Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  malatya evde bakim maasi yattimi

  1 ziyaretçi

  malatya evde bakim maasi yattimi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Evde Bakim Parasi Nasil Aliniyor?

  Evde Bakim Parasi Nasil Aliniyor?

  Rahime Gül Erbas (Özel Haber)

  Engellilerin hayatlarini idame etmeleri için farkli çalismalar hükümet bu seferde engellilerin bulunduklari ortamda kendi evlerinde bakilmalari için yakinlarina aylik ödüyor. Peki, bu ayligi alabilme sartlari neler. Kimler basvurabilir, aylik ne kadar veriliyor… Bunlarin hepsini Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü yetkililerine sorduk.  Aylik engelli yakinlarina bakim parasi olarak 960 lira ödendiginin ifade ederek sunlari söylediler: “Engelli bireylerin hayatlarinin idamesini evde yürütecek kisilere Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü tarafindan aylik net asgari ücret miktarinda verilen tutara evde bakim parasi denilmektedir. Evde bakim parasi özürlü bireylerin kendisine degil, bakimini üstlenen akrabasi, vasisi gibi üçüncü kisilere ödenen bir meblagdir. Her saglikli bireyin potansiyel birer engelli oldugu günümüzde devletler engelli vatandaslara bazi sosyal ve ekonomik haklar tanimaktadirlar. Evde bakim ayligi, bakanligin destekledigi 3 evde bakim hizmetinden biridir.”

  EVDE BAKIM ÜCRETI ALMA SARTLARI NELERDIR?

  Evde bakim maasi almanin için 3 temel sart bulundugunu vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü yetkilileri: “Evde bakim maasi almak için tam tesekküllü bir hastanenin saglik kurulu tarafindan düzenlenmis engel oraninin en az P olan ve “agir engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir. Evde bakim parasinin ilk sarti engellinin en az yüzde 50 oraninda raporunun bulunmasi lazim. Bakima muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarini tek basina yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatini devam ettirmek için sürekli baskasinin yardimina ve bakimina ihtiyaç duyan kisidir. Engellinin bulundugu hanede yasan tüm vatandaslarin kisi basi geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadigi halde bir engelli vatandasa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alinmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir. Bakici olarak gösterilen kisi, bakima muhtaç kisiyle akraba olmak ve ayni evde yasamak zorundadir. Ayri evde yasayan bakici, bakima muhtaç kisinin bakimini aksatacagi gerekçesiyle kabul edilmez.”

  BAKAN KISIN AKRABASI OLMASI LAZIM

  Üvey akrabalarin da bakim parasi alabilecegini dile getiren yetkililer sözlerini su sekilde sürdürdüler: “Evde bakim parasi alinabilmesi için engelliye bakan kisiyle engelli arasinda kan bagi bulunmasi sarti var. Üvey akrabalarda bakim parasi alabiliyor. Engelliye bakan kisinin engelliyle ayni adreste ikamet etmesi de sart. Ancak engelliye bakacak baska kisinin bulunamamasi ve engellinin veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakim hizmeti almayi istememesi hâlinde; bakim hizmetleri degerlendirme heyetinin de bakim hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacagi yönündeki görüsüyle bakim hizmeti her gün rahatlikla gelinip gidilebilecek farkli bir adresteki akraba tarafindan da verilebiliyor.”

   BIR BAKICI 2 ENGELLIYE BAKABILIYOR

  Evde bakim parasi alabilmek için özürlü bireyin ikametgâhinin bulundugu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü’ne veya varsa  Ilçe Müdürlüklerine basvurulmasi gerektigini ifade eden yetkililer: “ Ilçe Müdürlüklerinin bulunmadigi yerlerde ise Kaymakamliklara basvuru yapilabilir. Ayrica sartlari sagladigi durumda bakicinin 2 farkli engelliye bakma sansi da mevcut. Ancak ayni hanede bakima muhtaç daha fazla engellinin bulunmasi ve onlar için de bakim ücreti almak için ayri bir bakicinin daha olmasi gerekir. Hem SSK’li olup hem de bakim parasi alanina bilmesinde bir sakinca yoktur. Engelli çalisiyor ve ise gidis gelislerde bakici yardim ediyorsa bakim parasi alabilir.

   RAPOR YENILETILMESI UNUTULMAMALI

  Evde bakim parasi kesilmesine sebep olan nedenlerden bir tanesi de saglik raporunun süresinin dolmasidir. Bu duruma düsmemek için saglik raporunun süresi bitmeden önce yenisi çikartilmali ve bir fotokopisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi il müdürlüklerine iletilmeli. Bakima muhtaç engellinin vefat etmesi durumunda 15 gün içerisinde bildirim yapma zorunlulugunuz bulunmaktadir. Aksi halde hukuki islemler baslatilmaktadir. Evde bakim ücreti konusunda en fazla elestirilen konulardan biride evde bakim ayligi için belli bir gün olmayip bakim parasi yatan iller her il hatta ilçe de ayri ayri tarihlerde yatmasidir. Örnegin Malatya için ocak ayi evde bakim maasi ayin 14’ünde yatmissa gelecek ay subat ayinda da ayni tarihte yatacaginin garantisi yoktur. Ortalama bu süreler 5 ila 10 gün arasi oynamaktadir.

  AYLIK 960 LIRA ÖDENIYOR

  Istenilen sartlari saglayan ve engellisine bakan kisiye aylik 960 TL ödeme yapiliyor. Bu paranin engelliye bakacak kisiye verilme nedeni engellinin bakiminin daha kaliteli bir sekilde yapilmasi. Dolayisiyla bu paranin engellinin ihtiyaçlari için kullanimi hem vicdani bir sorumluluk, hem de bir gereklilik. Evde bakim parasinin engellinin ihtiyaçlari disinda kullanilmasi hem engellinin hakkini gasp etmek, hem de sosyal yardimi suiistimal etmek anlamina gelecektir. Engelliye bakmasi dolayisiyla aylik alan kisiler bu sorumlulugun mutlaka bilincinde olmalilar. Engellilerine hak ettikleri ilgi ve alakayi göstermeli ve bunun karsiliginda aldiklari paranin hakkini vermeliler.

  Yazı kaynağı : malatyasonsoz.com.tr

  Evde bakım maaşı yatan iller listesi 17 Nisan Pazar 2022: Evde bakım maaşı yattı mı, ne zaman hesaplara yatacak ve sorgulama nasıl yapılır? | Merak Edilenler Haberleri

  Evde bakım maaşı yatan iller listesi 17 Nisan Pazar 2022: Evde bakım maaşı yattı mı, ne zaman hesaplara yatacak ve sorgulama nasıl yapılır? | Merak Edilenler Haberleri

  EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ 17 NİSAN 2022

  Evde Bakım Maaşı ödemeleri her ay ayın 15'i itibarıyla hesaplara yatırılmaya başladı. 

  1- Ordu

  2- Tokat

  3- Antalya

  4- Bolu

  5- Afyonkarahisar

  6- Çanakkale

  7- Aksaray

  8- Diyarbakır

  9- Manisa

  10- Bursa

  11- Kırıkkale

  12- Niğde

  13- İstanbul

  14- Uşak

  15- Bilecik

  16- Konya

  17- Osmaniye

  18- Hatay

  19- Gaziantep

  20- Ankara

  21- Malatya

  22- Kocaeli

  23- İzmir

  24- Kayseri

  25- Karabük

  26- Samsun

  27- Adana

  28- Mersin

  29- Batman

  30- Balıkesir

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Evde Bakım Maaşı Yattı Mı Haberleri - Son Dakika Evde Bakım Maaşı Yattı Mı Hakkında Güncel Haber ve Bilgiler

  18 Nisan 2022 evde bakım maaşı yattı mı? Evde bakım parası güncel liste

  18 Nisan 2022 evde bakım maaşı yattı mı? Evde bakım parası güncel liste

  Nisan ayının gelmesi ile birlikte evde bakım maaşlarının araştırmaları da hız kazandı. Her ay farklı tarih ve farklı illere yatırılmaya başlanan evde bakım maaşları hak sahiplerine Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı tarafından veriliyor.  Peki, 18 Nisan 2022 evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım parası güncel liste…

  Evde bakım maaşları, Bakanlık tarafından il il yatırılıyor. Şuan Ordu, Tokat,  Antalya, Bolu, Afyonkarahisar,
  Çanakkale, Aksaray,  Diyarbakır, Manisa, Bursa ,  Kırıkkale, Niğde, İstanbul, Uşak, Bilecik, Konya,  Osmaniye,  Hatay
  ,Gaziantep, Ankara, Malatya,  Kocaeli,  İzmir,  Kayseri, Karabük,  Samsun, Adana,  Mersin, Batman,  Balıkesir, Sakarya,  Düzce’de evde bakım maaşları yatırıldı. İlerleyen günlerde diğer illerin de yatırılması bekleniyor.

  2022 evde bakım maaşı ücretleri asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte belli oldu. Buna göre, 2021’de 1798 TL olan evde bakım maaşı 2022’de 2.706 TL’ye yükseldi.

  Evde Bakım maaşı ödemelerini e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve tıklayınız. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

  E-DEVLET ÜZERİNDEN EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

  Evde bakım maaşı bakiye takibi SMS yolu ile de gerçekleştirilebilir. Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazıp, 4747’e SMS atarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

  Evde bakım hizmeti almak isteyen durumları uygun olmayan, engelli ya da bakıma muhtaç kişiler evde bakım hizmeti nasıl alınır araştırmalara başladı.

  Evde bakım parası almak için gerekli şartlar:

  1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

  2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

  3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

  Yazı kaynağı : www.ekonomist.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap