Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ldl kolesterol nedir kan tahlili

  1 ziyaretçi

  ldl kolesterol nedir kan tahlili bilgi90'dan bulabilirsiniz

  LDL testi nedir?

  LDL testi nedir?

  Karaciğerde üretilen bir protein türü olan ve kan yoluyla taşınan LDL, kişilerde kalp hastalığı riskinin belirlenmesi için bakılan bir parametredir. LDL’nin yüksek olması kalp-damar hastalıkları riskini de artırır. Rutin bir Tam Kan Sayımı testinde bakılabilen LDL testiyle ayrıca kolesterol tedavisi görenlerin de takibi yapılır.

  LDL testi nedir?

  Kolesterol vücuttaki tüm hücrelerde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL Kolesterol (düşük yoğunluklu lipoprotein), kolesterolü dokulara taşıyıp arterlerin duvarlarında birikime neden olur. LDL’ nin kanda ne kadar olduğunu belirleyen teste de LDL Kolesterol testi denir. LDL, kan örneğinden alınarak bakılır. LDL karaciğerde üretilen bir protein türüdür ancak kan yoluyla taşınmaktadır. Bazı insanlarda LDL damar duvarına yapışarak plak oluşturur. Bu da kişilerde damar sertliğine, damar tıkanıklığına; dolayısıyla kalp hastalıklarına sebep olur. Yani kalp hastalığı riskinin belirlenmesi için LDL testi yapılmaktadır.

  LDL testi hangi hastalıkların tanısı için yapılır?

  LDL yüksekliği, kalp damar hastalıkları riskini artırdığı için, kişilerde kalp-damar hastalıkları riskini ölçmek için kullanılan bir testtir. Ayrıcakalp krizigeçirenlere, kolesterol yüksekliği olanlara veya kalp hastalığı riski bulunanlara uygulanmaktadır. Kolesterol tedavisi görenlerde de tedavinin takibi için LDL testi yapılmaktadır.

  LDL testi nasıl yapılır?

  Herhangi bir koldaki damardan ya da el parmağı delinerek alınan kandan LDL düzeyine bakılmaktadır.

  Sık Sorulan Sorular 

  LDL yüksekliği nedir?

  LDL yüksekliği, damar tıkanıklığı, damar sertliği; dolayısıyla da kalp hastalıklarına yakalanma riskini ciddi şekilde artırır. LDL, damar duvarlarına yapıştığı için kan akışı zayıflar. Bu vesileyle kalp hastalıkları meydana gelir. Stres, yanlış beslenme, sigara içmek, kilolu olmak, sedanter yaşam, genetik, alkol alışkanlığı, bel çevresinin geniş olması, diyabet LDL’yi yükselten risk faktörlerindendir.

  LDL düşüklüğü nedir?

  LDL düşüklüğü çoğunlukla sağlıklı bir bünyeye işaret etmektedir. “LDL kolesterol kaç olmalı?” sorusunun yanıtı “Eskiden LDL kolesterol için eşik değer 130 mg/dL’ydi. Ama artık 100 mg/dL üzerindeki kötü kolesterolün ideal olmadığını söylemek mümkündür” şeklinde verilebilir. Ancak bu tür testlerin sonuçlarına “devamlı-değişken” denmektedir. Yani 170 mg/dL kötü kolesterol, 200 mg/dl’den iyi, 100 mg/dL de 130 mg/dL’ den iyi olarak değerlendirilmektedir. Kalp krizi, inme riski bağlamında kötü kolesterol ne kadar düşük değerdeyse, o kadar iyidir. Genel olarak kötü kolesterolün üst sınırı 100 mg/dL’dir.

  Kötü Kolesterol (LDL) neden ortaya çıkar?

  En büyük nedeni genetiktir. Kolesterolün en büyük kaynağı karaciğerdir. Karaciğerde bunu üreten süreçler genetik olarak belirlenmektedir. İkinci büyük kaynak da diyetle gelmektedir. Ancak çok iyi beslenen birisinin de kötü kolesterolü yüksek olabilir veya çok kötü beslenen birisinin kötü kolesterolü yüksek olmayabilir. Hem kötü beslenme hem genetikte kötü kolesterole meyil varsa kalp krizi riski çok dramatik artmaktadır.

  LDL kolesterol yüksekliği belirtileri nelerdir?

  Kötü kolesterol sessiz seyreden bir durumdur. Hemen hemen hiçbir hastada kolesterolün yüksek olduğu salt muayeneyle anlaşılmamaktadır. Bazı aşırı LDL kolesterol yüksekliği durumlarında göz kapaklarında yağ birikimi, ellerde, tendonlarda yağ ve kolesterol birikimini bazen gözle görebilmekteyiz. Ancak bu nadir bir durumdur. Çoğu hastanın kolesterolü yüksek olabilir ama dışarıdan muayene ederek fikir edinilememektedir. Yüksek tansiyona nasıl “sessiz katil” denilirse yüksek kötü kolesterole de yine  “sessiz katil” denilebilmektedir. 

  LDL kolesterol nasıl düşürülür? LDL diyeti var mı? LDL nasıl düşer?

  Etlerde görünen yağlar pişirilmeden önce ayrılmalıdır. Sakatat tüketimi azaltılmalıdır. Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etler tüketilmemelidir. Beyaz et tercih edilirken; pişirme yöntemi ızgara, haşlama, buğulama olmalıdır. Balık en yararlı ettir. Bunun yanında tahıl, taze sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Tam yağlı süt ve süt ürünleri yerine daha az yağlı ürünler tercih edilmelidir. Pasta, krema, margarin, fırın ürünlerinden, kızartma yiyeceklerden, fast food türü gıdalardan uzak durulmalıdır. Fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişlerin kötü kolesterolde mütevazı düşüşler sağladığı bilinmektedir. 100 gram fındık ya da fıstık tüketimiyle küçük düşüşler oluşabilmektedir.

  Kötü Kolesterol (LDL) tedavisi nelerdir?

  Kötü kolesterolda tedavide ilaç, diyet ve egzersiz uygulanmaktadır. Ama en etkili yöntem statin türü ilaçlarla yapılmaktadır. Egzersizin kolesterolde etkisi son derece sınırlıdır. Diyetin etkisi egzersize göre daha fazladır. Kişiler çok fazla fast food, işlenmiş etler, kırmızı etten yoğun besleniyorsa kötü kolesterol tedavisi sırasında bu tür gıdalardan uzak durursa iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. İyi bir diyet uygulanırsa tedavide büyük bir yol alınabilir. Hastanın diyeti iyiyse, genetik olarak kolesterol yüksekliği varsa diyetin de tedavi etkisi kısıtlı olur. İlaçlar kötü kolesterolde yüzde 50 düşüş sağlamaktadır. Son yıllarda enjeksiyon şeklinde kullanılan PCSK-9 inhibitörleri devreye girmiştir.  İki haftada bir enjeksiyonla uygulanan bu ilaçlar kötü kolesterolde yüzde 60 düşüş sağlayabilmektedir. Ama önce ağızdan statin türü ilaçlar verilir, hedefe ulaşılamazsa devreye enjeksiyon olarak PCSK-9 inhibitörleri devreye girmektedir. Kötü kolesterol çok yüksekse bile ilaçla bunu aşağılara düşürmek mümkündür. Statinler kötü kolesterolü düşürürken, az da olsa iyi kolesterolü yükseltmektedir.

  Kötü Kolesterol (LDL) yüksekliği neye yol açar?

  Kalp krizi, inme, diğer damarlarda tıkanıklık, periferik arter hastalığına, aortta plaklara, vücudun atardamarlarında problemlere neden olmakla birlikte; bacağın kesilmesine kadar giden bir tabloya dahi neden olabilir. Hatta hastanın kaybedilmesine bile neden olabilmektedir.

  Kötü Kolesterole (LDL) ne iyi gelir?

  Kötü kolesterole diyet ve yaşam tarzı değişikliği iyi gelmektedir. Hastalar doktorunun onayı olmadan kolesterol ilaçlarını almayı durdurmamalıdır. Kolesterol ilaçlarını doktora sormadan kesmek kalp krizi, inme gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

  LDL testi ne zaman istenir?

  Sağlıklı kişilerde rutin muayenenin bir taramasında LDL istenebilir. Sağlıklı her kişinin her yıl bir kez tam kan sayımının içinde LDL değeri baktırması uygundur. Kalp hastalığı açısından risk taşıyanların da sık sık LDL kolesterol testi yaptırması gerekir. Çocuklarda da ailede obezite, diyabet, kalp hastalığı varsa LDL riski vardır. Bu nedenle 2 ila 10 yaş arasındaki çocuklardan da LDL istenebilir.

  LDL testi ne zaman yapılmalı?

  Kalp krizinden hemen sonra, stresli anlarda (kaza sonrası veya ameliyat sonrası), akut hastalık sırasında geçici olarak LDL düşüklüğü görülebilir. Bu nedenle rahatsızlık geçtikten bir süre sonra LDL değeri bakılması daha doğru olabilir. Ayrıca hamilelik sırasında LDL yükselebilir. Doğumdan altı hafta sonra LDL bakılması daha uygun olur.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Kolesterol

  Kolesterol

  Genel Tanıtım

  Kolesterol nedir?

  Kolesterol insanların kanında bulunan ve başta karaciğerde olmak üzere bütün hücreler tarafından doğal olarak üretilen, mumsu yapıya sahip bir lipid yani yağ türüdür. Kolesterol  kanda bulunan, mumsu bir yapıya sahiptir. İnsan vücudunun sağlıklı hücreleri oluşturabilmesi için hücre zarlarının yanı sıra bazı hormonlar ile D vitamininin oluşturulmasında kullanmak üzere belirli bir miktar kolesterole ihtiyacı vardır. 

  Ancak kolesterol suda çözünmez, bu nedenle kana kendi başına geçemez ve tek başına vücuda dağıtılamaz. Kolesterolün taşınmasına yardımcı olmak için karaciğer tarafından lipoproteinler üretir. İnsan vücudundaki kolesterol taşıyan lipoproteinler düşük yoğunluklu lipoprotein yani LDL ve yüksek yoğunluklu lipoprotein yani HDL olarak farklı görevlere sahip iki gruba ayrılır. 

  LDL kan dolaşımı içinde kolesterolün taşınmasını gerçekleştirirken HDL karaciğer ve dokular içinde kolesterol taşınmasını sağlar. Toplam kolesterol, ya da diğer adıyla total kolesterol ise kanda bulunan her iki kolesterol türünün toplamıdır.

  Kolesterol değerleri kanda yüksek seviyelerde bulunduğu zaman hem damarlarda sertleşmeye yol açabilir hem de kan damarlarında yağ birikintilerinin gelişmesine neden olabilir. Bu birikintilere kolesterol plakları adı da verilir. Zaman içinde büyüyen bu birikintiler, damarlardan yeterli miktarda kan akmasını zorlaştırır ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. 

  Yüksek kolesterol kalıtsal nedenlerden kaynaklanabilir, ancak daha yaygın olarak çeşitli önlenebilir ve tedavi edilebilir sağlıksız yaşam tarzı seçimlerinin sonucu ortaya çıkar. Sağlıklı bir diyet sürdürmek, düzenli egzersiz yapmak ve bazı durumlarda ilaç desteğine başvurmak  yüksek kolesterol değerlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  LDL kolesterol veya “kötü kolesterol” nedir?

  Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) aynı zamanda kötü kolesterol olarak adlandırılır. Görevi kolesterolü ve vücudun enerji için kullandığı yağ türü olan trigliseritleri atardamarlarında taşımaktır. Eğer bir bireyin LDL kolesterol seviyesi çok yüksekse, zaman içinde arterlerin duvarlarında birikebilir.

  Bu duruma ateroskleroz adı verilir ve ortaya çıkan plaklar da kolesterol plakları ya da aterosklerotik plaklar olarak adlandırılır. Bazı vakalarda bu birikintiler parçalanarak pıhtı atabilir ve bu sayede kalp başta olmak üzere çeşitli organlardaki kan akışı düzenini bozabilir.

  Bu şekilde oluşan bir kan pıhtısı kalbe giden damarları tıkarsa kalp krizine veya beyine giden bir damarı tıkarsa felce ya da diğer adıyla inmeye neden olabilir. Yüksek kolesterol aynı zamanda safra dengesizliği oluşturabilir ve safra taşı riskini artırabilir.

  HDL kolesterol veya “iyi kolesterol” nedir?

  Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) aynı zamanda “iyi kolesterol” olarak adlandırılır. LDL kolesterolün vücuttan atılması için karaciğere geri dönmesine yardımcı olur. Bu sayede atardamarlarda kolesterol plaklarının birikmesini önler.

  Trigliserit Nedir?

  Trigliseritler kolesterolden farklı, başka bir lipit türüdür. İnsan vücudu hücre çeperlerini, belirli hormonları ve D vitaminini oluşturmak için kolesterol kullanırken, enerji kaynağı olarak trigliserit kullanır.

  Bir birey vücudunun kullanabildiğinden daha fazla kalori aldığında, bu fazla kaloriler trigliseritlere dönüştürülür ve yağ hücrelerinde depolar. Vücudun kullanabileceğinden daha fazla kalori alındığında trigliserit seviyeleri yükselir ve bu da kalp hastalığı ve inme gibi çeşitli sağlık sorunları riskini artırabilir.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  LDL Kolesterolü

  LDL kolesterol nedir? LDL yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

  LDL kolesterol nedir? LDL yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

  LDL kolesterol nedir? LDL yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

  Kolesterol, yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. İki çeşit kolesterol vardır bunlar HDL ve LDL'dir. Şimdi, LDL kolesterol nedir? LDL yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Gelin hep birlikte öğrenmeye çalışalım...

  Kötü kolesterol ya da düşük yoğunluklu lipoprotein olarak da adlandırılan LDL hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde… LDL kolesterol nedir? LDL yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

  LDL KOLESTEROL NEDİR?

  LDL (adı low density lipoprotein) genellikle ‘kötü’ kolesterol olarak adlandırılan düşük yoğunluklu lipoproteinlerdir. LDL kolesterolü karaciğerde üretilen bir tür protein olmakla birlikte kan yolu ile taşınmaktadır. Bazı kişilerde damar duvarına yapışmakta ve plak denilen katmanlar oluşturmaktadır. Böylece damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi problemler açığa çıkabilmektedir.

  LDL normal değerleri

  – 100 mg/dL'den (veya 2.59 mmol/L'den) düşük olan LDL en sağlıklı seviyede demektir.

  – 100 – 129 mg/dL (veya 2.59 – 3.34 mmol/L) arasındaki LDL sağlıklı ama dikkat edilmesi gereken seviyededir.

  – 130 – 159 mg/dL (veya 3.37 – 4.12 mmol/L) arası LDL değeri sağlıklı sınırı aşmış demektir.

  – 160 – 189 mg/dL (veya 4.15 – 4.90 mmol/L) arası LDL değeri yüksek seviyededir.

  – 190 mg/dL'nin (veya 4.90 mmol/l'nin) üzerindeki LDL değeri çok yüksek seviyededir.

  LDL YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

  LDL yüksekliği damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları riskini ciddi oranda artırır. Bunun nedeni atardamar çeperinde kolesterol birikimine yol açmasıdır. Biriken kolesterol küçük çaplı damarlarda kan akışının zayıflamasına neden olur. Kalp sorunları olan kişi LDL seviyesini 100 mg/dL'nin altında tutmalıdır. Bu kişiler için ideal LDL seviyesi 70 mg/dL altıdır.

  LDL kolesterol yüksekliği nedenleri:

  – Sigara içmek
  – Hareketsiz yaşam
  – Şeker hastalığı
  – Yaşlanma
  – Kilolu olmak
  – Trioid hastalıkları
  – Genetik faktörler
  – Alkol kullanmak
  – Yanlış beslenme
  – Stres

  LDL DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

  LDL düşüklüğü çoğu zaman sağlıklı bir bünyeye işaret etse de çok nadiren bir sorunun belirtisi de olabilir. Doktorlar arasında görüş birliği olmasa da, 40 mg/dL'nin altındaki LDL için düşük seviyededir denilebilir.

  LDL düşüklüğü nedenleri:

  – Parkinson hastalığı
  – Ketojenik diyet (Karbonhidrat içermeyen diyet)

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap