Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mahmut efendi hazretlerinin sözleri

  1 ziyaretçi

  mahmut efendi hazretlerinin sözleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mahmut Efendi Hazretleri K.S. / Sözleri

  SAYFA 1

  1)  (Ey iman edenler yapmadığınız şeyleri niçin diyorsunuz.) Gelirsiniz ver bana tarikat, sonra bırakırsınız, namaza başlar, bırakırsınız, çarşafı giyer, çıkarırsınız, bunlar hep buraya girer (yani saff suresinin 2. ayetine girer)

  2)  Şalvar giymekten utanırsınız, sakal, cübbe,çarşaf, uzun entari, bakın İslam kıyafetidir bu. Sen bunları giymekle “ ben Müslüman’ım, benim sağlığımda islamiyete kimse yan bakamaz” demek istiyorsun.

  4)  Şimdi kadınları okutuyorlar, düştü tavuk çakalın eline, tavuk çakalın eline düşerse ne olur? Çakal onu yer.

  5)    Akıllıya bir işaret yeter, şimdi diyebilir misiniz çarşafımızı muhafaza ediyoruz , namazımızı kılıyoruz, teheccüdümüzü kılıyoruz , namahreme çıkmıyoruz, tesbihde çekiyoruz ancak evlenirken bir gelinlik giyiyoruz, azıcık kafire benziyoruz, o azıcık var ya o azıcık, o ağaç böceği gibidir, yer seni o.

  9)    Çarşaflarınızı muhafaza ediyorsunuz Elhamdülillah, ama bilmiyorum entarileriniz nasıldır?

  10)    Kimi söz verir ama yapmaz, tamam, söz giyeceğim çarşafı ama yakında diyor. Onu bekle, on sene yirmi sene .

  11)    Para için kızlarını mektebe yolluyorlar, benim bir tane kızım var, biliyorsunuz, ufak zayıf hastalıklı bir şey. Deseler ki sana bütün  dünyanın reisliğini vereceğiz, kimse karışmayacak, kızın şu dairede bir dakikacık çalışsın,  Vallahi Billahi Tallahi yapmam bunu, peki sen neden nur gibi kızını eşkıyaların eline bırakıyorsun? Birde bununla iftihar ediyorsun.

  12)    Kadınların şerefi gizli kalmalarında ve erkeklerle görüşmemelerindedir. Kadın çalışacak diye tutturmuş, sonra aç kalırlarmış. Sen karışmasana, o Allahu Teala yarattığının rızkını verir. Sen yeter ki adam ol, Müslüman ol, uslu ol, akıllı ol.

  13)    Sizin çarşafınız bizim sarığımız, şalvarımız, sizi gören alacağını alıyor, birde tatlı sözlen konuşursan onunla, tamam.

  14)    Dana kadar kızları veriyorsunuz liseye, aklınız mı gitti, yoksa ruhunuz mu gitti. Diplomayı al  gel de namusun ne olursa olsun. Bana darılmayın.

  15)    Firavun ziyneti (süsü) gibi oldu bu diploma, herkesi kandırıyor, hacısını hocasını kandırıyor.

  16)    Şimdi hoca vardır ama diploma yedi onları.

  17)    Dilenci at üstünde gelse vereceksin, şüpheleniyorsan az ver, şüphelenmiyorsan çok ver.

  20)    Allah c.c.  sana İslam kıyafeti verdi, sen İngiliz kıyafeti giyiyorsun. Daha bu şerefinle ne kadar oynayacaksın, dönmeyecek misin hala İslam  şekline.

  21)    Aklı başında olan adamın evinde televizyon olmaz.

  22)    En büyük günah sorulursa, nedir? Kafirlere meyletmektir.

  24)    Karınca bacağı kadar olsa bile ekmek atmayın, bu bizi helak eder.

  25)    Gezdiğimiz yerlerde talebe var, medrese yapacak para yok. Milyarlar gidiyor başka yerlere ama medreseye para yok. Bunların hepsi ahirette acısını çekecek.

  26)    (Namahrem hakkında) Birbirinin sesini duymamalı.

  27)    Romanlarla, gazetelerle,dergilerle, teyplerle, televizyonla meşgul bu millet. Ne olacak bu milletin hali, bilmiyorum.

  28)    Televizyon hiç Mevla’yı hatırlatır mı? Zehir zakkum akıtıyor.

  29)    Televizyon, Romalar, çalgılar, şarkılar, türküler, ilahiler lehvel hadisin (batıl ve boş) lafın ta kendisidir. Peki bunarı niçin alıyor, neye yarıyor? Allah (c.c) yolunda gidenleri şaşırtmaya yarıyor.

  30)    Okumayın (ilahi) “ama cemaat kaçıyor”,  kaçsın o cemaat, ilahi için cemaat kaçsın.

  31)    İngilizce, Almanca, Fransızca bilirsiniz, Arapça bilmezsiniz, eyvah , eyvah hem de ne eyvah.

  32)    Şunu al demeyin, eski hanımlar gibi olun, kocan işe giderken Allah’u  Teala razı olsun. Sakın çoluk çocuğun rızkı için harama karışayım deme. Diyeceksin şimdi bir fener al, nerde öyle karı, hatta kocanıza kuvvet-i maneviye vereceksiniz. “Üzülme biz mısır ekmeği yeriz” diyeceksiniz.

  33)    Ruh ile beden bir olmazsa bir milyon kere Allah (c.c) desen boş.

  34)    Ufalanan ekmekleri parmağınızla toplayın, vallahi ben öyle yapıyorum. Yemin etmek kolay değil. Ekmek kurudu,  ne yapacağız? Onu da mı Mahmud’a  (k.s ) soruyorsunuz? Sıcak su kaynatın, buharında yumuşatın veyahut içine peynir yağ koyun, pişirin. Oldu bezirgan aşı veya köfte yaparsın.

  SAYFA 2

  1) Hanım ihvanlarımızın elbiselerinin biraz dar olduğunu haber alıyorum. Nedir bu böyle? Elbise diken terzilere ne diyeyim? Hele bizim ihvanımıza bu hiç olur mu? Ahir zamandayız, düşünün taşının, tehlikeli yere ayak basmayın. Büyük bir iştesiniz, sizinle yaşıyor bu İslamiyet. “şeriatı muhafaza etmemem sebebi ile Müslümanların darlığına sebep olmayayım” deyiniz. Elbiseniz geniş olsun, dar elbiseden vazgeçin, yaptı iseniz tövbe kapısı kapanmadan işi düzeltin, sonra düzelmez.

  2) Erkeklerin takke sarık sarmayıp başları açık gezmeleri mürüvvetlerini, heybetlerini gideriyor. İhtiyar adam başı açık geziyor, niçin? Avrupa’ya uyacak. Sen İslam’ın şeklini bırak, beğenme, Müslümanlığı da kimseye bırakma. Bir kimse lisanı ile Müslüman kabul edilseydi, alırdı eline tesbihi; “Ben Müslüman’ım, ben Müslüman’ım” der, Müslüman olurdu.
  Müslüman demek: Rabbinin emirlerine, farz, vacip, sünnet, ne varsa hepsine tam manasıyla boyun eğen demektir. Mevla Teala’nın düşmanlarından kaçıp dostlarının halleri ile hallenen demektir. Çok dikkatli itinalı Müslüman olalım, dikkatli Müslüman olursak İslamiyet gelir.


  3) Avrupa’nın modalarına uymak, onlara uymak demektir. Onların şekli üzere entari giymek, onların sözünü tutmaktır. Bu ise haramdır. İnsan düşmanına itaat etmez, muhalefet eder.

  4)      Ah bu gözler, neler yapar neler, ne çanaklar kırar, ne küpler döker. İhtiyar da olsanız muhafaza ediniz kendinizi. Bir dede vardı, ne dedi biliyor musunuz ? “Genç bir hanım gelse karşıma, kedimi on beş yaşında hissediyorum.” Kalbin doğru olsa da bakma, kendini ateşte yakma. Onun için tesettürsüz hanımlar, milletin başına bela oluyorlar. Açıyorlar kendilerini, millette bir şey zannediyor.

  5) İlahi bidat’tir. İlahi, Cenab-ı hak ve din ile alakalı olarak yazılmış makamlı olarak okunan şiirlerdir.

  6)      Bir alim ki Hz Rasulullah’ın vekilidir. Allah’u Teala Kur’anı Kerim de şöyle buyuruyor; “Biz ona şiir öğretmedik, şiir ona yakışmaz da.” (Yasin süresi ayet 69) Resulullah’a layık olmayan hiç alime layık olur mu, Kur’anı okumak anlamak varken ilahi, şiir okunur mu, şiir okuduğunuzda Kur'an darılıyor, niçin? “o mecliste ben okunsaydım, ben tanınmış, benim şerefim, kıymetim bilinmiş olacaktı, insanlar beni okumaya ve benimle amel etmeye rağbet edeceklerdi” demiş oluyor. Kur’anı Kerim’i böyle gücendirmeye razı mısınız? Alimlere marş okumak da yakışmaz. Her kim okursa marş, ona layık olmaz arş.

  7)   Birisi diyor “sabah namazına kalkamıyorum”, ben diyorum “teheccüd namazı için erken kalkın” o,  “sabah kalkamıyorum” diyor.

  8)    Ezanı dinlemeye gayret edelim, dedim. Az önce caminin kapısına geldik “Ankara’dan telefon geldi” denildi. Telefonu elime aldım, ezan okunmaya başladı, karşı tarafa “ezan okunuyor, bekleyin.” Dedim. Durdular ezan bitti. Dua yaptık, ondan sora konuştuk.

  9)Namazı tadil-i erkan üzere kılalım, rükudan, secdeden doğrulduğumuzda azalarımız tam yerleşsin, iki secde arasında “Allahümmeğfirli” diyelim. Rüku ve secdedeki tesbihler 3, 5, 7 kere olabilir. Bu tespihlere üç kere ile iktifa etmekten utanıyorum Rabbimden “ne firar adammışsın yahu” denilmesinden çekiniyorum. 5 ve 7 kere söylemek müstehab.

  10)Erkekler namazlarını camide kılarken, hanımlar aynı vakitte evlerinde kılarlarsa namazlarını cemaatle kılıyor demektir.

  11) Kimileri hafızlık çalışır, kimileri Arapça okur, fakat namaz kılmazlar, bu olur mu? Namaz kılacağız, hem de ezan okunur okunmaz. Akşam namazını üç dakika, öğleyi, ikindiyi beş dakika, yatsıyı on dakika sonra kılalım.

  12) Hanım kardeşlerimiz baba, ağabey amca (vs) mahremlerinden biri olmaksızın sakın seferi mesafeye yolculuk etmesinler. Mahremsiz hacca bile yollamıyor İslamiyet.

  13)Kızmamayı adet edininiz, insan kızınca şeytan yaptırmadığını bırakmaz.

  14) Bir çantanız olsun, içerisinde Kur’anı Kerim, Mektubat, Risale-i kutsiye, İslam ilmihali, defter, kalem, koyun ve bu çantanız devamlı her gittiğiniz yerde sizin yanınızda olsun.

  15) Arkadaşım, eşim, dostum, beni beğenmez diye çarşaf giymeyenler var. Halbuki dinimizin emrini beğenmeyen o kimselerin hakikatlerini görse, onardan kırk metre öteye kaçar.

  16) Millet lise, üniversite bilmem ne bilme ne. Ta Amerika’ya kadar okutmak için çocuk gönderiyorlar. Kapının önünde medrese varken sen oğlunu kızını ta Amerika’ya gönderiyorsun, hiç utanmıyor musun, nedir zorun? Şeytanlık var sende.

  SAYFA 3

  1) Çarşaf giymekle büyük yiğitlik yapıyorsunuz, milletin tesettüre heves etmesine sebep oluyorsunuz. Kimse bu işi yapamaz ancak Cenabı Hak size nasip etti. Ölünceye kadar devam edelim, bunlar yüzümüzü ak edecek. Pantolonlar, bilmem neler giyen-lere öldüklerinde “sen kimin ümmetinden idin, bu halin nedir?” der, sitem ederler, iyice cehalet doldu ortalık.


  2) Çarşafınızı muhafaza edin, çarşaf giyenlere bütün meşayıh çok çok dua ediyor. Hanımlar birer pırlantadır, eşek pırlantadan anlamaz, o samandan anlar. Hanımın kıyafetini Müslümanlar bilir ama bir hanım kendi kıyafetini bilmeyip de eşek gibi olan erkeklerin arasına salarsa kendini, saman gibi onu yerler. Manto giyecekmiş, tepeden tırnağa uzunmuş, genişmiş miş miş miş miş. “Miş” leri bırakalım, nefse uymayalım, çarşaf giymek lazımdır. Allah’u Teala'nın Habibine ve O’nun hanımlarına benzemek lazımdır. Onun düşmanlarına zerre kadar dahi olsa benzememek lazımdır.


  3)  Çarşafınızı iyi muhafaza edin. Birde baktın çarşafını iki parça etmiş, birde baktın çıkarmış, böyle böyle yoldan çıkılır. İşte çarşaf kesiyorlar ya (iki parça yapıyorlar) böyle yapmakla çarşafı öldürüyorlar, özelliğini yıpratıyorlar. Şunu yakinen bilin ki; bir çarşafı, bir sarığı bozmakla Çeçenistan’a gelen belayı bize de verebilir Cenab-ı hak. “Bizde bulursak bir koca, döneriz be hoca” diyorlar, yani çarşafı kabul eden zevce bulursa giyecek, yoksa giymeyecek. Böyle bir şey olur mu ?

  4)  Kadınları açmakla onlara hürriyet veriyorlarmış. Yalan, alâ vezni çürük plan. Can vermeli çarşaftan vazgeçmemeli, ne güzel şeydir o.

  5)   Bu çarşafı giyen hanımlar, bilseler onların sayesinde neler oluyor, yatarken de giyerler. Siz ki Allah için tesettürünüzü muhafaza ettiniz O da sizi muhafaza eder.

  6) Evinizde televizyon var ise sizde hayır bırakmaz, siler süpürür hayırlarınızı çünkü orada eşkıyalar konuşuyor. Kur’anı kerimi sevmezler onlar, Allah’ın hasmıdır. Televizyon seyretmeyelim. Vaaz dahi olsa. Ben size doğrusunu söylüyorum, sözümü tutarsanız kazınırsınız.

  7) Bütün dünyayı dolaşsanız, insanları hep İngiliz ve Amerikalıların kıyafetinde görürsünüz , hocalar dahi o kıyafettedir. Bana “Dünyayı san vereceğiz bir pantolon ceket giyip Yavuz Selim’den İsmail ağa Camii’ne kadar  git” deseler, vallahi billahi onları giymem. Bunları kendimi büyük tutarak demiyorum. İslam kıyafetinin kıymetini çok iyi bilelim. Hz Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki; “Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.” Parmak kadar küçük de olsa onların şekillerinden üzerimizde bulunuyorsa (onları) sevdiğimiz anlaşılır.

  8) Muhterem üstadım Rumların, Ermenilerin şort giyen çocuklarını gördüğünde bu işe kızardı. Şimdi Müslüman’ın çocuklarına şort giydiriyorlar, yabancı dil yazılı kıyafetler giydiriyorlar. “Daha bu çocuktur zarar etmez” diyorlar. Çocuksa gavura mı benzemesi lazım? Asıl çocuk sizsiniz. Akıllanmadan birde çocuk sahibi oldunuz. Akılsız ananın babanın çocuğu da akılsız olur. Gavurun çocuğu gavur gibi, Müslüman’ın çocuğu Müslüman gibi olur.

  9) Biz kör müyüz, sağır mıyız, nasıl Müslüman, nasıl hocayız? Giyiniş tarzımız, ayakkabı larımız, çoraplarımız hep onlara benziyor. Niçin benzesin? Ne kâr gördük onlardan? İplik kadar dahi olmasın kafirin modasından. Çarık giy demiyoruz, ayakkabı giy ama Müslümanca olsun. Bir ayakkabı ile, bir elbise ile aldanan insanın hiç değeri kalır mı?

  SAYFA 4

  1. Senin bir sünneti ihya etmen ile ALLAH'U TEALA ( c.c.) Rusya'nın Afganistan'ın atmış olduğu bombayı etkisiz hale getirir.

  2. Bir Hoca yüzbin televizyondan daha tesirlidir.

  3. Rabıta muhabbetle olur, muhabbette ittiba ile olur.İttiba edersen seversin ve sevilirsin.

  4. Mektubattan uzak kalındığı an feyiz kesilir.

  5. İnsanlar et gibi, ulema tuz gibidir. Tuzsuz et koktuğu gibi ulema ve sohbetinden mahrum kalanda çürür ve kokar.

  6. Cenab-ı Hakk sana amel defterinin oku dediği zaman yanına da Kur'an-ı Kerim'i koyacak.

  Soracak :" Bu günahı yaptın. Benim kitabımın neresinde buldun da yaptın, " buyuracak.

  7. Kuşluk namazını terk etmek bana ölümden daha ağır geliyor, kılmamaktansa ölmek daha hayırlıdır.

  8. Sarığı kabul etmeyenin Peygamberimiz ( s.a.v. ), Cebrail ( a.s. ), ALLAH-u Teala ( c.c. )'de kabul etmiyor.

  9. Bir kimse bir defa Kelime-i Tevhid getirse ve ikinci defa getirmek istediğinde soluk alsa, bu arada ki boşlukta imanı tozlanır ya seyrek olarak veya hiç demezse.

  10. Mevla Teala (c.c.)' dan başka neyi düşünüyorsan ona iman ediyorsun.

  11. İmam-ı Rabbani ( k.s.) şöyle buyuruyor: " Bir şahıs şayet günahlarına devam ederse ve ondan hoşlanırsa, hoşlanan kimse münafıktır."

  12. Dünya içinde herşey melundur, fakat zikrullah ile meşgul olan emri bil maruf nehy-i anil münker yapan okuyan ve okutan değildir.

  13. Senin mektubu annen, baban, hanımın aldığı anda birkaç gün okumasınlar kenara koysalar, gücenirsin. Rabbin seni gördüğü halde ondan gelen mektubu hiç eline aldığın yok, utanman lazım.

  14. Ottan, samandan süt yapan ALLAH (c.c.)'ya hayran kalmıyorsun da, kafirin elektriğine mi hayran kalıyorsun ?

  15. ALLAH'ın selamından önce iyi günler, iyi geceler, iyi akşamlar alo vs. gibi kelimeleri kullanmak büyük günahtır.

  16. Yedi yaşında ki bir çocuk kalbimizdekileri bilse dağların arkasına kaçarız. Mevla (c.c.) her şeyi biliyor, hiç utanmıyoruz.

  17. Avrupa modasına uymak, namazı terk etmekten daha ağır geliyor.

  18. Annenizin karnındaki çocukları okutun. Kendini, hanımını, çocuğunu seviyorsan arapça oku ve okut.

  19. Televizyon seyreden dinini sevmiyor demektir.

  20. Bu üç şey kimde olursa imanın tadını alır.

  a) ALLAH-u Teala (cc.)'yı sevecek.

  b) Peygamberimiz ( s.a.v.)'i sevecek.

  c) Sevdiği kardeşini yalnız ALLAH-u Teala (c.c.) rızası için sevecek.

  21. Bir kimse asılacağından korktuğu gibi imandan küfre döneceğinden de öyle korkacak.

  22. Siz ilme ne kadar önem verirseniz ben de size o kadar önem veririm.

  23. Bir insan altından camii yaptırsa, fakat mektubatı dinlemese bir şey yapmış sayılmaz.

  24. 4000 sünnet-i seniyyeden fazla sünnet vardır. Bunlardan üç tanesini terk ediyorsam bana tabi olmayın.

  25. Öleceğim zaman son nefesim kalsa, yine size okuyun derim.

  26. Zikirsiz yapılan tefekkür, yazın yağan kara benzer.

  27. Yaptığımız amel adet haline gelmiş, halbuki bir insan düşünse, ben ALLAH ( c.c.) mürakebesi altındayım. Melekler her saniyemizi yazıyor. Ancak o zaman ameller ibadet olur.

  28. Sen nefsini hak ile meşgul etmezsen, nefis seni batıl ile meşgul eder.

  29. Bir kimse emri bil maruf yapacağım diye yola çıksa sonra siyasetten bahsetse, onun azabını kimse ölçemez.

  30. Her kim kadına bakarsa, gözlerine eritilmiş kalay dökülür.

  31. " Bir kimse kadınlar açık gezse ne olur?" demiş olsa o adam mürted olur.

  32. Dünya sevgisi insanı şaraptan daha sarhoş eder ve ateşe girmeye cesaret verir.

  33. Sarıl bir hak dostuna, kurumuş yaprak gibi ezse'de ses çıkarma sakin ol toprak gibi.

  SAYFA 5

  SAYFA 6

  Şunu unutmayalım arkadaşlar , yatmadan evvel 27 İhlas’ı okusun herkes ve yatarken ne okuması gerekiyorsa onu okusun ( 29.05.1988 Pazar )

  Bu millete emri bil maruf yapalım , sert konuşmayalım , gezelim bu nefsin kafasını ezelim, ümit verelim ( 29.05.1988 Pazar )

  Bildiriniz , Buldurunuz , tattırınız , doyurunuz ( Efendi babadan ks.)

  Kim ‘ki islamda’dır bilsin ki cennettedir. Kim ki isyandadır bilsin ki cehennemdedir ( 1989)

  Bütün haramlar nefse dostluk, Mevla’ ya cc düşmanlıktır ( 1987 Pazar )

  Çalgı pisliği heladaki pislikten daha pisliktir. Çünkü hela pisliği yıkanır ama bunu yıkamak zordur ( 1987 Pazar )

  İnsanlık kadar zor bir meslek bulamazsınız gerçekten. ( 1987 Pazar )

  Kadın Bakkala gitmez ( 1987 )

  Ayakkabılarınız sessiz olsun ( 13.2.1989 )

  Karınca bacağı kadar emek atmayın bu bizi helak eder ( 13.2.1989 )

  Düzensiz salik haliktir

  Dinden taviz veren can lazım değil bize o can değil düşmandır.

  Biz bu ilme kıymet vermezsek Allahta bize kıymet vermez ( 22.12.1988 Perşembe )

  Uyumayın Arkadaşlar Burada uyumakta Makbuldür ama uyumayalım ( 19.6.1987 Pazar sohbette uyuyanlar için Buyurdu )

  Birde Ayakta takı takıyorlar. Bak Bak bidate bak! Bizimkiler yapıyor bunu , Bir Bidatçı ile konuşmak Bir kafirle konuşmak kadar kötüdür. O düğünde ben olacağım alacağım şimşir sopasını elime, Hakim teyze tutacak ben vuracağım oda bağıracak. Birde bu takı şu takı diye bağırıyorlar’mış Riya için ! Allah için hiçbir şey yok ( 19.10.1987)

  Bakın okuyorsunuz , Okuyorsunuz sonra böyle düğünler yapıyorsunuz ( 19.10.1987 )

  Gelin kızlar çiban başı sizsiniz ! ( yani gayri islami düğün hususunda ) ben ailemi yenemiyorum yok ! Damat karşı çıkarsa git, defol sokaklar karı dolu ! diyeceksiniz.

  Ben Allahı’mı diliyorum dersin. Allah cc Bu Medresedekileride böyle yapsın diğerlerinede hidayet versin Amin ( 19.10.1987 )

  Kadınların şerefi gizli kalmakta erkeklerle görüşmemelerindedir. Kadın çalışacak diye tutturmuş sonra aç kalırlarmış ! sen karışmasana O cc yarattığının rızkını verir Sen yeterki adam ol Müslüman ol Uslu Ol Akıllı Ol ( 19.10.1987 )

  Yazı kaynağı : mustafaozsimsekler.com.tr

  Mahmud Efendi Sözleri - En Güzel, Anlamlı, Manalı ve Hikmetli Mahmut Efendi Sözleri

  Mahmud Efendi Sözleri - En Güzel, Anlamlı, Manalı ve Hikmetli Mahmut Efendi Sözleri

  Mahmut Efendi'nin Sözleri

  Mahmut Efendi'nin sözlerine yer verdiğimiz bu içerikte güzel sözler ve özlü sözler kategorisinde yer alan en güzel ve etkileyici Mahmut Efendi sözlerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda resimli Mahmut Efendi sözlerini sosyal medya hesaplarından paylaşabilirsiniz. İşte, sizler için özenle hazırladığımız en güzel Mahmut Efendi sözleri...

  Mahmut Efendi'nin en etkili ve anlamlı 5 sözü;

  1. İbadeti firar eder (kaçar) gibi yapmayalım.

  2. Buradaki zahmet nokta bile olsa, ahirette 0 nokta kalkacak, rahmet olacak.

  3. Seferde teheccüd namazı kılmayı zorlamıyorlar ama yine de sen kıl.

  4. Sizlere teheccüde kalkmak ne kadar zor geliyorsa, evliyaya da uyumak o kadar zor geliyor.

  5. İbadetim kabul olunmaz diye korkarsak, kabul olunur.

  Mahmut Efendi İslamiyet İle İlgili Sözleri

  Mahmut Efendi Sözleri

  Herhangi bir insan ibadetteyse doğrudan doğruya cennettedir. Herhangi bir insan isyandaysa doğrudan doğruya cehennemdedir.

  Bu kadar kulluk yetmez, bu kadar edep yetmez. Mademki onun nimetleri artıyor bizim de  boyun eğmemiz artsın.

  İslam’ı hayatlarına tatbik etmekten üşenen kavim Bosna Hersek’in belasına uğrar.

  Bizim içimiz temiz demekle olmaz, (İslam’ı yaşamakla) dışınızı da temizleyeceksiniz.

  Davası İslam olanlar benim kardeşimdir. Ben de onların kardeşiyim. Müslümanlar için zafer ancak Islamiyet’i yaşamak ile mümkündür.

  Müslüman o kimsedir ki İslamiyet’ in emirlerine tamamen uyar, fakat İslamiyet’ i kendine uydurmaya kalkmaz. Islamiyet’i kendine uydurmaya uğraşan kişi hakiki Müslüman olamaz. Şeriata uyan hakiki Müslümandır.

  Mahmut Efendi Sözleri

  İnsanı hatırlı eden dindir, şeriattır.

  Her şeyin azı kafi, İslam’ın azı kafi değildir.

  Daima dikkatli olacağız, İslam’ı sevdireceğiz.

  Dinimiz kendimize uymaz, biz dinimize uyacağız. Kim dini kendisine uydurmaya çalışırsa o Müslüman değildir.

  İslamiyet noksanlık kabul etmez, din eksiklik kabul etmez.

  Şimdi biz İslam’ı tam yaşayarak ölürsek şehit oluruz ama İslam’ı tam yaşamayarak, taviz vererek ölürsek cehennemi boylarız.

  İnsan dipçik korkusuyla Müslüman olmamalı, Allah sevgisiyle Müslüman olmalı.

  Mahmut Efendi Sözleri

  Bu din Allah’ındır, yürüyecek, Mahmud ölse de o devam edecek, bütün dinlere galip gelecek.

  Madem kendini, kendi kanunlarınla yönetmek istiyorsan, kendi evini barkını kendin yarat, istediğin gibi yönet. Ama yok yapamazsın. Allah yaratır her şeyi, o zaman Allah ne derse o olacak, Kuran’a dönelim.

  İslamiyet nurdur, İslamiyet’sizlik karanlıktır. İslam öğrenilip yaşanmadan nura çıkılmaz.

  Zekat, sadaka veren çok iyidir, vermeyen çok kötüdür.

  İnsan namusunu düşünecek. En büyük namusumuz dinimizdir. 

  Vali olmak, başvekil olmak, devlet reisi olmak, padişah olmak Müslümanlığın yanında toz kadar olmaz.

  Müslüman hakkı duydu mu hemen boyun eğecek.

  Emir tut, saman kafa olma, şeytana uyma, hayvandan aşağı olma.

  Mahmut Efendi'nin Kibir ile İlgili Sözleri

  Mahmut Efendi Sözleri

  Kibirli bir insanla karşılaştığınız zaman ona Firavun’un halini anlatın.

  Amel ve ilim bakımından kendini din kardeşinden üstün görenin ameli de ilmi de heba olur.

  Hiç kimsenin büyüklenmeye hakkı yoktur, herkes kendini küçük bilsin.

  Kendini beğenirsen Mevla seni beğenmez.

  Eğer fakirlik, hastalık ve ölüm olmasaydı insanoğlunun kibirden başı eğilmez olurdu.

  Tevazu hasis (alçak) adamı yükseltir, kibir de yüksek adamı alçaltır.

  Millet seni bilse ne olur. Şeytanı bütün millet biliyor da ne oldu?

  Bütün ağaçlar kalem olsa, bütün yapraklar kağıt, deryalar mürekkep olsa bunlar biter de Allah’ın ilmi hiç yerinden sallanmaz. İnsanoğlu bir kaç kelime öğrenmekle kibirden fezaya sığmaz oluyor. Bize lazım olan tevazudur.

  Ey insanlar sonunuzu düşünün kabirde kurtlanacaksınız. Bu gününüze aldanmayın, yarınınızı düşünün, dünyada kendini beğenmek olmaz. Ahiret hayatında cennete giderseniz o zaman kendinizi beğenin.

  Mahmut Efendi'nin Nefis ile İlgili Sözleri

  Sen nefsini hak ile meşgul etmezsen, nefis seni batıl ile meşgul eder.

  Nefsimiz pehlivan olmadan onu yenelim.

  Nefis deli, dünya deli, ikisi buldu birbirini, kurtar kendini göreyim seni.

  Nefis insanı numaradan hasta yapar.

  En büyük kurt, nefislerimizdir.

  Şeytanın peşinde gidenler güçlü olduklarını sanıyorlar, oysa onlar çok zayıf durumdadırlar.

  Kendimizi bir yoklayalım, nefis muhasebesi yapalım. Günden güne hasretimiz artıyor mu, yükseliyor mu? Günden güne feyzimiz artıyor mu, yükseliyor mu?

  Biliyorsunuz tarikat, azimetle amel ister. Ruhsatla, gevşeklikle amel istemez. Nefis, azimetle amel edilince kırılır.

  Nefsinin arzusuna uyanı kimse zapt edemez.

  Mahmut Efendi'nin Sabır Sözleri

  Dünyada bela olmasa dünyanın tadı olmaz.

  Sabır, başına gelen belanın kalkması için acele etmemektir.

  Sabırsız iman, başsız insana benzer.

  Dert neye benzer, altın zincire benzer. Mevla onunla bizi kendi kapısına bağlıyor. O dert olmasa her gün uçurumdan bin defa uçarsın. Hem de öyle uçarsın ki parçan bile bulunmaz.

  Zorluklara sabreden için musibet yoktur.

  Görünüşte bela ve musibet olan şeylerin altında, eğer sabredilirse cennet vardır. Bilsek sevinirdik.

  Sabredelim inşallah ak olacaktır.

  Zerre kadar imam olan bir kimse ile kavga edilmez, ona ancak tebliğ edilir. Etmeyelim kavga, sabırlı olalım. Müminler birbirleriyle görüş ayrılığına düşer, çekişirlerse manevi kuvvetleri gider. Sabretmek lazımdır.

  Cenab-ı Hak sabredenler ile beraberdir.

  Yazı kaynağı : www.neoldu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap