Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mahmut efendinin yerine kim gelecek

  1 ziyaretçi

  mahmut efendinin yerine kim gelecek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mahmud Efendi Hazretlerinin yerine kim geçecek? Efendi Hazretleri kendi yerine kimi tayin etti?

  Mahmud Efendi Hazretlerinin yerine kim geçecek? Efendi Hazretleri kendi yerine kimi tayin etti?

  Geçtiğimiz günlerde yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı İsmailağa cemaati lideri 93 yaşındaki Mahmut Ustaosmanoğlu hastaneye kaldırılmıştı.

  Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefat haberini torunu açıkladı. Torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Mahmud efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular" ifadelerini kullandı.

  İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenaze bilgileri paylaşıldı. İsmailağa Camii'nin resmi hesabından paylaşılan bilgiye göre Ustaosmanoğlu'nun cenazesi 24 Haziran Cuma günü Cuma namazına müteakip Fatih Camii'nden kaldırılacak. Mahmud Efendi hazretleri yerine vekil olarak Hasan Kılıç Hocaefendiyi tayin etmişti.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yerine kim geçecek? İsmailağa Cemaati'nin yeni şeyhi kim olacak?

  Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yerine kim geçecek? İsmailağa Cemaati'nin yeni şeyhi kim olacak?

  Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Cemaat şeyhi olan ve Allah dostlarından Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında vefat etti. 

  Bir süre önce yoğun bakıma kaldırılan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefat haberini torunu duyurdu. Torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Mahmud efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular" ifadelerini kullandı.

  İSMAİLAĞA CEMAATİNİN YENİ LİDERİ KİM OLACAK? İSMAİLAĞA CEMAATİ'NİN YENİ ŞEYHİ KİM OLACAK? 

  Nakşibendi tarikatının Halidiye Kolu İsmailağa Şubesi'nin Şeyhi Mahmud Ustaosmanoğlu, bir süredir rahatsılığı nedeniyle tedavi görüyor. Tedavi gördüğü hastanede vedat eden Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yerine kim geçeceği merak konusu. Vefat eden Şeyh Mahmut Efendi'nin yerine kim geçecek sorusu ise belirsizliğini koruyor. İlerleyen günlerde cemaatin bu konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor. 

  ,

  6 Haziranda yoğun bakıma kaldırılan Mahmut Ustaosmanoğlu vefat etti. Yoğun bakımda olan Ustaosmanoğlu'nun yoğun bakımda tedavi altında olduğu biliniyordu. Cemaatin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada "Üstadımız Mahmud Efendi Hazretlerimiz enfeksiyona bağlı rahatsızlanması sebebiyle hastanede müşahede altına alınmıştır. Şeyhimizin tez zamanda şifa bulması için başta ihvanımız olmak üzere Efendi Hazretlerimizin tüm sevenlerini duaya davet ediyoruz" denilmişti. 

  MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR? HAYATI VE ESERLERİ 

  Mahmut Ustaosmanoğlu ya da bilinen adıyla Mahmut Efendi 1931 yılında  Trabzon'a bağlı Of ilçesinde doğdu.  İsmailağa Cemaati’nin lideri ve şeyhi, Müslüman Türk din adamıdır. 

  Gençliğinde etraftaki köylerin hocalarından ders alan Mahmut Ustaosmanoğlu, 6 yaşında icazet aldı. İcazetinden sonra köyünde ders vermeye başlayan Mahmut Ustaosmanoğlu, henüz askerlik çağına gelmeyecek kadar genç yaşında, yetiştirmiş olduğu talebelerine icazet verdi. 

  Mahmut Ustaosmanoğlu henüz 16 yaşındayken evlendi. 1952 senesinde şeyhi Ali Haydar Efendi ile tanışan Mahmut Ustaosmanoğlu, askerilik dönüşünde Ali Haydar efendi tarafından İsmailağa Camii’nde imamlık yapması üzerine davet aldı. 1954 senesinde İsmailağa Camii’nde imamlık görevine başlayan Ustaosmanoğlu, bu görevini 1996 senesinde emekli olana kadar sürdürdü.  2010 senesinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu‘ndan sonra kendisine İslam’a Üstün Hizmet Ödülü verildi.  Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yetiştirdiği ünlü talebeleri arasında “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de vardır. 

  Uzun süredir yoğun bakımda olan Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında vefat etti. 

  ESERLERİ 

  Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yazdığı ve onun hakkında yazılan eserlerden bazıları şu şekildedir; 

  Ruhul Furkan Tefsiri  (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur’an tefsiri)

  Sohbetler (6 Cilt)  (Kendi yapmış olduğu sohbetler)

  Risale-i Kudsiyye (2 Cilt)  (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah’ın eserinin tercüme ve izahı)

  Umre Sohbetleri

  Fatiha Tefsiri

  Âyete’l Kürsî ve Amene’r-Rasûlü Tefsiri

  Kur’an-ı Kerim’in Faziletleri ve Okuma Âdabı

  Efendi Babam Buyurdu ki

  Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi

  Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

  Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri

  İrşadül Müridin

  Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar

  Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011

  Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni

  Tembihat

  Mektubatı Mahmudiyye

  Mahmud Efendi'nin İlme Teşvik Konusunda bazı sözleri şöyledir:

  “Ey talebeler! Sizler, kurumuş toprakların yağmur yüklü bulutları, direksiz kubbenin direklerisiniz.”

  “Ömrümden üç nefesim kalsa size okuyun, okuyun, okuyun derim.”

  “Sizin yerinizde olsam bu sabah kahvaltı yapmadan ilme başlardım.”

  Yazı kaynağı : www.trhaber.com

  İsmailağa Cemaati'nin hayatını kaybeden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir? İsmailağa Cemaati neden sıkça siyasetle birlikte anılıyor? - Medyascope

  İsmailağa Cemaati'nin hayatını kaybeden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir? İsmailağa Cemaati neden sıkça siyasetle birlikte anılıyor? - Medyascope

  İsmailağa Camisi imamlığından emekli olduktan sonra kamuoyunda Nakşibendiliğin İsmailağa Cemaati’nin lideri olarak tanınan Mahmut Ustaosmanoğlu, 93 yaşında hayatını kaybetti. Ustaosmanoğlu, İsmailağa Cemaati ve Nakşibendi çevrelerinde Mahmut HocaMahmut Efendi veya Efendi Hazretleri olarak çağrılıyordu.

  Bir süredir yoğun bakımda tedavi altında olan Ustaosmanoğlu’nun vefatını torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu sosyal medya hesabından, “Mahmud efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular” sözleriyle duyurdu.

  Son 20 yıldır sağlık durumu kötüleşen ve Alzheimer hastalığıyla mücadele ettiği ileri sürülen Ustaosmanoğlu, özellikle 1980’den itibaren İsmailağa Cemaati çevresinde işlenen cinayetlerle, 2000’li yıllarda ise İsmailağa Cemaati’nin siyasetle ilişkilerinin kamuoyuna yansımasıyla gündeme gelmişti.

  İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

  1929’da Trabzon’un Of ilçesine bağlı Tavşanlı Köyü’nde doğan Ustaosmanoğlu, imamlık yapan babasının etkisiyle 10 yaşında hafız oldu. Medrese eğitiminin ardından, 16 yaşında imamlık yapmaya ve dersler vermeye başladı.

  Ustaosmanoğlu’nun hayatı 23 yaşındayken (1952) Ahıskalı Ali Haydar Efendi’yle (Ali Haydar Gürbüzler) tanışmasıyla değişti. Nakşibendi şeyhi Ali Haydar Efendi’nin talebesi olan Ustaosmanoğlu, 1954’te İstanbul’da Fatih-Çarşamba’daki İsmailağa Camisi’nin imamı olarak görevlendirildi.

  1960 yılında Ali Haydar Efendi’nin ölümünün ardından Ustaosmanoğlu, Nakşibendi camiasında mürşidi Ali Haydar Efendi’nin yerini aldı ve daha önemli bir figüre dönüştü.

  Aynı dönemde İskender Paşa Cemaati’nin imam-hatibi olan Mehmed Zahid Kotku’nun başında olduğu İskender Paşa Cemaati’yle ihtilafa düşmemeye özen gösteren Mahmut Ustaosmanoğlu, Kotku’nun ölümünden sonra İskender Paşa Cemaati’nin başına Prof. Dr. Mahmut Esad Coşan’ın geçmesiyle, daha bağımsız bir çizgi izlemeye başladı.

  Ustaosmanoğlu, 1954’te başladığı İsmailağa Camisi imamlığı görevini emekli olduğu 1996 yılına dek sürdürdü. Ustaosmanoğlu’na hürmet eden kişilerden oluşan ve 1980’ler itibarıyla kurumsallaştığı düşünülen cemaate ismini veren de Ustaosmanoğlu’nun görev yaptığı İsmailağa Camisi oldu.

  Hoca-talebe ilişkilerindeki disiplinle tanınan İsmailağa Cemaati, mensupları açısından gündelik yaşamın her alanını düzenlemeye çalışan bir yaklaşıma sahip. Özellikle cemaate mensup erkekler, sakal bırakıp sarık ve cübbe kullanma zorunluluğu yüzünden kolaylıkla diğer cemaatlerin mensuplarından ayırt edilebiliyor.

  İsmailağa Cemaati ve Ustaosmanoğlu, cemaat içi ve dışı çekişmelerden kaynaklandığı sanılan birçok olayla gündeme geldi:

  İsmailağa Cemaati’nin siyasetle ilişkileri

  Selin Ongun’un gerçekleştirdiği 2010 tarihli söyleşide Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Saadettin Ustaosmanoğlu şöyle diyordu:

  “Bugüne kadar Efendi Hazretleri’ne (Mahmut Ustaosmanoğlu’na) bütün parti liderleri gelmiştir. Demirel gelmiştir, Türkeş gelmiştir, Muhsin Yazıcıoğlu gelmiştir, Ecevit gelmiştir, Baykal gelmiştir.”

  İsmailağa Cemaati’nin siyasetle ilişkileri ne yeni ne de gizli. Ancak AKP iktidarı süresince özellikle önemli gelişmeler ya da seçimler öncesinde gerçekleştirilen ziyaretler kamuoyunun ilgisini çekti.

  Erdoğan’ın 2014 ziyareti

  10 Ağustos 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, seçim çalışmalarını bitiren Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ağustos 2014’te İstanbul’a gitmiş ve aynı gece İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nu Beykoz’daki evinde ziyaret etmişti.

  Erdoğan’ın 2020 ziyareti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Ocak 2020’de de İsmail Cemaati’ni Fatih-Çarşamba’da ziyaret etti. Erdoğan ziyaretinde, İsmailağa Cemaati’nin ileri gelenlerinden Hasan Kılıç (Hasan Efendi) ve Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmed Ustaosmanoğlu’yla görüştü.

  Abdullah Gül’ün 2014 ve 2015 ziyaretleri 

  28 Ağustos 2014’te cumhurbaşkanlığındaki görev süresi dolan Abdullah Gül, 5 Aralık 2014’te Fatih’teki Yavuz Sultan Selim Camisi’nde Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vekili Hasan Kılıç ve Ahmed Ustaosmanoğlu’yla görüştü. Gül, Şubat 2015’teyse Mahmut Ustaosmanoğlu’nu ziyaret etti.

  Binali Yıldırım’ın 2019 ziyareti

  Erdoğan gibi, eski Başbakan Binali Yıldırım da seçimler öncesinde İsmailağa Cemaati’ne ziyarette bulundu. 31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenme kararı almasının ardından, adaylığını koyduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı kampanyasını ikinci kez yürüten Binali Yıldırım, 23 Haziran 2019’daki yenilenen seçimler öncesinde, 30 Mayıs 2019’da İsmailağa Camisi’ne ziyarette bulundu.

  İsmailağa Cemaati’nin faaliyetleri

  İsmailağa Cemaati’nin ana kolunu, İsmailağa Camisi İlim ve Hizmet Vakfı oluşturuyor. Vakfın resmi internet sayfasında, İsmailağa Cemaati’nin faaliyetleri şöyle tanımlanıyor:

  “İsmailağa Cemaati’nin faaliyetleri genel olarak ilmî-dinî ve sosyal hizmetler alanında yoğunlaşmaktadır. Aşevi hizmetleri, ayni ve nakdi yardım organizasyonları, tekamül ve ihtisas medreseleri, fıkıh kurulu ve dini meseleleri danışma hattı, emri bil maruf ve ziyaret ekibi, halka açık medrese, kütüphane hizmetleri ve yaz Kuran kursları, başlıca faaliyet ve hizmet alanlarımızı oluşturmaktadır.”

  Fatih’te vakıf tarafından inşa edilen İsmailağa Külliyesi, 10 bin kişilik bir aşevini, tekamül ve ihtisas medreselerini, seminer-toplantı salonlarını ve bir kütüphaneyi içeriyor. Aynı zamanda dini meseleleri danışma hattı da burada hizmet veriyor.

  Bağışlar ve faaliyetlerin birçoğu ise İsmailağa Derneği aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İsmailağa Derneği’nin internet sitesi ve diğer yollarla toplanan genel bağışlar, zekat bağışları, sadakalar ve evlilik paketi desteği bağışları, dernek tarafından dağıtılıyor.

  Dernek sadece İstanbul’da 2 bin 500 kişinin eğitimini sürdürdüğünü aktarıyor. Aynı zamanda İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu eliyle, 40 ülkedeki 63 medresede 12 binden fazla kişinin İslami eğitimlerinin devam ettiği belirtiliyor.

  İsmailağa çevresi, tebliğ faaliyetleri de gerçekleştiriyor.

  İsmailağa Yayınları, aylık çıkarttığı İsmailağa dergisinin (72 sayı yayımlandı) haricinde, Türkçe ve Arapça kitaplar ile yıllık takvim basmayı sürdürüyor.

  Dernek, Mekke-Medine’ye hac ve umre ziyaretlerine ek olarak, Kudüs, Özbekistan, Hindistan, Tebriz, Endülüs, Balkanlar ve Pakistan’a gezi programları düzenliyor ve “Kutsal Mekanlar Ziyaretleri” programlarına, tur bedellerini ödeyenler gerçekleştirebiliyor.

  Yazı kaynağı : medyascope.tv

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap