.

  Mamografi Çekimi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

  Memede ele gelen sertlik, memede kitle, meme başında akıntı, meme ağrısı, meme derisinin kalınlaşması, meme boyutunda ya da şeklinde değişiklik şikayetleri sonucunda mamografi ve meme ultrasonu yapılması gerekir.

  Nasıl Çekilir?

  Öncelikle hastaya ön kısmı açık pamuklu elbise giydirilir. Bir kol dışarı çıkartılarak çekim yapılacak memenin serbest kalması sağlanır ve makinenin önünde durulur.

  İşlem sırasında meme iki plak arasına yerleştirilir ve bastırılarak düz hale getirilir sonrasında X ışınları gönderilir. Bu durum birkaç saniye sürmektedir. Plak arasına yerleştirildikten sonra kişiden nefesini tutması istenir ve röntgen çekilir. Çekim işleminden sonra plak memeden ayrılır. Memenin ikinci bir görüntüsü için tekniker hastanın konumunu değiştirir. İşlemler diğer meme içinde uygulanır.

  Bilezik benzeri takıların işlem esnasında çıkartılması gereklidir. Vücuda sürülen deodorant, pudra gibi maddeler görüntülere zarar verebilir bundan dolayı işlemden önce temizlenmelidir.

  İşlem acı verici olabilmektedir fakat birkaç saniye sürer. Süre yapılan merkeze, kişiye verilmiş hasta tanıma formunun doldurulma ve hazırlık sürecine bağlı olarak değişiklik gösterir. İşlem genellikle 15 dakika sürer fakat tanısal amaçlı gerçekleşen işlemlerde bu süre 30 dakikaya çıkabilmektedir.

  Mamografi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

  İşlemin gerçekleştirildiği yerden, ilgili doktordan ya da Sağlık Bakanlığına bağlı “Mamografi Sonuç” sitesinden öğrenebilirsiniz.

  Mamografi Kimlere Yapılır?

  Tanı veya tarama amacıyla 2 türde yapılır. Tanı amaçlı yapılan işlemde, sorun tespit edilmişse, tespit edilen kişiye yapılır. Tarama amacıyla genellikle şu durumlarda çekilir:

  Hangi Bölüme Gidilir?

  Kişinin herhangi bir kanser riski taşıması durumunda veya meme kanserinden şüphelenmesi durumunda “Genel Cerrahi” bölümüne gitmesi gerekmektedir. Böylece gerek görüldüğü durumda doktor tarafından mamografi istenir.

  Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. 19 yaşı itibariyle tüm kadınlar meme kanserine karşı kendilerini muayene etmelidir. Eğer meme kanserinden şüphe ediliyorsa veya belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bulut Klinik üzerinden online veya yüz yüze “Genel Cerrahi” bölümünden randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  Yazı kaynağı : bulutklinik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap