Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kyk yurt sonuçlarını nereden öğrenebilirim

  1 ziyaretçi

  kyk yurt sonuçlarını nereden öğrenebilirim bilgi90'dan bulabilirsiniz

  KYK yurt başvuru sonuçları bekleniyor! 2021-2022 KYK yurt sonuçları açıklandı mı? Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021-2022 KYK yurt başvurusu sonuçları sorgula! - Son Dakika Spor Haberleri

  KYK yurt başvuru sonuçları bekleniyor! 2021-2022 KYK yurt sonuçları açıklandı mı? Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021-2022 KYK yurt başvurusu sonuçları sorgula! - Son Dakika Spor Haberleri

  KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

  Kurumun resmi internet sitesi içerisinde, 'Bakanlığımıza bağlı yurtlarda ücret ödenerek barınılır. Yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücretleri uygulanmaktadır.' ifadesi yer almaktadır.

  1. TİP KYK YURTLARI

  KYK YURT ÜCRETİ : 230
  DEPOZİTO ÜCRETİ: 314

  2. TİP KYK YURTLARI

  KYK YURT ÜCRETİ: 250
  DEPOZİTO ÜCRETİ: 342

  3.TİP KYK YURTLARI

  KYK YURT ÜCRETİ: 290
  DEPOZİTO ÜCRETİ: 342

  4.TİP KYK YURTLARI

  KYK YURT ÜCRETİ: 325
  DEPOZİTO ÜCRETİ: 444

  5.TİP KYK YURTLARI

  KYK YURT ÜCRETİ: 360
  DEPOZİTO ÜCRETİ: 492

  6 TİP KYK YURTLARI

  KYK YURT ÜCRETİ: 390
  DEPOZİTO ÜCRETİ: 533

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  KYK Yurt Başvuru sonuçları nasıl öğrenilir?

  KYK Yurt Başvuru sonuçları nasıl öğrenilir?

  Yeni eğitim öğretim dönemine başlanmadan önce, üniversiteyi henüz kazanmış olan ve yükseköğretimi devam eden öğrenciler, yurt başvuru işlemlerini yapmaktadırlar. Üniversite öğrencileri, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yurt başvuru işlemlerini bu sene 17 Ağustos 2015 tarihi itibari ile sonlandırmışlardır. KYK yurt başvurusunu yapan adaylar şimdi de, KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini yapacaklardır. Henüz Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs ve kredi başvuru tarihleri duyurulmamıştır.Fakat her sene olduğu gibi, KYK burs ve kredi başvuruları bu sene de, KYK yurt başvurularının sonuçlanmasının ve kayıt işlemlerinin bitmesinin ardından başlatılacaktır.

  KYK BURS SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

  KYK YURT SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

  KYK Burs ve Kredi Başvurusu:

  KYK burs ve kredi başvurularını, ekim ayı içerisinde başlatacağını duyuran Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, KYK yurt kayıtlarının bitmesinin hemen sonrasında, başvuru işlemlerini başlatacaktır. Buna göre, bir kısım üniversite öğrencileri KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini yapabilme hakkına sahipken, bir kısım üniversite öğrencileri ise, KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini yapabilme hakkına sahip olmayacaktır.

  Üniversite öğrencileri, KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini, internet üzerinden online olarak yapabileceklerdir. Buna göre üniversite öğrencileri, http://yurtkur.gsb.gov.tr/ internet adresine giriş yapmak sureti ile KYK burs ve kredi başvuru işlemlerini yapabileceklerdir.

  KYK Burs ve Kredi Başvurusu Yapabilme Hakkına Sahip Olan Adaylar;

  KYK burs ve kredi başvurusu yapabilme hakkı olan öğrenciler şu şekildedir;

  Ön lisans öğrencileri,

  Lisans öğrencileri,

  Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

  İki yıllık üniversitelerden mezun olup, dört yıllık üniversitelerin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

  Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

  Vakıf Üniversitesi öğrencileri,

  LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak),

  Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,

  Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,

  İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.

  KYK Burs ve Kredi Başvurusu Yapabilme Hakkına Sahip Olmayan Öğrenciler;

  KYK burs ve kredi başvurusu yapabilme hakkına sahip olmayan, başvuru yapsalar dahi başvurusu geçersiz sayılacak olan öğrenciler şu şekildedir;

  2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

  Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

  Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

  Yabancı uyruklu öğrenciler,

  Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

  Ek süre öğrenim gören yani artık yıl öğrencileri,

  Yüksek lisans öğrencisi olup, hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,

  Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler,

  Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

  Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler.

  Unutulmaması gereken nokta, şartları sağlayan öğrencilerin, ya KYK bursu ya da KYK kredisi almaya hakkı olduğudur. Yani hiçbir öğrenci, hem burs hem de kredi alma hakkına sahip değildir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yurt Kayıt İşlemleri

  Takvim Eğitim

  KYK sorgulama ile burs başvuru sonucunuzu öğrenmek için öncelikle Kredi Yurtlar Kurumu resmi web sayfası ve edevlet üzerinden burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama sayfasına giriş yapınız.

  Ardından açılacak olan sayfada sizden birkaç kimlik bilginiz istenecektir. Bu bilgiler baba adı, T.C. kimlik numarası, cilt numarası, sıra numarası ve aile sıra numarası gibi bilgilerdir. İstenilen bu bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra ara butonuna tıklayınız. Bu şekilde açılan sayfadan burs ve kredi başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

  KYK BURS VE KREDİ BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  KYK BURS VE KREDİ SORGULAMAK TIKLAYINIZ

  KYK burs ve kredi başvuruları açıklandı mı? Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) öğrencilere sağlamış olduğu yurt,burs ve kredi olanaklarından yararlanmak isteyen öğrenciler başvurularını yaptı, sonuçların ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. KYK kredi ve burs sonuçları ne zaman açıklanacak? Kredi ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

  Geçen senelerde aralık ayı içerisinde açıklanan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt ve burs sonuçlarının bu sene de aralık ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

  BU YIL KYK BURSLARI NE KADAR OLACAK?

  Burs kazanan öğrenciler için 2021 KYK burs miktarı açıklandı mı? Kasımda sona eren kyk burs kredi başvurularının ardından kredi yurtlar kurumuna öğrenim bursu,başbakanlık bursu için başvuru yapan öğrenciler sonuçların açıklanması için beklemeye başladı.

  KYK burs ve kyk öğrenim kredisi sonuçları kadar öğrenciler ödenecek burs miktarını da merak ediyor.

  Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs ve kredilerinden Önlisans ve Lisans öğrenciler yararlanabiliyor. Yüksek Lisans için ise KYK kapsamında ayrı burs bulunuyor.

  KYK BURS ÜCRETLERİ

  2020 yılında KYK bursu lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 550 TL, Yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin 1100 TL, Doktora bölümlerinde okuyan öğrencilerin ise 1600 TL alıyordu. 2021’de KYK’nın öğrencilerine ne kadar ödeyeceği henüz belli değil.
  Fakat enflasyon rakamları göz önüne alındığı zaman 2021 burs ücreti en az 700 TL yükseklisans öğrencileri 1400 doktora öğrencileri ise 1900 TL civarında olacağı öngörülmektedir.

  KYK BURSLARI NE ZAMAN YATACAK?

  Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine verilecek kredi ve burs ödemelerine Ocak ayında başlayacak. KYK'dan burs almaya hak kazanan öğrencilerin ilk bursları yeni yılın ilk ayı içerisinde hesaplarına yatmış olacak.

  KREDİ VE BURS İŞLEMLERİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

  • Ön lisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
  • Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
  • Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
  • YKS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler,(öncelikli olarak),
  • Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
  • Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
  • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

  Not: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

  ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

  Yükseköğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

  Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

  Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

  • Ön lisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • Açık Öğretim öğrencileri(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
  • Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,
  • Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrenciler,
  • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

  Not: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenciye hem burs hem de öğrenim kredisi verilmez.

  KATKI KREDİSİ NEDİR?

  Yükseköğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır.

  Ancak, 29.08.2012 tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun Kararı ”2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, 4 üncü ve 11 inci maddelerdeki hükümler saklı kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payı alınmaz. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, Devlet tarafından karşılanır” hükmüne amirdir. Bu sebeple Kurumumuzca da katkı kredisi verilmemektedir.

  Yazı kaynağı : www.takvimegitim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap