Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kuyruk sokumu kemiği neden ağrır

  1 ziyaretçi

  kuyruk sokumu kemiği neden ağrır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kuyruk Sokumu Ağrısı

  Kuyruk Sokumu Ağrısı

  Kuyruk sokumu ağrısı, günümüzde her yaştan bireyde görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle direkt üzerine düşmeye bağlı olarak gelişen ağrının şiddeti değişkendir. Bazı durumlarda, bireylerin hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyecek derecede şiddetli belirtiler ya da kronikleşen ağrılar görülür. Kuyruk kemiği ağrısı genellikle ameliyatsız tedavi edilebilse de, ender olarak cerrahi tedavi gerekliliği doğabilir.

  Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir?

  Bel kemiğinin bitim noktası olan koksiks kemiği ya da kuyruk sokumu, 2-5 kemiğin birbirine eklemlenmesi ile oluşan ve üçgen yapıya sahip bir kemik yapısıdır. Kuyruk sokumunun temel işlevi doku, kas ve tendonlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktır. Aynı zamanda kuyruk sokumu, bireyler oturur pozisyonda dururken omurgayı destekler. Pelvik tabanda bulunan bazı kasların kaynaşma noktası da koksiks kemiğidir.

  Koksigodini olarak da bilinen kuyruk sokumu ağrısı, bu bölgede çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşur. Kalça üzerine düşme, bu bölgeye darbe alma ya da çeşitli hastalıklar kuyruk kemiğinde ağrıya neden olabilir. Zedelenme, kırılma ya da ezilmelere göre farklı şiddetlerde ağrı hissi duyulabilir.

  Kuyruk sokumu ağrısının cinsiyetler arasında görülme sıklığı değişiklik gösterir; kadınlara göre erkeklerde 5 kat daha az görüldüğü araştırmalarla ortaya konmuştur. Bunun en önemli nedenleri arasında kadınların pelvik yapısının erkeklere göre çok daha geniş olması bulunur. Bu durumda kuyruk kemiği darbe ve oluşacak hasarlara daha açık konumdadır. Aynı zamanda, doğum sırasında bebeğin hareketlerinin bu bölgede yoğunlaşması da ağrı oluşmasına neden olabilir. Kadınlarda adet dönemlerinde de kuyruk kemiği ağrısı görülebilir.

  Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

  Kuyruk sokumu ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Düşme ve yaralanmaların yanı sıra tümör ve enfeksiyon gibi çeşitli hastalıklar da bu bölgede ağrı hissi duyulmasına neden olur.

  Kuyruk sokumu ağrısının bazı nedenleri şu şekildedir:


  Direkt bu bölge üzerine düşme sonucu alınan darbeler ağrının çok görülen nedenlerinden biridir. Düşüş anındaki travma bu bölgede doku, kas ve kemik zedelenmelerine, kırıklara ya da yaralanmalara neden olabilir. Özellikle spor yaparken kalça üzerine düşmek ağrının oluşmasında sık görülen nedenlerden biridir.

  Bunların yanında, uzun süre boyunca sert zemin üzerinde oturmaktan kaynaklanan ağrılara bazı durumlarda periost olarak da bilinen kemik zarındaki iltihaplanmalar neden olur. Bazı durumlarda ise sinir atakları ortaya çıkar. Alt sakral kemik ve bu bölgenin genelinde nöral pleksus adı verilen sinir grubu bulunur. Bu sinirlerin sert yüzeyle temas etmesi de ağrı nedeni olabilir.

  Bireylerin kilo durumları da kuyruk sokumu ağrısının önemli bir nedeni olabilir. Çok kilolu kişiler otururken kuyruk sokumu bölgesinde fazla baskı hissedebilir. Tam tersi olarak aşırı zayıf bireylerde ise bu bölgeyi koruyacak bir yağ tabakası yoktur. Bu durumda kuyruk sokumu kemiği hasar alabilir.

  Kuyruk sokumu ağrısı nadiren de olsa bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu bölgede ortaya çıkan enfeksiyon ve tümörler ağrının nedeni olabilir.

  Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

  Özellikle ikinci ve sonrasındaki gebeliklerde, bebeğin kuyruk kemiğine baskı yapması nedeniyle kadınlarda bu bölgede ağrı görülebilir. Hamileliğin ilk aylarında da hissedilebilen bu ağrı, son 3 ayda daha şiddetli hale gelebilir. Bunun en önemli nedeni hormonal değişimlerdir. Gebelik süresince salgılanan bazı hormonlar, doğum için kasları hazırlamak amacıyla eklemlerin gevşemesine neden olur. Bu durum da kuyruk kemiğinin kaymasına, dolayısıyla ağrıya sebep olabilir.

  Gebelik sırasında ortaya çıkan kuyruk sokumu ağrısının bazı nedenleri şu şekildedir:

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

  Kuyruk sokumu ağrısının belirtileri ve şiddeti, ağrının nedenine göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yaygın olarak görülen belirtiler ise şu şekildedir:

  Kuyruk sokumu ağrısının görülen yaygın belirtisi genel olarak oturma pozisyonunda ortaya çıkar. Özellikle yumuşak olmayan zeminle temas durumunda bireyler kuyruk sokumu bölgesinde acı hissi duyabilir. Kuyruk sokumu ağrısının altında yatan farklı bir hastalık varsa bu gibi durumlarda bacaklarda da ağrı hissedilebilir.

  Bazı kişilerde hafif seyreden belirtilerin şiddeti artabilir. Araç kullanmak, bisiklete binmek, eğilmek, merdiven çıkmak gibi aktivitelerde ve hareketlerde kuyruk sokumu ağrısının şiddeti bir anda artabilir.

  Tanı Nasıl Konur?

  Kuyruk sokumu ağrısının tanısı fiziki muayene ve görüntüleme yöntemleri yardımıyla konur. Uzman hekim, fiziki muayenede hastaların kuyruk sokumuna elle temasta bulunabilir. Gözle görülen bir hasar olmamasına rağmen bölgeye baskı uygulandığında hasta ağrı hissi duyuyorsa koksigodiniden şüphe edilir. Muayene sırasında hastaların tıbbi geçmişleri ve herhangi bir darbe ya da düşme durumu olup olmadığı gibi hastalık süreci de dinlenir.

  Bazı durumlarda hekimler manuel kuyruk sokumu muayenesi de yapabilir. Rektumdan elle yapılan muayenede kuyruk kemiğinin hareketliliği, kalçanın konumu ve iç organlarda bir etkilenme olup olmadığı kontrol edilir. Elle yapılan muayene sırasında rektum ve kuyruk sokumunda ağrı hissi oluyorsa koksigodini ihtimali üzerinde durulur.

  Darbe ve düşmelere bağlı olmayan kuyruk sokumu ağrısının tanısında görüntüleme yöntemlerinden yararlanmak gerekir. Röntgen, manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme yöntemleri aracılığıyla kuyruk sokumu bölgesinde iltihaplanma ya da tümör olup olmadığı anlaşılır. Manyetik rezonans bu yöntemler arasında en sık tercih edilen görüntüleme yöntemidir. MR yöntemiyle yalnızca tümör ya da enfeksiyonlar değil kemik kırıkları, çatlaklar, yaralanmalar ve çevre dokularda herhangi bir zedelenme olup olmadığı da görülebilir.

  Kemik zarı iltihaplanmaları ya da tümör tespit edilen durumlarda hastalara kontrast madde verilerek tekrar görüntü alınır. Bu sayede kuyruk sokumu bölgesi tüm detaylarıyla görüntülenir.

  Kuyruk Sokumu Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kuyruk sokumu ağrısının tedavisi ağrıların nedeni, şiddeti ve hastaların genel sağlık durumlarına göre planlanır. Fizik tedavi, lokal enjeksiyonlar, anestezi altında manipülasyon, cerrahi girişimler temel tedavi yöntemleri arasında bulunur. Medikal yöntemler genellikle ağrıların azaltılması ya da tamamen kesilmesi amacıyla kullanılır. Aynı zamanda tedavi planının da bir parçasıdır. 

  Fizik tedavi, kuyruk sokumu ağrısında yaygın olarak başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Ağrıların nedeni ve şiddetine göre fizik tedavi sırasında pelvik taban desteklenebilir ya da kuyruk kemiğine komşu kaslar güçlendirilebilir. Aynı zamanda ağrıların şiddetini azaltmak için hastalara egzersiz uygulamaları önerilebilir.

  Anestezi altında manipülasyon tekniği, son dönemde bu rahatsızlıkta sıkça başvurulan ve genellikle yüzgüldürücü sonuçlar veren bir tekniktir. Bu uygulamada hasta 5 dakika kadar bir süre hafif bir anestezi alarak uyutulur. Uygulamayı yapan kişi rektal tuşe yaparak koksiks bölgesine içeriden özel bir manipülasyon uygular, işlem sonunda ilgili bölgeye bir enjeksiyon da yapılabilir. %%70-80 oranında başarılı sonuçlar alınabilinen uygulama ile, ameliyat olmadan sorunu çözmek mümkün olabilir.

  Özellikle şiddetli ağrılarda ise reçeteli ya da reçetesiz ilaçlardan yararlanılır. Ağrılar için lokal enjeksiyon uygulamaları da etkili olmaktadır. Steroid içerikli ya da steroid içermeyen ilaçlar hastalara enjekte edilir. Enjeksiyon işlemleri, hem ağrıların azalmasına ya da tamamen kesilmesine hem de fizik tedavi uygulamaları sırasında kasların gevşemesine yardımcı olur. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın hastanın belirli bir süre özel oturma simitleri kullanması, tedavilerin başarı oranını arttırır.

  Bazı durumlarda kuyruk sokumu ağrısının nedeni altta yatan farklı bir hastalıktır. Böyle bir hastalık tespit edildiğinde tedavi planı öncelikle bu hastalık üzerinden yapılır. Hemoroit gibi hastalıklar, kabızlıkla birlikte kuyruk kemiği ağrısı yapabilir. Bu durumda öncelikle hemoroit tedavi edilir ve kuyruk sokumu ağrısının geçip geçmediği kontrol edilir.

  Cerrahi yöntemler nadir olarak tercih edilse de kuyruk sokumu ağrısına neden olan farklı hastalıkların tedavi edilmesinde etkili olur. Bel fıtıkları ya da pelvik taban hasarlarında cerrahi müdahalede bulunularak ağrıların giderilmesi sağlanır. Bazı durumlarda ise cerrahi operasyon sırasında kuyruk kemiğinin bir bölümü alınabilir.

  Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

  Bazı hastalarda kuyruk sokumu ağrısı sadece hafif belirtilerle kendini gösterir. Hafif şiddetteki ağrılar muayeneden önce uygulanabilecek bazı yöntemlerle geçirilebilir.


  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Kuyruk sokumu ağrısı nedir?

  Kuyruk sokumu ağrısı nedir?

  Kuyruk sokumu omurganın en altında, kalçaların hemen üzerinde bulunan üçgenimsi bir kemiktir. Bu kemik, çeşitli kasların bağlanma noktasını oluşturmasından dolayı büyük önem taşır. Günümüzde, özellikle bilgisayar karşısında uzun süre oturarak çalışmak, kuyruk sokumu ağrılarında artışa neden olmaktadır. 

  Kuyruk sokumu ağrısı

  Halk arasında poçik denen kuyruk sokumu, omurganın en alt ucunda, genellikle 4 kemiğin kaynaşmasından oluşan üçgenimsi bir yapıdır. Kuyruk sokumunun görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Yapılan araştırmalar kuyruk sokumu ağrısının, kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla raporlandığını göstermektedir. Bu durumun olası nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

  Pelvik kas krampları da kadınlarda artmış kuyruk sokumu ağrısında rol oynayabilir. Fiziksel değerlendirmelerde, kadınlar adet öncesi dönemde büyük oranda artmış kuyruk sokumu ağrısı rapor etmiştir.

  Kuyruk sokumu ağrısının nedenleri

  En yaygın kuyruk kemiği ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Kuyruk sokumu ağrısı belirtileri

  Kuyruk sokumu ağrısının en klasik belirtisi sert bir yere oturulduğunda bu bölgede duyulan şiddetli ağrıdır. Bunun haricinde, bacağa yayılan ağrılar gibi farklı bölgelerdeki belirtiler de ağrıya eşlik edebilir. Genel olarak kuyruk sokumu ağrısı belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Ağrı, sürekli ve hafif olabilir fakat bazen arada bıçak saplanma tarzında da duyulabilir. Kuyruk sokumu ağrısı araba kullanmak, eğilip kalkmak gibi günlük yapılan işler sırasında artış gösterebilir.

  Kuyruk sokumu ağrısı teşhisi

  Hekiminiz tanı koymadan önce, tam tıbbi geçmişinizi içeren kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır ve öncelikle de aşağıdaki tıbbi durumları öğrenmek isteyecektir.

  Doktorunuz ağrının kaynağını bulmak için pelvik ve rektal muayene yapabilir ve aşağıdaki testleri isteyebilir:

  Kuyruk sokumu ağrısı tedavileri

  Kuyruk kemiği ağrısının tedavisi genellikle semptomların yönetilmesine odaklanır. En yaygın stratejiler şunlardır:

  Fizik terapi: Fizik terapi uzmanı, çevredeki kasları güçlendirmek, pelvik tabanını desteklemek veya kuyruk sokumu kemiğinin hasarını en aza indirgemek için egzersiz yaptırabilir ve önerilerde bulunabilir.

  Reçeteli ağrı kesici ilaç tedavisi: Belirtiler reçetesiz satılan tedavilere cevap vermiyorsa, doktor opioidler veya başka reçeteli ağrı kesiciler önerebilir.

  Cerrahi girişim: Pelvik taban prolapsusu veya fıtıklaşmış diskler cerrahi müdahale ile çözülebilir. Tedavi, kuyruk sokumu kemiğinin bir kısmının uzaklaştırılmasını gerektirebilir.

  Enjekte edilebilir ilaçlar: Steroidli veya steroidsiz lokal anestezik enjeksiyonu genellikle ağrıyı hafifletebilir. Aynı zamanda bu tedavi, ağrının altta yatan nedenini gidermek için fizyoterapistle çalışırken hissedilen kas gerginliğine yardımcı olabilir.

  Psikoterapi: Psikoterapi, kronik ağrı için şaşırtıcı derecede etkili bir tedavi yöntemidir. Tedavi, ağrının psikolojik bileşenlerini ele alır, ağrı toleransına yardımcı olur ve ağrı yönetimini engelleyen sedanter (aktif olmayan) yaşam tarzı gibi konuların üstesinden gelebilir.

  Altta yatan tıbbi durumların tedavisi: Örneğin hemoroit kaynaklı kuyruk sokumu ağrısı, epsom tuzuna oturma banyoları veya hemoroidleri düzeltmek için yapılan ameliyatlarla gelişebilir.

  Bazen koksiks ağrısı tedavi gerektirmez. Hamilelik sırasında kuyruk kemiği ağrısı yaşayan kadınların belirtileri, tipik olarak doğumdan birkaç hafta sonra düzelebilir. Yaralanma nedeniyle oluşan ağrı, tedavi olmasa bile kendi başına iyileşebilir.

  Kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer?

  Kuyruk sokumu ağrınız çok kuvvetli değilse ve farklı bir belirtiniz yoksa doktora başvurmadan önce aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. 

  Bu yöntemlerin hiçbiri ağrıda hafifleme sağlamıyorsa veya ağrı 3 hafta boyunca devam etmişse en kısa sürede bir uzman hekime başvurmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz. 

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Kuyruk Sokumu Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir?

  Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ağrı; oldukça rahatsız eden bir ağrıyken kişilerin aynı zamanda, oturup kalkma gibi günlük yaşamlarında sık yapılan aktiviteleri de kısıtlayan bir ağrı çeşididir. Daha çok kadınlarda görülen ve sık karşılaşılan bu ağrılar sebebiyle, araba ile seyahat etmek, uzun süre oturmak, ofis içerisinde iş yapmak ve yemek yemek gibi eylemler bile kişiler için güçleşebilmektedir.

  Peki kuyruk sokumu neden ağrır?

  Kuyruk sokumu vücudumuzda bulunan 33 tane omurun, en alt kısmında bulunan son parçasıdır. Bu kemiğe toplum arasında “poçik” ve tıp dünyasında ise “koksiks” adı verilir. Koksiks, leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası olduğu için oldukça önemlidir. Koksiks yani kuyruk sokumu bölgesi çeşitli nedenler sebebiyle ağrılar gelişebilmektedir. Bu nedenler genellikle;

  Kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer?

  Kuyruk sokumu ağrılarının en yaygın nedenleri, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerdir. Ağrıyı geçirmek için ise ilk yapılması gereken, doktor muayenesidir. Doktor, hasta öyküsünü dinleyip, fiziki muayenesini yaptıktan sonra gerek görürse çeşitli görüntüleme yöntemlerine hastayı yönlendirir. Kuyruk sokumu ağrılarında, erken tanı önemlidir. Erken dönemde tanı ile ağrıların kısa zamanda geçme ihtimali de artar. Doktora erken dönemde başvurmanın bir diğer önemli yanı da, kemik kanserinin yaygın bir belirtisi kuyruk sokumu ağrısıdır. Bunu da göz önünde bulundurarak, bir doktora başvurmanız önemlidir. Doktor muayenesi ve tetkikler sonrasında tanıyı koyduktan sonra kuyruk sokumu ağrısında, tedavi süreci başlamış olur. Tedavide öncelikle yapılması gereken nedenin belirlenerek, engellenebilen bir davranışsa tekrar yapılmamasıdır. Çünkü bu neden, uzun süre oturmak veya yanlış biçimde oturmak olabilir. Düzenli spor aktiviteleri ve yürüyüşler, kuyruk sokumu ağrılarını hem azaltmak hem de sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça önemlidir. Eğer rutininiz dolayısıyla; gün içerisinde çok fazla oturmanız gerekiyorsa ortopedik bel yastıkları ile kuyruk sokumunu destekleyebilir, düzenli molalar vererek ayağa kalkabilir ve kısaca mevcut şartlarınızı iyileştirebilirsiniz. Düzgün oturma pozisyonlarını öğrenmek de, kuyruk sokumu ağrıları yaşayan bireyler için faydalı olacaktır.

  Yazı kaynağı : okanhastanesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap