Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban kestikten sonra namazı nasıl kılınır diyanet

  1 ziyaretçi

  kurban kestikten sonra namazı nasıl kılınır diyanet bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurban Kestikten Sonra Namaz Kılmak Gerekir mi? (İşaret Dili) - Diyanet TV

  Kurban kestikten sonra namaz kılınır mı, nasıl kılınır ve kurban kestikten sonra kılınan namaza nasıl niyet edilir? İşte Diyanet yanıtı

  Kurban kesen kişi kaç rekat namaz kılar? Kurban kesildikten sonra namaz nasıl kılınır? - Son Dakika Haberler

  Kurban kesen kişi kaç rekat namaz kılar? Kurban kesildikten sonra namaz nasıl kılınır? - Son Dakika Haberler

  KURBAN KESEN KİŞİ KAÇ REKAT NAMAZ KILAR?

  Kurban sonrası şükür namazı iki rekat olarak kılınır. Namaz esnasında secde ederken Allah'a şükredilir ve bol bol dua edilir. Allah'ın verdiği nimetlere şükür için kılınan bu namazın ardından tesbihat ve duada bulunmak da önemlidir.

  KURBAN SONRASI ŞÜKÜR NAMAZININ FARZLARI

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi? Diyanet açıklaması…

  Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi? Diyanet açıklaması…

  İslam aleminin iki büyük bayramından biri olan Kurban Bayramı geldi çattı. Kurban Bayramı’nın ilk günü birçok kişi kurban kesecek ihtiyaç sahiplerine dağıtacak. Peki kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekli midir?

  KURBAN KESTİKTEN SONRA NAMAZ KILMAK GEREKİR Mİ?

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yer alan bilgilere göre, esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dinî bir gereklilik olduğu inancı veya kanaati yanlıştır. Ancak kişi nafile namaz kılınması mekruh olmayan bir vakitte, sebepli veya sebepsiz dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Kurban kesen kişi de böyle bir ibadeti yapma imkânına kavuştuğu için Allah'ın verdiği nimete şükür olarak iki rekât nafile namaz kılabilir.

  Akîka kurbanı nedir?

  Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas'tan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.), Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akîka kurbanı kesmiş, bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.”

  Bu açıdan akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden büluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır.

  Şükür kurbanı ne demektir?

  Herhangi bir vesileyle Allah'a şükretmek için kesilen kurbana şükür kurbanı denir. Bir kimse arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Ancak böyle bir nimeti elde eden kişinin, adakta bulunmadığı sürece, kurban kesmesi zorunlu değildir. Ayrıca Hanefî mezhebine göre temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurban da bir tür şükür kurbanıdır.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Kurban kesildikten sonra nasıl namaz kılınır?

  Kurban kesildikten sonra nasıl namaz kılınır?

  Kurban Bayramı binlerce müslümanın yerine getirmesi gereken ibadetler arasında yerini almaktadır. Kurban Bayramı süresince belirli hayvanlar kesilip etleri dağıtılır. Kurban ibadeti hakkında merak edilenler arasında kurban kesildikten sonra namaz kılınıp kılınmayacağı da yer alır.

  KURBAN KESTİKTEN SONRA NAMAZ KILMAK GEREKİR Mİ?

  Kurban namazı diye bir namaz yoktur. Kurban kesen kişi böyle bir ibadeti yapma imkânına kavuştuğu için Allah'ın verdiği nimete şükür olarak iki rekât nafile namaz kılabilir.

  ŞÜKÜR NAMAZI NASIL KILINIR?

  Şükür namazı iki rekat olarak kılınır. Namaz kılmanın mekruh olduğu kerahat vakitler haricinde her zaman kılınabilir. Namazın edası sırasında secdede Allah'a şükredilir ve edilebildiği kadar dua edilir.1.Rekat
  Şükür namazına "Niyet ettim Allah rızası için Şükür namazı kılmaya" diye niyet edilir.

  "Allahu Ekber" diyerek tekbir alınır ve namaza başlanır. Sübhaneke okunur ve euzü besmele çekildikten sonra Fatiha suresi okunur.

  Ardından Kur'an'dan kısa bir sure ya da üç ayet miktarı uzunlukta ayetler okunur.

  "Allahu Ekber" denir ve Rükûa eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

  Rükûdan doğrulur: "Semi Allahu limen hamide – Rabbena lekel Hamd" denir.

  "Allahu Ekber" denir ve secdeye gidilir: Secdede üç kere "Subhane Rabbiyel Ala" denir. "Allah'u Ekber" denir ve doğrularak oturulur, sonra tekrar "Allahu Ekber" denir ve secdeye gidilir. Secdede üç kere "Subhane Rabbiyel Ala" denir.

  2. Rekat
  Ayağa kalkarak kıyama durulur. Besmele çekildikten sonra Fatiha suresi okunur.

  Kur'an'dan kısa bir sure ya da üç ayet miktarı uzunlukta ayetler okunur.

  "Allahu Ekber" denir ve Rükûa eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

  Rükûdan doğrulur: "Semi Allahu limen hamide – Rabbena lekel Hamd" denir.

  Ardından secdeye gidilir.

  Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.

  Yazı kaynağı : www.fotomac.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap