Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mahmut efendi nereli kaç yaşında

  1 ziyaretçi

  mahmut efendi nereli kaç yaşında bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mahmut Ustaosmanoğlu

  Mahmut Ustaosmanoğlu ya da bilinen adıyla Mahmut Efendi (1929[1], Trabzon - 23 Haziran 2022, İstanbul), Türk din adamı, mutasavvıf ve İsmailağa Cemaati'nin ilk lideri ve şeyhi.[2] Ürdün merkezli Kraliyet İslami Stratejik Araştırmalar Merkezi 'nin her yıl yayımladığı, "Dünya'nın En Etkili 500 Müslümanı" 2022 listesinde 34. sırada yer aldı.[3]

  Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde doğdu.

  10 yaşındayken, babası köy imamı Ali Efendi ve annesi Fatma Hanım’ın hocalığında hafızlığını tamamladı. Mehmet Rüştü Âşıkkkutlu’dan talim dersleri aldı. Balaban köyünde Abdülvehhap Efendi’den Arapça okudu. Hacı Dursun Feyzi Güven’den fıkıh, tefsir, hadis gibi dinî bilgileri öğrenerek 16 yaşında icazet aldı ve köyünde ders vermeye başladı.

  1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Yaptığı dinî sohbetlerle çevresindeki insanların dikkatini çekti. 1952 yılının sonlarında şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerlik sonrası şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi, onu İsmailağa Camii’ne imam tayin etmek için davet etti.[4] 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu.[2] 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine “İslam’a Üstün Hizmet” ödülü verildi.[5][6]

  Uzun yıllar boyunca yaşlılığa bağlı hastalıklarla mücadele eden Ustaosmanoğlu, 5 Haziran 2022 tarihinde enfeksiyona bağlı rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakımda tedavi altına alındı. 23 Haziran 2022'de, 93 yaşında hayatını kaybetti.[7][8]

  Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1945 yılında, teyzesinin kızı Zehra ile evlendi. Bu eşinden, Ahmet, Abdullah ve Fatıma isminde üç çocuğu oldu. İlk eşi Zehra Ustaosmanoğlu’nun 1993 yılında ölümünün ardından aynı yıl Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi.

  Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ustaosmanoğlu’nun Arifan Kitabevinden yayımlanan eserleri şu şekildedir:[9]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat sebebi...

  Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat sebebi...

  Mahmut Efendi 1931'de Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi. Asıl adı Mahmut Ustaosmanoğlu'dur. Aslen Trabzonlu'dur. Annesinin adı Fatma, babasının adı Ali'dir. Annesi ev hanımı, babası imamdır. Lakabı, Hazrat-ü Mevlana Eş-Şeyh Mahmud En-Nakşibendî El-Müceddidî El-Halidi El-Ufi'dir. 

  Çocukluk dönemini Of'a bağlı Tavşanlı köyünde geçirdi. İslami hassasiyet doğrultusunda büyüyen Mahmut Efendi, zekası ile de dikkatleri üzerine çekiyordu. Henüz 10 yaşında, anne ve babasının önderliğinde hafız oldu. 

  İsmailağa Cemaati'nin lideri Mamut Efendi

  EĞİTİM HAYATI

  Aklı ermeye başlayınca, farklı köyün hocalarından ders almaya başladı. Fıkıh, tefsir, hadis eğitimi alan Mahmut Efendi, iyi derece de Arapça öğrendi.  Bir dönem Kayseri'ye Ahmed Efendi'nden ilim tahsil etmeye gitti. Burada, Sarf, Nahiv ve Farsça dersler de aldı. 

  Ünlü kıraat alimi Mehmed Rüşdü Aşıkkutlu'dan da kıraat eğitimi aldı. Hacı Dursun Fevzi Efendi de ders aldığı hocalar arasındadır. Henüz 16 yaşındayken icazet alınca, kendi köyünde eğitim vermeye başladı. Bu yıl içinde teyzesinin kızı ile bir evlilik yaptı. 

  Eğitim hayatını da diğer yandan devam ettiren Mahmut Efendi, 1951'de Sivas'ın Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Burada görevini ifa ederken, çevredeki insanlar tarafından benimsendi ve oldukça sevildi. 

  Daha sonraki yıllarda, Osmanlı'nı son dört padişahına huzur hocalığı yapan şeyh Ahıskalı Ali Haydar Efendi tarafından İsmailağa Camii’ne imam tayin edildi. 1954 ile 1996 arasındaki yıllarda İsmailağa Cemaati'nin imamlığını yaptı. İlerleyen yıllarda ise bu cemaatin de liderliğini yaptı.

  İlim ve tasavvufu birlikte yürüten Mahmut Efendi, bir televizyon kanalı veya kamera önünde konuşmayı tercih etmemesi ile dikkat çekti. Ayrıca, çok sayıda hocanın yetişmesine vesile oldu. 

  HER MAHALLEYE BİR MEDRESE

  İslam'a ve insanlığa yaptığı hizmetlerle bilinen Mahmud Efendi, köy köy gezerek, tebliğ görevini yerine getirirdi. Kendisine ne zaman, "Bir isteğiniz var mı" diye sorulsa, her mahalleye bir erkek bir de kız medresesi yapılmasını arzuladığını söylerdi. 

   Mahmut Efendi olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu

  MAHMUT EFENDİ'NİN ÇOCUKLARI KİM?

  Mahmut Efendi'nin 3 çocuğu bulunmaktadır. İsimleri ise, Ahmet Abdullah ve Fatıma'dır. 

  MAHMUT EFENDİ'NİN KİTAPLARI

  MAHMUT EFENDİ'NİN VEFATI

  Mahmut Efendi 23 Haziran 2022'de hayatını kaybetti. 90 yaşında vefat eden Mahmut Efendi'nin ölüm nedeninin, bir süredir devam eden böbrek hastalığı olduğu öğrenildi.

  Mahmut Efendi'nin cenazesi 24 Haziran'da Fatih Camii'nde kılınacak. 

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Hasan Kılıç kimdir kaç yaşında Mahmut Efendi'nin yerine tayine edildi aslen nereli?

  Hasan Kılıç kimdir kaç yaşında Mahmut Efendi'nin yerine tayine edildi aslen nereli?

  İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi olan Mahmut Ustaosmanoğlu, bilinen adıyla Mahmut Efendi 93 yaşında vefat etti. Cenazesi bugün Ali Haydar Efendi'nin yanına yani Eyüpsultan Sakızağacı mezarlığına defnedilecek. Peki Nakşibendi Tarikatı'nın Halidiye Kolu'na bağlı İsmailağa Cemaati'nin yeni lideri kim olacak, Mahmut Efendi'nin yerine kim gelecek? İşte Hasan Kılıç hakkında merak edilenler...

  Nakşibendi Tarikatı'nın lideri Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Mahmut Efendi'nin vefatının ardından Nakşibendi yeni lideri kim olacak sorusu ile merak edildi. Mahmud Efendi yerine vekil olarak Hasan Kılıç'ı tayin etmişti. Peki kimdir Hasan Kılıç, kaç yaşında, aslen nereli?

  Hasan Kılıç kimdir: 

  Hasan Kılıç 1930 Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Çaybaşı köyünde dünyaya geldi. İlk talebeliği mahallesindeki evinde okudu. Bursa’da askerlik yaptı.

  Manevî dersimi Nuri Efendi vermişti. Efendi Baba Hazretleri ders vermediği zamanlarda damadı Nuri Efendi verirdi. Allah rahmet eylesin İhsan Efendi hocamız vardı. Akyazı’da imamdı, vaaz verirdi. Ali Haydar Efendi Hazretleri ona “sakal bıraksın” diye haber gönderdi. İhsan Efendi de: “Kendisi bıraktı, bizden ne istiyor, oradan bize haber gönderiyor” dedi.

  Mahmut Ustasomanoğlu kimdir: Mahmut Ustasomanoğlu, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi. Trabzon'un Tavşanlı köyünden olan Ustaosmanoğlu, küçük yaşta dinî dersler aldı. 1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. 16 yaşında teyzesinin kızı Zehra Hanım’la evlendi.

  Askerlik sonrası İsmailağa Cami’ne imam tayin edilmek üzere davet edildi. 1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurması sebebiyle aynı camiden emekli oldu. 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine “İslam’a Üstün Hizmet Ödülü'' aldı.

  Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yazdığı ve onun hakkında yazılan eserler:

  - Ruhul Furkan Tefsiri (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur'an tefsiri)

  - Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler)

  - Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın eserinin tercüme ve izahı)

  - Umre Sohbetleri

  - Fatiha Tefsiri

  - Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasûlü Tefsiri

  - Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Âdabı

  - Efendi Babam Buyurdu ki

  - Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi

  - Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

  - Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri

  - İrşadül Müridin

  - Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar

  - Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011

  - Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni

  - Tembihat

  - Mektubatı Mahmudiyye

  İsmailağa Cemaati hakkında;
  İsmailağa Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun İstanbul Fatih'te Çarşamba semtindeki İsmailağa Camii merkez olmak üzere oluşturduğu, Nakşibendiliğin Halidî koluna bağlı bir cemaattir.

  Yerine kim geçecek: 24 Haziran Cuma günü Cuma namazına müteakip Fatih Camii'nden kaldırılacak. Mahmud Efendi yerine vekil olarak Hasan Kılıç Hocaefendiyi tayin etmişti.

   
   

   
   

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap