Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  mahmut efendi hazretleri nerede oturuyor

  1 ziyaretçi

  mahmut efendi hazretleri nerede oturuyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet, Beykoz nerede, Otobüs veya Minibüs / Dolmuş ile nasıl gidilir?

  Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet, Beykoz nerede, Otobüs veya Minibüs / Dolmuş ile nasıl gidilir?

  Beykoz şehrinde Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet konumuna Toplu Taşıma

  Beykoz, Türkiye'deki Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet adresine nasıl gidebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Moovit, en yakın toplu taşıma durağından adım adım yol tarifi ile Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet adresine ulaşmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olur.

  Moovit, şehrinizde gezmenize yardımcı olacak ücretsiz haritalar ve canlı yol tarifleri sağlar. Saatleri, güzergahları, hareket saatlerini görüntüleyin ve gerçek zamanlı olarak Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet adresine ne kadar sürede ulaşabileceğinizi öğrenin.

  Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet için en yakın durak veya istasyonu mu arıyorsunuz? Hedefinize en yakın durakların listesine göz atın: Fazilet Camii; Kavaklik.

  Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet adresine Otobüs veya Minibüs / Dolmuş ile ulaşabilirsiniz. Yakında duran hatlar - Otobüs: 11ÇB, 15KÇ

  Sizi daha erken zamanda ulaştırabilecek başka güzergah olup olmadığını görmek ister misiniz? Moovit alternatif rotalar veya saatler bulmanıza yardımcı olur. Moovit Uygulamasından veya Web Sitesinden kolayca Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet için yol tarifi alın.

  Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet adresine en kolay yoldan ulaşmanızı sağlıyoruz, bu nedenle Beykoz konumundaki kullanıcılar dahil 930 milyondan fazla kullanıcı, toplu taşıma için en iyi uygulama olarak Moovit'e güveniyor. Ayrıca otobüs uygulaması veya tren uygulaması indirmenize gerek yoktur. Moovit, en doğru otobüsü veya metro saatlerini bulmanıza yardımcı olan tüm toplu taşıma araçlarının bir arada olduğu ulaşım uygulamanızdır.

  Mahmut Efendi Hazretleri Hane-I Saadet için Otobüs ve Minibüs / Dolmuş fiyatları, ve tüm yolculuk ücreti hakkında bilgi için lütfen Moovit uygulamasını kontrol edin.

  Yazı kaynağı : moovitapp.com

  Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat sebebi...

  Mahmut Efendi kimdir ve nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi'nin vefat sebebi...

  Mahmut Efendi 1931'de Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi. Asıl adı Mahmut Ustaosmanoğlu'dur. Aslen Trabzonlu'dur. Annesinin adı Fatma, babasının adı Ali'dir. Annesi ev hanımı, babası imamdır. Lakabı, Hazrat-ü Mevlana Eş-Şeyh Mahmud En-Nakşibendî El-Müceddidî El-Halidi El-Ufi'dir. 

  Çocukluk dönemini Of'a bağlı Tavşanlı köyünde geçirdi. İslami hassasiyet doğrultusunda büyüyen Mahmut Efendi, zekası ile de dikkatleri üzerine çekiyordu. Henüz 10 yaşında, anne ve babasının önderliğinde hafız oldu. 

  İsmailağa Cemaati'nin lideri Mamut Efendi

  EĞİTİM HAYATI

  Aklı ermeye başlayınca, farklı köyün hocalarından ders almaya başladı. Fıkıh, tefsir, hadis eğitimi alan Mahmut Efendi, iyi derece de Arapça öğrendi.  Bir dönem Kayseri'ye Ahmed Efendi'nden ilim tahsil etmeye gitti. Burada, Sarf, Nahiv ve Farsça dersler de aldı. 

  Ünlü kıraat alimi Mehmed Rüşdü Aşıkkutlu'dan da kıraat eğitimi aldı. Hacı Dursun Fevzi Efendi de ders aldığı hocalar arasındadır. Henüz 16 yaşındayken icazet alınca, kendi köyünde eğitim vermeye başladı. Bu yıl içinde teyzesinin kızı ile bir evlilik yaptı. 

  Eğitim hayatını da diğer yandan devam ettiren Mahmut Efendi, 1951'de Sivas'ın Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Burada görevini ifa ederken, çevredeki insanlar tarafından benimsendi ve oldukça sevildi. 

  Daha sonraki yıllarda, Osmanlı'nı son dört padişahına huzur hocalığı yapan şeyh Ahıskalı Ali Haydar Efendi tarafından İsmailağa Camii’ne imam tayin edildi. 1954 ile 1996 arasındaki yıllarda İsmailağa Cemaati'nin imamlığını yaptı. İlerleyen yıllarda ise bu cemaatin de liderliğini yaptı.

  İlim ve tasavvufu birlikte yürüten Mahmut Efendi, bir televizyon kanalı veya kamera önünde konuşmayı tercih etmemesi ile dikkat çekti. Ayrıca, çok sayıda hocanın yetişmesine vesile oldu. 

  HER MAHALLEYE BİR MEDRESE

  İslam'a ve insanlığa yaptığı hizmetlerle bilinen Mahmud Efendi, köy köy gezerek, tebliğ görevini yerine getirirdi. Kendisine ne zaman, "Bir isteğiniz var mı" diye sorulsa, her mahalleye bir erkek bir de kız medresesi yapılmasını arzuladığını söylerdi. 

   Mahmut Efendi olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu

  MAHMUT EFENDİ'NİN ÇOCUKLARI KİM?

  Mahmut Efendi'nin 3 çocuğu bulunmaktadır. İsimleri ise, Ahmet Abdullah ve Fatıma'dır. 

  MAHMUT EFENDİ'NİN KİTAPLARI

  MAHMUT EFENDİ'NİN VEFATI

  Mahmut Efendi 23 Haziran 2022'de hayatını kaybetti. 90 yaşında vefat eden Mahmut Efendi'nin ölüm nedeninin, bir süredir devam eden böbrek hastalığı olduğu öğrenildi.

  Mahmut Efendi'nin cenazesi 24 Haziran'da Fatih Camii'nde kılınacak. 

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  İşte tarikatın merkezi sokağın adı

  İşte tarikatın merkezi sokağın adı

  İsmailağa cemaati cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun Beykoz Çavuşbaşı’ndaki villasını görüntülemek isteyen foto-muhabiri İlker Akgüngör, muhabir Alper Uruş ve ulaştırma görevlisi Ahmet Şener’den oluşan Vatan Gazetesi ekibine 18 kişi saldırdı. Beykoz Çavuşbaşı, Vatan ekibini döverek hastanelik eden İsmailağa tarikatının yeni üssü... 1950’lerin sonunda Polonezköy’den ayrılarak muhtarlık verilen, başta Rizeli ve Trabzonlular’ın yaşadığı sonradan Bayburt, Kars ve Malatya’dan aldığı göçlerle kozmopolit bir yapıya bürünen Çavuşbaşı beldesi son 10 yıldır tarikatların rahatça yuvalandığı gözlerden uzak bir merkez oldu... 94 bin dönümlük yeşil arazi üzerine kurulu 25 bin nüfuslu belde, lüks villa inşaatlarıyla dikkat çekiyor. 2B arazisi içinde yer alan Çengeldere'de, 1990’ların başında İsmailağa cemaatinin yöneticilerinden Cüppeli Ahmet (Ünlü) Hoca’nın yaptırdığı bir de Külliye var. Çengeldere’de arsaların metrekare fiyatları sudan ucuz, 40 YTL’den başlıyor.

  Miraç Emlak, Fetih Sokak

  Vatan Gazetesi'nden Alper Uruş ve Hilal Öztürk'ün haberine göre, 1999 yılında Defterdarlık tarafından el konan, ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen orman içindeki külliyenin ilk bölümünde yer alan Çok Programlı Lise’de 1000’i aşkın öğrenci eğitim görüyor. Yapımı süren ikinci kısımda ise gelecek yıl Anadolu Lisesi hizmete girecek.

  Baklacı Mahallesi ise İsmailağa cemaatinin yoğun olarak yaşadığı yer. Yol boyunca Miraç İnşaat Emlak, Oruç Ticaret, Fetih Sokak’ın talebalarının yanısıra Fatih’in Çarşamba mahallesinden alışık olduğumuz kara çarşaflı kadınlara sıkça rastlamak mümkün. Sokaktaki adamlar sakallı, sarıklı, cüppeli, şalvarlı... Tarikatın kullandığı Cumhuriyet Çıkmazı Sokak’ta 1976 yılında yapılan Fazilet Camii’ne yaklaşılınca peşpeşe sıralanmış lüks villalarla karşılaşılıyor.

  Beldenin merkez mahallesi olarak bilinen Çiftlik Mahallesi’nde cemaate sempati duyduğunu gizlemeyen Zihni Kaya (54), “Mahmut Hoca Efendi sağlığı nedeniyle buraya geldi” diyor. Kaya şöyle devam ediyor: “Mahmut Hoca Efendi’ye doktorlar temiz hava almasını önerdiği için cemaatten yakın insanların davetini kırmayıp buraya geldi. Bu insanların gönüldaşları var ve kendisi iki üç defa Fazilet Camii’ne cuma namazına geldi. Caminin olduğu caddede trafiğin aksaması üzerine şikayet edenler oldu. Bu olay da böyle gündeme getirildi. Burada değişen hiçbir şey yok. Günübirlik gelenler elbette oluyor. Urfa’dan da Aydın’dan da onu sevenler görmek için geliyor ancak basın bunu da abartıyor.”

  1992 yılında verdiği vaazlarda sakal bırakmanın hak olduğu, kadınların kocalarına itaatkâr davranması gerektiğini söyleyen Cüppeli Ahmet Hoca’nın izinden giden cemaatin yaşadığı beldede dokunun iyiden iyiye “yeşil”e kaydığını görmemek mümkün değil.

  Orman içinde villalar

  Doğma büyüme Çavuşbaşılı olan ve dokuz yıldır Çengeldere Mahallesi Muhtarlığı yapan Hüseyin Öztürk ise beldelerinde İsmailağa ve diğer marjinal tarikatların varlığını doğruluyor. Çavuşbaşı’nın şehir merkezine 15 dakikalık mesafesiyle köy ve kent yaşamını birarada sunduğunu söyleyen Öztürk, “O yıllarda külliye tamamlansaydı ciddi anlamda baskı olurdu, gitmek zorunda kalırdık” diyor. Çavuşbaşı’nda kumarhaneciler kralı Ömer Lütfü Topal cinayeti nedeniyle 2000 yılında gözaltına alınıp öbür boyu hapse mahkum edilen Sami Hoştan’ın Yavuz Selim Mahallesi’nde yüksek taş duvarlar arasındaki villası da göze çarpıyor. AKPET Şirketler Grubu Başkanı Ali Aytemiz’in Çiftlik Mahallesi sınırları içerisinde Çamlık mevkiindeki “Ali Baba Çiftliği” de tüm ihtişamıyla yükseliyor.

  Gencallar mağazalarının sahibi Hikmet Gencal ile Huzur Giyim’in ortaklarından Bahadır Gencallar’ın villaları da aynı yerde. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a ait olduğu iddia edilen Çamlık’taki 7 dönümlük bir arazi de Çavuşbaşı’nda.

  HOCA’NIN CAMİSİ FAZİLET

  Beykoz Çavuşbaşı’nın her köşesinde İsmailağa tarikatının izlerini görmek mümkün. Öyle ki 2B arazisine yapılan kaçak camiinin adı bile Fazilet. Cumhuriyet Çıkmazı sokakta yer alan cami için cuma günleri çok önemli. Çünkü tarikat lideri Mahmut Hoca burada namazını kılıyor. Cami avlusu yollara kadar hocayı görüp dokunmak isteyen cemaatle dolup taşıyor. Beldede lüks villa inşaatları dikkat çekiyor. Villaların hemen hepsi de baraj gölü manzaralı.

  'Cumhuriyet Çıkmazı' tabelası gözden kaçmış

  İsmailağa cemaatinin yerleştiği Çavuşbaşı’nın AKP’li Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç ise halkın büyük çoğunluğunun muhafakazar olması nedeniyle bu bölgenin seçildiğini söyledi. Dilmaç “Ustaosmanoğlu ve cemaati buraya ilk geldiğinde, halk benimsedi. Ancak ilerleyen yıllarda özellikle Fazilet Camii’ndeki cuma ve pazar günleri toplanan kalabalığın yolları kapatması, geçmek isteyen arabalara saldırılması insanların tepkisine yol açtı. Zabıta gönderip yolu açtırmak zorunda kaldık. Hatta güvenlik şeritleri çektirip, yolu kapatmalarını önledim” dedi.

  Dilmaç, “Mahmut Ustaosmanoğlu’nun villalarının bulunduğu sokakta oturanlardan da zaman zaman şikayetler geldi. Ancak mülk hakkını engelleme yetkimiz yok” dedi.

  Mahmut Hoca’nın sürekli gittiği Fazilet Camii’nin bulunduğu sokağın adının “Cumhuriyet Çıkmazı” olması dikkat çekiciydi. Ancak Belediye Başkanı Dilmaç bu sokak isminin “gözden kaçmış” bir hata olduğunu belirtti.

  Dilmaç şunları söyledi: “9 Şubat 2000’de meclis bir karar almış. Ana caddelerin isimleri, çıkmaz sokaklara verilmiş. O sokağın bulunduğu ana caddenin ismi de Cumhuriyet Caddesi, o yüzden Cumhuriyet Çıkmazı denmiş. Başka bir caddenin adı Ertuğrul Gazi Caddesi, caddenin bulunduğu çıkmaz sokağın ismine de Ertuğrul Gazi Çıkmaz Sokağı. Ancak böyle bir isim olmamalı elbette. Rahatsız edici... Gözümüzden kaçmış, bir hata etmişiz. O sokağın ismini ilk meclis toplantısında değiştireceğiz.”

  Başkan Dilmaç, Çavuşbaşı’nda 8 bin 500 bina olduğunu ancak hiçbirinin imar ve iskanı olmadığını belirtti. Arazi sahibi olmak için muhtardan zilliyet devri yaptırmanın yeterli olduğunu belirten Dilmaç, belediye ve jandarmanın binaları da dahil hiçbir binanın imar ve iskanı olmadığını ifade etti. Belediye Başkanı “İsmailağa cemaatinin geçtiğimiz yıl Haziran ayından itibaren Çavuşbaşı’na yerleştiğini biliyoruz. Ustaosmanoğlu cemaat üyeleri için çok değerli. Ona yakın olmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar” dedi.

   

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap