Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kuvvet bir cismin üzerine etki ederek o cismin özelliklerinden hangilerini değiştirebilir

  1 ziyaretçi

  kuvvet bir cismin üzerine etki ederek o cismin özelliklerinden hangilerini değiştirebilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  4. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Cisimler Üzerindeki Etkileri konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Cisimler Üzerindeki Etkileri konu anlatımı

  Söz konusu kuvvet olduğu zaman kısaca hareket anlamına gelebilir. Çünkü kuvvet hareketle aynı oranda ilişkilidir. Örneğin bir şeyi bir yerden bir yere hareket ettirirken ya da bir yere taşırken mutlaka kuvveti kullanırız. Bunu hem insan kuvveti hem de teknolojik ürünlerin kuvveti üzerinden gerçekleştiririz.

   Kuvvetin Cisimler Üzerindeki Etkileri

   Öncelikli olarak kuvvet nedir bunun tanımını yapalım ve ne olduğunu öğrenelim.

   Kuvvet: Bir cismi hareket ettirmek, yönünü değiştirmek, durdurmak, yavaşlatmak ya da hızlandırmak için uyguladığımız etkiye kuvvet denir.

   Hayatımızın her alanında bulunan kuvvet bize büyük kolaylıklar sağlar. Yapmak istediğimiz birçok şeyi gerçekleştirmemiz için bize olanak verir. Özellikle kuvvet sayesinde günlük yaşantımızda ele aldığımız ve yaptığımız birçok durum söz konusudur.

   - Duran cisimleri hareket ettirmemize fırsat verir. Mesela bir topa vurduğumuz zaman top hareket eder ve başka yönlere gider.

   - Hareket halinde olan cismi durdurmamıza olanak tanır. Örneğin aşağı doğru yuvarlanmaya başlayan bir topu elimizle ya da ayağımızla durdurabiliriz.

   - Hareket halinde olan birbirinden değişik cisimleri yavaşlatabilir ya da hızlandırabiliriz. Örneğin arabanın gazına bastığımız zaman araba hızlanır ya da frene bastığımız zaman araba yavaşlar. Ayrıca bisikletimizi bindiğimiz zaman pedallara daha hızlı basarsak bisiklet daha hızlı gider.

   - Hareket eden cisimlerin yönünü değiştirebiliriz. Örneğin beyzbol sopası ile bir topa vurduğumuz zaman bize doğru gelen top yön değiştirir ve başka yere gider.

   - Kuvvet sayesinde ayrıca cisimlerin şekillerini değiştirebiliriz. Örneğin oyun hamuruna elimizle belli bir kuvvet uygulayarak birçok farklı şekil yapabiliriz. Karşılıklı olarak iki cisim birbirine çarpar ise yine şekil değişikliğine uğrarlar. Aynı zamanda vurma, germe ya da bükme gibi birçok kuvvet cisimlerin şekil değiştirmesine sebep olur. Böylece heykeltıraşlar gibi değişik şekilleri oyun hamuru ile yapabilir ya da farklı maddeleri kullanarak şekiller oluşturabiliriz.

   Not: Bir kaleme aşırı kuvvet uygularsak kalem kırılabilir. Aynı zamanda bir tele uyguladığımız kuvvet ile farklı bir şekil almasına olanak verebiliriz.

   Bu konuda aynı zamanda esnek maddeler bulunmaktadır. Kuvvet uygulandığı zaman şekil değiştiren, kuvvetin etkisi ortadan kalktığında tekrar eski haline gelen maddelere esnek maddeler denmektedir. Örneğin bir lastiği iki ucundan uzattığımız zaman gerilir. Ancak lastiği bıraktığımızda tekrar eski haline gelir. Bu konuda bulaşık süngeri ya da yay gibi daha birçok farklı maddeyi saymak mümkün.

   Not: Hareket eden cisimlere zıt yönünde kuvvet uyguladığımızda, cisimler yavaşlar ya da durur. Bu durum bizim uyguladığımız kuvvete bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

   Ayrıca uyguladığımız kuvvet kendi kuvvetimiz olabilir ya da başka teknolojik ürün kuvveti olabilir. Mesela çok ağır olan ve kaldıramadığımız pek çok eşyayı, insan eliyle hazırlanmış teknolojik cihazlar kaldırabilmektedir. Bu gibi daha birçok farklı teknolojik ürün günlük hayatımızda kullanılmakta ve bizim yerimize kuvvet uygulamaktadır.

   Hayatımız içerisinde birçok farklı maddeye kuvvet uygularız. Bu bizim için bir mecburiyettir. Örneğin gün içerisinde bisikletimizi bineriz ve birçok farklı yere gideriz. Aynı zamanda arkadaşlarımızla top oynarız ve topun farklı yönlere değişik hızlarda gitmesine olanak veririz. Yemek yerken kaşığı kaldırırız, çantamızı elimize alırız ya da kapıyı kapar veya açarız. Önemli olan kuvveti gerektiği yerde ve dengeli şekilde kullanmaktır. Böylece çok fazla yorulmadan günlük işlerimizi rahatlıkla yapabiliriz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  kuvvet cisimlerin hareketlerini ve şeklini nasıl etkiler - Eodev.com

  Kuvvet Nedir? Kısaca Kuvvetin Özellikleri Ve Etkileri Nelerdir?

  Kuvvet Nedir? Kısaca Kuvvetin Özellikleri Ve Etkileri Nelerdir?

  Özellikle kuvvet cisimler üzerinde etki yapan bir temel yapıdır. Bu yapı fizik kurallarına göre hareket eder ve cisimlerin yer değiştirmesine ya da durmasına olanak tanır. Gündelik yaşamda yoğun olarak ve sürekli şekilde gerçekleştirilen hareketler arasında yer alır. Özellikle matematik ve fizik açısından çok önemli bir unsur olduğunu da dile getirmek mümkün.

  Kuvvet Nedir?

  Hareket halindeki bir cismi durduran ya da duran bir cismi hareket ettiren etkiye kuvvet denmektedir. Aynı zamanda bir cismin şekil değişikliğine sebep olabilen bir etki olduğu da anlatılabilir. İnsanoğlu için önemli olan birçok farklı makineden ve farklı sistemlerin temelinde kuvvet yatar. Kuvvet ile beraber hareket eden tüm cisimler, görevini yerine getirmek için gerekli olan enerjiyi yaratır. Bu enerji ile beraber elde edilen güç üzerinden günlük yaşamda kullanılan pek çok unsur ortaya çıkar.

  Bu etki aynı zamanda doğal yollarla da oluşabilmektedir. Örneğin rüzgar ile birlikte ya da yerçekimi ve daha birçok unsur üzerinden meydana gelebilir. Hatta doğal yollardan oluşan kuvvet etkisinin devamlı olarak sürdüğünü söylemek mümkündür. Bu etkiden enerji elde edilmesi yaşamın devam etmesi gibi durumlar söz konusudur.

  Kısaca Kuvvetin Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

  Kuvvetin cisimler üzerinde çok çeşitli etkileri bulunur. Bunlar içerisinde yavaşlama, hızlanma, şekil değiştirme ya da yön değiştirme, durma ve döndürme gibi birçok özellik yer alır. Bu özellikler hayatın devam etmesi ve yaşamın sürdürülebilmesi noktasında oldukça önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Özellikle pek çok ayrıcalığı ile beraber kuvvetin çeşitli etkilerini maddeler halinde saymak mümkün.

  - Kuvvetin hızlandırıcı etkisi,

  - Kuvvetin yavaşlatıcı etkisi,

   - Kuvvetin yön değiştirici etkisi,

  - Kuvvetin şekil değiştirici etkisi, 

  - Kuvvetin döndürme etkisi,

  Tüm bu etkiler doğrudan madde ile ilgilidir. Yani kuvvetin oluşturduğu etki madde üzerinde hareket imkanı sağlar ve bu farklı hareketler, yaşamın düzenli devam etmesine olanak verir. Kuvvet aynı zamanda ivme ile birlikte çok daha güçlü noktaya ulaşabilmektedir. Özellikle başta araçlar olmak üzere pek çok etmen konusunda, ivme üzerinden oluşan etki ile beraber güçlü bir kuvvet elde edilir. Bu kuvvet zamandan ve enerjiden kazanç elde etme imkanı sağlamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  5. Sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme - Sayfa 2 / 13 Testi Çöz - Testkolik

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap