Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kızma birader oyunu nasıl oynanır

  1 ziyaretçi

  kızma birader oyunu nasıl oynanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kızma birader

  Kızma Birader nedir? Kızma Birader nasıl oynanır, kuralları nedir?

  Kızma Birader nedir? Kızma Birader nasıl oynanır, kuralları nedir?

  Yıllardır en sevilen kutu oyunlarından biri olan Kızma Birader, ev ortamlarının adeta neşe kaynağı. Özellikle serin havalarda aileniz ve çocuklarınızla evinizde keyifli vakitler geçirmek isterseniz Kızma Birader oynayabilirsiniz. Peki Kızma Birader nedir? Kızma Birader nasıl oynanır? Kızma Birader oyunu kuralları nedir? İşte aradığınız tüm yanıtlar haberimizde...

  Ailemiz ve dostlarımızla keyifli vakitler geçirmek için kimi zaman doğa harikası manzaralara kucak açabileceğimiz rotalara şans veriyor kimi zaman da hoş sohbetlere ortak olan leziz restoranlara gitmeyi tercih ediyoruz. Bazen de yalnızca evlerde toplanıp hem dinlenip hem de eğleneceğimiz aktivitelere zaman harcamak yeterli oluyor. Eğer sizde sevdiklerinizle saatin dahi nasıl geçtiğini anlayamayacağınız etkinlikler yapmak isterseniz harika bir önerimiz var! Yıllardır 7'den 70'e herkesin severek oynadığı Kızma Birader ile çocukluk yıllarınıza dönüş yapabilirsiniz. Gelin, en popüler kutu oyunlarından Kızma Birader hakkında bilinmesi gereken detayları birlikte öğrenelim. 

  İLİŞKİLİ HABERMonopoly nasıl oynanır, kuralları nelerdir? Monopoly'de ne kadar para verilir?

  KIZMA BİRADER NEDİR?

  Çocukluk yıllarının vazgeçilmez oyunları arasında yer alan Kızma Birader, aslında ilk olarak Hindistan'da Pachisi adıyla ortaya çıkmıştır. Gittikçe popüler bir hale gelen oyun Avrupa'da da yoğun ilgi görmüş ve 1986 yılında İngiltere'de patenti alınmıştır. Avrupa'da daha çok Ludo adıyla bilinen oyun, Almanya’da ise Mensch aergere Dicht nicht olarak isimlendirilmektedir. Türkiye'de bu oyuna Kızma Birader denilmesinin sebebi ise; oyunda kırılan piyonlar başlangıç noktasına döndüğü için piyonu kıran kişi ''Kızma Birader'' sözünü söyler. 

  Kızma Birader

  İLİŞKİLİ HABERJenga nedir? Jenga ne demek? Jenga nasıl oynanır? jenga kuralları nedir?

  KIZMA BİRADER OYUNU MALZEMELERİ NELERDİR?

  Kızma Birader oyununu oynamak için 4 farklı renklerden oluşan bir oyun tahtasına, 4 farklı renkte dörder tane piyona ve zara ihtiyacınız var. 

  Kızma Birader oyunu malzemeleri

  KIZMA BİRADER OYUNU KAÇ KİŞİYLE OYNANIR?

  Heyecan ve eğlencenin doruk noktasına ulaştığı Kızma Birader oyununu oynamak için en az 2 en fazla 4 kişi olabilirsiniz. 

  Kızma Birader oyunu kaç kişiyle oynanır?

  KIZMA BİRADER OYUNU NASIL OYNANIR? 

  Tek zar ile oynanan Kızma Birader oyununda her oyuncu sarı, mavi, yeşil ve beyaz renkli olmak üzere dört farklı piyonları seçerek işe başlar. Oyundaki asıl amaç zar atarak oyuncuların piyonlarına kırılmadan rakiplerinden önce başlangıç noktasından bitiş noktasına ulaşmaktır. 

  Kızma Birader oyunu hakkında bilinmesi gerekenler

  İlk olarak oyuncunun başlangıç noktasından hareket edebilmesi için zarda 6 atması gerekmektedir. Eğer 6 gelmemişse oyuncu piyonunu hareket ettiremez. 6 atmayı başaran oyuncu kendi köşesinden bir piyon çıkartarak başlangıç noktasına yerleştirebilir ve tekrar zar atarak sayılara göre ilerlemeye başlayabilir. Her oyuncunun yalnızca bir kez zar atma hakkı bulunmaktadır. Stratejinin ön planda olduğu oyunda aslında önemli olan şanslı olmaktır. 

  Kızma Birader oyunu özellikleri

  KIZMA BİRADER OYUNU KURALLARI NEDİR? 

  Kızma Birader oyunu kuralları

  İYİ EĞLENCELER!

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Kızma birader nasıl oynanır, oyunun kuralları nelerdir? Kızma birader kaç kişiyle oynanır?

  Kızma birader nasıl oynanır, oyunun kuralları nelerdir? Kızma birader kaç kişiyle oynanır?

  Oyunun orijinal adı Pachisi'dir. Oyunda kırılan piyonlar başlangıç noktasına döndüğü için, piyonu kıran kişi ''Kızma Birader'' der. Oyunun adı da bu sözden esinlenerek konulmuştur.

  Kızma Birader Nasıl Oynanır?  

  Kızma birader tek zarla oynanır. Her oyuncu sarı, mavi, yeşil ya da beyaz renkli 4 piyona sahiptir. Amaç zar atıp diğer oyuncuların piyonlarına kırılmadan hedef noktasına ulaşmaktır. Bu nedenle yüksek zar atmak, çok daha avantajlıdır. 

  Oyunun başında her piyonu oyun alanına sokmak için 6 atılması gerekir. Çoğu zaman oyunu hızlandırmak adına oyunculara 3 kere üst üste zar atma hakkı tanınır. Oyunda şans faktörü kadar strateji de büyük önem taşır. Hem yüksek zarlar atan hem de strateji yapanların oyunu kazanma ihtimali daha yüksektir. 

  Kızma Birader Oyunun Kuralları Nelerdir?  

  1- Her etapta bir kez zar atılır ve sadece bir piyon ile oynanır.

  2- İki piyon aynı kutuda yan yana gelemez.

  3- Atılan zar ile bir piyon diğer oyuncunun piyonun olduğu kutucuğa gelirse, o piyonu kırmış sayılır. Kırılan piyon, oyunun başlangıç noktasına geri döner.

  4- Dört piyonunu da hedef noktasına en hızlı ulaştıran oyuncu, oyunu kazanmış sayılır.

  5- Dört piyonu da oyun alanında olan oyuncu, zar attıktan sonra istediği piyonu hareket ettirebilir.

  6- Kırılan piyonun oyun alanına girebilmesi için yeniden 6 atılması gerekir.

  7- Atılan zara göre piyonların üstünden atlanabilir.

  8- oyun çift değil tek zar ile oynanır. 

  Kızma Birader Kaç Kişiyle Oynanır?  

  Kızma Birader oyunu en az 2 en fazla 4 kişiyle oynanır. Ancak daha eğlenceli olduğu için Kızma Birader oyunu genellikle 4 kişiyle oynanır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kızma Birader Nasıl Oynanır? Oyun Kuralları Ve Taktikleri

  Kızma Birader Nasıl Oynanır? Kızma Birader Kuralları Neler, Kaç Zarla ve Kaç Kişi Oynanır?

  Kızma Birader Nasıl Oynanır? Kızma Birader Kuralları Neler, Kaç Zarla ve Kaç Kişi Oynanır?

  Sevdiklerinizle birlikte oynayabileceğiniz oyunlar arasında yer alan kızma birader, belirli kurallar çerçevesinde oynanır. Özellikle arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz kızma birader oyununun kaç zarla ve kaç kişi ile oynandığı merak edilip araştırılır. Alman klasik masa oyunlarından birisi olan bu oyun, Avrupa ülkelerinde "Ludo" olarak bilinir. Hint bir masa oyunu olan "Pachisi" ile benzer özellikleri gösteren kızma birader oyunu geleneksel oyunlardan birisidir. Arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin merak ettiği kızma birader nasıl oynanır sorusu sıkça karşımıza çıkmıştır. Kızma birader oyununa dair detaylar yazımızın devamında. İşte merak edilenler...

  Kızma Birader Nasıl Oynanır

  Çocukluk yıllarının vazgeçilmez oyunu olan kızmabirader oyunu nasıl oynanır sorusu araştırılan konular arasında yer almıştır. Kızma birader oyununu oynamak için belli başlı kuralları da bilmek gerekir. Oyunda öncelikle piyonların oyun içine nasıl yerleştireceğini bilmek gerekecektir. Oyunda 4 farklı renk olmak üzere toplam 16 piyon ve zar bulunur. Kızma birader oyununda 4 ana renk yer alır. Oyunda her oyuncu bu renklerden birisini seçer ve oyunu başlatır. Oyunda en temel amaç, elindeki piyonları diğer oyunculardan önce bitirmektir. Zar ile oynanan kızma birader, oynayan kişi için de bir şans oyunudur. Oyunda piyonlar arasında birbirini yeme durumu da vardır. Bu durumda karşı tarafın piyonlarını yiyerek, en başa dönmesini sağlayabilirsiniz.

  Kızma Birader Kuralları

  Sıklıkla oynanan masa oyunlarından birisi olan kızma birader oyununun kuralları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Oyuna her oyuncu 4 adet piyon ile başlar. Oyundaki en önemli kural ise, oyuncunun oyuna başlamadan önce zar ile 6 atmasıdır. Bu durumda piyonları oyuna dahil etmek için 6 sayısı çıkana kadar bekletilir. Kızma birader oyununda aynı karede iki piyon bulunamaz. Bu durumda rakibin piyonu aynı kareye gelirse, burada bulunan piyon tekrar kaleye geri gönderilir. Bu işlemin oyundaki adı, "piyon kırma"dır. Kızma birader oyununda zar ile atılan 6 sayısı, oyuna yeni piyonun girmesine de olanak sağlar. Aynı zamanda oyunda atılan zar ile rakip oyuncunun üzerinden atlanabilir.

  Kızma Birader Kaç Kişi Oynanır

  Kızma birader oyunu oynamak isteyen kişiler, bu oyun kaç kişi ile oynanır sorusuna cevap ararlar. Eğlenceli oyunlar arasında yer alan kızma birader oyunu 2 ile 4 oyuncu arasında oynanır. Oyunda 4 farklı renk bulunmakla birlikte 4 kişi için 4 farklı renkte piyon seçme durumu vardır. En az 2 en fazla 4 kişinin oynayabileceği kızma birader oyunu eğlenceli oyunlardan birisidir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap