Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur

  1 ziyaretçi

  kurban namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurban namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur?

  Kurban namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur?

  Kurban Bayramı'nda kurban ibadetini yerine getirdikten sonra 2 rekat Kurban Namazı kılmak gerekiyor. Peki kurban namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur?

  Kurban Bayramı yaklaştı. Kurban ibadetini yerine getiren Müslümanlar, kurban kesimi yapıldıktan sonra iki rekat namaz kılmanın hikmeti hadis-i şeriflerde dile getirilmiştir. 

  Kurban namazı iki rekat olup, 1.rekatte- Fatiha Suresi'nden sonra Kevser Suresi okunur. 2. rekatta ise Fatiha Suresi'nden sonra İhlas Suresi okunur. 

  Kurban namazından sonra ise şu dua edilir.

  "Ya Rabbi, bu koyun (veya sığırveya keçi ne kesildiyse) senden, rızan için sanadır. Lutfunla ve kereminle Halilin İbrahim (a.s.) ve zebihin (kurbanın) İsmail a.s.'dan ve Habibin Muhammed (s.a.v.)'den kabul ettiğin gibi kabul et. Fazlın, keremin ve lütfunla, ey ekramel ekramin...

  Allahümme inne salatii ve nüsüki ve mahyaye ve mematii lillahi rabbil alemiin diyerek dua edilir.

  KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

  Kurban Bayramı Arefe günü 3 Ekim Cuma gününe denk gelirken, Kurban Bayramı'nın ilk günü 4 Ekim Cumartesi günü kutlanacak. 4 günlük Kurban Bayramı tatilinin son günü ise 7 Ekim Salı günü. 

  KURBAN BAYRAMI NEDİR?

  Kurban Bayramı Müslüman alemi tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

  Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

  İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir.

  HAC SURESİ NE DİYOR?

  Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetler:

  "Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc 22/36;37)

  KURBAN BAYRAMI NAMAZI

  Bayram sabahı, bayram namazı kılınır ve Bayram hutbesi okunur. Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın son ikindi namazı dahil her farz namazdan sonra aşağıdaki teşrik tekbirleri okunur:

  Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi'l-Hamd

  HZ. İBRAHİM'İN KURBAN SINAVI

  Kur'an-ı Kerim'in Saffat suresinin 100-113. ayetleri Hz. İbrahim'in oğlunun kurban etmek istemesiyle ilgili detayları anlatıyor.

  Kur'an'daki bilgilere göre olay şöyle gerçekleşiyor:

  Hz. İbrahim'in hiç çocuğu olmaz. Yaşı 86'ya ulaşmış bu büyük peygamber davasını ve ailesini devam ettirecek temiz bir evlat arzu eder. Allah'tan ister. Ve o arada da "bana bir evlat verirsen O'nu kurban ederim" der. Yüce Rabbimiz, Hacer validemizden Hz. İbrahim'e bir erkek çocuk nasip eder. Bu çocuğa da İsmail ismi verilir. Nihayet çocuk 7 yaşına gelince Hz. İbrahim bir rüya görür. Rüyada kendisine evladını kurban etmekle ilgili adak hatırlatılır. Peygamberlerin rüyaları da vahyin bir türüdür. Yani rüyaları onları bağlar. Hz. İbrahim çaresiz bir şekilde oturduğu Şam'dan Hz. Hacer ve Hz. İsmail'in yaşadığı Mekke'ye gelir. 

  Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail'e bıçak ve ip almasını söyler. Görüntüde odun kesmeye gidiyorlar. Evden uzaklaşırlar. O esnada şeytan Hz. Hacer'e, Hz. İbrahim'e ve Hz. İsmail'e görünür. Hacer'e, "kocan oğlunu kesecek" der. Hz. İbrahim'e "insan oğlunu keser mi" der. Hz. İsmail'e; "baban seni kesmeye götürüyor" der. Her üçü de şeytanı kovalar ve "Allah'ın hükmüne razı olduk" der.

  Nihayet Mina-Müzdelife bölgelerine yakın bir yere gelince Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail'i oturtup onunla sohbete başlar.

  Şöyle der:

  "Oğulcağızım! Ben rüyamda seni kurban ediyor görüyorum. Bak bakalım, ne diyorsun bu işe. Babanla konuş bu işi. Bana teslim olacak mısın?"

  Hz. İbrahim bu emri paylaşır. Yüce Rabbin istediğini iletmekte tereddüt etmez. Oğlu Hz. İsmail ise tam bir tevekkül ve teslimiyetle şöyle cevap verir: 
  "Babacığım! Emrolunduğunu yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın. 
  Sana direnmeyeceğim. Senin dediğini tartışmayacağım. Sana neden demeyeceğim. Sen ne ile emredildiysen onu yap. Beni sabreden olarak bulacaksın."

  Nihayet Hz. İbrahim ile Hz. İsmail emre uymak için hazırlık yaparlar. Hz. İsmail babasına şöyle der: 
  "Babacığım. Kollarımı arkadan bağla. Sımsıkı. Gömleğimi soy ki kana bulanmasın. Annem görür dayanamaz."

  Hz. İbrahim oğlu İsmail'i alnı üstü yatırır. Hz. İbrahim bıçağı çalacaktır ince et parçasına ama Rabbim bıçaktan kesebilme kudretini kaldırmıştır. Bıçak bir pamuk yumağı gibi boyundan geçer.
  Hz. İbrahim kendinden geçer, Hz. İsmail kendinden geçer. Bıçak kendinden geçer.

  Kurbanı keserken Hz. Peygamber (s.a.v.) hicretin ikinci yılından itibaren hep böyle buyurdu.

  "Bu babanız Hz. İbrahim'in sünneti -adeti-dir." Bu nedenle de Kurban Bayramı'nda kurban vacip veya müekked (güçlü) sünnet kabul edilmiştir. Usulüne uygun hayvanlara eziyet etmeden, Kurbanı kesmek her Müslüman için bir ibadettir.

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Kurban Bayram namazı nasıl kılınır? 2021 diyanet bayram namazı kaç rekat? Kurban Bayram namazı kaç tekbirdir?

  Kurban Bayram namazı nasıl kılınır? 2021 diyanet bayram namazı kaç rekat? Kurban Bayram namazı kaç tekbirdir?

  Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı yılda iki kez kılındığı için bir çok insan bayram namazının kılınışını unutabiliyor. Sünnet namazlarda kamet olmadığı gibi Bayram namazında da kamet yoktur. Ezan da kamet de farz olan namazlara mahsustur. Bayram namazı Hanefilere göre vacip bir namazdır. Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekattır? Bayram namazında hangi dualar okunur? İşte Kurban Bayram namazı tarifi

  Bayram namazı nasıl kılınır kaç rekattır? Diyanet İşleri Başkanlığı bayram namaz saati... Bayram namazı için imam kıldıracağı bayram namazı için niyetini ederken cemaatte müezzin eşliğinden hiyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir. Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

  Bayram namazı 1. rekatı nasıl kılınır?

  Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır.

  Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

  Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

  Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

  Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

  İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

  Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

  Bayram namazı 2. rekatı nasıl kılınır?

  İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

  Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

  Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

  Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

  Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

  Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

  Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

  Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

  2021 Kurban Bayramı namazı saatleri belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı verilerine göre, illerdeki bayram namazı saatleri şöyle:

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Kurban Kesim Namazı'nda (Şükür) Hangi Dualar Okunur?

  Kurban Kesim Namazı'nda (Şükür) Hangi Dualar Okunur?

  Kurban bayramı arefesinde en çok merak edilen konuların başında gelen kurban başını kesen kişinin yerine getirmesi gerektiği vazife olan kurban namazının nasıl kılınacağı yönünde dini vazife olan kurban ibadetinin sadece kurbanı kesmek ve etini tüketmek olmadığını müslüman toplum olarak bilsek de bir çok kişinin hala yerine getirmediği ibadet olan kurban başını keseNin kılması makbuldür.

  Kurban Kesimi Namazı Nasıl Kılınır?

  Kurban bayramında müslümanların kurban kesme ibadetini yerine getirdikten sonra iki rekat şükür namazı kılması gerekiyor. Kurban'ın başını kesenin kılması gereken bu namaz aslında şükür namazıdır.

  Bu namaz iki rekat olup,1.rekatte- fatihadan sonra "inna A'tayna" (kevser suresi.

  2.rekatte-Fatihadan sonra" kul hüvellahü ehad"(ihlas suresi) okunur.

  Namazdan sonra:

  "Allahümme hazel-kebşü, (ev haze'lbakaru,ev hazel-ma'zü)minke ve leke ve ileyke.Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu'dikeve keremike ya ekramel-ekramin" duasını okuyup dünyevi ve uhrevi hacetler dileyebilir.

  Manas: "Ya Rabbi, bu koyun (veya sığırveya keçi ne kesildiyse)senden, rızan için sanadır.Lutfunla ve kereminle Halilin İbrahim 8a.s.) ve zebihin (kurbanın) İsmail a.s.'dan ve Habibin Muhammed (s.a.v.)'den kabul ettiğin gibi kabul et.Fazlın ,keremin ve lütfunla,ey ekramel ekramin...

  Allahümme inne salatii ve nüsüki ve mahyaye ve mematii lillahi rabbil alemiin diyerek dua edilir.

  Yazı kaynağı : www.kamuajans.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap