Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kuzu göbeği mantarı hangi illerde yetişir

  1 ziyaretçi

  kuzu göbeği mantarı hangi illerde yetişir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kuzu Göbeği Nasıl Yetişir? Kuzu Göbeği Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

  Kuzu Göbegi Mantarı Nerelerde Yetişir

  Kuzu Göbegi Mantarı Nerelerde Yetişir

  Kuzu Göbeği Mantarının Görüntü ve Yapısı

  Mantarın Şapka Yapısı;

  Kuzu göbeği mantarı doğal mantarlar sınıfında yer alan bir mantar türüdür. Şapka yapısı Yumurtaya benzeyen ve düzensiz oyukları varıdr. Köşeli ve geniş oylukların kenarı
  dolambaçlı ağ görünümündedir. Kırmızı ve sarı tonlarındadır.

  Sap;

  Kuzu göbeği mantarı Silindirik ve düzensiz boşluğa sahiptir.

  Mantarın Etli kısmı;

  Mum kıvamında, gevrek ve kırmızımtırak sarı renkte, hoş kokulu tada sahip.

  Kuzu Göbeği Mantarı Yetişme Yeri:

  Kuzu göbeği mantarı Zengin toprakları sever. Orman açıklıkları, yol ve akarsu kenarları, bitki örtüsü
  yanmış araziler ve fındık, kayın, akçaağaç ve karaağaçların altında tek tek bulunurlar.

  Hangi Aylarda Yetişir:

  Mart-Mayıs

  Diğer Özellikleri:

  Çok bilinen ve yenen mantardır. Bir defada çok fazla yenmemelidir. Yavaş pişirilirse daha lezzetli olur. İpe dizilerek kurutulabilir ve kış için saklanabilir.
  Morchella cinsi mantarlar makro mantar olup mikorrhiza sınıfına girmektedir. Bu mantarlar
  bazı ağaç türleri ile sıkı bir ilişki içerisinde olup ağaçların köklerinde mikorrhitik olarak
  yaşamaktadırlar. Bu özelliklerinden dolayı çok uzun yıllar üzerinde kültüre alma çalışmaları
  yapılmış ancak başarılı olunamamıştır.

  1982 yılında Ower isimli araştırıcı bu mantarı laboratuar şartlarında kültüre almayı başararak ve üretim tekniği üzerine patent almıştır. Bugün bu mantar türünün inokulumları hazırlanarak doğal ortamlarda populasyonu artırma yönünde uygulamalar mevcuttur.
  Kuzu göbeği cinsi mantarlar yurdumuzun doğal florasından en fazla toplanarak ihracatı yapılan
  türlerdir. Bazı dönemler kuru kiloğramı 10.000Tl’ nin üzerinde fiyata satılmaktadır.
  Yurdumuzda Marmara ege ve Akdeniz bölgelerinde ormanlık alanlarda ilkbahar dönemlerinde
  genelde çam ormanlarında bulunmaktadır.

  Misel üretim tekniği

  kültürü mantarların doğadan toplanmasıyla başlar. Doğadan toplanan
  mantarlar kısa sürede laboratuara getirilir ve steril kabinde besi ortamına mantarı salmak suretiyle
  spor aşılama işlemi gerçekleştirilir.

  KUZU GÖBEĞİ SATIŞ PAZARLAMA

  HAYGER size şu anda hasat edilmiş gibi benzersiz bir tadı sunuyor. Mantar pazarlarına en yüksek kalitede taze kuzu göbeği mantarı   sunan  toplayıcı bölgelerinin merkezinde yer almamızın stoksuz bir avantajı var. Herkes taze mantar işinde zaman anlamını bilir ve müşterilerimiz bu noktanın en taze kuzu göbeğini sunulduğumuzu bilir

  KUZU GÖBEĞİ MANTARI ALIMI VE SATIŞI İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.

  Morchella Conica ,Morel, Morililes, Morchella Conica, Morelles, Kuzugöbeği Mantarı

  Hayger Mantar Yetiştirme Kitleri

  DOĞAL MANTAR BAHÇESİ

  ? Doğal Mantar Bahçesi Büyütme Kiti 10 günde istiridye mantarı hasadı yapabilirsiniz ?

  ? Doğal mantar yetiştirme kiti: lezzetli, damak tadını bilenler için renk renk istiridye mantarlarını sadece 10 gün içinde kutudan çıkar çıkmaz yetiştirin! Sadece su ekleyin ve her gün ikiye katlayın. Enfes yemekler ve salatalar için mükemmeldir.

  ? Harika bir hediye: Mantar Bahçesi yılın en iyi bahçe hediyeleri, öğretmen hediyeleri ve benzersiz hediyeler arasında sıralandı. Güzel ambalajlarda hediye etmeye hazırdır ve Yılın hediyesi olacağından emin olabilirsiniz. Bugün kendinizi veya sevdiklerinizi mutlu edin!

  ? Her şey dahil: kitinizi su ile buğulayın ve 10 gün içinde lezzetli istiridye mantarlarını göreceksiniz! Çocuklar, öğretmenler, yemek yapmayı sevenler ve şehir bahçıvanları için harika bir hediye –

  ? Yıl Boyunca Büyür: Doğal mantar Bahçesi yetiştirme kiti herhangi bir şehirde yıl boyunca çalışır – İlkbahar, yaz, Sonbahar veya kış! Kutuyu dolaylı ışıklı bir pencerenin yanına yerleştirin, günde iki kez nemlendirin ve bir hafta içinde büyüyen lezzetli, güzel mantarları göreceksiniz!

  HEMEN SİPARİŞ VER

  Yazı kaynağı : www.hayger.com

  Kuzu Göbeği Mantarı nedir ve nerelerde yetişir? Kuzu Göbeği Mantarı nasıl pişirilir ve faydaları

  Kuzu Göbeği Mantarı nedir ve nerelerde yetişir? Kuzu Göbeği Mantarı nasıl pişirilir ve faydaları

  Kuzu göbeği mantarı humuslu ve mineral bakımından zengin topraklarda yetiştirilir. Özellikle de alarak ve dere kenarlarında, orman açıklıklarında ve bitki örtüsü yanmış bölgelerde az da olsa yetişir.

   Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Pişirilir?

   Kuzu göbeği mantarı, Fransız mutfağının en önemli ürünleri arasında yer alır. Ülkemizde ise yumurta ile karıştırılarak omlet şeklinde yapılan hızlı ve lezzetli bir yemek yapılarak sıkça tüketilir. Yumurtalı kuzu göbeği kavurması tarifinde, taze mantarlar iyice yıkandıktan sonra kuşbaşı şeklinde doğranır. Daha sonra mantarlar tavaya eklenerek daha sonra çırpılmış yumurtalar eklenir. Bu lezzetli tarifi özel misafirlerinize rahatlıkla yapabilirsiniz.

   Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları

  Kansızlık ve anemi gibi hastalıkların etkisini önemli ölçüde azaltmayı sağlar.

  Dinç ve zinde kalmayı kolaylaştırır.

  Kan yapar ve kansızlığa iyi gelir.

  Konsantrasyonu arttırır.

  Bağışıklık sistemini hızlıca onarır.

  Kanser tedavisinde oldukça etkilidir.

  Bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde onarır.

  B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir.

  Protein bakımından çok zengin bir yiyecektir.

  İçeriğinde bol miktarda potasyum ve kalsiyum bulunur.

  Bağırsakları ve mideyi rahatlatır.

  Bileşiminde 8 adet aminoasit vardır.

  Kuzu Göbeği Mantarı Nedir?

   Kuzugöbeği mantarı, Latince ismiyle “morchella esculenta”, “Morchellaceae” ailesinden gelen bir bitki türüdür. Bu mantarlar, tek tek ya da küçük bir topluluk halinde yetişir. Bahar döneminde hasat veren bu bitkiler az miktarda üretildiğinden dolayı fiyatı oldukça yüksektir. Kuzu göbeği mantarına en çok Avrupa ve Amerika’da rağbet gösterilir. Bilinen pek çok faydası bulunan kuzu göbeği mantarı, ülkemizde daha çok Ege, Akdeniz ve Karadeniz de yetiştirilir.

   Kuzu Göbeği Mantarı Kurucusu ve Öncüleri Kimdir?

   Böyle bir şey yoktur. Bu bitki çok sayıda faydası ile yemeklerde kullanılan faydalı bir mantar çeşididir. Özellikle de Avrupa ve Amerika’da çok tüketilir. Bahar aylarında yetişen bu ürünler az bulunduğu için değerlidir.

   Kuzu Göbeği Mantarı Özellikleri

   Kuzu göbeği mantarının yumurtaya benzeyen şapkası, oyuksu ve düzensizdir. Köşeli ve geniş oyunların üç kısımları ise bir ağ görünümündedir. Bu mantarlar, genellikle de kırmızı ve sarı tonlarındadır. Sap kısmı ise, düzensiz ve silindirik bir görünüme sahiptir. Mantarın etli kısmı da mum kıvamındadır. Hoş kokulu, kırmızımsı ve sarı bir renge sahiptir. Ülkemizde her yıl 400-500 ton civarı kuzu göbeği mantarı Avrupa’ya ihraç ediliyor.

   Kuzu göbeği mantarı daha çok kanser hastalığının tedavisi için ilaç sanayisinde kullanılıyor. Ülkemizde hızlı ve güvenli bir şekilde yetiştirilen kuzu göbeği mantarı, ekonomiye de büyük katkılar sağlıyor. Kuzu göbeği mantarı yetiştirmek istiyorsanız kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bölgede yaşayan ve mantar toplamacılığı yapan köylüler, sabahın erken saatlerinde yola çıkarak köyde mantar aralar.

   Toplanan mantarlar ise akşam saatlerinde gelen alıcılara satılır ve firmalara teslim edilir. Kuzu göbeği, çabuk bozulan bir ürün olduğundan dolayı Ülkemizde dondurulmuş ve kurutulmuş olarak yurt içine, Avrupa ve Amerika’ya satışa çıkarılıyor. Kurutulmuş kuru göbeği mantarı hacminden kaybettiği için 1000-1500 TL arası fiyatla satışa sunuluyor. Bu mantarlar, çok faydalı olduğu için kansızlık sorunu yaşayanların bolca tüketmesi öneriliyor.

   Kuzu Göbeği Mantarı Sanatçıları

   Böyle bir bilgi bulunmuyor.

   Kuzu Göbeği Mantarı Eserleri

   Kuzu göbeği mantarı ile çok güzel ve lezzetli birbirinden farklı yemekler yapılabilir. Bu tarifleri içeren yemek tarifi kitaplarını bulabilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kuzu göbeği mantarı - Kuzu göbeği mantarı nedir? - Kuzu göbeği mantarının faydaları - Sağlık Haberleri

  Kuzu göbeği mantarı - Kuzu göbeği mantarı nedir? - Kuzu göbeği mantarının faydaları - Sağlık Haberleri

  Kuzu göbeği mantarının faydaları ile dikkat çekiyor. Bahar aylarında yetişmesi ile bilinen bu özel bitki az bulunması nedeniyle oldukça değerli. Her yıl mayıs ve haziran aylarında toplanabilen kuzu göbeği mantarı birçok sağlık sorunu üzerinde etkili bir ürün. Az bulunması nedeniyle yüksek fiyatlara sahip kuzu göbeği mantarını kansızlık sorunu olan kişilerin kullanması özellikle tavsiye edilmektedir.

  Kuzu göbeği mantarının faydaları nelerdir, nerelerde yetişir öğrenebilmek için gerekli bilgilerin tamamı aşağıda, bilgi alabilirsiniz.

  Kuzu göbeği mantarı nedir?

  Kuzu göbeği mantarı, diğer adıyla morchella esculenta, Morchellaceae familyasından gelen bir bitki türüdür. Tek tek ve küçük bitkiler grubu halinde yetişen bu bitki ülkemizde Akdeniz, Karadeniz ve Ege kıyılarında çoğunlukla görülebilir bir bitkidir. Bahar dönemlerinde hasat veren bu tür bitkiler az bulunur bir yapıya sahip olduğu için fiyatları oldukça yüksektir. Kuzu göbeği mantarının rağbet gördüğü yerler arasında Belçika, İsviçre,Fransa, Amerika gibi ülkeler yer alır, ülkemizin genelinde ise kuzu göbeği mantarı tercih edilmektedir.

  Kuzu göbeği mantarı nerelerde yetişir?

  Kuzu göbeği mantarının ülkemizde yetiştiği yerler arasında Konya’nın Beyşehir,Göynem,Derebucak ilçeleri; İzmir’in Bergama ilçesi, Muğla, Kastamonu, Aydın,Denizli,Uşak,Çanakkale ile Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yer alan Düzmeşe,Mescitli,Keklik Deresi,Suludere beldeleri yer alır. Yaklaşık olarak 4 ile 6 cm boyutlarında yetişen kuzu göbeği genel olarak yumurta büyüklüğünde olan bir bitki türüdür. Ülkemizde yetişen kuzu göbeği mantarı her yıl birçok farklı ülkeye ihraç edilmektedir.

  Kuzu göbeği mantarı faydaları nelerdir?

  Nadir bulunan, oldukça değerli bir bitki olan kuzu göbeği mantarı faydaları saymakla bitmiyor. Vücut direncini arttıran, zihni açan etkisiyle tercih edilen kuzu göbeği mantarının faydalarını ana başlıklar halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  İyi bir besin kaynağı
  Kuzu göbeği mantarı faydalarını sahip olduğu besin değerlerine borçlu.Çok sayıda önemli besin değerine sahip bu ürün içeriğinde B1,B2 ve C vitaminleri ile yüksek miktarda kalsiyum,sodyum,çinko ve potasyum bulunuyor.

  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
  Zihninizi açan bir ürün olan kuzu göbeği mantarı bağışıklık sistemi üzerinde de güçlendirici bir etkiye sahip. Düzenli kullanım ile vücudunuzu tüm zararlı mikroorganizmalara karşı koruyabilirsiniz.

  Kansızlığa iyi gelir
  Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığının tedavisinde kuzu göbeği mantarı kullanımı oldukça etkili olacaktır. Vücutta demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık, uzun süreli devam etmesi halinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen bir sorundur. İlaç ile tedavi istemiyorsanız kuzu göbeği mantarı etkili bir tedavi sağlayacaktır.

  Kansere karşı etkili
  Kuzu göbeği mantarı içeriğinde yer alan niosin ve selenyum maddeleri kansere karşı büyük bir etkiye sahiptir. Bu maddelerin özellikle prostat kanserini önlediği bilinmektedir. Prostat kanseri riski olanlar için kuzu göbeği mantarı kullanımı tavsiye edilir.

  Diyabete iyi gelir
  Diyabet hastalığında kan şekeri düşüklüğüne iyi gelen doğal yöntemlerden birisi kuzu göbeği mantarıdır. Kan şekerini dengelemek ve buna bağlı gelişen sağlık sorunlarından etkilenmemek için sık sık kuzu göbeği kullanımı yapmanız tavsiye edilir.

  Karaciğer ve kalp sağlığını korur
  Kuzu göbeği mantarı faydaları arasında karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı geliştirdiği koruma etkisi de yer alır. Karaciğer ve kalp sağlığını koruyan kuzu göbeği mantarı karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

  Göz hastalıklarında etkilidir
  B2 vitamini eksikliğinde gözlerde katarakt, glokom gibi sağlık sorunları gözlenebilir. İçeriğinde bol miktarda B2 vitamini barındıran kuzu göbeği mantarı ile göz hastalıklarından korunma imkanı elde edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap