Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kuzey kelimesinin zıt anlamlısı nedir

  1 ziyaretçi

  kuzey kelimesinin zıt anlamlısı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kuzey Zıt Anlamlısı Nedir? Kuzeyin Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Kuzey Zıt Anlamlısı Nedir? Kuzeyin Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Kuzey kelimesi, yön bilgisi içerdiğinden çok sık bir şekilde karşılaşmak mümkündür. Bunun dışında son zamanlarda popüler isimler arasında bulunmaktadır. Öğrenciler açısından kuzey kelimesinin karşıt anlamı araştırılmaktadır. Kuzey kelimesinin karşıt anlamlısı hakkında bilgi ve örnek vermek önemli olacaktır.

  Kuzeyin Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Kuzey kelimesi, yön ile alakalı olduğundan günlük hayatta da cümleler içerisinde de çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun dışında kelimenin zıt anlamı merak edilmektedir. Kuzey kelimesinin zıt anlamı güneydir. Kuzey ile güney kelimeleri zıt anlam olarak belirtilmiştir. Kuzey ile güney kelimesi hakkında örnek vermek pekiştirici nitelikte olacaktır;

  - Kuzey ile güneydeki şehirlerin arasında çok önemli farkların olduğunu belirtmek gerekir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Kuzey Zıt Anlamlısı Nedir? Kuzey Kelimesinin Zıt Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Kuzey Zıt Anlamlısı Nedir? Kuzey Kelimesinin Zıt Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Günlük hayatın içinde farkında olmadan kullandığımız kelimelerin eş anlamlıları ya da zıt anlamlılar bulmaca çözerken karşımıza çıktığında araştırma ve öğrenme ihtiyacı duyarız. Özellikle yer yön isimlerinin zıt anlamlıları bulmacalarda sıkça sorulan sorulardandır. Gelin kuzeyin zıt anlamlısını beraber öğrenelim...

  KUZEY KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

  Edebiyatta, denizcilikte, coğrafyada, siyasette, kısaca hayatımızın pek çok alanında farkında olmasak da kullandığımız kelimelerden biri olan kuzey kelimesinin zıt anlamlısını öğrenmeden önce anlamını kavramamız lazım. Çünkü zıt anlamlı kelimeleri anlamamız için kelimenin gerçek anlamını çok iyi kavramış olmamız gerekir.

  Kelimelerin anlamlarını yan anlamlılarını eş anlamlılarını ya da karşıt anlamlılarını öğrenmek için başvurduğumuz ilk kaynak elbette sözlüklerdir. Türk Dil Kurumu sözlüklerine göre kuzey kelimesi Sağını doğuya, solunu batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, şimal" olarak tanımlanmaktadır.

  Bunun yanında, coğrafi metinlerde ya da siyasi metinlerde ekvator çizgisinin üstünde kalan kutup noktasına yakın pek çok ülkeden bahsederken kuzey ülkeleri olarak bahsedildiğine rastlamışızdır.

  KUZEY KELİMESİNİN ZIT ANLAMLISI NEDİR?

  Kuzeyin zıt anlamlısına geçmeden önce zıt anlamlı kelimelerle ilgili bazı kulları bilmemizde fayda var. Öncelikle, anlam bakımından birbirinin tam tersi durumları temsil eden kelimelere zıt anlamlı ya da karşıt anlamlı kelimeler dendiğini kavrayalım. Zıt anlamlı kelimeler konusunda sıkça karıştırılan konulardan biri her kelimenin eş anlamlısı olmadığı gibi her kelimesinin bir zıt anlamlısının da olmayabileceğidir.

  Kelimelerin olumsuz anlamlarını belirtmek için olumsuzluk ekiyle o kelimeden türetilen kelimeler o kelimenin olumsuz anlamlısıdır, zıt anlamlısı değil. Örneğin kirlenmek kelimesinin olumsuzu olan kirlenmemek kelimesi o kelimenin zıt anlamlısı değildir. Kirlenmek sözcüğünün zıt anlamlısı ancak temizlenmek olabilir. Bu duruma genelde fiillerde rastlanır.

  Tüm bunların ardından kuzeyin zıt anlamlısının güney olduğunu söyleyebiliriz. Kuzeyin anlam bakımından tam tersini simgeleyen kelime güney kelimesidir.

  KUZEY ZIT ANLAMLISI GÜNEY KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

  Kuzey kelimesinin zıt anlamlısı olan güney kelimesinin anlamına bakmak için de sözlüğe gidelim. Türk Dil Kurumu sözlüklerinde güney kelimesi "Solunu doğuya, sağını batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, cenup, kuzey karşıtı" olarak tanımlanmıştır.

  Ayrıca tıpkı kuzey sözcüğünde olduğu gibi güney sözcüğünün de coğrafi ve siyasi metinlerde karşımıza çıkan yan anlamları bulunmaktadır. Ekvator çizgisinin altında kalan kutup noktasına yakın olan ülkelerin güney ülkeleri olarak tanımlanması da bu duruma örnektir.

  Zıt anlamlı kelimelerle ilgili önemli detaylardan biri de zıt anlamlı kelimelerin aynı anlam grubundan olmak zorunda olduğudur. Yani bir kelime cümle içinde gerçek anlamıyla kullanıldıysa onun zıt anlamlısı da ancak gerçek anlamlı , eğer mecaz anlamıyla kullanıldıysa onun zıt anlamlısı da mecaz anlamlı olmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kuzey Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)

  Kuzey Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)

  Kuzey Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Güney Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Kuzey Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Güney Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Kuzey nasıl yazılır tdk, Kuzey anlamı tdk, Güney nedir,Güney nasıl yazılır tdk, Güney anlamı tdk, Güney nedir,

  Sizlere bu yazımızda –Kuzey– kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

  Kuzey kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Güney

  Türk Dil Kurumu’na göre Kuzey kelimesinin anlamı:

  1. isim Sağını doğuya, solunu batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, şimal, güney karşıtı.

  2. isim Bulunduğu noktaya göre kuzeyde kalan yer:
        Zonguldak Ankara’nın kuzeyindedir.

  3. isim, denizcilik Yıldız.

  Türk Dil Kurumu’na göre Güney kelimesinin anlamı:

  NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

  Zıt Anlam Nedir?

  Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

  –>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

  –>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

  Zıt Anlamlı Kelimeler İçin Tıklayınız

  Terimler Sözlüğü İçin Tıklayınız

  Nasıl Yazılır Kelimeleri İçin Tıklayınız

  Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız

  Deyimlerin Anlamı ve Cümle İçinde Kullanımları İçin Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.basarisiralamalari.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap