Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mahmut ustaosmanoğlu çocukları

  1 ziyaretçi

  mahmut ustaosmanoğlu çocukları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mahmut Ustaosmanoğlu

  Mahmut Ustaosmanoğlu

  Mahmut Hocaefendi, vaazlarında Allah'ın rızasına uygun yaşamayı tavsiye ederken kendisini “bir tekkenin şeyhi” değil, daima “İsmailağa Camii İmam-Hatibi” olarak sundu.

  1951 yılında Ramazan ayında Sivas'ın Divriği ilçesine vaiz olarak görevli gitti.

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 1945 yılında 16 yaşında iken teyzesinin kızı Zehra Ustaosmanoğlu ile evlendi. Ahmet Ustaosmanoğlu, Fatıma Ustaosmanoğlu, Abdullah Ustaosmanoğlu adlarında 3 çocuğu oldu. İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

  Bandırma'da başladığı askerliğini İstanbul Selimiye Kışlası'nda, daha sonra da 1954 yılında Davutpaşa kışlasında askerlik vazifesine devam etti. İstanbul'da kaldığı süre zarfında çarşı izinlerini İsmet Efendi Tekkesi'nde Ali Haydar Efendi'nin yanında geçirdi. Askerlikten sonra Of'a döndü. Memleketine geldikten sonra şeyhi Ali Haydar Efendi onu İstanbul’a İsmailağa Camii'ne davet etti. 1954 yılında İsmet Efendi Tekkesi ile aynı sokaktaki İsmailağa camisinde imamlığa başladı. 1960 yılında Ali Haydar Efendi vefat edince onun görevlerini devraldı. 1996 yılında aynı camiden emekli oldu.

  Emekliliği sonrasında İsmailağa Camii'nde ibadet eden topluluklara manevi önderlik yapmayı sürdürdü.

  Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi, 1997 yılına kadar her sene bazı öğrencileri ile İstanbul’dan başlayan İç Anadolu vilayetleri ile devam eden geziler düzenlemiştir. Gittiği yerlerdeki camilerde verdiği vaazlarında, cemaati okumaya, Kuran‘ı yaşamaya ve milletimizi var eden değerlere bağlı kalmaya çağırmıştır. Hocaefendi, bu gezilerine “Allah’ın rızasına uygun yaşama daveti” adını vermiştir. Sohbetlerinde tarikattan ziyade İslam’a ve Kuran’da emredilen helaller ve haramlara vurgu yapan Mahmud Hocaefendi, derslerinde sürekli ümmet bilincine vurgu yapmakta, cemaatler arası dayanışmaya çok önem vermektedir.

  Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca) İsmailağa cemaatin tanınmış hocalarındandır.

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 19 Nisan 2020 tarihinde yaşlılığa bağlı sebeplerle hastaneye kaldırıldı.

  Nakşibendi Tarikatının İsmalağa Cemaat şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu, 5 Haziran 2022 tarihinde yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarından ötürü rahatsızlanarak İstanbul’da Acıbadem Altunizade Hastanesinde yoğun bakımda tedavi altına alındı.

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 23 Haziran 2022 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldü.

  Kitapları :
  - Ruhu`l-Furkan Tefsiri (Henüz 18. cildi yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir) (Açıklamalı Kur'an tefsiri)
  - Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler)
  - Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın eserinin tercüme ve izahı)
  - Umre Sohbetleri
  - Fatiha Tefsiri
  - Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasûlü Tefsiri
  - Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Âdabı
  - Efendi Babam Buyurdu ki
  - Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi
  - Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi
  - Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri
  - İrşadül Müridin
  - Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar
  - Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011
  - Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni
  - Tembihat
  - Mektubatı Mahmudiyye
  - Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi


  Kaynak:Biyografi.info

  Yazı kaynağı : www.biyografi.info

  Mahmut Ustaosmanoğlu

  Mahmut Ustaosmanoğlu ya da bilinen adıyla Mahmut Efendi (1929[1], Trabzon - 23 Haziran 2022, İstanbul), Türk din adamı, mutasavvıf ve İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi.[2] Ürdün merkezli Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi 'nin her yıl yayımladığı, "Dünya'nın En Etkili 500 Müslümanı" 2022 listesinde 34. sırada yer aldı.[3]

  Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde doğdu.

  10 yaşındayken, babası köy imamı Ali Efendi ve annesi Fatma Hanım’ın hocalığında hafızlığını tamamladı. Mehmet Rüştü Âşıkkkutlu’dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde Abdülvehhap Efendi’den Arapça okudu. Hacı Dursun Feyzi Güven’den fıkıh, tefsir, hadis gibi dinî bilgileri öğrenerek 16 yaşında icazet aldı ve köyünde ders vermeye başladı.

  1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Yaptığı dinî sohbetlerle çevresindeki insanların dikkatini çekti. 1952 yılının sonlarında şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerlik sonrası şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi, onu İsmailağa Camii’ne imam tayin etmek için davet etti.[4] 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu.[2] 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine “İslam’a Üstün Hizmet” ödülü verildi.[5][6]

  Uzun yıllar boyunca yaşlılığa bağlı hastalıklarla mücadele eden Ustaosmanoğlu, 5 Haziran 2022 tarihinde enfeksiyona bağlı rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakımda tedavi altına alındı. 23 Haziran 2022'de, 93 yaşında hayatını kaybetti.[7][8]

  Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1945 yılında, teyzesinin kızı Zehra ile evlendi. Bu eşinden, Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu oldu. İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu’nun 1993 yılında ölümünün ardından aynı yıl Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

  Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ustaosmanoğlu’nun Arifan Kitabevinden yayımlanan eserleri şu şekildedir:[9]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  MAHMUT EFENDİ KAÇ YAŞINDA? MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR, NERELİ? İsmailağa Cemaati Lideri Mamut Efendi neden öldü? - Son Dakika Haberler Milliyet

  MAHMUT EFENDİ KAÇ YAŞINDA? MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR, NERELİ? İsmailağa Cemaati Lideri Mamut Efendi neden öldü? - Son Dakika Haberler Milliyet

  Mahmut Efendi kimdir, neden öldü? İsmailağa Cemaat lideri olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşındaydı. İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ismin cenazesi Fatih Camii’nde Cuma Namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

  MAHMUT USTAOSMANOĞLU (MAHMUT EFENDİ) KİMDİR, NEDEN ÖLDÜ?

  Mahmut Efendi geçtiğimiz günlerde yaşlılığa bağlı nedenlerle hastaneye kaldırılmıştı. 6 Haziran 2022 tarihinde enfeksiyona bağlı rahatsızlığı sebebiyle hastanede tedavi altına alınan Ustaosmanoğlu, 23 Haziran 2022'de hayatını kaybetti.

  1929 senesinde Trabzon’da dünyaya gelen, Mahmut Ustaosmanoğlu, 1954 senesinde İsmailağa Camii’nde imamlık görevine başladı ve bu görevini 1996 senesinde emekli olana kadar sürdürdü.

  İlk evliliğini 1945 yılında henüz 16 yaşındayken teyzesinin kızı Zehra Ustaosmanoğlu ile gerçekleştiren Mahmut Ustaosmanoğlu, ilk eşinin vefatının ardından Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi. Ustaosmanoğlu, biri kız olmak üzere 3 çocuk babasıdır. İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yetiştirdiği talebeleri arasında “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de vardır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap