Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  müslümanların izlemesi gereken filmler

  1 ziyaretçi

  müslümanların izlemesi gereken filmler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  En iyi İslami filmler hangileri? En iyi dini filmler ve tüm zamanların en çok izlenen İslami filmleri - Kültür Sanat Haberleri

  Ailenizle İzleyebileceğiniz En İyi Dini Filmler

  Ailenizle İzleyebileceğiniz En İyi Dini Filmler

  En İyi Dini Filmler

  Hem dini inançların aktarıldığı hem de tarihi olayların bahsedildiği dini filmler, filmler arasında ayrı bir öneme sahiptir. Ülkemizde Ramazan ayı içinde dini filmlerin izlenme oranı her zaman daha yüksek olsa da biz sizler için her zaman izleyebileceğiniz bir liste yapmaya çalıştık. Sizler için ailecek izlenilecek en iyi 10 filmi derledik. İşte ailenizle birlikte izleyebileceğiniz en iyi dini filmler ve detayları.

  1. Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu / The Message (1976)

  IMDB: 8.2 puan – Sinemalar: 8.8 puanFragmanı İzle

  En iyi dini filmler listesinde olmazsa olmazlardan birisi ve en iyisi olarak tabi ki “Çağrı: İslamiyetin Doğuşu” filmidir.

  Cahiliye Devri olarak bilinen 6. Yüzyılında Mekke’yi anlatan film de şehrin ileri gelenlerinin alkol, uyuşturucu ve kölelik gibi maddelerin pençesinde acımasız bir şekilde yönetildiği anlatılmaktadır. Diri diri toprağa gömülen kız çocuklarının anlatıldığı oldukça acımasız bir devir ele alınır. Bu denli karanlık bir dönemde Hz. Cebrail tarafından ziyaret edilen son peygamber Hz. Muhammed insanları tek bir Tanrı’ya tapmaya davet eder. Ayrıca şehirde hüküm süren vahşide olan bütün metotların karşısında durur.

  Allah tarafında inen bir ayet ile Hz Muhammed silaha sarılmaya ve Mekke ordularına karşı direnmeye davet edilir. Bedir savaşı ordunun tecrübesiz olmasına rağmen büyük bir zafer ile kazanılır. Uhud savaşından sonra ise 10 yıllık bir barış ile beraber bu süre içinde İslam’ı yaymak adına iyi bir fırsat elde edilir. Arap yarımadasına hızlı bir şekilde Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğu ve Allah’tan başka bir tanrı olmadığı yayılır. Aynı zamanda Çağrı filmi Oscar’a aday olarak gösterilmiş önemli bir yapıttır.

  2. Malcolm X (1992)

  IMDB: 7.7 puan – Sinemalar: 8.5 puanFragmanı İzle

  En iyi dini filmler listemizde ki 2. film ise Malcolm x, dönemindeki birçok siyahi vatandaş gibi oldukça zorlu ve acı dolu bir hayat geçirir. Bu olumsuz şartlar onu yaşayabilmek için küçük hırsızlıklar yapan birine dönüşmeye zorlar. Suçlarından dolayı hapishaneye gönderildiğinde ise bambaşka bir kimlik edinmeye başlar. Burada dahil olduğu ilginç toplulukta dinin de yardımıyla gerçek kimliğini bulur. Vakti gelip dışarı çıktığında ise bambaşka biri olmuştur. Artık kendilerini suçlu olmaya zorlayan genel zihniyete karşı başkaldırma zamanıdır.

  Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından biri olan Malcolm X’in hayatı, Spike Lee’nin yaratıcı bakış açısı ile beyazperdeye aktarılıyor. Başrollerde ise çarpıcı oyunculuğuyla Denzel Washington yer alıyor.

  3. Ashab-ı Kehf Mağara Arkadaşları (1997)

  IMDB: 7.1 – Sinemalar: 8.8Fragmanı İzle

  “Yoksa sen Ashab-ı Kehf’i ve Rakim’i şaşılacak ayetlerimizden mi sandın?” Onlar Rablerine iman etmiş ve Allah’ın da hidayetlerini artırdığı gençlerdi. Bunun gereğini imanlarını zalim hükümdar karşısında haykırarak yerine getirdiler. Allah da onları zalimlerin elinden kurtararak kıyamete kadar anılacak bir mucize yaptı. 300 yılı aşkın süre ile bir mağarada uyuyan bir avuç mü’min gencin hikayesi.

  Ashab-ı Kehf, İsa (a.s)’in dini üzere amel eden birkaç genç olup, bunlar kendilerini putlara taptirmak veya öldürmek için takip eden roma toplumu ve bölge valisine karsi mücâdele ve dinlerini korumak üzere daga çikmis, magaraya gizlenmislerdi. Cenâbi Hak onlari düsmanlarindan korumak ve öldükten sonra dirilmeye ibret ve isaret kilmak için üçyüzdokuz yil magarada uyuttu. uyandiklari zaman birkaç saat uyuduklarini sandilar. içlerinden birisi, bir seyler almak için kasabaya inince bir kaç asir önceki gümüs para, olayin anlasilmasina yol açti. böylece topluma, öldükten sonra dirilmenin uygulamasi gösterilmistir…Olay Kuran-ı Kerimde Kehf suresinde geçer..ayrıca incilde yedi uyurlar diye bahsedilir.

  4. Çöl Aslanı Ömer Muhtar (1980)

  IMDB: 8.4 – Sinemalar: 8.6Fragmanı İzle

  Diktatör Mussolini Müslüman yerlileri yok etmek için 20 yıl boyunca Afrika’da şiddet politikası sürdürür.

  Generallerinden Rodolfo Graziani’i Libya valisi olarak atar ve isyancılar diye nitelendirdiği insanları yakalayarak cezalandırılmalarını ister. Libya’da direniş Ömer Muhtar önderliğinde yürür. Mesleği öğretmenlik olan Ömer Muhtar İtalyan birlikleri ile savaşır.

  Daha önce Mustafa Akkad’la Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu (The Message) filminde çalışan Oscar ödüllü aktör Anthony Quinn, bu filmde de Ömer Muhtar rolünde karşımıza çıkıyor.

  Filmin çekimi için ihtiyaç duyulan savaş sahnelerinde askeri birlikler kullanılmış. Film için kasaba inşa edilerek 400 bina yapılmış ve akrep sokması ile sıcaklara karşı koymak için de bir tıp merkezi kurulmuş.

  5. Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi (2015)

  IMDB: 7.5 – Sinemalar: 7.5Fragmanı İzle

  Film, 7. yüzyılda Mekke’de ve Hz. Muhammed’in etrafında gelişen olayları konu ediniyor. Abraha’nın fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi sebebiyle tedirgin olan Mekke halkı çaresizdir. Hz. Muhammed’e hamile olan Hz. Amine geri kalan Mekke halkı gibi kaçıp dağlara saklanamaz. Abraha kimseciklerin olmadığı şehri kolayca ele geçirebileceğini düşünür ancak filler Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz.

  Ardından milyonlarca ebabil kuşu, Abraha’nın ordusunu taş yağmuruna tutarak yok ederler. Bu olaydan tam bir ay sonra Hz. Muhammed doğmuştur. Hz. Amine’nin kucağındaki minik bebek dünyayı kökünden değiştirecektir.

  6. Kertenkele (Marmoulak) (2004) Komedi Filmi

  IMDB: 8.5 – Sinemalar: 8.7Fragmanı İzle

  Uslanmaz bir suçlu olan Kertenkele Rıza yakalanıp hapse atılır. Ancak hapisten kaçmak için molla giysisine bürünür ve bunun üzerine umulmadık olaylar gelişir.

  7. Hz. Ömer Dizisi (2012)

  IMDB: 9.1 – Sinemalar: 9.1Fragmanı İzle

  Halifeliği ile İslam tarihinin çok önemli bir dönemine damga vurmuş, adalet ve muhakemenin evrensel kanunlarını şekillendirmiş, adalet timsali bir halifenin yaşamını anlatan muhteşem bir prodüksiyon.

  Hz. Ömer dizisi, yapım aşaması 2 yıldan fazla süren, on binlerce oyuncu ve figüran kullanılan, Arap televizyon tarihinin en büyük ve pahalı prodüksiyonu. Bu dizinin efektleri Hollywood’da birçok başarılı çalışmaya imza atan BUF tarafından hazırlandı. BUF; daha önce, Avatar, Matrix, Spiderman gibi filmlerin özel efektlerini gerçekleştirmişti. Bu önemli prodüksiyonun müzikleri ise tanıdık bir isme ait: Fahir Atakoğlu.

  Evrensel bilginin koruyucusu, ileri görüşüyle bir ulusu yönlendiren İslam tarihinin en önemli liderlerinden biri olan Hz. Ömer’in hayatını anlatan 31 bölümlük bir dizi.

  Ailenizle izleyebileceğiniz en iyi dini filmler için sizde yorum alanına önerilerde bulunabilirsiniz. Yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyin.

  Boş Zamanlarda Yapılabilecek Aktiviteler

  Bismillahillezi la Yedurru Duası, Fazileti

  Hastalarınızı Sadaka İle Tedavi Ediniz

  Yazı kaynağı : www.kuranlihayatlar.com

  İslam dinini en iyi anlatan filmler hangileridir?

  İslam dinini en iyi anlatan filmler hangileridir?

  Geçmişten günümüze kadar bir çok İslami filmler ekranlarda izleyicileriyle buluştu. İzlemeye doyamadığınız manevi anlam taşıyan bu etkileyici filmleri sizlerle yeniden buluşturuyoruz. İşte, en çok sevilen İslami filmler...

  Müslümanlığın doğuşunu, Müslüman kadınların iftiralara uğramasıyla yaşanan mucizevi olayları ve İslam tema içerikli gerçek hayatlardan alıntı yapılmış hikayeleri, kendini  mümin hisseden ve buna kalpten inanan herkes, bu İslami baş yapıtları izleyip ibret almak için zamanını ayırmalıdır. Koronavirüs salgının yayılmasıyla vatandaşlar evlerde karantina altında kalıyor. Zor geçirdiğimiz şu zamanları dua ve sabır ile geçirmemiz gerektiğini unutmayalım. Zamane müminlerin yaşadığı zorluklara rağmen, Allah (C.C) umut kesmemiş olmaları, bu filmleri bizlere daha yakın tutmaktadır. Üç aylara girdiğimiz mübarek aylarda, izlemekten huzur bulacağınız birbirinden anlamlı ve duygu yüklü İslami filmleri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz. İşte, en çok sevilen izlemeye doyamadığınız İslami filmler...

  En iyi İslami filmler

  EN ÇOK SEVİLEN İSLAMİ FİLMLER

  Yunus Emre

  1973 yılında çekilmiş Gönüllerin Fatihi Yunus Emre o yılların en çok sevilen İslami filmiydi. Hakan Balamir'in oynadığı bu eski yapım bilgilerinizi tazelemenize neden olacaktır.

  Çağrı filmi

  1976 yapımlı Çağrı filmi herkesin severek izlediği İslami filmlerin başında gelmektedir. Özellikle Ramazan aylarında yayınlanan başrolde ünlü aktör Anthony Quinn'in oynadığı Çağrı, kanınızı ısıtmaya yetecek.

  Sarıkız Efsanesi

  1973 yapımı olan Sarıkız Efsanesi, duygusal temalı konusuyla iftiranın kötü bir şey olduğunu ve İslam dininde yerinin olmadığını öğretiyor. Filmde anlatılan Sarıkız Efsanesi, Akçay Kaz Dağları'nda geçmiştir.

  Oğlum Osman

  1973 filmi olan Oğlum Osman filmi, ailesinden uzaklarda kalan Osman adındaki bir gencin yanlış yola girerek dinden uzaklaştıktan sonra başına gelenler musibetlerden sonra gerçeği nasıl göreceğini anlatıyor.

  Rabia

  1973 yapımı Rabia:İlk kadın Evliya filmi oldukça beğenilen ve hala daha değerinden bir şey kaybetmemiş İslami filmlerden birisidir. Esir olarak alınan Rabia adlı genç kızın, Müslümanlıktan uzak yaşadığı hayattan bir anda vazgeçerek doğru yolu nasıl bulduğunu ve bu uğurda verdiği savaşları anlatıyor.

  Sonsuz Merhamet

  Sonsuz Merhamet filmi, Kefil adında çok kötü bir adamın çocukları olan bir bayana düşkünlüğünü ve onu tuzağa düşürmek için kadının fakirliğinden yararlandığını anlatıyor. Müslüman bu kadın fakir olmasına rağmen Kefil'i istemiyor. Günahtan kaçan ve Allah'a (C.C) sığınan bu kadının çabası Kefil'i durduracak mı?

  Yalnız Değilsiniz

  1990 yapımı olan Yalnız Değilsiniz filmi 3 bölüm çekilen dini filmler arasındadır. Konusu; ailesi dini yönden zayıf olan Serpil adında bir genç kızın, ailesinden dolayı ibadet özgürlüğünü rahatça yaşamamasını anlatıyor. Evlerinde kalan muhafazakar anneannesinden de ibret alan Serpil, ailesinin olumsuz tepkilerine rağmen dinini rahatça yaşayabilecek mi?

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap