Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban kesildikten sonra şükür namazı nasıl kılınır

  1 ziyaretçi

  kurban kesildikten sonra şükür namazı nasıl kılınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurban kesen kişi kaç rekat namaz kılar? Kurban kesildikten sonra namaz nasıl kılınır? - Son Dakika Haberler

  Kurban kesen kişi kaç rekat namaz kılar? Kurban kesildikten sonra namaz nasıl kılınır? - Son Dakika Haberler

  KURBAN KESEN KİŞİ KAÇ REKAT NAMAZ KILAR?

  Kurban sonrası şükür namazı iki rekat olarak kılınır. Namaz esnasında secde ederken Allah'a şükredilir ve bol bol dua edilir. Allah'ın verdiği nimetlere şükür için kılınan bu namazın ardından tesbihat ve duada bulunmak da önemlidir.

  KURBAN SONRASI ŞÜKÜR NAMAZININ FARZLARI

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kurban Kesildikten Sonra Namaz Nasıl Kılınır? Kurban Sonrası Şükür Namazının Farzları Nelerdir?

  Kurban Kesildikten Sonra Namaz Nasıl Kılınır? Kurban Sonrası Şükür Namazının Farzları Nelerdir?

   Kurban kesildikten sonra namaz kılınıp kılınmayacağı hep merak edilmiştir. Özellikle kurban namazı diye bir namaz bulunmaz. Kurban kesen kişi ise Allah'ın verdiği nimet için şükür namazı kılabilir. 

   Kurban Kesildikten Sonra Namaz Nasıl Kılınır?

   Kurban Bayramı, tüm Müslümanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Kurban Bayramı boyunca belirli bazı hayvanlar kesilerek etleri yardıma muhtaç kişilere dağıtılır. Kurban ibadeti yapılırken de dikkat edilmesi gereke pek çok detay bulunmaktadır. Kurban ibadetinin ardından namaz kılınıp kılınmayacağı da en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kurban ibadeti gerçekleştikten sonra kurban namazı diye bir namaz bulunmamaktadır.

   Kurban kesen kişinin de minnetini ifade etmek için kıldığı şükür namazı bulunur. Kurban kesen kişi Allah'ın verdiği nimetlere şükretmek için iki rekat nafile namazı kılabilir. Şükür namazı iki rekat olarak kılınmaktadır. Namaz eda edilirken secde sırasında Allah'a da şükredilir. Namaz sırasında da bol bol dua edilir. Şükür namazı Allah tarafından verilen nimetlere şükretmek için kılınır. Şükür namazının da belli başlı kuralları bulunur. 

   Kurban Sonrası Şükür Namazının Farzları Nelerdir?

   Kurban kesen kişi Allah'a verdiği nimetlerden dolayı şükretmek için şükür namazı kılar. Şükür namazı abdest alındıktan sonra 2 ve ya daha fazla rekat olarak kılınır. Şükür namazının belirli şartları ve koşulları bulunur.

   Şükür namazı istenilen vakitte kılınabilir. Şükür namazı kılacak kişi abdest aldıktan sonra kalben niyetini yapar. İlk olarak Subhaneke okunur ve besmele çekilir. Daha sonra Fatiha okunur. Ayrıca Kuranı Kerimden en az üç ayet olacak gibi bir sure de okunur. Daha sonra rukuya gidilir ve Rabbiyel Azim de 3 defa okunur. Şükür namazı ve ya şükür secdesi sünnettir. O nedenle şükür namazının farzı yoktur.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Kurban kestikten sonra namaz kılınması gerekir mi? Kurban kestikten sonra nasıl ve kaç rekât namaz kılınır?

  Kurban kestikten sonra namaz kılınması gerekir mi? Kurban kestikten sonra nasıl ve kaç rekât namaz kılınır?

  'Kurban kestikten sonra kılınan namaz', nasıl niyet edileceği gibi konularla gündeme geldi. Kurban kestikten sonra kılınan namazın dinen hükmü, kurban ibadeti öncesi araştırılıyor. Diyanet'in kurban kestikten sonra kılınan namaz hususundaki verdiği bilgilere göre, Allah’ın verdiği nimete şükür olarak iki rekât nafile namaz kılınabilir. Peki, kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi ve bu namaza nasıl niyet edilir? İşte kurban sonrası kılınan namazla ilgili detaylı bilgiler.

  “Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi”sorusuna Diyanet’in yanıtı şu şekilde;

  Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dinî bir gereklilik olduğu inancı veya kanaati yanlıştır. Ancak kişi nafile namaz kılınması mekruh olmayan bir vakitte, sebepli veya sebepsiz dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Kurban kesen kişi de böyle bir ibadeti yapma imkânına kavuştuğu için Allah’ın verdiği nimete şükür olarak iki rekât nafile namaz kılabilir.

  KURBAN KESTİKTEN SONRA NASIL NAMAZ KILINIR?

  Kurban kestikten sonra şükür niyetine nafile namazı kılmak isteyen kişi abdestini aldıktan sonra kalben niyet eder.

  1.Rekat

  Şükür namazına "Niyet ettim Allah rızası için Şükür namazı kılmaya" diye niyet edilir.

  "Allahu Ekber" diyerek tekbir alınır ve namaza başlanır. Sübhaneke okunur ve euzü besmele çekildikten sonra Fatiha suresi okunur.

  Ardından Kur'an'dan kısa bir sure ya da üç ayet miktarı uzunlukta ayetler okunur.

  "Allahu Ekber" denir ve Rükûa eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

  Rükûdan doğrulur: "Semi Allahu limen hamide – Rabbena lekel Hamd" denir.

  "Allahu Ekber" denir ve secdeye gidilir: Secdede üç kere "Subhane Rabbiyel Ala" denir. "Allah'u Ekber" denir ve doğrularak oturulur, sonra tekrar "Allahu Ekber" denir ve secdeye gidilir. Secdede üç kere "Subhane Rabbiyel Ala" denir.

  2. Rekat

  Ayağa kalkarak kıyama durulur. Besmele çekildikten sonra Fatiha suresi okunur.

  Kur'an'dan kısa bir sure ya da üç ayet miktarı uzunlukta ayetler okunur.

  "Allahu Ekber" denir ve Rükûa eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

  Rükûdan doğrulur: "Semi Allahu limen hamide – Rabbena lekel Hamd" denir.

  Ardından secdeye gidilir.

  Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.

  KURBAN KESTİKTEN SONRA KAÇ REKAT NAMAZ KILINIR?

  Kurban sonrası namaz olarak şükür namazı iki rekat olarak kılınır. Namaz esnasında secde ederken Allah'a şükredilir ve bol bol dua edilir. Allah'ın verdiği nimetlere şükür için kılınan bu namazın ardından teşbih çekilir ve dua edilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap