Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  lisede bir dersten kalınca belge alınır mı

  1 ziyaretçi

  lisede bir dersten kalınca belge alınır mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  50'nin altında 1 ders olursa Teşekkür Belgesi alınır mı? Ortalama kaç olmalı?

  Karnesinde 1 olan belge alabilir mi teşekkür ortalaması kaç olmalı?

  Karnesinde 1 olan belge alabilir mi teşekkür ortalaması kaç olmalı?

  22 Ocak cuma günü 1. dönem bitecek, öğrenciler e okul üzerinden karnesini görüntüleyecek. Peki karnesinde 1 olan öğrenci takdir ya da teşekkür belgesi alabilir mi sorusu ise öğrencilerin gündeminde. Türkçe ya da Matematik dersi 3'ün üstünde olanlar ortalaması 75 üstü olan öğrenciler belge alabilecek.

  Teşekkür belgesi kaç puanla alınır araştırması şu günlerde hem veli hem de öğrencilerin gündeminde. 2020-2021 eğitim yılının 1. dönemi 22 Ocak cuma günü bitecek ve öğrenciler 3 hafta sürecek olan yarıyıl tatiline. Uzaktan eğitime devam eden öğrenciler karnelerini ve ders notlarını e okul üzerinden görüntüleyebilecek.  Peki 5. sınıfa, 6. sınıfa, 7. sınıfa ve 8. sınıfa giden öğrenciler kaç puanla Teşekkür belgesi alacaklar, karne notu ortalaması kaç olan Teşekkür belgesi alabilecek?

  Takdir ve teşekkür kaç puanla alınıyor sorusu, karnelerin alınmasına çok az bir süre kala birçok öğrencinin gündeminde yer almaya başladı. E Okul VBS bilgileri ile kolayca gerçekleştirilebilen takdir teşekkür hesaplama işlemi, belirli bir ortalamanın üzerinde yer alan öğrenciler için belge anlamına gelecek. Peki, 5,6,7,8,9,10,11,12. sınıf öğrencilerinin araştırdığı takdir teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte, E Okul not bilgisi ile kolayca öğrenilebilecek o detaylar..

  Derslerin ağırlıklı ortalaması ;
  70,00-84,99 arasında olan öğrenciler teşekkür belgesi,
  85,00 ve daha yukarı olan öğrenciler takdir belgesi,
  Lisede en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

  Bu durumda ortalaması tutması durumunda karnede 2 olursa takdir alınır, karnede 1 varsa teşekkür alınmaz.

  Karnesinde 2 olan öğrenci belge alabilir mi:  Karne gününe az bir zaman kala öğrenciler takdir-teşekkür hesaplamaya geçtiler bile. Peki karnesinde 2 olan öğrencinin durumu ne olacak. Eğer öğrencinin Türke ya da Matematik dersin ortaması 3'ün üzerindeyse ve karne not ortalaması 75 üzeri ise Teşekkür belgesi alabilir. Aynı şekilde karne notu ortamalası 85 üzeri ise de takdir belgesi alabilecek. 

  Takdir teşekkür belgesi hesaplama: İşte hem 5, 6, 7, 8. sınıf ortaokul öğrencileri hem de 9, 10, 11, 12. sınıf lise öğrencileri için takdir teşekkür hesaplama yöntemi.

  Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır:  1 Eylül tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen öğrenciler not ortalamasını tutturması halinde teşekkür ya da takdir belgesi alabilecek.

  Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

  a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
  b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
  c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi
  ile ödüllendirir.

  e okul girişi yapma: Milli Eğitim Bakanlığı'nın Veli Bilgilendirme Sistemi ve Yönetim Bilgi Sistemi, son günlerde eğitim gündeminin konusu olmaya devam ediyor.

  Yenilenen e-okul sistemi artık öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin düzenli bilgi alabileceği bir platform haline geldi. Öğrenciler hakkında bütün bilgilerin var olduğu bu sistem, eğitim alanında büyük şeffaflık sağlarken bilgilerin erişim kolaylığı açısından da işleri oldukça kolaylaştıran bir yöntem haline geldi. Öğrencilerin sistem bilgilerine T.C kimlik no ve okul numaraları kolayca erişim sağlanabiliyor.

  E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne başarılı bir giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan "Not Bilgisi" seçeneğine tıklayın.

  Bu seçeneğe tıkladıktan sonra açılan pencerede öğrencinin not bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

  Not bilgileri arasında öğrencinin yazılı ve sözlü sınavlardan aldığı notlar, performans/proje ödevinden aldığı notlar gibi notlar ve ortalamalar yer almaktadır.

  Mobil E-Okul sisteminde veliler, Sınav ve Proje Bilgileri, Not Bilgileri, Ders Programı, Devamsızlık Bilgileri, Nakil İşlemleri, Yerleştirme ve Sınav Bilgileri, Okul duyuruları, Okuduğu kitaplar gibi bilgileri sistem sayesinde anlık olarak takip edebilmektedir.

  Devamsızlık süresi kaç gün olmalı: Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek.

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Ders ortalaması kaç olursa teşekkür alınır?

  Ders ortalaması kaç olursa teşekkür alınır?

  Takdir teşekkür hesaplama: Belge kaç puanla alınır, e okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden karne notları nasıl görüntülenir?

  Ders ortalaması kaç olursa teşekkür alınır?

  Takdir belgesi ve teşekkür belgesi almak için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiştir.

  Yönetmeliğe göre;

  Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.

  70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,

  85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,

  Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

  Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı dersler için de ayrıca hizmet ya da temrin puanlarının aritmetik ortalamasıyla elde edilen puanların aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.

  Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Lisede 1 Dersten Kalınca Belge Alınır Mı

  Lisede 1 Dersten Kalınca Belge Alınır Mı

  Internete düşen seks video

  Üniversite 1. sınıfta okuyorum ilk dönem 4 dersten kaldım.

  4 dersten kalınca sınıfta kalınır mı . Takip Et. dönemde fazladan kaç ders alınır .. Kariyer > Üniversite 1. sınıfta okuyorum ilk dönem 4 dersten. Ben 9. Sınıfta, 2. Dönem sonunda sadece kimya dersinden kaldım. Bu yüzden belge alamadım. Merak ettiğim konu şu, 10. Sınıfta bununla ilgili bur sorun yaşar mıyım, kimyadan sınav mı olurum? Öğretmen bana öyle bir sınavdan falan bahsetmedi ssadece belge alamazsın dedi ama içime kurt düştü. Lütfen cevaplayin. 11.

  Teşekkür ve takdir belgesi nasıl alınır? - Yeni Akit

  1- İLKOKUL VE ORTAOKULLARDA; Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Ödüller ve ödüllerin verilmesi. MADDE 53 - (1) İlkokul 4. sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin. Yatay Geçişin Ek 1 maddesi (merkezi yerleştirme puanı) kapsamında Üniversiteye yerleştiğiniz seneki TYT, AYT, DGS puanlarınız geçmek istediğiniz bölüm/üniversitenin ilgili seneye ait taban puanından büyük eşitse bu hakkınızı kullanabilirsiniz. AGNO veya alt dönemlerden derslerin olmasına bakılmaksızın, puan.

  Sorumluluk Sınavları ve Diploma Alamama Durumu (16+) » Sayfa.

  Yani en az 1, belki 2 şansın daha var geçebilmek için. Bizim okulda bir üniversiteyi tutturduğuna dair belge gösterdiğinde sınava sokmadan geçiriyorlardı mesela sizde de öyle olabilir, veya en kötüsü kendin çalışıp geçersin 1 ders sonuçta takma kafana. Merhaba bir sorum daha olcaktı ben mesleki açık lise motorlu araçlar teknolojisi bölümünü okuyorum bu sene yüzyüze eğitimde son senem ve benim 10.sınıfdan alttan 2 tane dersim bulunuyor derslerin ismi otomotiv teknik resmi 1… 2.dersim ise temel imalat teknolojisi 1.. bu 2 derste yıldızlı ders değil .. kredilerim 245 oldu bu 2 tane ders sene sonunda bir sorun olur mu ve sorun.

  Lise öğrencilerine önemli uyarı... - Memurlar.Net

  Sınıfta okumakta olan bir öğrenci; 9.sınıfta 3 dersten, 10.sınıfta da 2 dersten sorumlu geçmişse 9. ve 10.sınıftan toplam 5 sorumluluğu olduğundan 11.sınıfta 2 dersten kalsa bile. MADDE 28 – (1) (Değişik: 10/9/2012-2012/3697 K.) Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir. Ancak, ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamlayan öğrencilerin bursları.

  Karnesinde 1 olan belge alabilir mi teşekkür ortalaması kaç.

  17 Ocak cuma günü 1. dönem bitecek öğrenciler karnesini alacak ve yarıyıl tatiline çıkacak. Peki karnesinde 1 olan öğrenci takdir ya da teşekkür belgesi alabilir mi sorusu ise. yani birdahaki güz dönemindeki ff olan derslerın sınavına girmeyeceğiz isteğe bağlı olanları seçince oyle mı , lutfen yardımcı olun Beğen Cevapla GÜL 1 yıl önce Şikayet Et

  YATAY GEÇİŞ REHBERİ [SSS] » Sayfa 1 - 141

  1-Transcript : Aldığınız bütün notları gösteren belge.Öğrenci İşleri'nden alınır.Ücreti 10 lira civarıdır.(yurt içiyseniz).Öğrenci kopyası yerine kapalı zarfta olanını almanız hem işinizi garantiye alır ( çünkü bazıları kapalı istiyor ) hemde işe gösterdiğiniz ciddiyeti belli eder. 2-Öğrenci Belgesi Enstitüye sormanız en iyisi ancak böyle bir durumda 1 dönem uzatmanız sözkonusu oluyor maalesef.. fazladan ders alma olmaz diye biliyorum o dersi birdaha ki sene 1. dönem alırsınız ve 2. dönem teze geçersiniz.. umut ederim dersten hiç kalmayıp doğrudan geçersiniz iyi günler.

  Karnede 2 olursa takdir alınır mı 2019 Karnede 1 varsa.

  karnede 2 olursa takdir alınır mı 2019. 18 ocak karne gününe az bir süre kala takdir teşekkür hesaplaması yapan öğrencilerin çok sorduğu soruların başında takdir teşekkür hesaplama konularından karnede 2 olursa takdir alınır mı, karnede 1 varsa teşekkür alınır mı, karnede 2 olursa teşekkür alınır mı gibi sorulardır. Takdir-teşekkür belgesi kaç puanla alınır? Eğitim öğretim döneminin ilk yarısı sona geliyor. Öğrenciler ve veliler "taktir ve teşekkür puanı nasıl hesaplanır" sorusunun cevabını arıyor. Peki taktik teşekkür hesabı e-okul sistemi üzerinden yapılıyor mu? Karne heyecanı yaşayanlar için takdir teşekkür puanı hesaplama işlemini haberimizde derledik.

  Lisede Baraj Dersten Kalınca Ne Olur 2020

  Lisede Baraj Dersten Kalmak 2020. baraj dersten kalmak, lisede baraj dersten kalmak, lisede baraj dersten kalınca ne olur 2019, 9-10-11-12.sınıfta baraj dersten kalmak hakkında merak edilen sorulara yanıtlar verdik. Baraj Ders Nedir? Baraj Ders: Lisede sorumlu olunan tüm derslerden başarılı olunsa bile geçilmeden mezun olunamayan derstir. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU BURS-KREDİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar. Amaç. Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim öğrencilerine burs-kredi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

  Çalışma Belgesi Nedir, Nereden, Nasıl Alınır ? - SGK BİLGİSİ

  Mar 27, 2021 · Çalışma belgesi Sgk’dan alınır mı ? Yukarıda çalışma belgesi örnekleri verilen belge işten ayrılan çalışanlar için düzenlenir. Hali hazırda sigortalı çalışanların çalışma durumunu belgelemeleri için e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi almanız gerekmektedir. Kaç dersten kalırsa sınıfta kalırım lise, kaç dersten koşullu geçilir? gibi sorular öğrenciler tarafından sorgulamakta. 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk dönemi 17 Ocak 2020'de noktalanacak. Karnelerini alacak olan öğrenciler için ders başı ise 3 Şubat 2020. Peki lisede kaç zayıf ile sınıfta kalınır? lisede 3 zayıf sınıfta kalır mı? İşte Kaç dersten.

  50'nin altında not varsa teşekkür alınır mı?

  benim lisede fizigim 1 diye alamamıstım alamazsınız yani. 20-01-14, 14:38 #10: cesiler1992. C: 50'nin altında not varsa teşekkür alınır mı? 2019-2020 eğitim yılının ilk yarısı 17 Ocak cuma günü sona eriyor. Öğrenciler ise şu günlerde takdir-teşekkür alma durumlarını araştırıyor. Peki 2020 yılında 5. sınıf, 6.

  Lisede tek dersten sınıfta kalınır mı? | Technopat Sosyal

  Doğrudan sınıf geçme – (1) Ders yılı sonunda; a) Tüm derslerden başarılı olan, b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer. (2) Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer. Açık Öğretim Lisesi II. Dönem sonu sınav sonuçları 20 Haziran'da açıklandı. III. Dönem sınavları ise 20-21 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

  Lisede, 9. 10. 11. sınıfta 1 dersten, 2 dersten veya 3.

  Covid-19 sürecinde öğrenciler ve veliler tarafından en merak edilen konular lisede sınıf geçme durumları oldu. Öğrenciler ve veliler, Lisede 9. 10. 11. sınıfta 1 dersten, 2 dersten veya 3 dersten sorumlu geçme nedir, ne demektir? sorularını araştırmaya başladı. İşte sorumlu geçme durumları ile ilgili tüm merak edilenler. Ortaokul devamsızlık hakkı ve lise devamsızlık hakkı belli oldu. Eğitim hayatına devam eden öğrencilerin merak ettiği 2019 - 2020 devamsızlık sınırı ile ilgili Milli Eğitim.

  50nin altında 1 ders olursa Teşekkür Belgesi alınır mı.

  Bir taneden fazla 50 olsa bile teşekkür alamazsın, bir tane ortalama altı notla başarısız sayılırsın. O yüzden teşekkür alman mümkün değil bu... Zayıf dersten dolayı herhangi bir belge alamazsınız. Abdullah :Birsinin ortlaması 71 ama bir dersi 47 Teşekkür belgesi Alabilir mi 12 sınıf Zayıf dersten dolayı herhangi bir belge alamazsınız. Şevval:Hocam ortalamam 68 küsür ama bir im yok teşekkür alabilirmiyim Puanın yetersiz, herhangi bir belge alamazsın.

  Sınıf nasıl geçilir? / Okullar / Milliyet Blog

  May 06, 2006 · İsteyen 1-2 dersten girebilir. 6- Ortalama yükseltme sınavları sonuçları ile yılsonu notlarının aritmetik ortalaması alınır ve yılsonu ağırlık ortalaması yeniden hesaplanır. Zayıfı çok olan "ortalama yükseltme sınavları"nda geçer not alsa dahi ağırlık ortalaması 2.50'den az olursa sınıfta kalır. Telafi eğitimi çok uzun yıllardır uygulanan ancak insanların pek haberinin olmadığı bir programdır. Bu programa göre herhangi bir lise mezunu hangi bölümden mezun olursa olsun (düz,anadolu,sayısal-sözel,akşam lisesi, açık lise) telafi eğitimi sayesinde 1,5 sene gibi bir süre sonunda istediği alan/dal ile ilgili örgün diplomasına kavuşabilir.

  Çalışma Belgesi Nereden Alınır? SGK'dan Alınır Mı? (ÖRNEKLER.

  Memur-Sen, 2020-2021 Toplu Sözleşmesinde taban aylığa seyyanen 200 TL, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve 1. yıl yüzde 3, 2. yıl yüzde 2 refah payı talep etti. Memur-Sen, 2020-2021 Toplu Sözleşmesi’nde taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8 7, ikinci yıl yüzde 6 6 zam ve birinci yıl yüzde […] Belge almanız için karnenizdeki tüm notların en az 45 olması gerekmektedir. Hatta Türkçe dersi için 45 bile yeterli değildir, 55’ten düşükse hiçbir belge alamazsınız. Ama diğer dersler için sınır 45’tir. Seçmeli dersler de normal dersler gibi değerlendirilir. 45’in altında ise belge alamazsınız.

  Tek 1 ile Belge alınırmı...???? - FrmTR

  Evet arkadaslar..Benım ortalamam 72 gelıo fakat Tek ders olan muzık 42 den 1 qelıor..Muzık 1 qelsede belge alınırmı? İftihar (Üstün Başarı) Belgesi nedir? ilkokul ve ortaokul 5, 6,7 ve 8. sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın; Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren ve çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “İftihar Belgesi” ile ödüllendirilir. Bu Dersin Konuları1 Üstün Başarı.

  Dersten Kalınca Ne Olur? | Technopat Sosyal

  Anadolu lisesinde 9.sınıf okuyorum. İlk dönem matematik ortalamam 55'ti. Bu dönem 40. Biyoloji ortalamam 1.dönem 46, bu dönem 43. Şimdi bunları düzeltmek için yazın bütünlemeye falan mı gireceğim yoksa sınıfta mı kalacağım? :confused: Çok korkuyorum sınıfta kalırım diye. (Diğer derslerim iyi... Ortaöğretim yani lisede sınıfta kalma var mı 2018 2019 , lisede sınıfta kalmak var mı hangi durumlarda sınıfta kalınır … Lise öğrencilerinin en merak ettiği konu lisede sınıfta kalma gibi bir uygulamanın olup olmadığıyla ilgiliydi. İlkokul ve ortaokullarda sınıfta kalma uygulamasının yeniden başladığı yönünde bir algı oluşsa da Milli Eğitim Bakanlığı.

  Sınıf Geçme - Milli Edebiyat

  ( 1. Dönem: 45, 2. Dönem:50, toplam 95/2= 47,5 zayıftır)- Herhangi bir dönemde ortalaması tutsa dahi zayıf dersi olan öğrenci belge alamaz. Belge için her dönem ayrı değerlendirilir.- Birinci dönemde başarılı olan bir ders ikinci dönemde zayıf olamaz. Aksi halde bu ders başarısız sayılır. (( 1. Dönem: 85, 2. Kaç zayıfınız olursa sınıfta kalırsınız. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin birçoğu bugünlerde sitemize 5. sınıfta kaç zayıf olursa sınıfta kalınır, 6. sınıfta kaç zayıfım olursa sınıfı geçerim ya da kalırım tarzında sorular yöneltiyorlar. Çoğu da kendince haklı, çünkü kimi öğrencilerin 3 ya da 5 zayıfı var ordan burdan duyduklarından hareketle.

  Sık Sorulan Sorular | Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

  10. İlk kayıtta, ÖSYS Kılavuzunda istenen belgelerden başka belge isteniyor mu? 11. Üniversiteye ilk kez kayıt yaptırdıktan sonra başka kayıt işlemleri de var mı? 12. Süresi içinde kayıt yenileme işlemi yapılmazsa ne olur? 13. İnternet’ten ilk kayıt işlemleri nasıl yapılır? Bu sorunu her yıl yüzlece öğrenci yaşamaktadır. Ancak öğrencileri mağdur etmemek amacı ile kayıtlarda esneklik yapılmaktadır. Ya erken bir tek ders sınavı yapılmakta ya da kayıt tarihleri bu durumdaki öğrenciler için esnetilerek eylül ayındaki sınavda başarılı olup mezun oldukları zaman kayıtları yapılmaktadır.

  Kurtarma sınavına girmek mecburi mi? Kalınan dersten nasıl.

  Kurtarma sınavına girmek mecburi mi sorusuna cevap arayan öğrenciler, dönem sonunun gelmesi sebebiyle araştırmalarını arttırdı. Kalınan dersten geçmek ve ortalama yükseltmek için. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez. 4

  full:

  Yazı kaynağı : 32836.aieveboom.us

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap