Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kuru dut kaynatıp içmenin faydaları

  1 ziyaretçi

  kuru dut kaynatıp içmenin faydaları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kuru dutun faydaları

  Kuru dutun faydaları

  Dut meyvesi, yaz aylarının sonlarında ortaya çıkan, sağlık açısından oldukça fayda sağlayan değerli bir meyvedir. Dut taze olarak tüketildiğinde oldukça faydalıdır ancak dut kurutulduğunda faydası iki katına çıkmaktadır. Kışın yaş olarak tüketilemeyen dutu, kurutulmuş olarak tüketmek hem sağlığınıza fayda sağlar hem de tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur.

  Kuru dutun faydaları

  Doğal antibiyotiktir

  Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitamini açısından kuru dut oldukça zengindir. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Ateş düşürücü etkisinin olmasının yanı sıra vücutta doğal antibiyotik etkisi yaratır.

  Gece kızı çayı zayıflatır mı?

  Kan yapıcıdır

  İçerdiği zengin demir mineralleri sayesinde vücutta kan yapıcı etkisi bulunmaktadır. Kansızlık tedavisinde kuru dutun önemli bir yeri vardır.

  İdrar söktürücü etkisi

  Aç karnına bir avuç tüketilen kuru dutun sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak idrar söktürücü özellik göstermektedir.

  Bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur

  Hazımsızlığa iyi gelen kuru dut her gün düzenli olarak tüketildiğinde bağırsaklardaki kurtların düşmesine yardımcı oluyor.

  Karaciğeri güçlendirir

  Kuru dutun bir diğer yararı da karaciğere iyi gelmesidir. Karaciğeri güçlendiren kuru dut, karaciğerden kaynaklanan hastalıkların engellenmesini sağlar.

  Bağışıklığı güçlendirir

  İçerisinde yer alan yüksek C vitamini sayesinde bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kış mevsiminde 1 avuç tüketilen kuru dut bağışıklığı güçlendirerek kışın hastalıklardan korunmamızı sağlar.

  Kalp hastalılarından korur
  Damar açıcı ve temizleyici etkisi olduğundan kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

  Saça ve cilde faydalıdır

  Saçı ve cildi temizler ve Kuru dut kaynatılarak suyu ile yıkanıldığında saçı ve cildi temizler, besler ve canlandırır.

  Kuru dut nasıl tüketilmeli?

  Ancak rejim yapan biriyseniz ve kuru dutun faydalarından yeterince yararlanmak istiyorsanız yemeklerden önce 1 çorba kaşığı kuru dut tüketebilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de kuru duttan çok fazla kalori almazsınız.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Kuru dut suyunun şaşırtıcı faydaları: Yoğurt ve kuru dutu karıştırın veya kuru dutu kaynatıp için

  Kuru dut suyunun şaşırtıcı faydaları: Yoğurt ve kuru dutu karıştırın veya kuru dutu kaynatıp için

  Hem lezzetli hem de tam bir sağlık deposu olan dut, günde bir avuç tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının yüzde 30’unu, günlük lif ihtiyacının ise yüzde 20’sini karşılıyor. Demir içeriği diğer meyvelere oranla oldukça yüksek olan dutun faydaları saymakla bitmiyor. Kışın yaş olarak tüketilemeyen dutu, kurutulmuş olarak tüketmek hem sağlığınıza fayda sağlar hem de tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur. Kırmızı dut kurusunun faydaları neler, kuru dut suyu nasıl yapılır?

  Beyaz Dut Kurusu Kürü

  Beyaz Dut Kurusu Kürü Tarifi İçin Malzemeler

  Beyaz Dut Kurusu Kürü Tarifi Nasıl Yapılır?

  Vücuttaki iltihabı kurutucu özellikte bir kürdür. ( Üveit ve iltihaplanmaya bağlı kistlerde kullanılabilir. Şeker hastaları için dikkat edilmelidir. )

  Suyu kaynatıp dut kurusunu içine atın ve 6 dakika daha kaynatıp altını kapatın. Ilıyana kadar bekleyip süzün. Yarısını sabah kahvaltısından yarım saat önce yarısına da akşam yemeğinden yarım saat önce için. (içince yarım saat bir şey yemeyin) Her gün taze hazırlayın, 21 gün devam edin.

  Kuru dut suyu faydaları

  Antioksidan Deposu

  Dutun sadece meyvesi değil sapı ve yaprağıda antioksidan açısından zengindir. Antioksidanlar mikropların rahatça dolaşmasının önüne geçer. Ayrıca dut meyvesinin içinde Resveratrol antioksidanı var ve bu antioksidan uzun yıllar yaşamayı ve yaşlanmayı geçiktiriyor.

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

  Vücudumuzda bulunan beyaz kan hücreleri hastalıklara karşı sürekli savaşırlar.Bu beyaz kan hücrelerinin ölmesinde en önemli faktör duttur ve içinde iyileştirmeye yardımcı olan alkoidler bulunur. Bu sayede hastalıklardan korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Kansere Karşı Kalkandır

  Kuru dut çin tıbbında da kansere karşı sağlıklı bir besin olarak kullanılmıştır. Yapılan çalışmaların doğru sonuçlandığı görülmüştür. Sağlıklı bir yaşam için ise her gün bir avuç kuru dut tüketmelisiniz.

  Kan Şekerini Dengeler

  İçinde bulunan DNJ maddesi kan şekerini koruyor. Yapılan araştırmalar sonucu kan şekerini ise dengeliyor. Ayrıca diyabet hastalarının porsiyonuna dikkat ederek tüketmesi gerekir.

  Bağırsakları Çalıştırır

  Kuru dut lifli yapısı sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kalp sağlığını düzenliyor ve kolesterolü dengede tutuyor.

  Tatlı Krizleri İçin En Sıhhatli Çözüm

  Tatlı krizleriniz başladığı zaman yağsız yoğurt ve kuru dutu karıştırın. Tatlı kriziniz kesilecektir. İstediğinizde sabahları kahvaltı yaparken yada öğlen yemeğinde veya diyet yaparken de tatlı niyetine tüketebilirsiniz.

  Dut kurusu kaynatıp içmek

  İçerisinde bol miktarda C vitamini olması da bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar. Vücudun, direncini artırır. Soğuk algınlığı ve nezle problemlerinin önüne geçer. Kuru dut böbrek ve karaciğerlerin işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi için destek sağlıyor.

  Dut Kurusu Zararları

  Kan şekerini düşürebilir. Bu yüzden dut kurusu tüketiminde dikkat edilmelidir. Fazla tüketildiğinde bulanık görmeye, baş ağrısına, aşırı terlemeye ve baş dönmesine sebebiyet verebilir. Gün içerisinde dut kurusu tüketmek isteyen kişiler 1 avuçtan fazla tüketmemeye özen göstermelidir.

  Dut kurusu çayı nasıl yapılır?

  Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu (5-6 yemek kaşığı) beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin. Ilıyınca süzün, yarısı sabah aç karnına, diğer yarısını akşam aç karnına için.

  Beyaz dut kurusu çayının faydaları
  Vücudun, direncini artırır. Soğuk algınlığı ve nezle problemlerinin önüne geçer. Kuru dut böbrek ve karaciğerlerin işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi için destek sağlıyor. Toksinleri vücutta atma konusunda faydalı olan dut kurusu, böbrek ve karaciğerlerin temizlenmesine olanak tanıyor.

  Kuru Dutun Faydaları İbrahim Saraçoğlu

  Kuru dutun faydaları Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından devamlı ele alınmaktadır. Özellikle Saraçoğlu kuru dutun iltihap giderici özelliği vurgulamaktadır. Ayrıca kalp ve damar sistemini koruduğu için düzenli olarak tüketilmesinin faydalı olduğunu da belirtir.

  Kuru Dut Egzamaya İyi Gelir mi?

  Kuru dut egzamaya iyi gelir mi diye merak edenler buraya. Kuru dut egzama için birebirdir. Egzamanın önlenmesi için kuru dut iltihap giderici özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir.

  Kuru Dut Tüketmek Ne İşe Yarar?

  Yaz aylarında oluşan taze dutun kurutulmasıyla elde edilen kuru dut, vücuttaki bütün organlara fayda sağlayan önemli bir besindir.

  Kuru Dut Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

  Kuru dutun muhteviyatı zengin olduğundan ve şeker oranı da yüksek olduğu için kilo kontrolünün de sağlanması için günde 1 avuç tüketilmesi tavsiye edilir.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Dut kurusunun bilinmeyen 10 faydası: Beyaz dut kurusu faydaları ve dut kurusu kaynatıp içmek

  Dut kurusunun bilinmeyen 10 faydası: Beyaz dut kurusu faydaları ve dut kurusu kaynatıp içmek

  Dut meyvesini yaş olarak tüketmek kadar kuru olarak tüketmenin de bilinmeyen pek çok faydası bulunmaktadır. Dut kurusu bol miktarda kalsiyum ve demir içermektedir. Dut kurusu içerdiği vitaminler sayesinde pek çok hastalığın önlenmesine veya tedavi sürecine iyi gelmektedir. Aşura gibi birkaç tatlı da kullanılsa da aslında dut kurusu bu özellikleri düşünüldüğünde beslenme alışkanları içinde yerini alması gereken en önemli besinlerden biridir. İşte dut kurusunun bilinmeyen faydaları; Dut kurusu boğaz iltihaplarına karşı oldukça faydalıdır.

  Dut kurusunun bilinmeyen 10 faydası

  -Diş ve diş eti hastalıklarına karşı da etkilidir.

  -Enerji vererek, vücut direncini artırır. Sizlerde kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissediyorsanız dut kurusu tüketebilirsiniz.

  -İçinde bulunduğu demir sayesinde kansızlığı önler.

  -Oldukça güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Bu yüzden hastalıklara karşı koruyucudur.

  -Bağırsaklarınız düzenli çalışmıyorsa aç karnına dut kurusu yemeniz bu sorunu aşmanızda size yardımcı olur.

  -Vücutta meydana gelen egzama gibi yaralara ve sorunlara karşı oldukça etkilidir.

  -Karaciğeri kuvvetlendiren en önemli besindir.

  -Hafızayı güçlendirici etkisi bulunur. Bu yüzden hem gelişim çağındaki çocuklar hem de yaşlılar için oldukça önemli bir besindir.

  -Dut kurusu bol miktarda kalsiyum içerir ve günlük kalsiyum ihtiyacının %10’unu karşılar.

  -İçinde bulunan demir, kalsiyum ve diğer vitaminler sayesinde anne sütünü artırmada yardımcı olur.

  Dut kurusu kaynatıp içmek

  Dut kurusu kaynatmak neye iyi gelir?

  İçerisinde bol miktarda C vitamini olması da bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar. Vücudun, direncini artırır. Soğuk algınlığı ve nezle problemlerinin önüne geçer. Kuru dut böbrek ve karaciğerlerin işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi için destek sağlıyor.

  Nasıl yapılır?

  Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu (5-6 yemek kaşığı) beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin. Ilıyınca süzün, yarısı sabah aç karnına, diğer yarısını akşam aç karnına için.

  Dut çayı ne işe yarar?

  Dut yaprağı çayının idrar söktürücü etkisi vardır ve vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olur. Dut yapraklarından oluşan çayı içmek aynı zamanda kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olmaktadır. Dut yaprağının kalp rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

  Dut çayı nasıl yapılır?

  İlk olarak demlikte yarım litre su kaynatılır. Kaynayan suyun içine 5-6 yemek kaşığı kuru dut ilave edilir. 5 dakika kadar bu şekilde kaynatıp demledikten sonra içine çubuk tarçın ya da bal ilave ederek tüketilebilir.

  Dut suyu neye iyi gelir?

  Dutların sağlık yararları arasında sindirimi iyileştirme, kolesterolü düşürme, kilo kaybına yardımcı olma, dolaşımı artırma, kemik dokuları oluşturma ve bağışıklık sistemini geliştirme yetenekleri bulunur.

  Dutun Diğer Faydaları Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap