Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kuzey anadolu fay hattı haritası

  1 ziyaretçi

  kuzey anadolu fay hattı haritası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kuzey Anadolu Fay Hattı

  Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biridir.

  KAF sistemi, Anadolu Levhası'nın, güneyde Arap Levhası (yılda 25 mm'leri bulan hızlı sıkıştırma hareketi ile) ve kuzeyde (neredeyse hiç hareket etmeyen) Avrasya Levhası'nın arasında kalması ve bu sebeple batıya doğru açılma şeklinde hızla hareket etmesi sebebiyle yüksek sismik aktivite göstermektedir.

  KAF, 1100 km uzunluğunda sağ yönlü ve doğrultu atımlı aktif fay hattıdır. Yaklaşık olarak Van Gölü'nden Saros Körfezi'ne kadar tüm kuzey Anadolu'yu keser. Tek bir faydan oluşmaz, pek çok parçadan oluşan fay zonudur. Fay hattında, parçalanmış-ezilmiş kayaçlar, soğuk ve sıcak su kaynakları, gölcükler, traverten oluşumları, genç volkan konilerine rastlanır.[1]

  Fayın bazı kısımları depremler sırasında 0,5-1,5 m düşey, 1,5-4,3 m yatay atımlar yapmıştır. Genç Kuvaterner zamanından itibaren 800–1000 m yatay atım yaptığı ötelenen genç vadi yataklarından tespit edilmiştir.[1]

  KAF hattı üzerinde oluşan önemli depremler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Kuzey Anadolu fay hattı illeri! Kuzey Anadolu Fay Hattı nereden geçiyor, hangi iller kapsar? Türkiye fay hattı haritası!

  Kuzey Anadolu fay hattı illeri! Kuzey Anadolu Fay Hattı nereden geçiyor, hangi iller kapsar? Türkiye fay hattı haritası!

  Düzce'de 5.9 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), depremin büyüklüğünü 5.9 olarak tespit etti. Kandilli Rasthanesi'ne göre ise Düzce depreminin büyüklüğü 6.0. Söz konusu depremin ardından Türkiye deprem haritası için yapılan aramalar arttı. Peki, Kuzey Anadolu Fay Hattı nereden geçiyor, hangi iller kapsar?

  KUZEY ANADOLU FAYI (İLLERİ) NEREDEN GEÇİYOR?

  Saroz Körfezinden (Çanakkale) başlayan ve Erzincan’a kadar uzanan 1500 km uzunluktaki aktif fay hatalarından biridir. Merkez üssü Gölcük olan 1999 yılında 7.4 büyüklüğündeki deprem de Kuzey Anadolu Fay Hattının kırılmasıyla oluşmuştur. 

  Saroz Körfezi'nden başlayan KAF, Marmara Denizi, Sapanca Gölü, Adapazarı, Tosya ve Erzincan üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanır. 

  Kuzey Anadolu fayı da aynı cinsten doğrultu atımlı aktif bir fay olup, Anadolu'nun kuzey kısmını Sakarya nehri ile Van gölü arasında, 1150 km lik bir mesafede, boydan boya kesmektedir.

  DOĞU ANADOLU FAYI

  Hatay’da başlayan ve Bingöl’e kadar uzanan fay hattı Karlıova’da Kuzey Anadolu Fay Hattıyla buluşur. Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Elazığ üzerinden geçen fay hattı Bingöl’e kadar uzanmaktadır. 

  BATI ANADOLU FAY HATTI

  Batı Anadolu Deprem Kuşağı olarak da anılan fay hattı, batıdan doğuya uzanarak ilerleyen ve kuzeyden güneye sıra sıra dizilmiş fay hattıdır. 
  Fethiye-Burdur Fayı
  Gökova grabeni
  Cumalı, Yakköy Çayı
  Büyük Menderes Grabeni
  Yavamsu Fayı
  Küçük Menderes Fayı
  Gediz Grabeni
  Simav Grabeni
  Eskişehir Fayı

  EVİMİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU? 

  Fay hatlarının nereden geçtiğini internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. MTA ve AFAD tarafından listenen fay hatları birkaç adımda kolaylıkla görüntülenebiliyor. Yeni harita ile en güncel deprem kaynak parametreleri öğrenilebiliyor.

  Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve "deprem bölgesi" kavramı ortadan kaldırılmıştır.

  Deprem tehlike haritası ise RİSK haritası anlamına gelmez. RİSK haritası oluşması için depremin çevreye vereceği hasarın hesaplanması gerekmektedir.

  MTA'nın hazırladığı http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx adresi üzerinden tıklayarak harita üzerinden bulunduğunuz konuma ulaşabilir ve evinizin altında fay hattı geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  MTA Genel Müdürlüğü

  Yenilenmiş Diri Fay Haritaları

  1/25.000 Ölçekli Sayısal Diri Fay Haritaları Listesi İçin Tıklayınız..

  Yazı kaynağı : www.mta.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap