Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  malazgirt savaşından sonra anadoluda kurulan türk beyliklerinin siyasi faaliyetleri

  1 ziyaretçi

  malazgirt savaşından sonra anadoluda kurulan türk beyliklerinin siyasi faaliyetleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Malazgirt savaşından sonra Anadolu'da kurulan Türk beyliklerinin siyasi ekonomik ve kültürel - Eodev.com

  Malazgirt savaşından sonra Anadolu'da kurulan Türk beyliklerinin siyasi ekonomik ve kültürel - Eodev.com

  Merhaba

  Malazgirt savaşından sonra Anadolu'da kurulan Türk beyliklerinin siyasi ekonomik ve kültürel faaliyetleri ile Anadoluyu daha zengin bir hale getirmişlerdir.

  Anadolu'da kurulan ilk Türk Beylikleri aslında mini birer devlettir. Orta Asya'dan yola çıkan ve kendilerine uygun topraklar bulunca yerleşmeye başladılar.

  Yaptıkları ilk işlerden biri sosyal ihtiyaçları karşılanmak için cami, medrese, han, hamam gibi yapılar yapmışlardır.

  Ticaretin gelişmesi için para basıp alışverişte kullanmışlardır. Ticaret yollarının güvenliğini sağlamışlardır.

  Beylikler döneminde yapılan ve günümüze kadar gelen bir çok tarihi eser vardır.

  Anadolu'da kurulan ilk Türk Beylikleri hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için daha önce cevapladığımız soruların cevaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  Saltuklular hangi yörede kurulduğu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için:

  eodev.com/gorev/4045224

  Danişmentliler'in hangi yörede kurulduğu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için: eodev.com/gorev/4045224

  Mengücükler hangi yörede kurulduğu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için: eodev.com/gorev/13670010

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Malazgirt savaşı'ndan sonra Anadolu'da kurulan Türk beyliklerinin siyasi,ekonomik ve kültürel - Eodev.com

  Malazgirt savaşı'ndan sonra Anadolu'da kurulan Türk beyliklerinin siyasi,ekonomik ve kültürel - Eodev.com

  Cevap: Cevap aşağıda. En iyi cevap seçersen mutlu olurum. :)

  Açıklama:

  1)Anadolu’da İslamiyet’in yayılmasını sağladılar.

  2)Anadolu’yu imar etmişler, Türk-İslam kültürünü Anadolu’ya taşımışlar ve bir çok Türk-İslam tarzı mimari eserler yapmışlardır.

  3)Haçlılara karşı mücadele ettiler.

  4)Anadolu topraklarını Haçlılara karşı korudular. İslam dininin koruyuculuğunu yaptılar.

  5)Anadolu’nun hızlı bir şekilde Türkleşmesini sağladılar.

  6)Anadolu’daki küçük yerleşme yerlerini büyük Türk şehirleri haline getirmişlerdir. Bu dönemde Anadolu’da 7)Türk nüfusu artmış, yer isimleri Türkçe olarak değiştirilmiştir.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’da kurulan Türk beyliklerinin siyasi ek

  Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’da kurulan Türk beyliklerinin siyasi, ekonomik ve kültürel faaliyetlerini aşağıda verilen örnekten hareketle yazınız.

  Anadolu’da kurulan ilk Türk beylikleri ve eserleri nelerdir? Anadolu Türk beyliklerinin genel özellikleri

  Anadolu’da kurulan ilk Türk beylikleri ve eserleri nelerdir? Anadolu Türk beyliklerinin genel özellikleri

  Malazgirt Savaşı'nın yaşanmasının ardından Anadolu, Türklerin yaşam alanı olmaya başlamıştır. Malazgirt Savaşı ile Anadolu Selçuklu Devleti, Türk topraklarına adım atmış ve Bizans'ın bu topraklar üzerindeki hakimiyetine son vermiştir. Türklerin, Anadolu'daki tarihi Oğuz Türklerinden olan Selçuklu Devleti'nin yaptığı bu fetihle başlamıştır. Çağrı Bey Anadolu'ya yaptığı keşifler sayesinde Anadolu topraklarını daha yakından tanıma olanağı bulmuştur.

  1048 yılında yaşanan Pasinler Savaşı da Malazgirt Savaşı öncesinde Anadolu üzerinde Bizans gücünün etkisinde azaltma yaratmayı başarmıştır. İlk Türk beylikleri, Anadolu kültürüne olan katkısı asla göz ardı edilemeyecek büyük topluluklardır. Anadolu topraklarında şuan hala görülebilen birçok tarihi eserin de sahibidirler.

  İlk Türk beylikleri Malazgirt Savaşı'nın ardından Anadolu'nun fethiyle görevlendirilen komutanlar tarafından kurulmuştur. Anadolu'nun Türkleşmesinde, Türk islam kültür ve medeniyetinin yaygınlaşmasında büyük payı olan bu beylikler genellikle kurucularının isimleriyle anılmıştır.

  ANADOLU'DAKİ İLK TÜRK BEYLİKLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ


  ANADOLU'DA KURULAN İLK TÜRK BEYLİKLERİ

  Saltukoğulları:
  Erzurum ve civarında, Ebu Kasım tarafından kurulan Saltukoğulları, Anadolu'da kurulan ilk Türk beyliğidir. 1200'lü yıllarda Süleyman Şah tarafından yıkılmaktan kurtulamamışlardır.

  Mengücekoğulları: Mengücekoğulları ismini kurucusu olan Mengücek Gazi'den alır. Erzincan civarında kurulan bu beyliğe 1. Alaeddin Keykubat, 1228 yılında son vermiştir.

  Danişmendoğulları: Tokat, Amasya ve Kayseri sınırlarını kapsayan bölgede, Sivas merkez olmak üzere Gazi Ahmet Bey tarafından kurulmuştur. Haçlı ordularının saldırısına karşı tüm gücüyle direnen Danişmendoğulları, Anadolu'daki ilk medrese olan Yağı Basan Medresesi'ni yapmışlardır. Ayrıca ilk kez para bastıran beylik olması ile de bilinir. Danişmendoğulları'na 2. Kılıçarslan son vermiştir.

  Artukoğulları: Artukoğulları ismini kurucularının babasından alır. Artuk Bey'in oğulları bu beyliği kurmuştur. Artukoğulları o kadar gelişmiştir ki kısa zamanda 3 kola ayrılmışlardır. Bunlar; Hasankeyf kolu, Mardin kolu ve Harput koludur. Artukoğulları Türk tarihinde birçok köprü yapmalarıyla bilinir. Bu köprüler Güneydoğu Anadolu Bölgesi topraklarının sınırları içerisindedir. Köprülerden bazıları; Deve geçidi, Haburman, Amarçay ve Hasankeyf'tir. Ayrıca birkaç adet daha Artukoğullarından kalma köprüler bulunur.

  Çaka Beyliği: İlk Türk denizcisi olan Çaka bey tarafından, İzmir civarında kurulan bu beylik aynı zamanda denizcilik faaliyeti gösteren ilk beyliktir. Türk beylikleri döneminde denizcilik faaliyetinden bahsedildiğinde akla gelen ilk isimdir.

  Sökmenoğulları: Van gölü çevresinde konumlanmış bir beyliktir.

  Anadolu toprakları üzerinde kurulan diğer beylikler ve kuruluş merkezleri ise şunlardır; Dilmaçoğulları (Bitlis), Çubukoğulları (Harput), Yınaloğulları (Diyarbakır), Tanrıvermişoğulları (Efes).

  BEYLİKLERİN BIRAKTIKLARI TARİHİ ESERLER

  Ayrıca birçok şifahane, külliye, kervansaray, kümbet ve türbeler ile bol miktarda cami de Anadolu'da kurulan ilk beylikler tarafından tarihe adını yazdırmış eserlerdir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap