Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

    lassa lastik üretim tarihi nerede yazar

    1 ziyaretçi

    lassa lastik üretim tarihi nerede yazar bilgi90'dan bulabilirsiniz

    Biri Bize Anlatsa: Sağlam Lastik Nasıl Okunur?

    LASTİK NASIL OKUNUR?

    Lastiğin üzerinde, markası dışında birçok sayı ve sembol vardır. Bunlar uluslararası kurumlarca belirlenmiş standartlara uygun şekilde yerleştirilen lastikle ilgili bilgilendirici açıklamalardır. Dikkat etmemiz gereken ilk açıklama lastik üzerindeki sayılar ve harflerdir. Örneğin lastik üzerinde 205 / 55 R 16 yazısını gördüğünüzde ne anlamanız gerekir? İlk sayı (205) lastiğin taban genişliğini milimetre (mm) cinsinden açıklar. Janta takılıp şişirilmiş bir lastiğin en geniş taban ölçüsüdür bu sayı. Yani rafta gördüğünüz lastik 205 mm olmayabilir. Janta takıp hava bastıktan sonra 205mm yani 20,5 cm genişliğinde bir tabanı olacak anlamına gelir. İkinci sayı (55) yanak yüksekliğinin taban genişliğine yüzdesel oranını temsil ediyor. Yani lastiğin taban genişliğinin (205mm) %55’i, yanak yüksekliğidir. Bu yüzde oranı artarsa yanak yüksekliği de artacaktır.

    Lastik üzerinde bulunan R harfi ise Radyal anlamına gelmektedir. Lastikler yapım tekniğine göre 2’ye ayrılır; Diagonal ve Radyal yapılı lastikler. Diagonal veya çapraz yapılı lastikler şu anda binek otomobillerde neredeyse hiç kullanılmıyor diyebiliriz. Bu lastikler daha hızlı aşınır, daha çabuk ısınır, viraj performansları düşüktür.

    Radyal lastiklerin içerisinde çelik teller olduğu için “tubeless” yani iç lastiksizdir, bu sayede çekiş gücü, fren emniyeti, viraj performansı, yüksek hıza dayanıklılık, uzun ömür, yakıt tasarrufu gibi konularda Diagonal lastiğe göre fark yaratır! Radyal lastik binek otomobillerde şu anda dünya standardıdır.

    Ve son sayı (16) jant genişliğini gösterir. Bu sayı mm veya cm değil, inç cinsinden bir sayıdır. Bu lastiğe 16 inçlik jant takılabilir anlamına gelir. Özetlemek gerekirse ilk sayı (205) milimetre cinsiden taban genişliğini, ikinci sayı (55) yanak yüksekliğinin taban genişliğine yüzdesel oranını, üçüncü sıradaki harf (R) radyal lastiği ve son sıradaki sayı (16) inç cinsinden jant genişliğini temsil eder.

    Lastiğin üzerinde yukarıda açıkladıklarımız dışında da sayı ve harfler bulunur. Sayı yük endeksini harf ise hız endeksini temsil eder. Tablolara bakmadan önce öğrenmeniz gereken arabanızın limitleridir. Bunu da arabanızın kullanım kılavuzunda, bazı arabalarda kapı içindeki bir plakette veya benzin deposunun içindeki bir yapıştırmada bulabilirsiniz. Eğer hiç birini bulamıyorsanız otomobilinizin üreticisinin web sitesine bakabilir ya da direkt üretici firmayla iletişime geçip öğrenebilirsiniz. Kendi arabanızın limitlerine uyan yük ve hız limitini linklerdeki tablodan öğrenebilirsiniz. Örneğin arabanızın yük limiti 2,4 ton. Yük tablosuna baktığınızda 20’den 120’ye kadar sayılar olduğunu göreceksiniz. Bu sayıların yanında da 3 haneli başka sayılar bulunuyor. Bu 3 haneli rakamlar her bir lastik başına düşen taşıma kapasitesini kg cinsinden temsil eder. Örnek arabamızın limiti 2400 kg (2,4 ton), bunun anlamı tek lastiğe en az 600 kg yük düşecek. Tablodaki 3 haneli rakamlar arasında 600’ü bulduğunuzda yanında 90 yazdığını göreceksiniz! Bu sayı, lastiğinizde en az 90 yük endeksi yazması gerektiği anlamına gelir. Aracımızın hız limiti de 210 diyelim. Hız endeksi tablosunda da harflerin yanındaki sayı km saat cinsinden lastiğin hız limitini gösterir. Arabamızın limiti 210 olduğuna göre, tabloda yanında H harfini göreceksiniz. Yani lastiğin üzerinde 90 veya üzeri olacak yük endeksi ve H hız endeksi olması gerekiyor. Lastiğinize baktığınızda 91H yazıyorsa bu lastik aracınıza uygun anlamına geliyor! Lastiğin üretim tarihi de dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi. Lastiğin üzerinde oval bir çerçevenin içerisinde 4 haneli bir sayı göreceksiniz. Bunlardan ilk iki hanesi, lastiğin yılın kaçıncı haftasında üretildiğini son iki hanesi ise hangi yıl üretildiğini gösterir.

    Peki lastiğiniz kış lastiği mi, 4 mevsim lastik mi nasıl anlayacaksınız? Kış lastiklerinin üzerinde bazı semboller oluyor ama asıl dikkat edilmesi gereken “içinde kar tanesi olan dağ” sembolü. Bu sembol lastiğinizin kış lastiği olduğunu ifade ediyor. Bu sembolü bulundurmak için lastik üreticisinin uluslararası bazı regülasyonlara uyması gerekiyor. Üzerinde bu sembol olmayan bir lastiğin kış lastiği olduğunu söylemek yanlış olur. Eğer lastiğin üzerinde kış lastiği sembolünün altında M+S ibaresini de görüyorsanız, bu lastik çekişi arttırılmış bir kış lastiğidir. Eğer sadece M+S işareti varsa ve kış lastiği sembolü yoksa o zaman söz konusu lastik, 4 mevsim lastiktir diyebiliriz. Lastiğin üzerindeki ok işareti lastiğin dönme yönünü, “outside” yazısı da lastiğin dışa bakan tarafını gösterir.

    Bunların dışında yeni lastiklerin üzerinde bir etiket bulunur. Bu etiketlerde 3 bilgi yer alır. Birinci bilgi, yakıt tasarrufu performansını temsil eder. Yakıt tasarrufunda A’dan G’ye kadar bir derecelendirme mevcuttur ve A en yüksek yakıt tasarrufunu temsil eder. İkinci bilgi lastiğin ıslak zemin yol tutuş performansını yine A’dan G’ye kadar derecelendirilecek şekilde gösterir. Sonuncu bilgi ise lastiğin dış sesini, yani aracınız yolda giderken dışarıdan duyulan sesin desibel cinsinden değerini gösterir. Bu bilgide iç içe geçmiş 3 basamaklı gürültü seviyesini göreceksiniz. 1 çizgi en düşük, 3 çizgi en yüksek ses seviyesini temsil eder.

    Yazı kaynağı : www.lassa.com.tr

    Lastik Tarihi Nerede Yazar? Lastik Tarih Okuma

    Lastik Tarihi Nerede Yazar? Lastik Tarih Okuma

    Daha önce lastik ömrü ile ilgili yazımızda lastiklerin raf ömrü, araç üzerindeki kullanılabilir süresi ile ilgili bilgi vermiştik. Bu yazımızda da lastiklerin üretim tarihi nasıl okunur sorusunu yanıtlayacağız.

    Lastik Tarihi Nerede Yazar?

    Otomobillerde lastiklerin dış yüzünde birçok yazı bulunur. Lastiğin içerdiği maddeler, mevsimsel kullanım şartları, üretici logosu vs. gibi birçok veri lastik üzerinde görülebilir. Ayrıca üretilen tüm lastiklerde üretim haftası ve yılı yanak kısmında belirtilmektedir. Bu değerler genellikle DOT(Date Of Production) kısaltması ile 1220(2020’nin 12.haftası) üretim gibi hafta ve yıl şeklinde belirtilir.

    Aracınızın lastiklerine baktığınzda dış kısımda DOT yazısını ve sonrasında yukarıda halka içerisine alınmış 4 haneli rakamı göreceksiniz. Bu rakam sırasıyla üretim haftası ve yılını ifade etmektedir.

    Lastik Üretim Yılı Nerede Yazar?

    Bazı lastik markalarında lastiğin yönü olmaması nedeniyle üretim tarihinin bulunduğu kısım iç tarafta kalabilir. Bu durumda da aracı lifte alarak veya altına eğilerek üretim tarihini görebilirsiniz. Üretilen tüm lastiklerde tarih bilgisi olması zorunludur. Almak istediğiniz veya aracınızda takılı olan lastiklerde Dot yazısını bularak sonraki 4 rakamlı kısımdan üretim bilgisine ulaşabilirsiniz.

    aşınmış ve yeni lastik

    Lastik Üretim Yılı

    Lastik bir otomobil için belki de en önemli güvenlik unsurudur. Tonlarca ağırılıktaki taşıtınızın yere temas eden tek noktası lastiklerdir. Kauçuktan üretilen bu parça sıcak, soğuk, kullanım şartlarından ötürü zamanla özelliğini yitirebilmekte ve ciddi sürüş risklerine sebep olabilmektedir.

    Kendi sürüş tecrübelerim ve araştırmalar sonucunda bir lastiğin ortalama 5 yıl kullanılması ve sonrasında mutlaka değiştirilmesi gerekiyor(yazlık ve kışlık ayrı lastiklerim olduğu ve yılda 15.000 km yol yaptığım şartlarda) Her ne kadar lastiklerinizin diş derinlikleri fazla olsa da kauçuk eskidikçe sertleşen bir maddedir. Sertleşen lastiklerin de yola tutunma oranı azalır ve bu sebeple fren mesafesi ciddi oranda artar.

    Ayrıca eskiyen lastikler yanak kısımlarında çatlamalara sebep olarak sürüş halinde patlamaya, parçalanmaya da sebep olabilmektedir.

    Lastik Tarihi Nasıl Okunur?

    Lastiklerin yanak kısmında bulunan üretim tarihleri nasıl yorumlanmalı? Yeni lastik en fazla kaç aylık olmalı? Ülkemize genellikle ithal yollarla gelen lastiklerin eğer sıfır olarak alıyorsanız 3-6 aya kadar eski üretim tarihli olması normal karşılanabilir.

    Lastik markaları genelde sezonluk üretim yaptığından kış döneminde yazlık lastik almanız durumunda 4-5 ay önce üretilmiş bir ürünle karşılaşabilirsiniz. Lastik tarihinden bağımsız olarak değişim gerekliliğini aşağıdaki durumlarla sık karşılaşıyorsanız anlayabilirsiniz;

    Diğer yandan her konuda belirttiğimiz gibi lastik hava basıncı eğer uygun değilse fren mesafesinde uzama, yol tutuşta düşüş, lastiğin orantısız aşınması gibi durumlar ortaya çıkabilmekte. Eğer aracınızda bu belirtiler varsa mutlaka ilk olarak en kolay adım olarak lastik basınç değerlerini kontrol etmelisiniz.

    Michelin Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

    michelin lastik üretim tarihi

    Fransız lastik üreticisi Michelin marka lastiklerde yazının yukarısında anlattığımız gibi dış yüzeydeki DOT yazısını bulmalı ve oradaki 4 haneli rakamı görmelisiniz. Örneğin Michelin lastiğinizde DOT 4819 yazıyorsa ürününüz 2019’un 48.haftasında üretilmiş anlamına gelmektedir.

    Lassa Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar?

    lassa lastik üretim tarihi

    Ülkemizde fiyat ve kalite anlamında ciddi avantajlı olan ve yerli üretim olan Lassa lastiklerin üretim tarihi diğer lastiklere göre biraz daha farklı öğrenilebiliyor. Yine lastiğin dış yüzeyinde DOT yazısını bulmanız gerekir. Ancak diğer lastiklerin aksine 4 haneli değil d e 8 haneli bir sayı göreceksiniz. Bu sayının son 4 hanesi sırasıyla üretim haftası ve yılını ifade eder.

    Aynı şekilde Bridgestone marka lastik üretim tarihini de bu şekilde öğrenebilirsiniz.

    Yazı kaynağı : www.arabahaberim.com

    Lastik Üzerindeki Yazılar (Üretim Tarihi, Yük ve Hız Endeksi)

    Bunlar Snoways Era mi?

    Internette bu lastiklerden ornekler buldum. Ayni sizinki gibi 8 haneli. Ornegin alttaki resimdeki lastikler 2011 yili 49. hafta uretimi imis. Buna gore sizin 8 haneli lastikler 2014 uretimi.

    86339614_3_585x461_zimni-gumi-lassa-snow

    Bunlar 2008 uretimi:

    87401814_5_585x461_prodadeni-zimni-gumi-

    Anlasilan son dort haneye bakmamiz lazim.

    Yazı kaynağı : www.otoclubturkiye.com

    Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

    Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

    Yazının devamını okumak istermisiniz?
    Yorum yap