Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurtuluş savaşı kahramanları ve hikayeleri

  1 ziyaretçi

  kurtuluş savaşı kahramanları ve hikayeleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Halkbank Kültür ve Yaşam

  Kurtuluş Savaşı'nda Vatanı İçin Mücadele Eden 9 Kahraman Türk Kadını

  Kurtuluş Savaşı'nda Vatanı İçin Mücadele Eden 9 Kahraman Türk Kadını

  93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Milli Mücadele'de had safhaya ulaşmıştır. Milli mücadele kadın kahramanları yüzyıllar geçse de unutulmayacak isimlerdir. Her birinin destansı mücadelesi her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır. Milli mücadelenin kadın kahramanları ile ilgili araştırma yapıyorsanız içeriğimiz size yardımcı olacak. 

  Kurtuluş Savaşının cephelerinde görev alan fedakar, mili mücadelenin kadın kahramanları kimdir diyorsanız gelin hep birlikte öğrenelim.

  Not: Buradan bir kez daha cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve topyekün vatanımızı savunan herkesi saygı ve sevgiyle anıyoruz.

  Yazı kaynağı : onedio.com

  Kurtuluş Savaşı'nda canını ortaya koyan 9 Kahraman Türk kadını | 30 Ağustos zaferinin kahramanlık hikayeleri

  Kurtuluş Savaşı'nda canını ortaya koyan 9 Kahraman Türk kadını | 30 Ağustos zaferinin kahramanlık hikayeleri

  Tarihimiz açısından en önemli ve anlamlı günlerden birisi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı, bu sene tedbirlere dikkat edilerek büyük bir coşku ile kutlanacak. Bu tarihi gün yaklaşırken 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanan Kurtuluş Savaşı döneminin kahramanları da internette araştırılıyor. 4 yıl süren ve emperyalist işgalci güçlerin vatan topraklarından def edilerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sonuçlanan Milli Mücadele döneminde şehit düşen on binlerce kahramanımız yâd ediliyor. Detaylar haberimizde...

  HALİDE ONBAŞI (HALİDE EDİP ADIVAR) (1884-1964)

  Halide Edip, 1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir. Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal Paşa'nın yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında Anadolu Ajansı'nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır. 1920'de Anadolu'ya kaçarak Kurtuluş Savaşı'na katıldı. İstanbul Hükümeti tarafından Mustafa Kemal ile birlikte hakkında ölüm kararı verilen altı kişiden biriydi.

  FATMA SEHER ERDEN (ERZURUMLU KARA FATMA)

  Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma): 1888'de Erzurum'da doğdu. Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı'na katıldı, askerlik hayatını eşi ile birlikte paylaştı. Kahraman kadın Kurtuluş Savaşı'ndan sonra üstteğmen rütbesi ile emekli oldu. Emekli maaşını Kızılay'a bağışladı.

  ŞERİFE BACI

  Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921'de donarak şehit oldu. Bugün Kastamonu'da şahsına layık güzel bir anıtı var. Kastamonulular şehit Şerife Bacı'nın adını her yerde yaşatıyorlar.

  HAFIZ SELMAN İZBELLİ

  Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından ve Kastamonu’da ilk kadın meclisi üyesi, sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle bir Cumhuriyet kadını idi. Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu'daki kadınları toplamış, asker için çorap, kazak, fanila ördürüp cepheye göndermişti.

  HALİME ÇAVUŞ

  Kastamonulu Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı'na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi traş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Mühimmat taşımada birçok görev yaptı. Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı.

  TAYYAR RAHMİYE

  Adanalı Rahmiye Hanım, 9. tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. Fransızlara girilen bir çatışmada, ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.

  ÇETİR EMİR AYŞE

  Yunan askeri Aydın'a doğru geldiğinde, kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış ve Yörük Ali Efe'ye katılmıştı.Savaş sonrası Atatürk İstasyon Meydanı'nda Çete Emir Ayşe'nin de aralarında bulunduğu kahramanlara İstiklal Madalyası takmıştı.

  GÖRDESLİ MAKBULE

  15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusunun İzmir'i işgaliyle Batı Anadolu'yu işgale başlaması sonucu 7 Kasım 1921'de kocası Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı. Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olmuştur.

  BİNBAŞI AYŞE

  Gazi Ayşe Altıntaş, Selanik doğumludur. Eşi Kafkas cephesinde Şehit düşünce milli mücadeleye katılma kararı almıştır. İstiklal Mücadelesi'ne başından sonuna kadar görev almıştır. Binbaşı Ayşe, ayağında çizmesi, başında kalpak ve subay kılığında gezdi. Askerden her zaman büyük saygı gördü.

  NEZAHAT ONBAŞI (NEZAHAT AYSEL)

  Nezahat Onbaşı babasıyla birlikte, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer almış ve gösterdiği kahramanlıklarla 70. alayın simgesi olmuştu.

  KILAVUZ HATİCE

  Adana yöresinden çıkan bir başka kahraman. Fransız birliklerine kılavuzluk yapmış, onları aldatarak Kuvayi Milliye'nin pususuna yöneltmiş ve ağır kayıplar almasına sebep olmuştur.

  SATI ÇIRPAN

  Cepheye sırtında silah taşıyan fedakar kadın. TBMM'ye giren ilk 18 kadın milletvekilinden biridir.

  ANTEPLİ YİRİK FATMA

  Gaziantep'te Fransızlara karşı verilen savaşta (1 Nisan 1920 - 8 Şubat 1921) çete teşkilatına katılmak isteyen yirik Fatma gelmesini istemeyenlere karşı "Benim kanım, sizinkinden daha mı şirindir?" cevabını vermiş ve çetecilerle birlikte yola çıkmıştı.

  Bunlardan başka;

  Çavuş Penbe,
  Senem Ayşe Hatun,
  Nafize Kadın,
  Bitlis defterdarının hanımı,
  Sultan Hanım,
  Faika Hakkı,
  Ali kızı Alime,
  Hacı Osman Kızı Fatma,
  Besim kızı Şükriye,
  Musa kızı Fatma,
  Veli Onbaşı kızı Ayşe,
  Molla İbrahim kızı Fatma,
  Molla Hasan kızı Fatma.

  Ayrıca cepheye silah ve mühimmat taşıyan kadınlarımız, demiryolu tamir eden kadınlarımız. Ve ismi bilinmeyen binlercesi...

  Ne demişti Mustafa Kemal Atatürk:

  "Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde, anadolu köylü kadınının üzerinde kadın mesaisi zikretmek imkanı yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını 'Ben anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte anadolu kadını kadar gayret gösterdim' diyemez.

  Erkeklerimizin teşkil ettiği ordunun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. memleketin mevcudiyet vasıtalarını hazırlayan kadınlarımız olmuş ve kadınlarımız olmaktadır. kimse inkâr edemez ki, bu harpte ve ondan önceki harplerde, milletin hayat kabiliyetini tutan hep kadınlarımızdır.

  Çift süren, tarlayı eken, ormandan odunu, keresteyi getiren, mahsulatı pazara götürerek paraya çeviren, aile ocaklarının dumanını tüttüren, bütün bunlarla beraber sırtıyla, kağnısıyla, kucağındaki yavrusuyla yağmur demeyip, kış demeyip, sıcak demeyip cephenin mühimmatını taşıyan, hep onlar, hep o ulvi, o fedakar, o ilahi anadolu kadınları olmuştur.

  Dolayısıyla hepimiz bu büyük ruhlu, büyük duygulu kadınlarımızı şükran ve minnetle ebediyen taziz ve takdis edelim."

  MALAZGİRT ZAFERİ SERBEST, 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI YASAK!

  Yazı kaynağı : www.karar.com

  Kurtuluş Savaşı Kadın Kahramanları - Milli Mücadelede Vatanı İçin Mücadele Eden Kahraman Türk Kadınları ve Hikayeleri

  Kurtuluş Savaşı Kadın Kahramanları - Milli Mücadelede Vatanı İçin Mücadele Eden Kahraman Türk Kadınları ve Hikayeleri

  Kurutuluş Savaşı sırasında, büyük bir cesaret gösteren kadınlarımızın yaptıklarını okurken içinizin burkulacağına, gözlerinizin dolacağına ve gururlanacağınıza eminiz. Zira bu kadınlar, ölümden korkmadan, varları ve yokları ile savaşa katılmış, destek vermiş ve tarihe geçmişler. İşte Milli mücadelenin kahramanları...

  KURTULUŞ SAVAŞI KADIN KAHRAMANLARI

  Kurtuluş Savaşı sırasında tüm milletimiz elinden geleni yapmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda kadınların rolünü bir kenara atmamak gerekir. Hatta öyle ki, bazı kadınların ismi yaptıkları fedakarlıklar ve gösterdikleri cesaret ile tarihe altın harfler ile kazınmıştır. İşte bu kadınlar Milli Mücadelenin kadın kahramanlarıdır. Peki siz bu kadınları tanıyor musunuz? Milli Mücadelede kahramanlık gösteren Türk kadınları arasında şu kişiler bulunmaktadır;

  KURTULUŞ SAVAŞI KADIN KAHRAMANLARI VE HİKAYELERİ

  Kurtuluş Savaşı'nda kadınların rolünün önemli olduğunu söylemiştik. Peki Kurtuluş Savaşı'nda Türk kadınları ne gibi fedakarlıklar yapmıştır? İşte Kurtuluş Savaşı kadın kahramanları ve hikayeleri!

  1. Çete Emir Ayşe

  Gerçek adı Emire Ayşe Aliye olan Çete Emir Ayşe, Batı cephesi kahramanlarından birisidir. Yunan askeri Aydın ilimize doğru yaklaştığında, arkadaşları ile birlikte Menderes Nehri'nin diğer tarafına geçmeye çalışan Çete Emir Ayşe'nin arkadaşları kayıktan düşüp boğulmuştur. Bunun üzerine Çete Emir Ayşe geri dönerek, Çanakkale'de şehit düşen eşinden kendisine kalan elmas küpeleri satıp, kendisine bir tüfek almış ve dağa çıkmıştır. Akabinde ise Yörük Ali Efe'nin ekibine katılarak, Aydın'da Yunan askerine karşı savaşmıştır. Gösterdiği cesaret ve başarıdan ötürü ise kendisine İstiklal Madalyası verilmiştir.

  2. Gördesli Makbule

  Gördesli Makbule, Batı cephesinde savaşmış bir kahramandır. Gördesli Makbule; Yunan işgali başladıktan sonra, kocası Halil Efe ile birlikte Türk çetelerine katılmıştır. Silah arkadaşlarına cesaret vermek için ön safhalarda çarpışan Gördesli Makbule, savaş sırasında şehit düşerek hayatını kaybetmiştir.

  3. Hafız Selman İzbeli

  Hafız Selman İzbeli; Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu'daki kadınları toplayarak, asker için çorap, içlik vb. şeyler ördürmüştür. Bu giyecekleri ise cepheye göndermiştir. Bu kadın Kastamonu'daki ilk kadın meclis üyesidir. Ayrıca Kastamonu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından bir tanesidir. Bir Cumhuriyet Kadını olan Hafız Selman İzbeli, savaş bittikten sonra Türkçe harfler ile okuma ve yazmayı öğrenmişti.

  4. Halide Onbaşı

  Halide Edip Adıvar, yani Halide Onbaşı; savaş sırasında cephede Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında yer almıştır. Asker olmamasına rağmen, kendisine gösterdiği başarılar nedeni ile onbaşı rütbesi verilmiş ve bir savaş kahramanı sayılmıştır.

  5. Halime Çavuş

  Kocabıyık olarak da bilinen Halime Çavuş; erkek kılığına girerek Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır. Kocabıyık, savaşta mühimmat taşımak ile görevlendirilmiştir. Savaş sırasında düşman ateşine yakalanan Halime Çavuş, ayağından sakatlanmıştır.

  6. Kara Fatma

  Gerçek adı Fatma Seher Erden olan, lakin Erzurumlu Kara Fatma olarak bilinen bu kadın; ilk olarak Balkan Savaşı'nda görev almıştır. Akabinde ise 1. Dünya Savaşı'nda, aile ile birlikte Kafkas Cephesinde savaşmıştır. Savaş tecrübesi olan Kara Fatma, Batı Cephesinde, Milis Müfreze Komutanı olarak görev yapmıştır. Geneli kadınlardan oluşan birliği ile birlikte, düşmanları yenmiştir. Bunun yanı sıra İstanbul'dan silah ve adam kaçırmış, İzmir'de de benzer faaliyetlerde bulunmuştur.

  7. Nezahat Onbaşı

  Nezahat Baysel, yani nam-ı diğer Nezahat Onbaşı; 70. alayın simgesi konumunda bir milli mücadele kahramanıdır. 9 yaşında cephelerde görev almaya başlayan Nezahat Onbaşı; Geyve Savaşı, Konya İsyanı, I. ve II. İnönü Savaşları, Sakarya ve Gediz Muhaberelerinde savaşmıştır.

  8. Şerife Bacı

  Şerife Bacı; İnebolu'daki savaş cephanelerini Ankara'ya götürmekle görevli bir savaş kahramanıdır. Soğuk kış şartlarına aldırmadan, çocuğu ile birlikte bu görevi başarı ile yerine getirmiştir. Bu kadın, cephaneler ıslanmasın diye onları kendi ısınma battaniyesine sarmış, bebeği soğuktan donarak ölmesin diye de, onu cephanelere sarmıştır…

  9. Tayyar Rahmiye

  Tayyar Rahime, Güney cephesinde Fransızlara karşı savaşmış bir kadındır. Görevi ilk başta kundakçılık ve keşif yapmak olan Tayyar Rahime, ileriki dönemlerde savaşta da bizzat çarpışmıştır. Ateş altında kalan iki silah arkadaşını kurtarmak için kendisini siper etmiş ve şehit düşmüştür.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap